کارآفرینی داخلی و نوآوری در بازارهای نوظهور با نیکلاس برای

کارآفرینی داخلی و نوآوری در بازارهای نوظهور با نیکلاس برای

نیکلاس در این مصاحبه رویکردی را که Orange برای تقویت نوآوری در زیرمجموعه های آفریقایی Orange در پیش گرفته است، و نوع پروژه هایی که آنها در حال حاضر روی آنها کار می کنند، به اشتراک می گذارد.

ما همچنین موضوعات دیگری را پوشش می‌دهیم، از جمله اینکه نیکلاس چه ویژگی‌هایی را برای کارآفرینان داخلی می‌بیند، چگونه سازمانی انعطاف‌پذیرتر بسازیم، و چه توصیه‌هایی به نوآوران در بحرانی مانند آنچه در حال حاضر داریم می‌دهد.

این مصاحبه همچنین به صورت نسخه صوتی در Spotify و همچنین YouTube در دسترس است . امیدوارم از بحث لذت ببرید!

جسی

سلام نیکلاس، از اینکه به ما ملحق شدید متشکریم، حضور شما در برنامه فوق العاده است!

نیکلاس

از شما به خاطر دعوت کردنم ممنونم. خوشحالم که چند تا از نظراتم را در مورد نوآوری به اشتراک می گذارم.

1. آیا می توانید با بیان کمی بیشتر در مورد خودتان برای شنوندگان ما که هنوز با شما آشنا نیستند، شروع کنید؟

من به کارمندان اورنج کمک کرده ام تا کارآفرین شوند. این بدان معناست که به کسانی که ایده نوآوری دارند کمک کنیم تا با کمک و حمایت واحدهای تجاری، آن را به کسب و کار برای Orange تبدیل کنند.

من الان سه سال است که این کار را انجام می دهم و بر اساس این تجربه کتابی به نام کارخانه Intrapreneurs نوشتم . تجربیات شرکت های مختلف را جمع آوری می کند و همچنین 20 داستان نوآوری را از کارآفرینان داخلی به اشتراک می گذارد.

از ابتدای سال جاری، من ماموریت جدیدی را آغاز کرده‌ام که عبارت است از تقویت نوآوری در 20 کشور آفریقایی Orange. نیکلاس بری با کتابش به نام کارخانه کارآفریناناساساً، این در مورد شناسایی پروژه های نوآورانه است، و زمانی که آنها اجرا شدند، سپس آنها را از یک کشور به کشور دیگر برای گسترش آنها تکرار کنید.

علاوه بر این، هدف راه اندازی سازمان های نوآوری برای Orange در کشورهای آفریقایی است تا این نوع مکانیسم ها را تکرار کنند. این شامل همکاری با استارتاپ ها، کارآفرینی داخلی، نوآوری داخلی و غیره است.

برای کمک به این امر، من یک جامعه قوی متشکل از 20 قهرمان نوآوری، یکی در هر کشور، دارم که در زمینه تقویت این پروژه ها و دستگاه های نوآوری هستند.

2. در حال حاضر روی چه نوع پروژه هایی کار می کنید؟

بنابراین، در حال حاضر به چهار کشور مالی، ساحل عاج، سنگال و بورکینافاسو کمک می‌کنم تا سازمان نوآوری را از ایده‌پردازی تا اکتشاف و آزمایش ایده‌ها و آماده‌سازی بهره‌برداری از ایده‌ها توسط بخش‌های نارنجی یا با همکاری سازمان نوآوری طراحی کنند. استارت آپ یا شریکنیکلاس برای صحبت می کند

من همچنین این انجمن را راه اندازی کرده ام که ممکن است رادیو نوآوری نامیده شود. این یک تماس دوماهانه با 20 قهرمان نوآوری است. من تعدادی توصیفات آماده می کنم و یک مهمان در برنامه دارم تا تجربیات خود را در مورد نوآوری به اشتراک بگذارد. در حال حاضر، من در حال آماده کردن تماس بعدی با تیم جهانی نوآوری شرکت بزرگ دیگر هستم تا نحوه تقویت پروژه های نوآوری را در مراحل اولیه به اشتراک بگذارم.

من همچنین شروع به کار روی یک طرح پس از بحران برای نارنجی آفریقا کرده ام، از این که چگونه باید خدمات نارنجی فعلی را تطبیق دهیم تا تغییر استفاده ای را که در طول بحران شاهد بودیم منعکس کنیم، و همچنین ببینیم آیا فرصت هایی برای جدید وجود دارد یا خیر. خدمات بر اساس آنچه در طول بحران تجربه کرده ایم.

3. چالش های کلیدی که در تلاش برای گسترش کار نوآوری به همه این کشورهای جدید با آن روبرو بوده اید، چیست؟

اگر به آفریقا بروید، ممکن است پوستری را ببینید که روی آن “آفریقا یک کشور نیست”.

ما اروپایی‌ها تمایل داریم آفریقا را به عنوان یک کشور ببینیم، حتی اگر به وضوح قاره‌ای است با کشورهای بسیار زیادی.

همین امر در مورد تقویت نوآوری در نارنجی آفریقا صدق می کند. ما همزمان 20 کشور را مدیریت می کنیم. طبیعتاً همه آنها تخصص، بلوغ، بازه زمانی و برنامه یکسانی ندارند.

بنابراین، هماهنگ کردن تلاش ها و اطمینان از اینکه همه با هم در یک جهت حرکت می کنیم، چالش اصلی است.

4. سازمان نوآوری در هر یک از کشورها چگونه ساخته شده است؟

ما قهرمانان را یک سال پیش معرفی کرده‌ایم و مسئولیت اصلی آن‌ها این است که به عنوان نقطه تماس اصلی در کشورشان برای آنچه که بخش فناوری نوآوری مرکزی می‌نامیم، که عمدتاً در فرانسه مستقر است، خدمت کنند. این یک روش سنتی‌تر برای ارائه نوآوری است که بر اساس تکامل فناوری‌ها و نوآوری تدریجی محصولات و خدماتی است که قبلاً در اختیار داریم، خواه 5G، IOT یا خدمات مالی با Orange Money.

در عین حال، قهرمان نوآوری مسئولیت نوآوری از پایین به بالا و نوآوری محلی را بر عهده دارد. این امر عمدتاً بر شناسایی پروژه‌های نوآوری جدید که نیازهای محلی را برآورده می‌کنند، و بر راه‌اندازی سازمان نوآوری که به تکرار این فرآیند و توسعه پروژه‌ها کمک می‌کند، متمرکز است.

برای ما، یک پروژه شاخص که نمونه ای از این نوآوری محلی و پایین به بالا است، Orange Money است که یک سرویس مالی در تلفن همراه است.

به این دلیل متولد شد که مردم آفریقا به خدمات مالی دسترسی ندارند. فقط 20 درصد دارای حساب بانکی هستند. بنابراین، یکی از اپراتورها در کنیا این ایده را داشت که از یک دستگاه تلفن همراه برای فعال کردن انتقال پول و پرداخت بدون نیاز به حساب بانکی مرتبط استفاده کند.

مانند خدمات بانکی جدیدی که در اروپا داریم مانند Revolut، TransferWise یا Orange Bank در فرانسه نیست.

Orange Money شما را قادر می سازد تا یک حساب پولی جدید مرتبط با اشتراک تلفن همراه خود ایجاد کنید و از فناوری بسیار ابتدایی، یعنی SMS استفاده کنید.

این همان نوع نوآوری محلی است که ما به دنبال آن هستیم: این نوآوری تأثیر واقعی انسانی بر جای می گذارد، اما به سرمایه گذاری های زیادی در فناوری پیشرفته نیاز ندارد.

Orange این سرویس را در 18 کشور راه اندازی کرد و اکنون به 40 میلیون کاربر رسیده ایم.

4. بسیاری از شنوندگان ما در نقش هایی مشابه قهرمانان نوآوری شما هستند. بهترین قهرمانان را چه کار کرده اند؟ قابلیت های کلیدی آنها چیست؟

در این نوع نهادی که سازمان نوآوری کاملاً جدید است، چالش ابتدا ادغام نوآوری و قانونی کردن آن است، نه موفقیت در نوآوری های فردی. بعداً موفق خواهید شد، اما اولین چالش این است که یکپارچه شوید و برای فرآیند خود به رسمیت شناخته شوید.

درس دیگری که در ذهن دارم این است که اگر نوآوری اکتشاف ایده ها و بازارهای جدید است، باید در نظر داشته باشید که بخش بعدی، بهره برداری، کلیدی در نوآوری شرکتی است.

چگونه واحد کسب و کار ایده ای را که شما جستجو کرده اید تطبیق می دهد و آن را به یک تجارت تبدیل می کند؟

راه دیگری برای گفتن این موضوع این است که استقلال در ابتدا بسیار ضروری است، اما پس از آن باید مراقب همسویی استراتژیک و تقویت همکاری با سهامداران مختلف و واحدهای تجاری در شرکت باشید.

استقلال در ابتدا ضروری است، اما شما باید از همسویی استراتژیک مراقبت کنید و همکاری با سهامداران و واحدهای تجاری مختلف در شرکت را تقویت کنید.
– نیکلاس برای

من این را در مدل نوآوری سریع توسعه داده ام ، که می توان آن را در وبلاگ من یافت ، و این نیز چیزی است که با قهرمانان نوآوری روی آن تمرکز می کنم.

ما واحدها و بخش‌های تجاری را در فرآیند نوآوری که از ابتدا طراحی کرده‌ایم، از ایده‌پردازی گرفته تا بهره‌برداری، شامل می‌کنیم. گاهی اوقات آنها حتی می توانند صاحبان مشکل باشند.

ایده پردازی بر حل مشکلاتی که افراد دارند متمرکز است. این می تواند مشتریان ما باشند، اما می توانند واحدهای تجاری نیز باشند. در این حالت، آنها به عنوان مالک مشکل شروع می کنند و بعداً ایده و مالک پروژه پروژه هایی می شوند که کل فرآیند را طی می کنند. 

4. از آنجایی که شما یک متخصص بسیار باتجربه در زمینه کارآفرینی داخلی و نوآوری در شرکت‌های بزرگ هستید، بهترین درس‌هایی که در 20 سال پیش برای اولین بار شروع به کار کردید، آرزو می‌کردید بدانید؟

خودمختاری کلیدی است، اما شما باید با شرکت اصلی ارتباط نزدیک و همکاری داشته باشید تا برای بهره برداری از ایده ها آماده شوید. این برای آزمایشگاه‌های نوآوری که به دنبال نوآوری باز، تحول دیجیتال یا نوآوری داخلی هستند، صادق است.

البته، این کمتر در مورد آزمایشگاه‌های نوآوری مخرب مانند Google X یا Kamet که زیرمجموعه شرکت بیمه AXA است صادق است.

آن آزمایشگاه‌ها به دنبال خطوط تجاری کاملاً جدید هستند و می‌توان گفت که همکاری با شرکت اصلی تمرکز کمتری برای آنها دارد. آنها می خواهند عمدتاً چیزها را به طور مستقل توسعه دهند.

درسی که در سه سال اخیر این برنامه کارآفرینی داخلی آموخته ام، علاوه بر تعهد شرکت اصلی که می تواند به شکل تعهد واحد تجاری یا حمایت مالی در بالاترین سطوح برای برنامه باشد، مربیگری پروژه های نوآوری و کارآفرینان داخلی آنها را اداره می کنند.

گاهی اوقات، به خصوص زمانی که یک کارآفرین داخلی عزم بسیار قوی نشان می دهد، می توانید با این تصور اشتباه کنید که آنها می دانند چگونه یک پروژه نوآوری را اجرا کنند، با روش های Lean Startup و Design Thinking و غیره آشنا هستند، اما این همیشه درست نیست.

شما باید افراد را از نزدیک راهنمایی کنید تا آنها واقعاً از این رویکرد “آزمون و یادگیری در چرخه های کوتاه” پیروی کنند که برای تفکر راه اندازی ناب و طراحی کلیدی است.

گاهی اوقات آنها ممکن است این اشتباه را مرتکب شوند که عاشق محصول خود شوند و فراموش کنند که کاربران هدف آنها چه کسانی هستند، چه نیازهایی دارند و چگونه می توانید به آنها کمک کنید، مخصوصاً برای مهندسان. خوب است که محصول خود را توسعه دهید، ویژگی ها را اضافه کنید و آن را بیشتر و زیباتر کنید، اما باید مشتری و اهمیت حرکت سریع را در ذهن داشته باشید تا از رقبا پیشی بگیرید.

5. بحران فعلی COVID-19 چه تأثیری بر کار شما و به طور کلی نارنجی داشته است؟ آیا هنوز مجبور به ایجاد تغییرات قابل توجهی شده اید؟

تقریباً تمام 150000 کارمند Orange در سراسر جهان اکنون از خانه کار می کنند. البته از آنجایی که سفر نمی کنم، کاملاً به آن عادت کرده بودم. هر هفته به آفریقا می‌رویم، اما هنوز فقدان روابط انسانی همه ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

تکنسین های شبکه استثنا هستند. آنها هنوز در میدان هستند و خطر ابتلا به ویروس را می پذیرند تا شبکه را در وضعیت خوبی نگه دارند، که در حال حاضر اهمیت بیشتری دارد.

در زمینه نوآوری، ما به دنبال تطبیق خدمات خود برای کمک به مشتریان خود هستیم. به عنوان مثال، در آفریقا، ما قصد داریم اطلاعات بهداشتی مرتبط و تأیید شده را مرتب کنیم و آنها را از طریق My Orange، که یک برنامه مراقبت از مشتری در تلفن همراه است، هدایت کنیم.

ما همچنین به شرکای خود در این زمینه، از جمله استارت‌آپ‌ها و آزمایشگاه‌های فاب، کمک می‌کنیم تا از زیرساخت‌های خود استفاده کنند و خدمات خود را برای ساخت مواد حفاظتی و هواکش‌ها، به عنوان مثال با چاپگرهای سه‌بعدی، برای متخصصان بهداشت محلی تطبیق دهند.

هر دو دارایی داخلی، مانند My Orange، و همکاری خارجی در اکوسیستم نوآوری ما برای این پاسخ فوری به بحران استفاده می شود. 

6. فکر می کنید بحران COVID-19 به طور کلی برای نوآوری شرکت ها چه معنایی دارد؟

نیکلاس

آینده احتمالاً به بازگشت به حالت عادی بلافاصله پس از بحران محدود نخواهد شد. برخی عادات وجود دارند که ماندگار خواهند بود و پس از آن باید خدمات خود را با این ترجیحات در حال تغییر تطبیق دهید.

از سوی دیگر، تمرکز بلافاصله پس از بحران فوری ممکن است بر بازگرداندن درآمد باشد و بنابراین برخی از فعالیت‌ها مانند نوآوری ممکن است متوقف شوند.

به این دو دلیل، شما باید برای زنده نگه داشتن نوآوری، ایجاد خدمات جدید و آماده سازی برای آینده بجنگید.

شما باید برای زنده نگه داشتن نوآوری، ایجاد خدمات جدید و آماده سازی برای آینده بجنگید.
– نیکلاس برای

باید بررسی کنید که آیا سازمان نوآوری شما برای محیط آینده مناسب است یا خیر. این به نظر من الان باید اتفاق بیفتد. این باید تا الان اتفاق بیفتد تا زمانی که ما از بحران و به خصوص دوره کار از خانه خارج شدیم، آماده باشید.

برای کمک به آن، یک ابزار ساده برای خودارزیابی سازمان نوآوری شما ایجاد کرده ام . این یک پرسشنامه آنلاین است که 10 حوزه کلیدی را بررسی می کند و برای هر حوزه مجموعه ای از سؤالات دارید که به شما کمک می کند موقعیت خود را تعیین کنید. در پایان، امتیازی خواهید داشت که نشان می دهد در هر یک از این زمینه ها در چه جایگاهی قرار می گیرید، همراه با چند پیشنهاد در مورد اینکه چه کاری می توانید برای بهبود انعطاف پذیری سازمان نوآوری خود انجام دهید.

برای هر نوع پروژه نوآوری، چه نوآوری باز، چه کارآفرینی داخلی، چه کارخانه دیجیتال یا نوآوری داخلی که شما رهبری می کنید، کاربرد دارد.

شما ابزار را امتحان کرده اید، درست است؟

جسی

بله دارم! به نظر من واقعا عالیه این همه بخش‌های مهم پازل نوآوری را پوشش می‌دهد و به شما کمک می‌کند در مورد اینکه سازمان شما چگونه به تمام آن حوزه‌های مختلف نوآوری نزدیک شده است فکر کنید.

این واقعاً چیزی است که من به شنوندگان خود توصیه می کنم آن را امتحان کنند!

نیکلاس

متشکرم! در واقع بسیار سرگرم کننده است که یاد بگیرید کجا هستید.

جسی

قطعا! زمان زیادی طول نمی کشد و در مواقعی مانند این زمانی که در حال برنامه ریزی برای انعطاف پذیری سازمان خود هستید، خوراک زیادی برای فکر کردن به شما می دهد.

7. شما در مورد اهمیت تاب آوری به عنوان یک ملاحظات کلیدی برای سازمان های نوآور در زمان های سخت نوشته اید، آیا می توانید نظرات خود را در مورد آن به اشتراک بگذارید؟

نیکلاس

برای اینکه کار نوآوری انعطاف پذیر باشد، باید مطمئن شوید که سازمان شما به خوبی در سازمان بزرگتر شرکتی ادغام شده است.

یک راه دیگر برای نشان دادن آن، تطبیق اهداف خود با نوآوری است. همه چیز در مورد همسویی استراتژیک است.

آیا سازمان نوآور بر روی شناسایی ایرادات درون شرکتی که بحران آشکار کرده است، تمرکز خواهد کرد، راه حل هایی برای آنها پیدا کرده و روش های جدیدی برای انجام کارها، معمولاً با اتخاذ رویکرد 100% دیجیتال، ابداع خواهد کرد؟ نیکلاس برای، تقویت کننده نوآوری در نارنجی آفریقایکی دیگر از تمرکزهای نوآوری ممکن است استفاده از فرصت ها و پاسخگویی به کاربردهای نوظهور متمرکز بر کار از خانه باشد که در طول بحران شاهد آن بوده ایم.

در نهایت، شما باید به آنچه باید تسریع شود، و چه چیزی باید در استراتژی نوآوری خود کاهش یابد، و استراتژی کلی شرکت نگاه کنید.

وقتی نشان می دهید که نوآوری کاملاً مطابق با کسب و کار است و ابزار لازم برای حرکت کسب و کار در مسیر درست است، ارزشی را نشان می دهید که نوآوری می تواند برای سازمان به ارمغان بیاورد.

جسی

بله، اگر سازمان شما به دنبال کاهش بودجه نوآوری و تمرکز بر صرفه جویی در هزینه ها در آن زمینه است، در آن زمان است که باید ارزش خود را ثابت کنید و سعی کنید بودجه فعلی خود را حفظ کنید و امیدواریم همه را متقاعد کنید که نوآوری همان چیزی است که باید از آن بیرون بیایید. بحران قوی تر از قبل

نیکلاس

دقیقا!

8. چه توصیه ای به نوآوران شرکتی در این مواقع استثنایی دارید؟

نیکلاس

در نوآوری، ما به مشکلات و موانع در مسیر عادت کرده ایم. چیزها هرگز طبق برنامه ای که در ابتدا طراحی کرده اید کار نمی کنند.

شما می توانید همه چیز را برنامه ریزی کنید، اما همیشه شگفتی هایی در راه نوآوری وجود دارد، بنابراین بسیار مهم است که این حالت ذهنی “نوزاد” را داشته باشید تا بتوانید فرصت ها را از سختی ها شناسایی کنید و تکرار کنید و گاهی اوقات محوری را انجام دهید.

این وضعیت ذهنی چیزی است که ما قطعاً می‌توانیم برای شرکت‌ها و جامعه‌مان استفاده کنیم تا ببینیم فرصت‌هایی که از این بحران به وجود می‌آیند برای ساختن آینده‌ای روشن‌تر چیست.

جسی

این یک یادداشت بسیار مثبت برای پایان دادن به آن است! باز هم از وقتی که گذاشتید سپاسگزارم، نیکلاس، واقعاً خوشحالم که شما را در برنامه داشتم. ایمن بمانید و برای پروژه های بعدی خود موفق باشید!

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *