چگونه تحقیقات پیش از توسعه نوآوری بعدی خود را انجام دهید

نوآوری مخرب توضیح داد

نوآوری مخرب به عنوان یک اصطلاح به طور گسترده ای در بین شرکت ها در هر نوع و اندازه استفاده می شود. در واقع، آنقدر بیش از حد مورد استفاده قرار گرفت که همه به وضوح معنی آن را درک نمی کنند، و امروزه استفاده نادرست از آن بسیار آسان است.

هر نوع نوآوری نیاز به یک استراتژی نوآوری مناسب دارد که از آن پشتیبانی کند – انواع مختلف نوآوری مستلزم استراتژی های متفاوتی است. بنابراین ناگفته نماند که بسیار مهم است که به وضوح مشخص شود که چه چیزی مخفف آن است.

اکثر مردم اختلال را به عنوان موقعیتی در نظر می گیرند که در آن یک نوآوری موفق  کل صنعت را تکان می دهد، و این در برخی موارد صحیح است، اما نگاه به آن به این صورت یک دیدگاه بسیار گسترده است.

در حالی که نوآوری افزایشی استفاده از فناوری موجود در بازارهای موجود را فرض می کند، نوآوری مخرب از فناوری های جدید در بازار موجود استفاده می کند. این وضعیتی است که در آن یک شرکت کوچکتر، اغلب با منابع کمتر، رهبران صنعت را به چالش می کشد.

هر اختلال یک فرآیند است و اغلب به عنوان یک آزمایش در مقیاس کوچک از سطح پایین بازار شروع می شود و گاهی اوقات حتی یک بازار جدید پیدا می کند. متصدیان صنعت معمولاً به مشتریان فعلی خود در یک بازار تثبیت شده خدمات ارائه می دهند و تمایل دارند تا بر ارضای نیازهای رو به رشد خود به روشی افزایشی تمرکز کنند.

تازه واردها با ارائه راه حل های نوآورانه به بخش نادیده گرفته شده مشتریان که معمولاً هزینه کمتری دارند، شروع می کنند. به این ترتیب، آنها بخش کوچکی از سهم بازار را به دست می آورند، اما اختلال واقعی هنوز اتفاق نیفتاده است. در این مرحله، اکثر متصدیان فعلی به تازه واردها توجهی نمی کنند که در صورت مختل کننده بودن آنها می تواند یک اشتباه مهلک باشد.

این اختلال زمانی شروع می شود که مشتریان جریان اصلی شروع به روی آوردن به راه حل های نوآورانه می کنند. در این مرحله، اخلالگران با موفقیت افراد غیر مصرف کننده را به مصرف کننده تبدیل می کنند. دو راه برای دفاع از اخلالگران وجود دارد:

  • با ایجاد یک بخش جدید تخصصی برای بهره گیری و یادگیری از نوآوری های مخرب یا
  • آنها می توانند در مراحل اولیه توسعه خود، مختل کننده ها را بخرند.

اغلب، اخلالگران نادیده گرفته می شوند، زیرا اختلال برای موفقیت زمان می برد . و هنگامی که این کار را انجام می دهد، مهم است که بدانید هر کسب و کار موفقی مخل نیست. کسب‌وکارها می‌توانند بر اساس اصول مختلفی به موفقیت برسند و باور به اینکه هر یک از آن‌ها فقط بر اساس موفقیتش مخل است، اشتباهی است که منجر به این می‌شود که فکر کنیم یک استراتژی مشترک برای موفقیت وجود دارد. هیچ کدام از این نوع وجود ندارد. هر نوع نوآوری فزاینده ای می تواند به همان اندازه موفق باشد، اما با این حال، ما آن را مختل کننده نمی نامیم.

برای جمع‌بندی، نوآوری مخرب چیزی است که محصولات و/یا خدمات را در دسترس‌تر و مقرون به صرفه‌تر می‌کند تا تعداد بیشتری از مشتریان بتوانند آنها را به دست آورند. به این ترتیب جهان به سمت تخصیص بهتر منابع پیش می رود و جامعه از آن سود می برد.

برای استفاده کامل از این فرآیند، استفاده از مرکز نوآوری ایران(هوش نوآوری) توصیه می کنیم . انجام نوآوری از ابتدا – ایده – تا محصول یا خدمات نهایی و پیروی از عملکرد واقعی آن در بازار هرگز آسانتر نبوده است!

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *