چگونه در این کریسمس هوشمندتر خرید کنیم – نکاتی از یک متخصص نوآوری

رکورد فروش گوشی های هوشمند در جمعه سیاه نشان می دهد که این کریسمس جشنواره دیگری از گجت های نوآورانه برای مصرف کنندگان در سراسر جهان است. جوراب‌های کریسمس مملو از تلفن‌ها، تبلت‌ها، لپ‌تاپ‌ها، هدست‌های واقعیت مجازی، دستیارهای دیجیتال، روبات‌ها، پهپادها و موارد دیگر خواهد بود.

اما نوآوری فقط نباید در فناوری دریافتی شما باشد. همچنین می تواند به شما کمک کند تا انتخاب های فعلی هوشمندانه تری داشته باشید. مطالعه نوآوری برخی از مفاهیم کلیدی را برجسته کرده است که زمانی که تصمیم می گیرید برای دوستان و عزیزان خود چه چیزی بخرید بسیار مفید هستند. در اینجا چند مورد از این مفاهیم به کار رفته در خرید لحظه آخری کریسمس آینده شما وجود دارد.

نوآوری رادیکال

برخی از نوآوری ها مورد استقبال قرار می گیرند زیرا رادیکال هستند و تغییرات عظیمی را در زندگی ما ایجاد می کنند و مردم را در مورد چشم انداز آینده ای روشن تر هیجان زده می کنند. تلفن‌های همراه گامی رادیکال به جلو نسبت به تلفن ثابت بودند، همانطور که تلفن ثابت در مقایسه با حروف دست‌نویس یا کد مورس انقلابی بود. شما می توانید کسی را با هدیه ای که یک نوآوری اساسی نسبت به آنچه قبلاً تجربه کرده است خوشحال کنید.

اما گاهی اوقات نوآوری رادیکال می تواند بسیار زیاد باشد. ارتقاء تلفن همراه قدیمی پدربزرگ و مادربزرگتان به یک تلفن هوشمند جدید می تواند آنها را متحیر کند و تحت فشار قرار دهد. نویسنده، آلوین تافلر، این واکنش گیج کننده به فناوری جدید را « شوک آینده » نامید. ما می‌توانیم فلج شویم، نگران شویم و حتی به دلیل تغییرات مهم دچار بحران شویم.

اجازه ندهید خود را گمراه کنید. مسائل را با کمک متخصصان درک کنید

از خود بپرسید: آیا تلاش برای به روز رسانی یک نفر با آخرین فناوری یک قدم خیلی دور است؟ آیا آنها واقعاً به این حضور رادیکال نیاز دارند یا می خواهند؟

نوآوری افزایشی

شاید آنچه مامان یا پدر واقعا به آن نیاز دارند نوآوری تدریجی تر باشد . شاید یک دوربین کمی بهتر، یا یک تلویزیون با صفحه نمایش بزرگتر، نه یک صفحه نمایش 3D، 4K، HD جدید با دستیار دیجیتال داخلی برای پاسخ به هر درخواست آنها. گاهی اوقات هدیه ای که نشان دهنده تغییر کوچکتر است که بر روی آنچه که از قبل وجود دارد ساخته می شود، چیزی است که فرد مورد علاقه شما برای شما ارزش بیشتری قائل است. تحقیقاتی برای پیشنهاد وجود دارد که نشان می‌دهد گام‌های کوچک‌تر اغلب مورد نیازتر و موثرتر از نوآوری رادیکال به عنوان یک انتخاب پیش‌فرض هستند.

از خود بپرسید: آیا این یک مورد کمتر است؟

نوآوری جایگزینی

گاهی اوقات اندازه یا محدوده یک ابزار جدید مهم نیست، بلکه نحوه استفاده از آن در زندگی روزمره است. چیزی که بسیار مهم است این است که آیا هدیه می‌خواهد کاری را که قبلاً انجام می‌دهیم با روشی متفاوت انجام دهیم، چیزی که ما آن را نوآوری جایگزینی می‌نامیم یا خیر .

یک ربات جاروبرقی ممکن است ساعت ها در زمان انجام کارهای سخت و زیان دهی صرفه جویی کند. یا ممکن است مراسمی را که ما از آن لذت می‌بریم از بین ببرد، یا زمانی که بدنبال کمی ورزش هستیم، ما را به یک کاناپه تبدیل کند. حتی ممکن است با هزینه های نگهداری بالاتر و پیچیدگی بیشتر و استرس ناشی از آن، به مشکلات ما بیفزاید. یا ممکن است در جاروبرقی به خوبی کار نکند.

از خود بپرسید: آیا این جایگزین زندگی را در همه سطوح، روانی، عاطفی و جسمی بهبود می بخشد؟ یا این هدیه یک راه حل به دنبال مشکل است؟

چی فکر میکردم؟ شاتر استاک

معرفی نوآوری موازی و بیگ بنگ

برخی از نوآوری ها به عنوان پلی بین دو روش انجام کار عمل می کنند و به حرکت افراد در زمانی که یک انتقال سریع خیلی رادیکال است کمک می کند. یک عاشق موسیقی قدیمی ممکن است در تئوری از اشتراک استریم بهره مند شود اما همچنان برای مجموعه سی دی فیزیکی خود ارزش قائل است. لپ‌تاپ می‌تواند راهی برای تشویق آن‌ها باشد تا فرمت جدید را امتحان کنند و در عین حال بتوانند قالب‌های مورد علاقه قدیمی خود را اجرا کنند. سیستم قدیمی به موازات سیستم جدید اجرا می شود و به نوآوری اجازه می دهد تا به تدریج با سرعت کاربر محو شود. این نوع نوآوری گاهی اوقات به عنوان اجرای موازی یا اجرای موازی شناخته می شود شناخته می شود .

از خود بپرسید: آیا این هدیه همراه با چیزی است که در نهایت ممکن است جایگزین شود تا بتواند به تدریج توسط گیرنده معرفی شود؟

نقطه مقابل این مقدمه بیگ بنگ است از یک نوآوری است، که زمانی اتفاق می افتد که ما به طور ناگهانی استفاده از فناوری قدیمی را متوقف می کنیم و همزمان سعی می کنیم به فناوری جدید تغییر دهیم. این یک خطر است و می تواند یک فاجعه باشد. اگر در روز کریسمس به‌دلیل دریافت یک دوربین جدید، دوربین قدیمی‌تان را دور بیندازید، ممکن است وقتی می‌خواهید از غذای خانوادگی با کیفیت بالا عکس بگیرید، متوجه شوید که دوربین جدید نیاز به شارژ دارد یا بدتر از آن، نمی‌توانید آن را تهیه کنید. اصلا کار کن

از خود بپرسید: آیا تغییر ناگهانی در یک کنش دراماتیک، رها کننده و با طراوت درست است یا رویکرد موازی عاقلانه تر است؟

نوآوری پایدار

هر نوع نوآوری که برای این کریسمس انتخاب کنید، ارزش این را دارد که ببینید آیا راهی برای پایدارتر کردن هدایای شما وجود دارد یا خیر . مطمئناً خریدن هدیه ای برای کسی که هرگز استفاده نمی کند یا در عرض یک هفته دور نمی اندازد، کمکی به کره زمین نخواهد کرد. اما ممکن است از هر چیزی که می‌خرید، یک نسخه کارآمدتر، با قابلیت بازیافت راحت‌تر یا بسته‌بندی کمتری نیز وجود داشته باشد .

حتی ممکن است بتوانید چیزی بدهید که به کاهش ردپای کربن گیرنده کمک کند. به عنوان مثال، ممکن است با انرژی خورشیدی کار کند، از مواد بازیافتی ساخته شده و در بسته بندی های کربن خنثی پیچیده شود، یا به جای پرواز در نیمه های جهان، در محلی ساخته و خریداری شود.

از خود بپرسید: آیا این فقط به مقدار زباله های کریسمس که تولید می کنیم اضافه می کند؟

نوآوری با اختراع خالص متفاوت است. به چیزهای جدیدی که می خریم و به دیگران می دهیم ارزش می افزاید. اغلب ما در مورد هدایایی که می‌خریم و به دیگران می‌دهیم، انتخاب‌های ضعیفی انجام می‌دهیم و سپس ارزش آن کاهش می‌یابد یا حتی ناپدید می‌شود. مانند یک مبتکر عاقل فکر کنید و می توانید جشن خود را از فاجعه نجات دهید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *