نوآوری در شرکت های کوچک و متوسط ​​تابع شرایط خاصی است. اگرچه مدیریت ایده و  مدیریت نوآوری مؤثر حداقل به همان اندازه که برای شرکت های بزرگ مهم است برای رقابت پذیری شرکت های متوسط ​​اهمیت دارد، اما منابع اغلب کمبود دارند.

وایت پیپر مدیریت نوآوری

در حالی که شرکت‌های بزرگ مدیران نوآوری را استخدام می‌کنند و بخش‌های خود را برای نوآوری و تغییرات دیجیتال دارند، نوآوری در شرکت‌های متوسط ​​اغلب توسط بخش‌های عملیاتی علاوه بر تجارت روزمره مدیریت می‌شود. این امر مدیریت نوآوری را در مشاغل متوسط ​​خاص می کند.

مدیریت فرآیندهای نوآوری پیچیده  ، که به زمان و منابع انسانی زیادی نیاز دارد، اغلب برای شرکت‌های کوچک و متوسط ​​عملی نیست. گاهی اوقات آنها حتی ضروری نیستند.

شرکت‌های کوچک و متوسط ​​اغلب با فرهنگ شرکتی عمل‌گرایانه مشخص می‌شوند که بسیار نتیجه‌گرا است. بنابراین، پیش نیازهای اساسی اساسی برای توسعه فرهنگ نوآوری اغلب ارائه می شود.

چگونه می توان نوآوری را با موفقیت در شرکت های کوچک و متوسط ​​به کار برد؟ در این مقاله با پنج نکته کاربردی آشنا خواهید شد که با استفاده از آنها می توانید مدیریت نوآوری ناب و هدفمند را در شرکت های کوچک و متوسط ​​ایجاد کنید.

1. با مراحل کوچک نوآوری در SMEها شروع کنید

نوآوری در شرکت های کوچک و متوسط ​​بیش از هر چیز به معنای یک چیز است: توسعه ایده های جدید و هدایت سیستماتیک آنها به سمت موفقیت. با اختراع مجدد چرخ در صنعت خود شروع نکنید. در عوض، از کوچک شروع کنید: به عنوان مثال، با رقابت ایده ها در شرکت. با انجام این کار، شما از کارمندان خود می‌خواهید که در مورد موضوعی فکر کنند که در آن به طور ایده‌آل همه نظر داشته باشند: از طراحی مجدد وب‌سایت گرفته تا نام یک محصول جدید یا جایگزین‌هایی برای یک فرم داخلی – ایده بخواهید.

به زودی احساس خواهید کرد که اگر کار خیلی پیچیده نباشد، کارکنان در مورد مدیریت ایده و مدیریت نوآوری اشتیاق بیشتری پیدا می کنند. این مسابقه ایده ها را به مدت دو تا چهار هفته برگزار کنید. از کارمندان بخواهید ایده هایی را که دریافت می کنند ارزیابی کنند – مبنایی برای نوآوری. در عین حال، هیئت داوری متشکل از مدیران حوزه های مختلف دارید که ایده ها را ارزیابی می کنند. در پایان، جوایز مختلف نوآوری را اعطا خواهید کرد: برای بهترین ایده کاربر و بهترین ایده هیئت داوران.

با تشکیل هیئت داوران ایده می توانید روند انتخاب ایده ها را کنترل کنید. بالاخره بهترین ایده ها باید اجرا شوند.وب سایت هوش نوآوری innosight شما را در طراحی و اجرای مسابقات ایده پشتیبانی می کند – و در نتیجه نوآوری را در مشاغل متوسط ​​به سرعت و به راحتی شروع می کند.

2. تعریف نقش های مختلف برای نوآوری در SMEs

زود به دنبال کارمندانی باشید که مشتاق نوآوری در مشاغل متوسط ​​هستند.

به این کارمندان نقش های ویژه بدهید:

  • مربیان نوآوری: آنها افراد تماس با کارمندانی هستند که ایده هایی دارند و می خواهند در مورد چگونگی توسعه بیشتر آنها راهنمایی کنند.
  • شرکای ایده: مدیرانی که خود را برای پذیرفتن حمایت های مالی برای ایده ها در دسترس قرار می دهند و در محدوده امکانات خلاقانه خود به این ایده ها متعهد می شوند.

وب سایت هوش نوآوری innosight از شما در تعریف و معرفی این نقش ها در شرکت پشتیبانی می کند. در مطالعه موردی DOMO Chemicals ما خواهید آموخت که چگونه می توان این را در عمل پیاده سازی کرد.

در مدیریت کاربر، کارمندان با این نقش ها را می توان فیلتر کرد. بنابراین ممکن است به یک مربی نوآوری با تجربه ویژه در بازاریابی دیجیتال نیاز داشته باشید. وب سایت هوش نوآوری innosight یافتن این کارمندان را آسان می کند. کارمندان می توانند به طور مداوم پروفایل کاربری خود را به روز کنند. این یک فهرست داخلی برای تخصص فنی و نقش در مدیریت نوآوری ایجاد می کند.

3. نوآوری در شرکت های کوچک و متوسط ​​یک موضوع برای کل شرکت است

دو فلسفه مختلف در مدیریت نوآوری وجود دارد:

  • برون سپاری نوآوری و دیجیتالی سازی به بخش های خود
  • موضوع را به بخش های تخصصی یک شرکت بیاورید

برخی از شرکت‌ها از مدل ترکیبی استفاده می‌کنند: انواع خاصی از نوآوری در بخش‌ها پیاده‌سازی می‌شوند، برای برخی دیگر بخش‌ها یا تیم‌های موقت ایجاد می‌شوند.

نوآوری در شرکت های متوسط ​​لزوماً به بخش های خود نیاز ندارد.

مدیریت نوآوری اغلب وظیفه همه کارکنان است – به معنای واقعی کلمه از دروازه بان تا مدیریت. شرکت‌های کوچک و متوسط ​​اغلب با استراتژی توزیع مدیریت نوآوری بین رؤسای مختلف شرکت موفق‌تر از راه‌اندازی بخش‌های خود هستند. چرا؟ مشخصه شرکت‌های کوچک و متوسط ​​این است که راه‌حل‌های مشکل نوآورانه را به سرعت و چابکی برای مشتریان توسعه می‌دهند.

برخلاف شرکت‌های بزرگ، که در آن کار اغلب از طریق رویه‌های تنظیم‌شده اداره می‌شود، شرکت‌های متوسط ​​بداهه‌تر هستند. بداهه گویی منفی نیست، بلکه توانایی تطبیق دانش موجود با موقعیت و به کارگیری آن به شکل اصلاح شده است. توزیع نوآوری در کل شرکت به معنای استفاده و تقویت فرهنگ نوآوری موجود است. برای کارهای خاص – به عنوان مثال پروژه های خاص – اغلب گروه های کاری تشکیل می شوند که پس از مدتی معین منحل می شوند. دپارتمان‌های مدیریت نوآوری در کسب‌وکارهای متوسط ​​تنها زمانی منطقی به نظر می‌رسند که بخواهند پروژه‌های ملموسی را اجرا کنند که از کسب‌وکارهای روزمره فاصله زیادی دارد. به عنوان مثال، توسعه نوآوری های دیجیتال یا نوآوری رادیکال محصول.

4. نوآوری در SMEها مستلزم درجه بالایی از شبکه داخلی است

نوآوری مانند یک پازل بزرگ است: تک تک تکه های پازل در ذهن بسیاری از شرکت وجود دارد. هنگام توسعه محصولات و پیشنهادات جدید یا نوآوری های دیجیتال، مهم است که قطعات درست پازل را در ذهن کارمندان شناسایی کرده و به طور هوشمندانه آنها را به هم پیوند دهید. با اندازه شرکت کمتر از 100 کارمند، بیشتر مدیران و کارمندان هنوز آنچه را که دیگران می‌دانند، می‌دانند. هر چه شرکت بزرگتر باشد، سخت تر است. از اندازه شرکت 250 کارمند به بالا، تخصص در حوزه های مختلف تخصصی آنقدر زیاد است که تبادل دانش در بخش ها به طور فزاینده ای دشوار می شود.

با این وجود، تبادل سریع داخلی دانش یکی از بزرگترین مزیت های رقابتی است. شرکت‌هایی که می‌خواهند نوآوری را در شرکت‌های کوچک و متوسط ​​به طور کارآمد پیش ببرند، باید اطمینان حاصل کنند که همه کارکنان به دانش دیگران دسترسی بدون عارضه دارند. وب سایت هوش نوآوری innosightاین امکان را برای کارمندان فراهم می کند تا دانش خود را ایجاد و قابل مشاهده کنند. مدیران نوآوری می توانند دسته های دانش خود را توسعه دهند، به عنوان مثال:

  • دانش نوآوری (تکنیک های خلاقانه، توسعه مدل های کسب و کار دیجیتال، تفکر طراحی)
  • تخصص دیجیتال (طراحی وب، سیستم های CMS، ویرایش ویدئو)
  • همچنین این امکان برای کارکنان وجود دارد که دانش خود را از طریق فیلدهای متنی آزاد وارد کنند.

مزیت: در فرآیند نوآوری، منابع فنی لازم را می توان به سرعت و به راحتی شناسایی کرد: برای مثال، مانند کارآموزی که به طور خصوصی علاقه مند به ویرایش ویدیو است. از این قابلیت می توان برای نمونه سازی اولیه و آزمایش نوآوری ها به صورت ویدئویی استفاده کرد. کارمند منابع انسانی که به عنوان SCRUM-Master یا در تفکر طراحی آموزش دیده است: او می تواند در داخل به عنوان مربی نوآوری استخدام شود یا به کارمندان دیگر آموزش دهد.

5. نوآوری در SMEها به کمپین های موقت بستگی دارد

این از ویژگی های شرکت های متوسط ​​است که حجم کار به طور موقت افزایش یا کاهش می یابد. به عنوان مثال، یک شرکت ساختمانی یا یک آزمایشگاه بزرگ عکس عملاً از اواسط نوامبر تا پایان دسامبر هیچ ظرفیت رایگانی ندارد: در پایان سال، ساختمان‌های جدید باید به مشتریان تحویل داده شوند. درست قبل از کریسمس، تعداد زیادی کتاب عکس و هدایای عکس سفارش داده می شود.

بنابراین می تواند برای شرکت های کوچک و متوسط ​​منطقی باشد که نوآوری را ترویج کنند، به خصوص در مواقعی که حجم کار کمتر است. کمپین های موقت خود را در اینجا ارائه می دهند: به عنوان مثال یک رقابت ایده در شرکت که در آن کارکنان ایده هایی را برای مفاهیم آینده در عرض چهار تا شش هفته توسعه می دهند، که سپس در بخش های تخصصی یا گروه های کاری اجرا می شوند.

این رویکرد دارای مزایای زیر است:

  1. زمان استفاده از ظرفیت کم به طور خاص برای پیشبرد شرکت مورد استفاده قرار می گیرد.
  2. در مواقع استفاده از ظرفیت بالا، شرکت می تواند بدون غفلت از مدیریت نوآوری، به طور کامل روی تجارت روزمره تمرکز کند. اغلب برای شرکت های کوچک و متوسط ​​بسیار مهم است.
  3. به دلیل ویژگی موقت، علاقه و مشارکت کارکنان همچنان بالاست، حتی اگر روزانه توسط کارکنان یک بخش مدیریت نوآوری انگیزه نداشته باشند.

وب سایت هوش نوآوری innosightاز این کمپین های موقت با مدیر کمپین خود پشتیبانی می کند: مسابقات داخلی شرکت را می توان از قبل برنامه ریزی کرد و به طور موثر انجام داد.

نوآوری در شرکت های کوچک و متوسط ​​مزیت های رقابتی بزرگی را به همراه دارد

مدیریت نوآوری نه تنها مختص شرکت های بزرگ است، بلکه ابزار بسیار خوبی برای پیشبرد نوآوری ها در رقابت است. تحول دیجیتال و تغییر دیجیتال را می توان به خوبی توسط مدیریت نوآوری در شرکت های متوسط ​​مدیریت کرد. وب سایت هوش نوآوری innosightاز شرکت های کوچک و متوسط ​​در راه اندازی و ایجاد مدیریت نوآوری مناسب پشتیبانی می کند پشتیبانی دیجیتال برای مدیریت نوآوری در مشاغل متوسط.