چگونه می توان بحث های ارزشمندی را در نوآوری مشترک آغاز کرد؟


بخش اساسی یک پلتفرم نوآوری مدرن – و از این رو تفاوت آن با یک جعبه ایده صرف – امکان همکاری جامعه به منظور کشف ایده های با پتانسیل زیاد، مشخص کردن نقاط ضعف برخی ایده ها و توسعه بیشتر ایده ها است. ویژگی اصلی برای پشتیبانی از این قابلیت بحث است که به هر کاربر اجازه می‌دهد نظراتی را درباره ایده‌ای که برای دیگران قابل مشاهده است بگذارد.

نظرات خوب، اطلاعاتی را به ایده اضافه می کند که در مرحله بررسی و مفهوم سازی مفید است. اما در واقع نظرات “خوب” و مفیدی که ما می خواهیم دریافت کنیم چیست؟

نظرات مفید

جزئیات: اطلاعاتی که ایده را تکمیل می کند یا برخی از قطعات گمشده را پر می کند.

نکات: این ایده در نقطه خاصی با معیارهای سوال کمپین مطابقت ندارد یا اینکه یک رقیب در حال کار بر روی راه حل مشابهی است.

دیدگاه های مختلف:  یک همکار فروش که نیازهای خاص مشتری را مطرح می کند. یا تدارکاتی که بینش هایی را از تامین کنندگان به ارمغان می آورد.

پیوندها:  به سایر ایده ها یا راه حل های موجود از داخل یا خارج از شرکت. اما همچنین پیوندهایی با افراد متخصص که باید در بحث شرکت کنند.

نقاط ضعف و خطرات: نشان دادن مسائل باقی مانده، مواردی که طبق پیشنهاد کار نمی کنند یا نیاز به توضیح بیشتری دارند.

سوالات : درخواست موارد ذکر شده در بالا برای شروع بحث.

نظرات کمتر مفید چیست؟

نظرات مفید چیست

نظراتی مانند “این ایده عالی است!” یا  “من می خواهم ببینم که اجرا  شود” خوب است زیرا آنها به مشارکت کننده ایده تحسین می کنند. با این حال، اینها ارزش چندانی ندارند و – اگر بسیاری از اینها را به دست آوریم – موضوع بحث را به هم می ریزند.

نظرات نسبتاً منفی مانند “این کار نمی کند”، “ما قبلاً آن را امتحان کرده ایم” یا “ایده شما خطرات زیادی دارد” البته مطلوب ترین آنها نیستند. همین امر در مورد موارد تهاجمی تر نیز صدق می کند. یا اگر شخصی – شاید به اشتباه – اطلاعاتی را به اشتراک می گذارد که هنوز قرار نیست برای مخاطبان گسترده تر افشا شود.

ترجیح می دهید هیچ نظری نداشته باشید تا نظرات بی فایده؟

بنابراین ترجیح می‌دهید بدون این نظرات کمتر مفید عمل کنید؟ چند فکر در این مورد:

همانطور که از زندگی روزمره مشخص است – بازخورد بد – یا کمتر سازنده – معمولاً بهتر از عدم بازخورد است. برخی از آن نظراتی که به خودی خود کمتر مفید هستند – مانند “این کار نمی کند” یا موارد مشابه – در واقع به شما این فرصت را می دهند که نظر دهنده را با پرسیدن اینکه چرا کار نمی کند یا منشأ او چیست، وارد بحث کنید. شک و تردید است.

داشتن یک عملکرد ساده رای دادن از قبل به جلوگیری از برخی از آن نظرات کمتر مفید کمک می کند، زیرا کاربران می توانند احساس خود را در مورد یک ایده از طریق رای خود بیان کنند. برخی از شما که به طور منظم از تالارهای گفتمان عمومی در اینترنت استفاده می کنید ممکن است دیده باشید که در چند سال گذشته در بسیاری از انجمن ها دکمه “متشکرم” معرفی شده است. دلیل آن کاملاً ساده است – مردم می توانند از طریق آن قدردانی خود را ابراز کنند – بدون اینکه تاپیک را با صدها نظر “متشکرم” درهم بریزند……بنابراین این کار روی پلتفرم های ایده با یک دکمه رای کاملاً مشابه است.

اگرچه تعداد بالای نظرات چیزی نمی گوید که آیا ایده خوب است و نظرات مفید هستند – این نشان می دهد که یک ایده توجه زیادی را به خود جلب می کند و بنابراین ارزش دیدن دارد. اغلب، ایده‌هایی که ماهیت مخرب‌تر دارند، مستعد بحث‌های بحث‌انگیز هستند.

ارزش بحث پیرامون ایده ها چیست؟

ایده های بالغ تر

بسته به وسعت مخاطب دعوت شده، ممکن است افرادی را داشته باشید که با چشمان بسیار متفاوتی به یک ایده نگاه می کنند، به عنوان مثال، زیرا:

  • … آنها از نوع خلاقی از همتایان هستند که تمایل دارند بیشتر خارج از چارچوب فکر کنند و امکان سنجی، تناسب استراتژیک و غیره را در حال حاضر کنار بگذارند.
  • آنها نقش عملکردی متفاوتی نسبت به مشارکت کننده ایده دارند و بنابراین دیدگاه متفاوتی دارند.
  • … آنها فاصله مناسبی با چالشی دارند که به ویژه برای ایده های رادیکال تر مورد نیاز است.
  • … آنها تخصص و بینش هایی از مشاغل قبلی یا خارج از علایق شخصی خود دارند.

تنوع خوب نظر دهندگان با نظرات، دیدگاه ها و بینش های مختلف، شانس بحث و گفتگوی پر جنب و جوش را افزایش می دهد که به رشد ایده کمک می کند.

پردازش سریعتر

از آنجا که ایده هایی که توسط افراد مختلف دیده شده و مورد بحث قرار گرفته اند، معمولاً بالغ تر از دیگران هستند، همچنین می توانند سریعتر پردازش شوند.

برای تصمیم گیری در مورد پیگیری یا رد ایده، اطلاعات خاصی لازم است. هر چه اطلاعات غنی‌تر باشد، تصمیم بهتری خواهد بود. آن‌ها به ما کمک می‌کنند تا مسائل، خطرات یا نقص‌های کشنده را شناسایی کنیم که – در صورت تشخیص دیرهنگام در فرآیند پیاده‌سازی – ممکن است هزینه زیادی برای از بین بردن یا حتی به توقف پروژه منجر شود. در عین حال، تخصص پنهان در مورد موضوع یک ایده، بینش مشتری یا رویکردهای قبلی از همین نوع، اغلب در طول فرآیند اجرا بسیار ارزشمند است، در غیر این صورت باید ابتدا آنها را جمع آوری کرد.

یک بحث خوب چگونه به نظر می رسد؟

در میان اعضای فعال یک جامعه نوآوری، ما معمولاً می‌توانیم چهار تیپ شخصیتی متمایز را پیدا کنیم که می‌توان آنها را با رفتار مشارکتی آنها شناسایی کرد. برای هدایت بحث‌های ارزشمند، باید اطمینان حاصل کنیم که همه انواع در فعالیت‌های ارتباطی و اعتدال در نظر گرفته می‌شوند. هاچ کارپنتر  و مارک تورل  در صورت علاقه در مورد آنها به تفصیل نوشتند. در اینجا خلاصه ای از چهار نوع ذکر شده است:

تیپ های خلاق علاقه زیادی به بررسی احتمالات جدید دارند. آن‌ها در مورد فناوری‌های جدید یا نوآوری‌های مدل کسب‌وکار هیجان‌زده می‌شوند و همیشه ایده‌های جدیدی برای نحوه اعمال آن در سازمان خود ارائه می‌کنند. با این حال، آنها اغلب اشتهای محدودی برای جزئیات دارند و نمی خواهند در یک ایده گیر کنند.

اغلب داشتن نوع کنجکاو ناخوشایند است زیرا شور و شوق اولیه را کاهش می دهند. آنها نگاه دقیقی به ایده ها می کنند، چیزها را زیر سوال می برند و نقاط ضعف و خطرات را شناسایی می کنند. بنابراین، داشتن آنها واقعاً مهم است. پرسش آنها روشن می کند که برای پیشبرد یک ایده چه چیزی لازم است یا، در عوض، آنها نقص های مرگباری را شناسایی می کنند که باعث می شود همه متوجه شوند که ایده قابل اجرا نیست.

Helper قطعات گمشده را اضافه می کند که یک ایده را به جلو می برد. آنها تخصص از دست رفته را اضافه می کنند، به غلبه بر چالش های باقی مانده کمک می کنند، بین ایده ها، افراد یا منابع دیگری که ممکن است مفید باشند، ارتباط برقرار می کنند.

نوع Doer یک فرد عملی تر است که بیشتر به ایده هایی نگاه می کند که قبلاً از طریق یک سری پیشرفت های تکراری پشت سر گذاشته اند. آنها موارد ضروری را برای چگونگی تبدیل ایده به واقعیت فرموله می کنند، شکاف ها را شناسایی می کنند و می بینند که از کدام منابع و فناوری های موجود می توان استفاده کرد.

یک بحث ارزش افزوده پیرامون یک ایده می تواند به صورت زیر باشد که شامل هر چهار تیپ شخصیتی در مراحل مختلف می شود:

انواع مختلف برای وظایف مختلف

چه محرک هایی را می توانید برای هدایت بحث های ارزشمند بکشید؟

محرک شماره 1: ارتباطات

از همه راه‌های ارتباطی با مخاطبان استفاده کنید تا تأکید کنید که نه تنها به دنبال شرکت‌کنندگانی هستید که ایده‌های جدید ارائه دهند، بلکه – به همان اندازه مهم است – همچنین می‌خواهید که آنها به ایده‌های دیگران نگاه کنند و بینش و دیدگاه‌های خود را در مورد آنها از طریق نظر دادن به اشتراک بگذارند.

اگر کمپین هایی را اجرا می کنید، به عنوان مثال، این باید به صراحت در سؤال کمپین نوشته شود. فقط به این دلیل که این ویژگی اظهار نظر وجود دارد، به این معنی نیست که مردم نیز به طور موثر از آن استفاده خواهند کرد. پس شفاف سازی کنید!

همچنین باید در دعوت به پلتفرم یا کمپین بر این موضوع تاکید شود. کسانی که ایده ندارند حتی ممکن است وارد پلتفرم ایده نشوند اگر فکر کنند این فقط یک جعبه ایده است. بیان اینکه نظر دادن نیز مورد نظر است، مشارکت انواع مشارکت‌کنندگان غیرخلاق ما را ارتقا می‌دهد – آنهایی که به جای داشتن ایده‌های خود، ارزش بیشتری از طریق نظرات خود می‌افزایند.

اگر احساس می‌کنید که ایده‌های زیادی دریافت می‌کنید – حتی ممکن است بسیاری از آنها تکراری باشند – مهم‌تر است که تاکتیک‌های ارتباطی خود را با استرس تنظیم کنید، به عنوان مثال، در ایمیل‌های یادآور کمپین، که دوست دارید مردم نیز در مورد ایده‌های موجود همکاری کنند. .

بنابراین در نظر بگیرید که از همه کانال هایی که برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات با مخاطبان استفاده می کنید تا آن پیام را منتقل کنید، از جمله مواردی مانند وبینارها، پوسترها، مقالات یا جلسات تالار شهر استفاده کنید.

ماشه شماره 2: نظرات بذر

اگر کمپین‌های ایده‌ای با محدودیت زمانی اجرا می‌کنید، توصیه می‌کنیم که کمپین‌های جدیدی را بدون داشتن محتوایی برای مخاطبان گسترده‌تر راه‌اندازی نکنید. اگر این کار را انجام دهید، یک پدیده معمولی انسانی رخ می دهد، که ممکن است در یک مهمانی دیده باشید: هیچ کس نمی خواهد اولین نفر در زمین رقص باشد. مردم احساس ناخوشایندی دارند اگر تنها خودشان می رقصند، در حالی که همه فقط تماشا می کنند. و شما نمی دانید که آیا دیگران اصلاً دنبال می کنند یا خیر. بنابراین، هر کمپین باید با چند ایده اولیه توسط افراد دستچین شده از بین مخاطبان آماده شود. اما این برای نظرات و رای ها نیز صدق می کند. اگر مردم ببینند که دیگران قبلاً این رفتارها را انجام داده اند، خیلی سریعتر این رفتارها را اتخاذ می کنند.

علاوه بر این – انسان ها معمولاً ترجیح می دهند برای اینکه بفهمند شما واقعاً در مورد چه چیزی صحبت می کنید، مثال هایی دریافت کنند. بنابراین، نظراتی را به ایده‌های اولیه خود اضافه کنید، کمی بحث در مورد آن ایجاد کنید و مردم متوجه خواهند شد که این یک رفتار مطلوب است.

محرک شماره 3: تعدیل فعال

بخش مهمی از شروع و هدایت یک بحث، تعدیل فعال است. مدیران باید به ارائه‌کننده ایده کمک کنند تا ایده خود را بهبود بخشد، به عنوان مثال با اشاره به بخش‌های گمشده مانند یک نیاز مهم که پوشش داده نشده است یا مناطقی که ایده نیاز به توضیح بیشتری دارد. ناظران همچنین باید الگوبرداری کنند و رفتارهایی را نشان دهند که ما نیز می‌خواهیم از سایر شرکت‌کنندگان ببینیم، به عنوان مثال برای ایجاد ارتباط با ایده‌های دیگر یا افراد متخصص در مورد موضوع. همچنین، آنها ممکن است بخواهند به تلاش های مشابه قبلی در داخل یا خارج سازمان اشاره کنند.

روشن کردن مسئولیت ها برای اعتدال مهم است. اغلب، این کار توسط خود تیم مدیریت نوآوری انجام می شود. بسته به ترافیک خود، ممکن است به حمایت بیشتری نیاز داشته باشید و دیگران را برای تصدی این نقش معرفی کنید.

برنامه‌های نوآوری بالغ‌تر اغلب یک جامعه حامی نوآوری را نیز حفظ می‌کنند. حامیان نوآوری معمولاً حامیان کلیدی برنامه نوآوری هستند که به عنوان چشم و گوش شما روی زمین عمل می کنند و همتایان را از پایین به مشارکت تشویق می کنند. بنابراین، در نظر داشته باشید که ناظرانی را از جامعه حامی نوآوری خود جذب کنید.

زمان نقش مهمی برای شروع بحث دارد. اگر کسی برای دریافت پاسخ به سوال خود یا بازخورد ایده خود باید یک هفته صبر کند، احتمال اینکه بحثی پر جنب و جوش در این زمینه آغاز شود بسیار اندک است. همچنین، اگر شرکت‌کنندگانی که به سیستم وارد می‌شوند، فعالیت‌های اخیر را در پلتفرم نمی‌بینند، نیازی به بازگشت به این پلتفرم نمی‌بینند – زیرا به نظر می‌رسد که اتفاقات زیادی در پلتفرم رخ نمی‌دهد که ممکن است از دست بدهند.

بنابراین، مدیران باید حداقل یک بار در روز وارد سیستم شوند تا در بحث‌های پیرامون ایده‌ها شرکت کنند یا ایده‌های جدیدی را آغاز کنند. اگر کمپین‌های بسیار کوتاهی را اجرا می‌کنید که فقط چند روز طول می‌کشد – که اغلب به نام Idea Jams نامیده می‌شود – مطمئناً به یک فرکانس بالاتر در اعتدال و همچنین گروه بزرگ‌تری از مدیران نیاز دارید. یکی از مشتریان ما، کامیون‌های ولوو، از این رویکرد جام استفاده می‌کند و در یک Jam 3 روزه اخیر با 2100 کاربر، بیش از 600 ایده با بیش از 3000 نظر ایجاد کرد. برای تقویت بحث، آنها تیمی متشکل از 49 ناظر داشتند که در سراسر جهان پخش شدند. نسبت 1:5 – به این معنی که میانگین 5 نظر برای هر ایده، عدد بسیار خوبی است، که مطمئناً بدون دخالت ناظران به آن نمی رسید.

محرک شماره 4: حامیان مالی و بازبینان را درگیر کنید

اگر از یک رویکرد مبتنی بر کمپین در فرآیند خلق ایده استفاده می‌کنید، باید حامی مالی داشته باشید که در جایی که کمپین روی آن تمرکز دارد، صاحب نیاز باشد. اگرچه، به دلیل موقعیت آنها در مدیریت عالی یا میانی، اغلب به سختی به دست می آیند، اما سعی کنید اسپانسر را متقاعد کنید که چند بار در طول مدت اجرای آن از کمپین خود بازدید کند. این امر منجر به باور فزاینده ای در این فرآیند می شود – مخاطب متوجه می شود که اسپانسر فقط نام و عکس خود را در مقابل کمپین قرار نمی دهد، بلکه واقعاً به چالش اختصاص داده شده است. این معمولا مشارکت را افزایش می دهد.

طرف دیگری که ممکن است بخواهید در بحث شرکت کنید، به ترتیب اعضای هیئت منصفه یا ارزیابان منتخب هستند. از آنجایی که آنها کسانی هستند که نیاز به بررسی ایده‌ها و قضاوت در آنها دارند، توصیه می‌شود در زمانی که این ایده هنوز توسط جامعه کار می‌شود، سؤالات خود را بپرسند یا اظهارات خود را بیان کنند. بنابراین باید قبل از دست دادن به آنها توضیح دهید و در نظر داشته باشید که یادآوری هایی را برای این موضوع در دفتر خاطرات آنها رزرو کنید.

ماشه شماره 5: پاداش و شناخت

جایزه برتر مفسرشناخت در درازمدت یکی از موثرترین محرک ها است – نه تنها در برنامه های نوآوری مشترک. شناخت افرادی که ایده بزرگی را ارائه کرده اند که اجرا شده است، اما کنار گذاشتن دیگرانی که از طریق نظرات کمک قابل توجهی کرده اند، در جهت معکوس عمل می کند: باعث بی انگیزه شدن افراد کنار گذاشته شده و آسیب به فرهنگ همکاری شما می شود.

همانطور که قبلا ذکر شد، انواع مختلفی از مشارکت کنندگان وجود دارد. برخی از افراد ممکن است حامیان بزرگ برنامه شما باشند و به طور منظم – با این حال – عمدتاً از طریق نظرات ارزشمند خود برای ایده های دیگران شرکت کنند. بنابراین اگر هرگز تلاش های آن افراد را نشناسیم، به مرور زمان آنها را از دست خواهیم داد.

بنابراین، هنگامی که به طور منظم ایده ها و ارائه دهندگان ایده را شناسایی می کنید، به یاد داشته باشید که همین کار را برای بحث های پر جنب و جوش، نظرات خوب و نظرات فعال انجام دهید. این البته برای هر نوع دیگر پاداش نیز صدق می کند، هر چه که باشد، برای مثال، بسیاری از مشتریان ما به ارائه دهندگان ایده با اجازه دادن به آنها برای شرکت در مرحله مفهوم یا اجرای ایده خود پاداش می دهند. اگر ارزش قابل توجهی توسط نظر دهندگان به ایده اضافه شده است، در نظر داشته باشید که نظر دهندگان را نیز جذب کنید!

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *