10 دلیل برای امتحان ذهن آگاهی


از اپرا گرفته تا کوبی برایانت، نمادهای بسیاری به ذهن آگاهی رسیده اند. آیا این یک مد است، مانند رژیم های غذایی آبمیوه یا پوکمون گو، یا تمرکز حواس چیز خاصی را ارائه می دهد؟

دانشمندان سالهاست که در حال بررسی تاثیر تمرین ذهن آگاهی هستند. اسکن‌های مغزی نشان داده‌اند که مدیتیشن، روش اصلی تمرین ذهن‌آگاهی، ساختار مغز را به‌طور فیزیکی تغییر می‌دهد و باعث تقویت مناطق مرتبط با حافظه، کنترل هیجانی و یادگیری می‌شود. این تغییرات در کمتر از هشت هفته قابل مشاهده است. مطالعات دیگر انبوهی از مزایای دیگر را نشان داده اند که همگی باعث تقویت نوآوری می شوند.

ذهن آگاهی چیزی نیست جز توجه عمدی با کنجکاوی. تمرکز حواس در مورد خاموش کردن خودکار خلبان است تا بتوانید به جای واکنش از روی عادت، آنچه را که به آن توجه می کنید انتخاب کنید. این همچنین در مورد جایگزینی روش آشنای شما برای مشاهده جهان، از طریق دریچه قضاوت و ارزیابی، با دریچه کنجکاوی و اشتیاق برای یادگیری است.

ذهن آگاهی مفهومی ساده است. اگرچه ممکن است تمرین کردن سخت باشد، زیرا ذهن ما دوست دارد سرگردان شود. ذهن ما اغلب مانند سگی از بالا عمل می کند . هر زمان که حواس پرتی مانند یک سنجاب آبدار وجود داشته باشد، آنها را تعقیب می کنند. ذهن ما نیز عاشق قضاوت است. این روش آنها برای درک جهان است. با این حال، این تمایل به شدت توانایی ما را برای نوآوری محدود می کند. ما در نهایت در همان مسیرهای فکری آشنا سفر می کنیم. افزایش توانایی ما برای تمرکز عمدی و کنجکاوی به جای قضاوت کردن، ما را آزاد می کند تا نوآوری کنیم.

اگر هنوز در تعجب هستید که چرا می خواهید این حالت ذهنی را پرورش دهید، در زیر دلایل قانع کننده ای آورده شده است.

  • خلاقیت – تمرین ذهن آگاهی ظرفیت شما را برای تفکر متفاوت افزایش می دهد . برای نوآوری، باید بتوانیم انبوهی از ایده ها را خلق کنیم که بتوانیم از بین آنها بهترین ها را برای توسعه انتخاب کنیم.
  • کاهش استرس و اضطراب – ذهن آگاهی با کاهش نشخوار فکری یا وسواس در مورد مشکلات، اضطراب و استرس ما را کاهش می دهد . وقتی زمان کمتری را صرف تثبیت نکات منفی می کنیم، زمان بیشتری برای راه حل ها و رشد خواهیم داشت. ما می‌توانیم خلاقیت خود را به‌جای استفاده از خلاقیت برای افزایش ضربان قلبمان، به‌طور مولد به کار ببریم.
  • هوش عاطفی – درگیر شدن در ذهن آگاهی، هوش هیجانی ما را تقویت می کند ، که برای بهبود همکاری کلیدی است. در واقع، گوگل کشف کرد که همدلی، محصول افزایش هوش هیجانی، موفق‌ترین تیم‌های آن‌ها را بسیار مولد کرده است. اگر می خواهید بازده جمعی سازمان یا تیم خود را تقویت کنید، سعی کنید هوش هیجانی همه را افزایش دهید.
  • تنوع و شمول – مانع اصلی تنوع و شمول، سوگیری ناخودآگاه یا تعصباتی است که ما نسبت به گروه خاصی از مردم داریم که حتی از وجود آنها بی اطلاع هستیم. نشان داده شده است که ذهن آگاهی این سوگیری‌های ناخودآگاه را کاهش می‌دهد تا سازمان‌ها بتوانند به جای تبعیض ناخواسته بر اساس نژاد، سن، جنسیت یا هر روش دیگری که ما یکدیگر را دسته‌بندی می‌کنیم، از بهترین‌هایی که همه ارائه می‌دهند، استفاده کنند.
  • خواب – حدود 60 میلیون آمریکایی آمریکایی از اختلال خواب رنج می برند و تعداد بی شماری دیگر با کیفیت یا کمیت خواب دست و پنجه نرم می کنند. کمبود خواب با کیفیت می تواند تمرکز، شادی و بهره وری را کاهش دهد. در واقع، مرکز کنترل بیماری آن را به عنوان یک نگرانی بهداشت عمومی طبقه بندی کرده است . تمرین ذهن آگاهی منجر به بهبود خواب می شود . با خواب بهتر، می‌توانیم شفاف فکر کنیم، منطقی عمل کنیم، احساس شادی بیشتری داشته باشیم و بهره‌ورتر باشیم.
  • تمرکز – برخلاف تصور رایج، چندوظیفه ای بهره وری را کاهش می دهد . برای غلبه بر تمایل شدید به چند کار، باید ظرفیت خود را برای تمرکز برای مدت زمان طولانی ایجاد کنیم. ذهن آگاهی ظرفیت ما را برای تمرکز ایجاد می کند تا بتوانیم تا زمانی که آن کار را به پایان نرسانیم روی آن کار کنیم. این نوع تمرکز برای تولید با ارزش ترین اثر، چیزی که کال نیوپورت از آن به عنوان کار عمیق یاد می کند، ضروری است .
  • شادی – ذهن آگاهی ما را از تفکر منفی دور کرده و به سمت مثبت سوق می دهد. بشریت دارای یک سوگیری منفی قوی است، بنابراین وقتی ذهن ما سرگردان است، تمایل به جذب به سمت منفی دارد. عنوان مطالعه هاروارد که این واقعیت را ثابت می کند، گرایش ما را به خوبی خلاصه می کند: ” ذهن سرگردان یک ذهن ناراضی است .” با تمرکز حواس، کنترل بیشتری بر جایی که افکار خود را متمرکز می کنیم به دست می آوریم تا بتوانیم بیشتر اوقات روی چیزهای مثبت تمرکز کنیم. ما هنوز هم می‌توانیم روی موارد منفی تمرکز کنیم، اما انتخاب ما این است که چه زمانی این کار را انجام دهیم، نه اینکه به‌عنوان حالت پیش‌فرض به سمت آن حرکت کنیم. این توانایی انتخاب باعث افزایش شادی می شود که یکی دیگر از ستون های بهره وری و نوآوری است.
  • تاب آوری – ما در زندگی شخصی و حرفه ای خود با شکست های بسیار زیادی روبرو خواهیم شد. نحوه برخورد ما با این شکست ها تعیین می کند که آیا از آنها یاد می گیریم و رشد می کنیم یا عقب نشینی می کنیم و پژمرده می شویم. ذهن آگاهی، انعطاف‌پذیری را پرورش می‌دهد تا بتوانیم به سرعت از ناکامی‌ها بازیابی کنیم و آنها را به‌عنوان فرصت‌های آموزشی به‌جای شاخص‌های ارزشمندی خود در نظر بگیریم.
  • درمان اعتیاد – اعتیاد پتانسیل ما برای شادی و بهره وری را از بین می برد. ثابت شده است که ذهن آگاهی نسبت به روش های سنتی ترک سیگار برتری دارد . ذهن آگاهی حتی از روش‌های سنتی برای مقابله با اعتیاد به مواد مخدری مانند کراک بهتر شده است . این کار را با آگاه کردن ما از افکارمان به عنوان افکار، نه به عنوان واقعیت مطلق انجام می دهد. همچنین توانایی ما را در تشخیص احساسات و تمایلات خود و مشاهده آنها بدون عمل به آنها پرورش می دهد. این آگاهی و خودکنترلی به افراد کمک کرده است تا از اعتیاد رها شوند تا بتوانند به توانایی های خود دست یابند.
  • رضایت شغلی – آموزش تمرکز حواس در محل، رضایت کارکنان را از شغل کلی خود افزایش می دهد. در زمانی که بسیاری از کارمندان از کار خود ناراضی و بی‌تفاوت هستند، انجام تمرکز حواس در محل فرصت بزرگی برای افزایش حفظ و افزایش بهره‌وری است.

ذهن آگاهی نویدبخش بهبود زندگی افراد چه از نظر شخصی و چه از نظر حرفه ای است. همانطور که دانشمندان به افزایش درک ما از مزایای ذهن آگاهی ادامه می دهند، کارفرمایان باید شروع به سرمایه گذاری بر روی یافته های خود کنند. آنها می توانند برنامه های تمرکز حواس در محل کار را برای ایجاد تمرین های مراقبه روزانه برای کارکنان خود تنظیم کنند. ادغام ذهن آگاهی در برنامه های سلامتی را می توان به راحتی انجام داد.

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *