گسترش Metaverse و فاز بعدی اینترنت


گسترش Metaverse و فاز بعدی اینترنت چیست؟

Metaverse، واژه‌ای است که همه دائماً به عنوان مرحله منطقی بعدی یا مرحله توسعه اینترنت از آن یاد می‌کنند. ادغام دنیای مجازی و دیجیتال تا کجا پیش خواهد رفت و در چه جهتی، هنوز زود است که بگوییم. گسترش اجتناب‌ناپذیر آن در سال‌های آینده با فناوری‌های رو به رشد و چشم‌اندازهایی که هنوز به واقعیت تبدیل نشده‌اند، امکان‌پذیرتر و موفقیت‌آمیزتر خواهد بود. جهان در هم تنیده و پیچیده به یک زیرساخت مستحکم و سوار کردن همه برای حمایت از چنین گامی نیاز دارد.

زمانی که تنها کلمه ای در رمان علمی تخیلی نیل استفنسون بود، تصادف برفی در سال 1992  که نمایانگر دنیایی آینده نگر بود، متاورس ایده دور از ذهن دیگری در آن زمان بود. باز هم، ایده های تخیلی در حال تبدیل شدن به واقعیت هستند. ما فناوری‌های زیادی در اختیار داریم ، و با ظهور فناوری‌های جدید، روش‌های جدیدی برای ترکیب آنها و ایجاد فناوری‌های جدید انجام می‌شود. Metaverse مجموعه‌ای از ایده‌ها و فن‌آوری‌ها است و اگرچه در مرحله اولیه است، ما حتی نمی‌توانیم تصور کنیم که کدام فناوری‌های جدید برای شکل دادن به آن وجود خواهد داشت.

به لطف شبکه های اجتماعی، VR، AR، MR و ویدئو کنفرانس، ایجاد فضاهای آنلاینی که افراد بتوانند در آن تعامل داشته باشند و تجربه واقعی تری داشته باشند، آسان شده است. غوطه ور بودن متاورس را می توان به راحتی با تغییر فعالیت های آنلاین به دلیل بحران بهداشت جهانی و افزایش تقاضا برای فضاهای آنلاین و تعامل توضیح داد. نه اینکه نیازی به چنین فضایی نبود، گسترش آن به سادگی با اتفاقات جاری تسریع شد.

جهان‌های مشابهی مانند Fortnite ، بازی‌های Sandbox و Roblox در حال حاضر در دنیای بازی وجود دارد . بازی یک صنعت با رشد سریع است و انتظار می‌رود ارزش بازار جهانی بازی تا سال 2026 به 314.40 میلیارد دلار برسد . مردم نه تنها از بازی کردن لذت می برند، بلکه از تماشای بازی دیگران نیز لذت می برند. همه چیز در مورد فعالیت سرگرم کننده، تجربه و شخصیت هایی است که وقتی وارد این جهان ها می شویم، تبدیل می شویم. Fortnite و Roblox میزبان رویدادهای مجازی هستند که میلیون ها نفر می توانند در آن شرکت کنند. اجرای تراویس اسکات و آریانا گرانده رویدادهای مجازی کاملاً تماشایی بود که توسط Fortnite میزبانی شد و بینندگان خود را به ارمغان آورد. تجربه ای نوآورانه را به بینندگان خود هدیه داد.. جهان های به هم پیوسته هنوز چیزی نیستند، اما شاید روزی یک شخصیت Roblox به راحتی از Fortnite بازدید کند. هدف نهایی Metaverse یک دنیای کاملاً به هم پیوسته، در هم تنیده و قابل کارکرد است، اما قرار نیست جایگزین زندگی واقعی شود. فقط برای اینکه بعد دیگری به آن اضافه شود.

افزایش تقاضا برای این فضاهای چند بعدی وجود دارد. فیس بوک در حال برنامه ریزی برای تغییر نام تجاری و انتقال از یک شرکت شبکه اجتماعی به یک شرکت متاورس تنها در عرض 5 سال است. مایکروسافت و غول‌های دیگر نیز به این کار دست یافته‌اند، و جالب است که همه آنها ظرف چند سال آینده به چه چیزی خواهند رسید. اما چیزی که اکثر افراد به آن امیدوار هستند، یک جامعه غیرمتمرکز است که در آن یک شرکت غول پیکر وجود نداشته باشد که همه رشته ها را بکشد. تصور این کمی دشوار است زیرا همه می خواهند تکه ای از کیک را داشته باشند.

اخیراً یک جامعه غیرمتمرکز سه بعدی با نام Decentraland راه اندازی شده است . این جامعه سه بعدی نوع خاصی از چندجهانی است که از فناوری بلاک چین استفاده می کند . NFT ها نیز محبوبیت پیدا می کنند و آشکارتر می شود که چگونه رفتار ما و نحوه ارزش گذاری ما به دلیل فناوری تغییر می کند. مقداری خانه های مدحتی لباس مجازی برای آواتارها در چندجهانی ایجاد کرده اند. اگر به آن فکر کنید، احتمالات بی پایان هستند. املاک و مستغلات خوب در چنین چندجهانی می تواند چند صدها هزار دلار باشد، اگر نه میلیون ها. این ارز دیجیتال، اگرچه بسیاری هیچ ارزش یا علاقه ای به آن نمی دیدند، به شدت افزایش یافت. نمی توان گفت که همه اینها تا کجا پیش می رود و آیا حباب اینترنت دیگری می ترکد یا در این مورد یک حباب چندجهانی می ترکد. برای گفتن خیلی زود است.

یک چیز مسلم است، مردم مشتاق یک جهان موازی پایدار، واقعی و موازی هستند که توسط قوانین دیگری اداره می شود. در چنین دنیایی می توانید هرکسی باشید که می خواهید باشید، برخی از احمقانه ترین خیالات را برآورده کنید، بر ناتوانی ها غلبه کنید، با مردم تعامل کنید، تجارت کنید، امکانات بی پایان به نظر می رسند. نمی‌توان گفت چقدر طول می‌کشد تا یک چندجهانی منحصربفرد ایجاد شود یا یک روند کاملاً جدید ظهور کند و همه چیز را به مسیری کاملاً متفاوت هدایت کند. سمت تاریک نوآوری‌ها همیشه وجود دارد، و نمی‌توان گفت که این نوآوری‌ها برای ما خوب یا بد به ارمغان می‌آورد، اما اجازه دهید منتظر بمانیم و ببینیم این فناوری‌ها چگونه تکامل می‌یابند و چیزهای جدیدی را که ظاهر می‌شوند مشاهده می‌کنیم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *