معیارهای نوآوری برای هدایت نوآوری در یک تجارت موفق مهم هستند. نوآوری به معنای ارائه راه های خلاقانه برای انجام کاری متفاوت است. اما برای درک کامل اینکه آیا یک رویکرد جدید – برای مثال در بهبود مستمر یا نوآوری خدمات واقعاً مؤثر است یا خیر، شرکت‌ها باید نوآوری را اندازه‌گیری کنند.

چرا باید به معیارهای نوآوری خود توجه کنید؟

کمی انتزاعی به نظر می رسد، اما توجه به معیارهای نوآوری شما مسیر امنی را برای بزرگتر کردن کسب و کارتان تضمین می کند. اگر اطلاعات کافی برای دانستن اینکه چه چیزی کار می کند و چه چیزی خوب نیست، نمی توانید محصولات یا خدمات را بهبود ببخشید. این دقیقاً همان چیزی است که معیارهای نوآوری در مورد آن است.

در این پست می‌خواهیم به معیارهای نوآوری در سال 2020 عمیق‌تر برویم تا نگاهی گسترده‌تر به این موضوع ارائه کنیم که چرا به روز بودن با آنها بسیار مهم است و چگونه آنها را اندازه‌گیری کنیم. پس یادداشت بردارید و در حین مطالعه برای درک بهتر، به فکر کسب و کار خود نباشید.

معیارهای نوآوری چیست؟

ما نمی‌توانیم در مورد معیارهای نوآوری صحبت کنیم بدون اینکه ابتدا معنای «نوآوری» را توضیح دهیم . بنابراین، می‌توانیم نوآوری را به‌عنوان یک فرآیند یا عمل سیستماتیک تصور کنیم که اغلب از فرصت‌های منحصربه‌فرد یا رویدادهای خاص در جامعه ما استفاده می‌کند.

هدف از مدیریت نوآوری است

 • برای انجام مستمر نوآوری سازمانی ،
 • توسعه محصول و
 • پروژه های نوآوری در تحول دیجیتال

برای یافتن ایده های بهتر تحت برخی از معیارهایی که بازدهی بالایی را ارائه می دهند یا دارای تناسب استراتژیک برای شرکت هستند.

ایده اصلی ارائه یک روش دقیق است که عدم قطعیت ها را در یک پروژه روشن می کند و در عین حال رویکردهای نوآورانه ای را برای یک مشکل، ایده یا کل پروژه ارائه می دهد تا از رویدادهای خاص بدون خطر یا حداقل با خطرات بالقوه شناسایی شده استفاده کند.

اجرای فرآیند نوآوری برای سنجش نوآوری

اساساً، فرآیند نوآوری  یک شرکت شامل موارد زیر است:

 • ارزیابی روندهای کسب و کار و فناوری های جدید
 • جستجوی فرصت برای ایده پردازی و تحلیل بهترین رویکرد
 • ارزیابی و اولویت بندی ایده ها برای شرکت و مشتریان
 • توسعه رویکردها یا اجرای تغییرات
 • نتایج را رصد کنید

آخرین بخش از فرآیند نوآوری چیزی است که ما آن را معیارهای نوآوری می نامیم . استفاده از یک یا چند معیار متناسب با اندازه گیری دقیق نوآوری در کسب و کار. اندازه‌گیری نوآوری همچنین شاخص‌هایی از رقابت‌پذیری یک محصول یا خدمات خاص را ارائه می‌دهد که بعداً اطلاعات زیادی در مورد کل شرکت ارائه می‌کند. و همانطور که قبلاً چند خط ذکر کردیم، اندازه‌گیری نوآوری کاری نیست که یک بار انجام دهید، بلکه یک فرآیند زنده است و کلید دستیابی به نتایج برجسته، اندازه‌گیری مداوم است. اما یک بخش پیچیده تر نیز وجود دارد: هیچ معیار واحد یا کاملی برای انتخاب وجود ندارد، همه چیز به آنچه شما و کسب و کارتان به دنبال آن هستید بستگی دارد.

چگونه می توان نوآوری را اندازه گیری کرد؟

اگر خودتان سفر ما را از طریق معیارهای نوآوری آغاز کنید، در نهایت متوجه خواهید شد که همه شاخص ها برای پروژه شما مفید نیستند و بسیاری از آنها در نهایت نتایج سطحی یا غیر مشخصی را ارائه می دهند. این امر به این دلیل رخ می دهد که نوآوری چیزی بسیار نامشهود است، بنابراین هر شرکت یا کسب و کاری باید تعریف کند که نوآوری برای پروژه خود چه معنایی دارد و چه نوع شاخص هایی می تواند داده های کافی از اثربخشی آن را ارائه دهد. حرفه ای ها 20 سال گذشته را صرف تکمیل این معیارها کرده اند، اما اگر بخواهیم معیار نوآوری نهایی را ارائه کنیم، هنوز کار زیادی در پیش داریم. اما صادقانه بگوییم، ما به یک ابزار کامل نیاز نداریم. ما به معیارهایی نیاز داریم که به راحتی با بسیاری از ویژگی های پروژه های ما سازگار شوند، نه جام مقدس اندازه گیری ها.

یافتن معیارهای نوآوری: یک ماراتن، نه یک مسابقه سرعت

برای شرکت شما بهتر است اگر فرآیند نوآوری را یک فرآیند طولانی مدت می بینید، از این طریق می توانید موفقیت را از نظر اهداف هدفمند یا تکمیل فرآیند اندازه گیری کنید. اینجا جایی است که اهمیت تعریف نوآوری را با توجه به اهداف خود و دیدگاه شرکت خود متوجه خواهید شد. به عنوان مثال، اگر نوآوری برای یک پروژه این باشد که آیا مشتری ارزش جدیدی از یک محصول یا خدمات ایجاد می کند یا خیر، می توانید اندازه گیری کنید:

 • عملکرد درک شده از محصول یا خدمات قبل و بعد از فرآیند نوآوری
 • پتانسیل نوآوری آینده
 • ظرفیت نوآوری موثر
 • پتانسیل رشد این شرکت به دلیل این نوآوری است

هنگامی که به شاخص های کلیدی عملکرد نوآوری می پردازیم، متوجه اهمیت نامیدن این یک ماراتن و نه مسابقه سرعت خواهید شد. هر چه زمان بیشتری برای توصیف کامل آنچه که اندازه‌گیری می‌کنید و آنچه در مورد پروژه در حال انجام مهم است صرف کنید، کشف KPI مناسب آسان‌تر خواهد بود. که شما را به تحلیل جامع تری و در نتیجه درک بهتر وضعیت فعلی یا تحولات آتی سوق می دهد. به طور کلی، بسیاری از شاخص های اصلی نوآوری وجود دارد که باید به آنها توجه کنید:

 • فرهنگ نوآوری در شرکت
 • درصد ایده هایی که به ابتکارات بزرگتر تبدیل می شوند
 • تعداد ایده های جدید امتحان شده یا حداقل مورد بحث
 • ساعت ها تحقیق و ایده پردازی مستقل
 • تکنولوژی جدید درگیر است
 • درآمد ناشی از اجرای فناوری جدید

فقط برای روشن شدن، و درست قبل از عمیق‌تر شدن در مورد چگونگی اندازه‌گیری نوآوری، وقتی در مورد فناوری صحبت می‌کنیم، منظور همه چیز از چت‌بات‌ها، هوش مصنوعی، واقعیت مجازی و/یا توسعه‌یافته، اینترنت اشیا و هر نوع فناوری مخرب دیگری است که دست به دست می‌شود. در کنار تعریف شرکت شما از نوآوری.

معیارهای کلیدی نوآوری

همچنین درک این نکته ضروری است که معیارهای کلیدی نوآوری که ما در حال حاضر داریم در یک محیط صنعتی سنتی متولد شده‌اند و دید محدودی از پتانسیل واقعی بسیاری از استراتژی‌های نوآورانه ارائه می‌دهند.

بودجه سالانه تحقیق و توسعه، پتنت های ثبت شده، درصد فروش، پروژه های فعال و درصد فروش محصول اخیراً اضافه شده معیارهای ارزشمندی هستند، اما اغلب مانع از نوآوری استراتژیک می شوند. چیزی که واقعاً نمی خواهید از آن عبور کنید زیرا رقابت شما در حال حاضر به اندازه کافی شدید است.

داشتن معیارهای بسیار زیاد ارزش کمی را به شما می دهد، که می تواند منجر به تکرار استراتژی های اشتباه یا هدایت پیام به مخاطبان اشتباه شود. اساساً ما نمی‌توانیم از معیارهای سنتی استفاده کنیم، باید هر بار که یک پروژه جدید شروع می‌شود، نوآوری را دوباره تعریف کنیم و نمی‌توانیم همه چیز را با معیارهای یکسان بسنجیم. بنابراین دقیقاً چه کاری می توانیم برای اندازه گیری نوآوری انجام دهیم؟ فرآیند در واقع بسیار ساده است:

 • تعریف کردن
 • تکنولوژی جدید را اعمال کنید
 • فرصت ها را تراز کنید

پس از انجام این کار، بر اساس دو مرحله قبلی، به تعاریف عینی، منابع و شاخص های سرب خواهید رسید. همچنین، هنگام صحبت در مورد معیارهای کلیدی نوآوری، باید اشاره کنیم که هر یک از این معیارها ثابت هستند. اگر در حین یا پس از پایان پروژه اطلاعات ارزشمندی کشف کردید که می‌تواند باعث شود شرکت شما به‌جای معیارهای پیشنهادی ابتدا به معیارهای جدیدی نیاز داشته باشد، وقت آن است که جستجو را شروع کنید. این در مورد یادگیری و امتحان راه های جدید است.

نحوه اندازه گیری نوآوری با استفاده از نرم افزار نوآوری

خوشبختانه برای بسیاری از ما، فناوری در سال‌های گذشته به قدری پیشرفت کرده است که نرم‌افزار نوآوری (LINK) را داریم که می‌تواند به ما کمک کند تا با امکانات بیشتری در این اقیانوس از مفاهیم انتزاعی شنا کنیم. وب سایت هوش نوآوری innosight  طراحی شده است تا به شما کمک کند <strong>پتانسیل ایده های خود</strong> را ببینید، و اینکه چگونه افکار پنهان در پشت سر شما می توانند به موفقیت بعدی شما تبدیل شوند. نرم افزار نوآوری نیز به شما کمک می کند

 • برای دیدن خواسته های مشتری به عنوان ایده های بالقوه برای حل مشکل،
 • برای تسریع همکاری های بین بخشی،
 • برای کار روی ایده های خود در هر جایی (حتی اگر کامپیوتری در نزدیکی خود ندارید)،
 • برای انجام نظرسنجی های مهم، و
 • برای درک استقرار عظیمی از توابع آمار و گزارش.

در حالی که نرم افزارهای نوآوری ممکن است ابزار نهایی به نظر برسند، و ما را اشتباه نگیرید، آنها واقعا شگفت انگیز هستند، هنوز هم نمی توانند عملکرد جادویی داشته باشند. هر چه ایده‌های شما صیقلی‌تر باشد، با بخشی از تعریفی که چند دقیقه پیش در مورد آن صحبت کردیم، دقیق‌تر عمل می‌کنید، و هرچه اهداف شما واضح‌تر باشد، نرم‌افزار نوآوری راه‌حل‌های دقیق‌تر و شخصی‌سازی‌شده‌تری ارائه خواهد داد. به عبارت دیگر، نرم افزار نوآوری به عنوان ابزاری برای سازماندهی ایده ها و دیدن پتانسیل واقعی آنها به شما کمک می کند. اگر داده‌هایی که قرار می‌دهید نامرتب، ضعیف یا تصادفی هستند، انتظار راه‌حل‌های نوآورانه معجزه آسا را ​​نداشته باشید. از مزایای فراوان استفاده از یک نرم افزار نوآوری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ساده سازی فرآیند نوآوری اداری
 • در صورت لزوم همکاری اجتماعی را بین کارکنان یک شرکت یا کارکنان خارجی ارتقا دهید
 • ادغام مشتریان در فرآیند توسعه یک ایده نوآورانه
 • ایجاد و توسعه شبکه های نوآوری
 • تحلیل روند آسان تر
 • تخصیص نقاط عطف، نقشه راه، مسئولیت ها، توسعه ایده ها و موارد دیگر

افکار نهایی

آنها ممکن است هنوز آن را ندانند، اما هر شرکتی در جهان به دنبال نوآوری است. تمایز کسب‌وکارتان از رقبا بسیار مهم است، حتی اگر توانایی فروش بیشتر از آن‌ها یا پیش‌زمینه مالی برای گسترش به کشورهای دیگر را نداشته باشید. شما می توانید کاملاً به مدیریت نوآوری و معیارهای نوآوری برای ارائه ایده های جدید و روشن تکیه کنید. اما هرچه سریعتر سرمایه گذاری در فرهنگ نوآوری را شروع کنید، نتایج بهتری خواهید یافت و سفر نوآوری شما آسان تر خواهد بود.

حتی اگر یک نرم‌افزار نوآوری را انتخاب کنید، که ما آن را کاملاً توصیه می‌کنیم، این ایده عالی است که در مورد برنامه‌های خود، ایده‌های خود، و مفهوم نوآوری خود تجدید نظر کنید. به این ترتیب کارمندان شما نه تنها دید بهتری نسبت به ایده شما دارند، بلکه می توانند برنامه های بهتری نیز ارائه دهند.

 • نوآوری در مورد شناسایی فرصت ها، بلکه در مورد توسعه ایده های زمینی و بحث در مورد فرآیندها با تیم های مختلف برای دیدگاه بهتر است.
 • جنبه دیگری که در این پست در مورد آن صحبت کردیم و در این فصل کاملاً قابل ذکر است، واقعیت معیارهای شما است.
 • همه چیزهایی که قرار است اندازه گیری کنید همان چیزی نیست که به دنبال آن هستید و هر معیاری برای تحلیل شما خوب نیست. درست مانند استفاده از هر معیار نوآوری که می توانید اندازه گیری کنید یک اشتباه است.
 • به تیم خود گوش دهید، بحث کنید، اولویت بندی کنید و بر اساس آن نتایج تصمیم بگیرید. و اگر نتایج مورد انتظار را دریافت نکردید، یاد بگیرید، دوباره این کار را انجام دهید. راه منحصر به فرد خود را برای نوآوری پیدا کنید و به اندازه گیری تأثیرات ادامه دهید.

اگرچه تئوری ها، طرح ها، نمودارها و مسیرهای زیادی وجود دارد، اما هر شرکتی منحصر به فرد است. و هر معیاری باید فقط از تعریف خود از نوآوری تبعیت کند.