کاهش مالیات شرکت، تقویت نوآوری: OECD

بر اساس گزارش جدید سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، استرالیا باید مالیات شرکت ها را کاهش دهد و نوآوری را افزایش دهد تا در رقابت بهره وری عقب بماند.

این گزارش می گوید کاستی های ساختاری در تنظیمات سیاست، سرعت بهبود اقتصاد جهانی را کند می کند.

این کشور از استرالیا می خواهد مالیات شرکت را کاهش دهد و درآمد از دست رفته را با افزایش GST جایگزین کند. و می گوید اقدامات جدیدی برای تقویت همکاری های تجاری و تحقیقاتی مورد نیاز است.

به گفته آنجل گوریا، دبیرکل OECD، کشورها در نتیجه بهره وری پایین در خطر افتادن در دام رشد پایین در میان مدت و بلند مدت هستند.

نه در مورد اخبار فوری نه در مورد نظرات بی اساس.

گوریا همزمان با ارائه گزارش «رفتن به رشد» با جو هاکی، خزانه دار در سیدنی، در آستانه 2017، هشدار داد: «محرک های کلیدی رشد امروز – اعتبار، سرمایه گذاری و تجارت بین المللی – بسیار بسیار کند و در برخی موارد به طور غیرعادی ضعیف بوده اند. نشست وزرای دارایی G20

گوریا گفت که گزینه های سیاست پولی پس از بحران مالی جهانی استفاده شده است و گفت که زمان آن رسیده است که اقدامات ساختاری برای احیای بهره وری و سایر گلوگاه های رشد در نظر گرفته شود.

او گفت: «پیام بدون ابهام است، ساختاری باشید. ما نیاز به طراحی و اجرای سیاست‌های ساختاری بهتری داریم.»

جان وانا، یکی از دانشگاهیان مدیریت دولتی در ANU، می‌گوید که استرالیا احتمالاً نرخ‌های مالیات شرکت‌ها را کاهش می‌دهد، اما تنها زمانی که دولت توانایی انجام این کار را داشته باشد.

اما او گفت که درک می کند که در حال حاضر کمیسیون حسابرسی پیشنهادی برای گسترش GST نخواهد داشت.

«یک دولت شجاع می‌تواند 10 درصد را به مواد غذایی اساسی تعمیم دهد، من فکر می‌کنم که برای رأی‌دهندگان قابل قبول است، اما ما به‌طور ناامیدکننده‌ای خودمان را در بحث‌های مربوط به غرامت برای درآمدهای پایین‌تر و بازنشستگان گرفتار خواهیم کرد».

پروفسور وانا گفت که بودجه ماه می “یک شانس بزرگ برای دستیابی به تعدیل ساختاری جدی” برای ابوت بود. اگر ائتلاف قدرت را حفظ کند، فرصت بعدی او پس از انتخابات 2016 خواهد بود.

گوریا همچنین اصلاحات بازار کار در سرتاسر جهان، به ویژه در اقتصادهای ضعیف اروپایی را ستود، اما گفت که اقدامات دیگر ادامه پیدا نکرده است.

او گفت که استرالیا “بهتر از بسیاری از آنها عمل کرده است، اما مشکلات خاص خود را با بهره وری دارد”.

خزانه دار هاکی به کسانی که برای G20 جمع شده بودند گفت که دولت گذشته کار خوبی را در زمینه اصلاحات بازار کار انجام داده است و گفت که دولت توصیه های بازنگری نوسازی جوایز را برای انتخابات بعدی انجام خواهد داد.

اما روی گرین، رئیس دانشکده بازرگانی UTS، گفت که هزینه های نیروی کار استرالیا “به خوبی تحت کنترل است”.

او گفت: «بیشتر داده‌ها نشان می‌دهند که ما در محدوده اکثر کشورهای دیگر هستیم و از این سؤال که چه چیزی به ما مزیت رقابتی می‌دهد، چشم پوشی می‌کند».

«همیشه کشورهایی وجود خواهند داشت که می توانند از نظر هزینه نیروی کار بر ما غلبه کنند. ما باید زنجیره و ارزش افزوده را بالا ببریم.»

پروفسور گرین گفت داده های OECD به طور مداوم نشان می دهد که استرالیا یکی از پایین ترین سطوح همکاری بین دانشگاه و تجارت را دارد. او گفت که برنامه‌های گذشته دولت برای تغییر این امر کمک چندانی نکرده است.

پروفسور گرین گفت که دستاوردهای حاصل از رونق کالاها باعث ایجاد آرامش در اصلاحات افزایش بهره وری می شود. او گفت که معیارهای بهره وری چند عاملی در اوایل دهه 2000 در واقع به عقب برگشته است.

اما او سرمایه گذاری بالا با بازده اندک در بخش معدن، خشکسالی طولانی مدت و طلاکاری دارایی های برق را عامل برخی از پاییز امسال دانست.

غربالگری سرمایه گذاری “سخت”.

در این گزارش آمده است که در حالی که اصلاحات پس از بحران مالی جهانی با سرعتی سریعتر از حد معمول پیش رفته اند، هنوز کارهای بیشتری برای کاهش موانع رقابت وجود دارد.

در حالی که بسیاری از موانع تجارت و سرمایه گذاری در دهه 2003 کاهش یافته بود، موانع سرمایه گذاری مستقیم خارجی افزایش یافت.

OECD قبلاً به استرالیا توصیه کرده بود که سخت‌گیری رویه‌های غربالگری سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی را کاهش دهد.

اما جفری ویلسون، یکی از همکاران مرکز تحقیقات آسیا، گفت که استرالیا “یکی از بازترین رژیم های سرمایه گذاری مستقیم خارجی را در جهان حفظ کرده است”. او گفت که سیاست های فعلی به نفع سرمایه گذاری فرض می شود و تنها برای تعداد کمی از بخش های حساس محدودیت ایجاد می کند.

او گفت که بخش عمده ای از برنامه های غربال شده تایید شده اند. در بخش‌های حساسی که محدودیت‌های ویژه اعمال می‌شود، غربالگری سرمایه‌گذاری جذابیت سرمایه‌گذاری استرالیا را کاهش می‌دهد.

خارج از تعداد محدود بخش‌های حساس، این محدودیت‌ها سبک هستند و علاقه چندانی به استرالیا ندارند.

سرمایه‌گذاری چین در صنعت معدن نمونه‌ای از این موضوع را نشان می‌دهد.»

دکتر ویلسون گفت: «علیرغم سطوح بسیار بالای جنجال‌های سیاسی در مورد تأثیر شرکت‌های دولتی چین در بخش سنگ آهن و زغال‌سنگ، هیچ‌یک از سرمایه‌گذاری‌های چینی در یک تجارت معدنی استرالیا هرگز توسط دولت فدرال رد نشده است.»

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *