10 درس در مورد نوآوری از آشپزخانه تحقیقاتی رستوران معروف elBulli


بیایید اینجا را ببینیم: ظرفیت جذب ، ابر رئیس‌ها ، پارادوکس‌های رهبری ، استراتژی‌های مقابله ، اکوسیستم‌ها ، جمع‌سپاری مدارس جدید ، درس‌هایی از “Grit” ، کار هنری چسبرو . برای من، سال 2016 تماماً در مورد توصیه های صحیح، جستجوی معنا و الهام بخشیدن به شما برای کار مدیریت نوآوری بود. برای انجام این کار، مقالات آکادمیک را بررسی کردم، وبینارها را دنبال کردم، در کنفرانس ها نشستم، از کارشناسان استراق سمع کردم، گزارش ها را خلاصه کردم و کتاب های عالی را مرور کردم. اوه، و من هم تحقیقاتی از خودم انجام داده‌ام، که خوشحال می‌شوم بعداً در گزارشی به اشتراک بگذارم.

اما اولین چیز اول است …

با پایان سال 2016، فکر کردم تصمیم سال نو را به اشتراک بگذارم – ممیزی خلاقیت . بله درست است. چرا ظرفیت خود را برای دستیابی به ” بستنی های داغ ” (نوآوری های مخرب) در زمینه کاری خود بررسی نمی کنید؟ این سریع نیست، آسان نیست، اما به شما کمک می‌کند بفهمید از کجا آمده‌اید، کجا هستید، و به‌ویژه از نظر محصول، خدمات، فرآیند و توسعه مدل کسب‌وکار جدید کجا می‌خواهید باشید. این برداشت من حداقل بعد از شنیدن صحبت یکی از تأثیرگذارترین (و احتمالاً بهترین) سرآشپزهای قرن بیست و یکم طبق دایره المعارف بریتانیکا ، فران آدریا، درباره بنیاد elBulli و میراث کارش با غذای مولکولی بود.

آدریا فلسفه خود و داستان ممیزی فرآیند خلاقانه آشپزخانه خود را در سومین کنفرانس جهانی نوآوری باز در بارسلون به اشتراک گذاشت. در اینجا چند نکته از صحبت های هیبت انگیز (و دهان آب کن) او آورده شده است.

وسواس نسبت به تغییر دائمی

برای آدریا، نوآوری در مورد تغییر دائمی است. در عین حال، بازتاب عمیق و ممیزی تک تک مراحل است. در آشپزخانه تحقیقاتی خود، سرآشپز به کارکنان اصلی elBulli آموزش داد تا با دقت تمام موفقیت ها ( به طور دقیق 1846 غذای موفق ) و به ویژه شکست ها در طول 25 سال فعالیت هیجان انگیز را در سوابق، نقشه ها و اسناد ذخیره کنند. elBulli همچنین دروازه‌های خود را به‌مدت 6 ماه هر بار می‌بندد تا خلاقیت شکوفا شود و آزمایش‌هایی مانند گریپ فروت داغ با دانه‌های کنجد یا چای با صدف‌ها انجام شود. پس از بازگشت، مشتریان کارکنان جدید، ظروف غذاخوری و مواد جدید پیدا می کردند. تنها ثابت در طول 25 سال انتقال از یک رستوران فرانسوی به یک آشپزخانه آزمایشی تغییر بود.

اما تغییر دائمی (به خودی خود) سودآور نبود. این رستوران به طور سیستماتیک با ضرر کار می کرد، البته ضرری که با کتاب های سرآشپز کاتالانی و سایر کالاهای خود مارک جبران می شد. در نهایت، رستوران elBulli در سال 2011 بسته شد و آن را به یک بنیاد غیرانتفاعی برای تحقیقات آشپزی تبدیل کرد. امروزه به آموزش، غنی سازی و پیشبرد مرزهای تحقیقات غذا و غذا ادامه می دهد.

world-open-innovation-conference-2016.png

آدریا در گفتگو با مارسل پلانلاس در کنفرانس جهانی نوآوری باز در بارسلون (2016).

10 درس از آشپزخانه تحقیقاتی

آدریا در طول سخنرانی خود 10 درس از تجربه خود در زمینه نوآوری و ممیزی فرآیند خلاقانه پیچیده خود جمع آوری کرد. این درس ها همچنین در ” Auditando el processo creativo “، یک پروژه چند پلتفرمی (هنوز در حال توسعه) که توسط بنیاد Telefonica پشتیبانی می شود، گنجانده شده است. در این پروژه، سرآشپز مشهور و تیمش روشی را برای تغییر سازمان ها از طریق نوآوری پیشنهاد کرده اند (همچنین به 80 سوال/پازل اینجا مراجعه کنید – فقط اسپانیایی)، و متعهد شده اند که ابزارهای لازم را برای پرورش نسل آینده به معلمان و مدارس ارائه دهند. متفکران خلاق

چند درس از کار آدریا به شرح زیر است:

 • هر چه تصمیم گیرندگان نزدیکتر باشند، بهتر است. در طول یک پروژه نوآوری، بحث در مورد مشکلات با ذینفعان راه دور تنها به این معنی است که شما به نوآوری فکر نمی کنید، بلکه به مدیریت انتظارات فکر می کنید.
 • نوآوری فقط فعالیت یک بخش نیست. فعالیت کل سازمان است. به گفته آدریا، نوآوری می تواند جهان را نجات دهد و همه می توانند و باید مبتکر باشند (“افرادی که رستوران ها را تمیز می کنند باید نوآور نیز باشند”).
 • سیلوها و منیت ها خلاقیت را می کشند، اما غرور بزرگ ترین تهدید را ایجاد می کند («کدام کارگردان فیلم توصیه یک آشپز یا یک اقتصاددان را می پذیرد؟»). مردم کار خلاقانه دیگران را تنها در صورتی می پذیرند که تحسین و احترام وجود داشته باشد. کارایی نوآوری با زبان مهربانانه همراه است.
 • تیم های خلاق باز برای نوآوری بسیار مهم هستند. کار با تیم هایی که متعلق به شما نیستند – به عنوان مثال، طراحان، ویراستاران، توسعه دهندگان اپلیکیشن، کاریکاتوریست ها، می تواند به نتایج شگفت انگیزی منجر شود. به عنوان مثال، همکاری بین Adrià، شرکت والت دیزنی، Penguin Random House، Telefonica، Carrefour و دیگران، برای الهام بخشیدن به خانواده ها برای داشتن زندگی سالم تر.

the-simpsons-food-bloggers.png

سیمپسون ها به عنوان وبلاگ نویسان مواد غذایی منبع

your-own-simpsons-avatar.png

آدریا شخصیت سیمپسون خودش را دارد. منبع

 • اشتیاق پیش نیاز نوآوری است. با این حال، احساس اشتیاق برای پروژه یا شرکتی که متعلق به شما نیست، دشوار است. روزهای کاری 16 ساعته و ایجاد 365 روز در سال بدون انگیزه های پولی مستلزم تعهد بسیار زیاد است. از این رو، نوآوری باید مالکیت داشته باشد.
 • نوآوری بین‌صنعتی/ بین رشته‌ای مهم است. به عنوان مثال، در زایشگاه ها، مانند رستوران ها، احساس خوش آمد گویی وجود دارد. همچنین مسئله فشار و فوریت وجود دارد. یافتن نقاط مشترک می تواند منجر به راه حل های غیرمنتظره شود.
 • خلاقیت باید کارآمد باشد. در جستجوی تکنیک‌های جدید، بنیان‌گذاران و تیم elBulli با طراحان صنعتی همکاری کردند تا اطمینان حاصل کنند که حتی ظروف غذاخوری (از جمله ظروف) با غذایی که در رستوران سرو می‌شد همخوانی دارند. در سال 2000 elBulli یک طراح صنعتی را استخدام کرد. برنده جایزه ضربه خوش شانسی شد. و مطالعه ای در مورد چگونگی ترکیب غذاها و غذاها انجام داد.
 • “ایجاد برای یادگیری، و یادگیری برای ایجاد” می تواند یک شعار عالی باشد. این مانترا (و به طور کلی یک طرز فکر باز) می تواند درهای زیادی را باز کند، از جمله درهایی به مکان های دور افتاده مانند دنیای هنر. در سال 2007، آدریا به “المپیک دنیای هنر” دعوت شد و در ” Documenta 12 ” مشارکت داشت.
 • خود حسابرسی و انتقاد از خود امری ضروری است. آدریا و تیم او 25 سال تلاش های مخرب خود را در زمینه نوآوری در بیش از 7000 صفحه ثبت کردند و هر 5 سال یک بار نکات برجسته خود را منتشر کردند. این به آن‌ها کمک کرد تا راه‌حل‌هایی را که «می‌توانستند اما هرگز به نتیجه نرسیدند» دوباره بررسی کنند.
 • حفظ خلاقیت یک چالش است. یک سازمان تنها زمانی می تواند به طنین خلاقانه برسد که هر چرخه جدید اختلال با نتایج دوره قبلی تقویت شود. از این رو، مستندسازی هر مرحله از فرآیند ضروری است.

تعهد مستمر به خلاقیت

امروز، تعهد آدریا به خلاقیت ادامه دارد. در حالی که elBulli معروف بسته باقی مانده است، ریشه های آن (تجربه به دست آمده از 25 سال اختلال) اکنون با “دانش، یادگیری، درک” به امید رشد در جهت های جدید و غیرمنتظره آبیاری شده است. به عبارت دیگر، اکوسیستم زنده است. ماموریت قبلی – به چالش کشیدن غذای سنتی و تکنیک های آن – اکنون با تمرکز بر فرآیندها، کارایی و نوآوری پایدار جایگزین شده است.

سالی شاد، خلاقانه، بدون کپی و پر از بستنی داغ داشته باشید!

auditing-the-creative-process.pngممیزی فرآیند 

مطالعه بیشتر در مورد مدل کسب و کار elBulli و کار نوآوری پیشگام فران آدریا:

 1. «یک مدل کسب‌وکار فردی در حال ساخت: جستجوی یک سرآشپز برای آزادی خلاق» ، توسط سیلویا سوجنووا، مارسل پلانلاس، و لوئیس ویوز. این مقاله یک مطالعه موردی عمیق و طولی از محرک‌ها، مکانیسم‌ها و تغییرات در مدل کسب‌وکار فردی در حال تکامل است که توسط سرآشپز و مبتکر خوراک‌شناسی Ferran Adrià ایجاد شده است. ارتباط دادن 
 2. «آشپزی تغییر در غذاهای عالی: فران آدریا به عنوان یک کارآفرین نهادی» ، نوشته سیلویا سوجنووا، کارملو مازا، و مارسل پلانلاس. این مقاله بررسی می‌کند که چگونه کارآفرینان نهادی تغییرات را از طریق خلاقیت، نظریه‌پردازی، شهرت و انتشار آغاز می‌کنند. ارتباط دادن

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *