چگونه یک رئیس جمهور ایالات متحده سیاست علمی خود را حل می کند؟

یکی از مهمترین مسئولیت های رئیس جمهور، تقویت علم، فناوری و نوآوری در اقتصاد ایالات متحده است. رابطه علم و سیاست در دو جهت است: دانش علمی می‌تواند تصمیم‌های سیاست‌گذاری را تعیین کند و برعکس، سیاست‌ها بر روند علم، فناوری و نوآوری تأثیر می‌گذارند.

از نظر تاریخی، هزینه های دولت برای علم برای اقتصاد مفید بوده است. تخمین زده می شود که نوآوری باعث ایجاد حدود 85 درصد رشد اقتصادی می شود . نه تنها وسیله‌ای برای « تخریب خلاق » در اقتصاد فراهم می‌کند، بلکه منجر به کاهش هزینه‌ها برای محصولات و خدمات مورد نیاز مصرف‌کنندگان می‌شود. ایالات متحده خود را به عنوان مبتکرترین کشور جهان می بالد، اما چگونه به این راه رسید؟

بسیاری از فن‌آوری‌های مخرب معروف در ایالات متحده اختراع شدند – اینترنت ، شکستن گاز شیل و فتوولتائیک خورشیدی سه نمونه هستند – و متعاقباً منجر به رشد صنایع بزرگ آمریکایی و مشاغل مرتبط شد. چنین اختراعاتی حاصل سرمایه گذاری ها و تلاش های بخش خصوصی و دولت ایالات متحده (معمولاً در مقاطع مختلف زمانی) است.

رئیس جمهور منتخب ترامپ به صراحت اعلام کرده است که قصد دارد نرخ رشد اقتصاد را افزایش دهد و حمایت از علم و فناوری باید بخشی حیاتی از برنامه او باشد. پس چگونه یک رئیس جمهور آمریکا به اولویت های تحقیقاتی کشور می پردازد؟ و هنگامی که او یک دستور کار علم و نوآوری دارد، چگونه آن را به سمت جلو می برد تا در نهایت صنایع جدیدی را بکار گیرد که پتانسیل ایجاد شغل و بهبود رقابت پذیری کشور را دارند؟

حقایقی در مورد همه گیری ویروس کرونا و آخرین تحقیقات دریافت کنید

رئیس جمهور از کجا مشاوره علمی می گیرد؟

هر رئیس‌جمهوری از زمان جنگ جهانی دوم، یک مشاور علمی شخصی در کاخ سفید برای اطلاع‌رسانی تصمیم‌های کلیدی در مورد سیاست داخلی و خارجی داشته است، اگرچه برخی از روسای جمهور توجه بیشتری نسبت به دیگران نشان دادند.

اولین مشاور علمی، وانوار بوش، ارزش خود را در طول جنگ جهانی دوم به عنوان رئیس دفتر تحقیقات و توسعه علمی ایالات متحده (OSRD) نشان داد. ماموریت OSRD مارشال و هماهنگی دانشمندان غیر نظامی و نظامی برای توسعه و استقرار فناوری جدید در زمان جنگ بود. OSRD به ایجاد پروژه منهتن کمک کرد و منشاء مجتمع نظامی-صنعتی بود. (شاید جای تعجب نباشد که بوش بعداً شرکت ریتون را تأسیس کرد.) بوش همچنین برای ایجاد بنیاد ملی علوم تلاش کرد .

کنگره در سال 1976 دفتر سیاست علم و فناوری (OSTP) را تأسیس کرد تا به رئیس جمهور و دیگران تخصص علمی و فناوری مرتبط با امور داخلی و بین المللی ارائه دهد. این بخشی از دفتر اجرایی رئیس جمهور است و مدیر آن (و مدیران وابسته) باید توسط سنا تأیید شوند.

اگرچه مدیر دارای رتبه کابینه نیست (مثلاً رئیس شورای مشاوران اقتصادی)، OSTP در کنار سایر دفاتر کاخ سفید، از جمله شورای سیاست داخلی، شورای کیفیت محیط زیست و شورای ملی کار می کند. شورای امنیت. قانون 1976 همچنین به OSTP اجازه داد تا تلاش‌های بین سازمانی را برای توسعه و اجرای سیاست‌ها و بودجه‌های صحیح علم و فناوری رهبری کند.

به طور معمول، مدیر OSTP همچنین یک انتصاب جداگانه به عنوان دستیار ویژه رئیس جمهور دارد تا به عنوان مشاور علمی خصوصی او خدمت کند.

بسیاری از مردم در واشنگتن به دنبال گوش رئیس جمهور هستند، از دبیران کابینه، سناتورها و نمایندگان کنگره گرفته تا لابیگران. اما رئیس جمهور معمولا بیشتر به کارکنان شخصی خود در دفتر اجرایی رئیس جمهور متکی است. بنابراین دفتر سیاست علم و فناوری در شفاف سازی و اجرای اولویت های علمی، فناوری و نوآوری رئیس جمهور بسیار تأثیرگذار است.

بودجه بخش بزرگی از آن است

هنگامی که یک رئیس جمهور اولویت های علمی و نوآوری خود را تعیین می کند، ابزار اصلی او برای تأثیرگذاری بر برنامه تحقیقاتی کشور بودجه فدرال است. اولویت‌های او ممکن است ناشی از نگرانی در مورد رقابت‌پذیری ایالات متحده در صنایع یا بخش‌های خاص باشد، یا از احساس فرصت در مورد جایی که علم یا نوآوری جدید می‌تواند به منافع عمومی یا خیر ملی کمک کند. البته درخواست بودجه رئیس جمهور باید به تصویب کنگره برسد تا اولویت های هزینه ای محقق شود.

تحقیقات نوآوری یک سرمایه گذاری نامطمئن و پرخطر است، به همین دلیل است که دولت به طور سنتی بار تحقیقات علم و فناوری قبل یا غیرتجاری را به دوش می‌کشد و چرا دانشگاه‌ها بیشتر این نوع تحقیقات را انجام می‌دهند . بودجه فدرال برای تحقیقات پایه یک سرمایه گذاری بلندمدت حیاتی در آینده کشور است و به طور سنتی از حمایت دو حزبی برخوردار شده است زیرا کسب و کارها تمایل دارند بر روی فناوری های از قبل اثبات شده تمرکز کنند که نزدیک به تجاری سازی هستند.

وزارت دفاع بیشترین بخش از بودجه تحقیق و توسعه فدرال (78 میلیارد دلار آمریکا در بودجه سال مالی 17) را در مقایسه با سایر تحقیقات و توسعه غیردفاعی دیگر با 68 میلیارد دلار مدیریت می کند. موسسه ملی بهداشت با 0.77 درصد با 30.9 میلیارد دلار در رتبه دوم قرار دارد. وزارت انرژی و ناسا منابع بسیار کمتری دارند و بودجه تحقیق و توسعه به ترتیب حدود 14 میلیارد دلار و تنها 12 میلیارد دلار است.

این دلارهای تحقیقاتی به آزمایشگاه‌های ملی مشهور جهان، بخش خصوصی و حمایت از تحقیقات اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌های آمریکا می‌رود.

برخی از این سرمایه‌گذاری‌ها مستقیماً برای اقتصاد به ثمر خواهند نشست و برخی دیگر به‌طور غیرمستقیم از طریق سرریزها این کار را انجام خواهند داد. مهارت های نیروی کار ایالات متحده تا حدی از طریق سرمایه گذاری در آموزش STEM و از طریق تجربه کاری آنها در طول زمان ایجاد می شود. کسانی که پژوهش را انجام می دهند دانش و تخصص را جمع آوری می کنند که می تواند به بهبود درک و حل مسئله کمک کند. سپس این افراد می‌توانند مهارت‌های خود را به شرکت‌های تجاری که ارزش اقتصادی ایجاد می‌کنند ببرند، یا به نوآوری در مؤسسات تحقیقاتی غیرانتفاعی یا دانشگاه‌ها ادامه می‌دهند تا به مشکلاتی در جهت منافع عمومی رسیدگی کنند، مانند چگونگی کاهش آلودگی هوا یا بهبود درمان‌های نجات دهنده برای بیماری‌هایی که توسط خصوصی نادیده گرفته می‌شوند. شرکت ها

مرکز آزمایش شتاب دهنده آزمایشگاه ملی بروکهاون پرتوهای الکترونی و لیزری با درخشندگی بالا را در اختیار محققان قرار می دهد. آزمایشگاه ملی بروکهاون ، CC BY-NC-ND

البته، تحقیقات پرخطر گاهی اوقات پاداش های با ارزشی را به همراه دارد، به ویژه زمانی که دولت با بخش خصوصی شریک می شود.

اینترنت در ابتدا توسط محققان مرتبط با آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی ایالات متحده، شکستن گاز شیل از سرمایه‌گذاری‌های دفاعی و DOE در آزمایشگاه ملی لوس آلاموس و تحقیق روی ژنوم انسان از NIH اختراع شد. شرکت های خصوصی مانند مایکروسافت و گوگل، میچل انرژی و فایزر از سرمایه گذاری مالیات دهندگان در علم و فناوری برای توسعه این صنایع سرمایه گذاری کردند.

مطالعه موردی: OSTP اوباما

جان پی. هولدرن، مشاور علمی پرزیدنت اوباما، در زمینه تولید پیشرفته، امنیت ملی، آموزش STEM، سیاست فضایی، تغییرات آب و هوا، سیاست انرژی، امنیت سایبری و موارد دیگر مشاوره ارائه کرده است . بنابراین، در طول دولت اوباما، دفتر سیاست علم و فناوری واقعاً با آژانس‌ها کار کرد تا اولویت‌های علم و فناوری مطابق با خواسته‌های رئیس‌جمهور را روشن کند، اما خیلی بیشتر از این‌ها به انجام رسید.

OSTP تلاش کرد تا بیش از 180000 مجموعه داده و مجموعه داده فدرال را در دسترس دانشجویان، کارآفرینان و عموم قرار دهد. اولین استراتژی نوآوری ایالات متحده را تولید کرد ، ابتکار پزشکی دقیق را راه اندازی کرد (تامین بیش از 200 میلیون دلار برای تسریع دوره جدید پزشکی شخصی)، ابتکار Cancer Moonshot را آغاز کرد و ابتکار BRAIN را راه اندازی کرد که منجر به دو برابر شدن بودجه تحقیقاتی شد. برای تحقیقات آلزایمر در NIH بین سال های 2012 و 2017.

مرکز ملی آزمایش حرارتی خورشیدی داده های مهندسی تجربی تولید می کند. Sandia Labs/Randy Montoya ، CC BY-NC-ND

طرح‌هایی مانند این پیش‌پرداخت امیدوارکننده‌ای برای نتایجی هستند که معمولاً سال‌ها بعد نتیجه می‌دهند. به عنوان مثال، از طریق تلاش‌های SunShot و برنامه‌های تحقیق و توسعه باد در DOE و شرکت‌های خصوصی، ایالات متحده اکنون بیش از سه برابر بیشتر از سال 2008 از باد و چهار برابر از خورشید برق تولید می‌کند. این به دلیل هزینه است. برای انرژی های تجدیدپذیر به سرعت کاهش یافته است – هزینه های خورشیدی 1/150 برابر آنچه در دهه 1970 انجام داد.

یکی از نمونه های مشکلی که ما در نتیجه سرمایه گذاری های علمی دولتی بسیار بهتر از 30 سال پیش درک می کنیم، تغییرات آب و هوایی جهانی است. به دلیل سرمایه گذاری های مستمر فدرال در مشاهدات زمین، تحقیقات ژئوفیزیک و مدل سازی گردش جهانی، اکنون می دانیم که جهان چقدر گرم شده است ، یخچال های طبیعی کوهستانی و یخ های قطب شمال با چه سرعتی در حال عقب نشینی هستند ، میزان بارندگی و کجا تغییر می کند، رطوبت خاک چقدر در حال کاهش است. و آنچه برای جلوگیری از اختلالات آب و هوایی قابل توجه جهانی لازم است . سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت و غیرسیاسی‌شده در این نوع علم اندازه‌گیری برای درک تغییرات جهانی و سرنوشت کره زمین ضروری است.

فرصت های علمی برای پرزیدنت ترامپ

اگرچه به نظر می‌رسد ترامپ، رئیس‌جمهور منتخب ، ارزش کمی برای حقایق پیدا می‌کند، اما به وضوح می‌خواهد اقتصاد ایالات متحده را تقویت کند. او نمی تواند این کار را بدون بهبود دسترسی به آموزش STEM با کیفیت بالا و تسریع سرمایه گذاری ایالات متحده در علم، فناوری و نوآوری انجام دهد.

پیشرفت‌های علمی می‌تواند باعث تقویت در تولید ترامپ و پنس شود. AP Photo/Evan Vucci

توصیه‌های علمی همچنین می‌تواند ایده‌های خوبی برای احیای تولید در ایالات متحده، رئیس‌جمهور منتخب ترامپ، که او متعهد به انجام آن است، ارائه دهد . در واقع، شورای مشاوران رئیس جمهور فعلی در علم و فناوری (PCAST) گزارش عالی در مورد تسریع تولید پیشرفته ایالات متحده در سال 2014 ارائه کرد.

پرزیدنت ترامپ می تواند از علم و نوآوری برای دستیابی به هدف خود برای بازگرداندن عظمت آمریکا استفاده کند، خواه از طریق راه اندازی یک طرح جدید از نوع «مهتاب» یا ایجاد مشاغل تولیدی پیشرفته باشد. با سابقه به عنوان یک راهنما، انتصاب یک مشاور علمی محترم و مدیر دفتر سیاست گذاری علم و فناوری به او کمک می کند تا به اهداف خود دست یابد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *