چگونه می توان اینترنت اشیاء هوشمند را برای آفریقا کارآمد کرد

اواخر سال 2016، بانک منطقه‌ای سنگال، راه‌اندازی فرانک eCFA را اعلام کرد . یک ارز دیجیتال برای کشورهای اتحادیه پولی غرب آفریقا – سنگال، ساحل عاج، بنین، بورکینافاسو، مالی، نیجر، توگو و گینه بیسائو. این نوآوری و نوآوری‌های مشابه، ظهور نسل جدیدی از برنامه‌های کاربردی – اینترنت اشیاء هوشمند – را نشان می‌دهد که می‌تواند زیرساخت جدیدی برای توسعه اقتصادی در سراسر آفریقا فراهم کند.

اینترنت اشیا شبکه ای از وسایل فیزیکی، وسایل نقلیه، ساختمان ها و موارد دیگر است. آنها مجهز به الکترونیک، نرم افزار، حسگرها و اتصال شبکه هستند تا بتوانند داده ها را جمع آوری و تبادل کنند. اشتیاق زیادی در مورد نوآوری های دیدنی مانند یخچال های هوشمند و ماشین های بدون راننده وجود دارد. اما انقلاب آرام‌تری در سیستم‌ها و امکانات روزمره مانند خدمات مالی در جریان است .

در اینجا امکانات خاصی برای آفریقا وجود دارد. پتانسیل رشد اقتصادی این قاره به خوبی تثبیت شده است. همچنین فرصت های فراوانی برای نوآوری دیجیتال وجود دارد. این موضوع از یک مسابقه کارآفرینی گسترده در قاره اخیر که توسط دانشکده کسب و کار فارغ التحصیل دانشگاه کیپ تاون سازماندهی شده بود مشخص بود.

به طور گسترده تر، اینترنت اشیاء جدید این پتانسیل را دارد که میراث توسعه نیافتگی آفریقا را جبران کند. نکته کلیدی در اینجا، توسعه بلاک چین از یک مفهوم حاشیه ای به یک نوآوری دیجیتال اصلی است.

اجازه ندهید خود را گمراه کنید. مسائل را با کمک متخصصان درک کنید

بلاک چین و آفریقا

بلاک چین، که بیشتر به عنوان فناوری زیربنای ارز دیجیتال بیت کوین شناخته می شود، یک دفتر کل دیجیتال تقریباً فسادناپذیر از تراکنش ها، توافق نامه ها و قراردادها است که در هزاران رایانه در سراسر جهان توزیع می شود.

این پتانسیل را دارد که هم پایه و هم سکوی پرشی برای زیرساخت های توسعه ای جدید باشد.

پلتفرم های جدید بلاک چین مانند اتریوم از توسعه برنامه های کاربردی توزیع شده پشتیبانی می کنند. این «DApps» می‌توانند راه‌های قابل دسترس برای استفاده از بلاک چین را ارائه دهند. آنها مانند «عامل‌های مستقل» عمل می‌کنند – مغزهای کوچکی که اطلاعات را دریافت و پردازش می‌کنند، تصمیم می‌گیرند و اقداماتی را انجام می‌دهند. این قابلیت‌های جدید زمانی که از طریق «مخاطبین هوشمند» که به‌طور امن در بلاک چین ثبت می‌شوند، به ارزهای دیجیتال مرتبط شوند، پیامدهای گسترده‌ای خواهند داشت.

DApps ابزاری کاربردی و مقرون به صرفه برای هوشمند ساختن اشیا و قادر به تعامل مستقیم با چیزهای دیگر فراهم می کند. آنها را می توان طوری برنامه ریزی کرد که اقدامات مبتنی بر داده ها را بدون دخالت انسان انجام دهند.

این نوآوری ها مزایای خاصی در سراسر آفریقا خواهد داشت. رشد اقتصادی توسط خدمات مالی مناسب پشتیبانی و امکان پذیر می شود. نوآوری های اولیه مبتنی بر اینترنت مانند M-PESA کنیا به وضوح تمایل به خدمات مالی اینترنتی در دسترس را نشان داده است. اما بسیاری از مشاغل کوچک و متوسط ​​همچنان محدود هستند. صاحبان آنها معمولاً نمی توانند به تأمین مالی استاندارد وام دسترسی داشته باشند. بانک ها تسهیلات اعتباری را بدون سند مالکیت سنتی به زمین و ساختمان یا فیش حقوقی متعارف اعطا نمی کنند.

دان و الکس تاپسکات در کتاب اخیر خود نشان داده اند که بلاک چین جدید می تواند “دفتر کل همه چیز” باشد. یک خانه می تواند به یک موجودیت هوشمند تبدیل شود که در یک پایگاه داده ایمن و توزیع شده به محض برچسب گذاری با یک مرجع جغرافیایی و حسگرهایی که بر ادامه وجود آن نظارت می کنند، تبدیل شود.

صاحب دارایی می‌تواند از طریق یک قرارداد هوشمند مبتنی بر اتریوم، وامی را برای توسعه یک شرکت نوپا تضمین کند. ترتیبات واسطه ای غیر ضروری می شود. هرناندو دو سوتو، اقتصاددان، پیشنهاد کرده است که این می تواند ” انقلابی در حقوق مالکیت ” ایجاد کند.

آب و انرژی

املاک و تامین مالی تنها حوزه‌هایی نیستند که اینترنت اشیاء هوشمند جدید پتانسیل جبران میراث توسعه‌نیافتگی آفریقا را دارد.

رشد اقتصادی همچنین به خدمات مقرون به صرفه و قابل اعتماد مانند آب و انرژی بستگی دارد. آب در بسیاری از مناطق آفریقا به طور فزاینده ای کمیاب است. این امر به ویژه در شهرها صادق است . افزایش سریع جمعیت، دستورات قدیمی برنامه ریزی شهری را بیهوده می کند.

فناوری می تواند کمک کند. عوامل خودمختار مستقر در تمام جنبه های سیستم های شبکه آب می توانند منابع آب آشامیدنی، طوفان و فاضلاب را نظارت کنند. این “مغزهای کوچک” می توانند اقدامات مناسب را برای شناسایی و گزارش آسیب و نشت و بستن خطوط تامین انجام دهند. دستگاه های هوشمند همچنین می توانند کیفیت آب را برای تشخیص خطرات سلامتی کنترل کنند. آنها می توانند مصرف آب را تنظیم و شارژ کنند.

به طور مشابه، برای تامین انرژی، دستگاه‌های هوشمند در حال حاضر در شبکه‌های برق معمولی و قدیمی در سایر نقاط جهان مستقر شده‌اند. به عنوان مثال، در استرالیا ، مانیتورهای هوشمند تشخیص می دهند که یک قطب منفرد دچار مشکل می شود. سپس عیب را گزارش می کنند و یک تیم تعمیر را فرا می خوانند. آنها همچنین می توانند با قطب های دیگر ارتباط برقرار کنند تا منبع تغذیه را تغییر دهند و یکپارچگی شبکه را حفظ کنند.

به موازات سیستم‌های عرضه متعارف، فناوری‌های دیجیتال جدید می‌توانند ادغام کامل با منابع انرژی تجدیدپذیر و مدیریت هوشمند عرضه در سطح خانوار را امکان‌پذیر کنند. بلاک چین جدید برای تراکنش های همتا به همتا ایمن همراه با قراردادهای فاسد ناپذیر بین چندین طرف طراحی شده است. خانوارهای انفرادی می توانند عرضه و تقاضای خود را مدیریت کنند تا از انرژی خود تولیدی استفاده کنند. خانه ای مجهز به یک آسیاب بادی ساده و سقفی متشکل از کاشی های فتوولتائیک می تواند نیروی مازاد را به همسایه نیازمند بفروشد. آنها همچنین می توانستند از خانه دیگری خرید کنند تا با کمبود مواجه شوند.
چنین ریزشبکه هایی در حال حاضر در حال توسعه هستند. ترکیبی از پهنای باند همه جا حاضر و مقرون به صرفه و عوامل خودمختار کم هزینه می تواند انرژی مقرون به صرفه ای را برای جوامعی که هرگز از منبع برق قابل اطمینان برخوردار نبوده اند، به ارمغان بیاورد.

زیرساخت جدیدی که به این روش ایجاد می‌شود می‌تواند سکوی پرشی برای توسعه اقتصادی باشد – از شرکت‌های کوچکی که منابع لازم برای ارتقای نوآوری‌ها را در مقیاس دارند تا کارایی قابل توجه خانوارها و افزایش قدرت خرید مصرف‌کننده. همانطور که الگوی فناوری‌های دیجیتال قبلی بوده است، با انفجار بازار جهانی چیزهای هوشمند، هزینه‌های تولید به شدت کاهش خواهد یافت. چیزی که امروز خارق العاده به نظر می رسد فردا هر روز خواهد بود.

پس چه چیزی بر سر راه ایستاده است؟

منافع تثبیت شده

این فناوری نیست که آفریقا را از پذیرش اینترنت اشیا باز می دارد. بلکه این علایق ثابت در بازی است. اینها شامل شرکت‌های دولتی و تقریباً انحصارهایی است که سرمایه‌گذاری زیادی در سیستم‌های متعارف، شبکه‌های حمایتی محلی و بانک‌های متعارف انجام می‌دهند، و شکست بینش سیاسی.

آنچه مورد نیاز است سیاست عمومی و تجارت موثر است تا اطمینان حاصل شود که پتانسیل این موج بعدی نوآوری دیجیتال محقق می شود. دولت و نوآوران جامعه مدنی باید بیشتر توجه خود را به اینجا معطوف کنند.

به همین دلیل است که ابتکار ارزهای دیجیتال اتحادیه پولی غرب آفریقا دلگرم کننده است. این گامی به سوی آینده ای است که دان و الکس تاپسکات تصور می کنند . حرکتی به سمت اینترنت که ناشی از کاهش هزینه های چانه زنی، پلیس و اجرای توافقات اجتماعی و تجاری است.

در این فضای جدید یکپارچگی، امنیت، همکاری، حریم خصوصی همه تراکنش ها نام بازی خواهد بود. ایجاد و توزیع ارزش نیز همینطور است. و این یک خبر عالی برای آفریقا است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *