3 درس برای مدیران نوآوری از گرگ واقعی وال استریت


جردن-بلفورت

شاید تا قبل از موفقیت فیلم «گرگ وال استریت» مارتین اسکورسیزی درباره جردن بلفورت نشنیده باشید. آن فیلم بر اساس خاطرات خود بلفورت در مورد زندگی او به عنوان یک دلال منحط سهام با بازی لئوناردو دی کاپریو ساخته شد.

ماه گذشته سخنرانی انگیزشی او را در آمستردام درباره راز موفقیتش و بینش هایی درباره شکست هایش که در نهایت او را به زندان فرستاد، تجربه کردم.

اگرچه اخلاق او در آن زمان در سطح بالایی قرار نداشت (همانطور که او در طول سخنرانی 3.5 ساعته خود با ظرافت بیان می کند) چیزهای زیادی می توانیم از او بیاموزیم.

بنابراین گرگ چه چیزی می تواند به ما در مورد بهتر شدن در نوآوری، ایده پردازی و ارائه ایده ها به سهامدارانمان بیاموزد؟  من 3 درس اصلی خود را با شما در میان می گذارم:

با یک چشم انداز شروع کنید و قهرمانان نوآوری خود را آینه کنید

اول از همه، جردن توضیح می دهد که شما باید دید روشنی از اینکه در 5 تا 10 سال آینده کجا خواهید بود و می خواهید به چه چیزی برسید داشته باشید. مطمئن شوید که “چشم انداز” شما با “اهداف” شما متفاوت است.

” اگر هدفی تعیین کنید مردم شما را دنبال نمی کنند . اگر چشم انداز داشته باشید مردم شما را دنبال می کنند.» – جردن بلفورت

تطبیق-آینهجردن در زندان توسط همنوعانش برانگیخته شد تا کتابی درباره زندگی خود بنویسد. چالش این بود که او نمی دانست چگونه کتاب بنویسد، همانطور که قبلاً این کار را نکرده بود. بنابراین او به کتاب‌هایی که از خواندنش لذت می‌برد نگاه کرد و نحوه نوشتن را با کپی کردن از سبک یکی از کتاب‌های مورد علاقه‌اش یاد گرفت: «آتش غرور» نوشته تام ولف.

بلفورت در واقع نوشتن خود را از Bonfire الگوبرداری کرد. او موفقیت آن را تخریب کرد.

او این توانایی را داشت که بفهمد چه چیزهایی کار می کنند و چه چیزهایی که کار نمی کنند.

بلفورت توصیه می‌کند که قهرمانان (نوآوری) خود را بازتاب دهید – افرادی مانند استیو جابز، شرکت‌هایی مانند گوگل – فرآیند نوآوری آنها را تجزیه کنید، الگوها را ببینید، سپس آنها را مدل‌سازی کنید / انجام دهید / خودتان آن را امتحان کنید.

شما مجبور نیستید مربیان خود را بشناسید. من تام ولف را نمی‌شناختم.» – جردن بلفورت

حالت درونی خود را کنترل کنید

جردن بلفورت به شما توصیه می‌کند که همیشه بهترین‌های خود را روی میز بیاورید، چه در فروش، چه در جلسات یا در طول طوفان فکری، زمانی که در بهترین حالت خود نیستید، شکست خواهید خورد (ظرافت یا حتی گاهی اوقات بدبختانه).

بنابراین باید حالت درونی خود را مدیریت کنید و سعی کنید همیشه در حالت برنده مثبت عمل کنید: “اعتماد به نفس”، “روشن بودن”، “شجاعت” و “صداقت”.

“برندگان از کلماتی استفاده می کنند که می گویند “باید” و “اراده” . جردن بلفورت

به خود کمک کنید تا از حالت های منفی مانند: “ترس”، “غرق شدن”، “تردید به خود” و “عدم اطمینان” خارج شوید.

مهم نیست در گذشته چه اتفاقی برای شما افتاده است، شما گذشته خود نیستید، شما منابع و توانایی هایی هستید که از آن به دست می آورید. و این اساس همه تغییرات است.» جردن بلفورت

leonardo-di-caprio-wolf-of-wal-street

شما می توانید با به اصطلاح “اجنون” بر وضعیت درونی خود مسلط شوید. متیو مک‌کانهی در تمام فیلم‌هایش قبل از هر صحنه از یک لنگر استفاده می‌کند و برای قرار دادن خود در وضعیت درونی مثبت، ضربات قفسه سینه را انجام می‌دهد. پس از پنج برداشت از یک صحنه خاص، اسکورسیزی آماده حرکت بود، اما لئوناردو دی کاپریو آنقدر تحت تأثیر این بازیگر قدرتمند قرار گرفت که پیشنهاد کرد آن را در قسمت نهایی قرار دهد.  صحنه فیلم را اینجا تماشا کنید (در تکرار چه چیزی آن را خنده دارتر می کند): 

به این فکر کنید که چگونه می توانید هنگام ورود به جلسه طوفان فکری همراه با همکاران و سهامداران خود، یک حالت درونی مثبت ایجاد کنید. چگونه می توانید به خود و دیگران انگیزه دهید تا در بهترین حالت خود پیشرفت کنند. چه صدا، حرکت و بصری می تواند به عنوان یک فرد الهام بخش خلاقیت شما باشد؟

یک طرح جذاب (برای ایده ها و مفاهیم خود) ایجاد کنید

مردهای دیوانه زمینهنگامی که این ایده های نوآورانه بزرگ را توسعه دادید، باید یک زمین جذاب 2-3 دقیقه ای ایجاد کنید تا آنها را به سهامداران و حامیان مالی خود بفروشید.

جردن به ما توصیه می‌کند در حین بازی (و مخصوصاً در 4 ثانیه اول)  تیز ، مشتاق و  متخصص در زمینه خود   باشیم. هدف نهایی افتتاحیه این است که:

  • گیرنده باید بداند که شما 100% به ایده یا مفهوم محصول خود اعتقاد دارید
  • گیرنده (یا مشتری و مشکل او) باید احساس کند که به آن رسیدگی می شود
  • گیرنده باید ببیند که شما می دانید در مورد چه چیزی صحبت می کنید و تیزبین هستید
  • گیرنده باید شما را به عنوان یک متخصص در زمینه خود ببیند

در 4 ثانیه اول، “فروش صدای خود” به صورت شفاهی دشوار است، بنابراین همه چیز در مورد لحن صدا و زبان بدن شما است که گیرنده شما را تحت تاثیر قرار می دهد یا افسرده می کند.

به سطح صدای خود فکر کنید. وقتی می‌خواهید نکته‌ای مهم را بیان کنید، خم شوید و به آرامی صحبت کنید. یک زمزمه بلندتر از یک جیغ صحبت می کند.

جردن ادعا می کند که یک انسان 29 تن صدا دارد و اگر یاد بگیرید چگونه از آنها به طور موثر استفاده کنید، می توانید هر کسی را متقاعد کنید. لئوناردو دی کاپریو ماه ها بر روی جردن بلفورت مطالعه می کرد تا به سبک، حرکات و سطوح درون صدایش تسلط پیدا کند تا بتواند صدای عالی را ایجاد کند: https://www.youtube.com/watch?v=MJXLV_DMKa0

به یاد داشته باشید که هدف اصلی زمین دستیابی به 3 بزرگ است:

  • آنها باید شما را دوست داشته باشند.
  • آنها باید ایده شما را دوست داشته باشند .
  • آنها باید تیم شما را دوست داشته باشند.

اگر آنها خرید نمی کنند به این دلیل است که یکی از این موارد درست نیست. مطمئن شوید که خود، ایده و تیم/شرکتتان را می فروشید. آنها باید عاشق هر سه باشند تا شما بتوانید ایده خود را خرید کنید.

اگر به مردم یک «چرا» به اندازه کافی خوب بدهید، آنها همیشه «چگونه» را خواهند فهمید.» جردن بلفورت

من در واقع برخی از درس‌ها را (با موفقیت!) خودم به کار می‌برم و آن‌ها با آموزش‌هایی که در اوایل امسال در برنامه‌نویسی عصبی زبانی – NLP دنبال کرده‌ام، بسیار طنین‌انداز می‌شوند . تو چطور؟

“افراد موفق 100% متقاعد شده اند که بر سرنوشت خود مسلط هستند، آنها مخلوقات شرایط نیستند، آنها شرایط را ایجاد می کنند، اگر شرایط اطراف آنها را بد کند آنها را تغییر می دهند.” جردن بلفورت

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *