چگونه جوایز می توانند کشاورزان آفریقایی را تشویق به پذیرش نوآوری کنند

آفریقا باید کشاورزی را تغییر دهد تا نیازهای امنیت غذایی خود را برآورده کند و به تحول اقتصادی کمک کند. اما تغییر در این بخش معمولاً کند است. اغلب با مخالفت مردمی با استفاده از فناوری‌های جدید مغشوش می‌شود.

در کتاب جدیدم، « نوآوری و دشمنان آن: چرا مردم در برابر فناوری‌های جدید مقاومت می‌کنند»، استدلال می‌کنم که ایده دگرگونی کشاورزی اغلب تصوراتی را درباره از دست دادن بالقوه درآمد و هویت فرهنگی در میان جوامع کشاورز آفریقا ایجاد می‌کند.

این تصورات می‌تواند منجر به مخالفت مردم با فناوری‌های جدید شود و در نهایت توانایی‌های جوامع کشاورز را برای بهبود رفاه خود از طریق نوآوری کشاورزی تضعیف کند. در کنیا، برخی از کشاورزان در طول دهه گذشته، به دلیل تأثیر بالقوه بر مشاغل ، با معرفی دستگاه های برداشت چای مکانیکی مخالفت کرده اند.

چنین تصوراتی جدید نیست. برای مثال، مکانیزاسیون کشاورزی با دوره‌های طولانی مخالفت، عمدتاً توسط حامیان حیوانات مزرعه و کار انسانی در سراسر جهان، مشخص شده است. کشاورزان آمریکایی به معرفی تراکتور اعتراض کردند. آنها استدلال می کردند که اسب ها می توانند خود را تولید مثل کنند در حالی که تراکتورها مستهلک می شوند. نگرانی در مورد از بین رفتن سیستم های کشاورزی فعلی در قلب این مناقشه قرار داشت.

یک ایمیل هفتگی با تجزیه و تحلیل مبتنی بر شواهد از بهترین محققان اروپا

دگرگونی کشاورزی نیازمند شجاعت و حساسیت نسبت به اثرات اجتماعی است. به همین دلیل است که آفریقا به انواع انگیزه ها – به ویژه جوایز برتری – نیاز دارد که نوآوری کشاورزی را به شیوه هایی که به نفع جوامع کشاورزی باشد، ترویج می کند. تحقیقات ثابت کرده است که جوایز معتبر چقدر می توانند نوآوری فرهنگی را تقویت کنند. چرا نباید همین امر در مورد نوآوری کشاورزی نیز صادق باشد؟

اعتبار جوایز

یکی از ابتکاراتی که سعی در تغییر نگرش مردم به نوآوری کشاورزی دارد، جایزه غذای آفریقا است. این خود را به عنوان “جایزه برجسته به رسمیت شناختن یک فرد یا موسسه برجسته که تلاش برای تغییر واقعیت کشاورزی در آفریقا را رهبری می کند” است.

این جایزه که توسط اتحاد برای انقلاب سبز در آفریقا و شرکت یارا تأسیس شد ، بسیار بیشتر از ارزش پولی آن 100000 دلار آمریکا است. این “آفریقایی‌هایی را که کنترل برنامه کشاورزی آفریقا را در دست دارند جشن می‌گیرد.” این ابتکارات و نوآوری های فنی جسورانه را برجسته می کند که می تواند در سراسر قاره تکرار شود تا دوره جدیدی از امنیت غذایی و فرصت های اقتصادی برای همه آفریقایی ها ایجاد شود.

مهمتر از آن، هدف این است که کشاورزی آفریقا را “از مبارزه برای بقا به یک تجارت که رونق می بخشد” تغییر دهد. این شامل تعالی کشاورزی است که معمولاً با سیستم‌های کشاورزی سنتی مرتبط نیست که نشان آن یک زن آفریقایی است که به دلیل ناکارآمدی بیل‌های دستی سرکوب شده است.

البته جوایز بدون مخالف نیستند. نقش آنها در ارتقای تعالی یکی از داغ ترین حوزه های نوآوری اجتماعی در آفریقا است. به عنوان مثال، هر ساله بحث های زیادی در مورد جایزه یا عدم اعطای جایزه مو ابراهیم برای دستاورد در رهبری آفریقا وجود دارد.

جیمز انگلیسی در کتاب پیشگام خود، ” اقتصاد پرستیژ ” اشاره می کند که جوایز در ارتقای پیشرفت در ادبیات و هنر بسیار مهم بوده است. او استدلال می کند که آنها به ایجاد “سرمایه فرهنگی” که برای پیشبرد خلاقیت و تعالی در این زمینه ها لازم است کمک کرده اند. انگلیسی نشان می‌دهد که چگونه نوآوری فرهنگی از پیشرفت‌ها در روش‌های حمایت مالی، نامزدی و داوری جایزه سود می‌برد. ارائه و پذیرش؛ و تبلیغات و حتی جنجال. همه این درس ها را می توان در دنیای نوآوری کشاورزی به کار برد.

امروزه تعدادی از جوایز در سطح جهان به دنبال تقویت نوآوری هستند. مطالعه ای که توسط غول مشاور مک کینزی انجام شد نشان داد که چنین جوایزی در موارد زیر مؤثرتر هستند:

یک هدف روشن (به عنوان مثال، هدفی که در یک بازه زمانی معقول قابل اندازه گیری و دستیابی باشد)، در دسترس بودن جمعیت نسبتاً زیادی از حل کننده های بالقوه مشکل، و تمایل شرکت کنندگان به تحمل برخی از هزینه ها و خطرات.

جوایز بیشتری لازم است

امیدواریم که جایزه غذای آفریقا باعث ایجاد جوایز مشابه و مکمل شود. این مهم است. اگر به نظر می رسد که جوایز برتر به گروه کوچکی از مردم خدمت می کنند، جامعه تمایلی به اجتناب از جوایز برتری دارد. در محیط‌های اجتماعی که حمایت و استحقاق معیار پیش‌فرض جوایز است، نارضایتی نسبت به این جوایز به‌ویژه قوی است.

بنابراین جوایز جدید در زمینه نوآوری کشاورزی چگونه ممکن است به نظر برسد؟ آنها می توانند اهداف بسیار خاصی داشته باشند – پاداش دادن به کارآفرینان جوان کشاورزی، به ویژه کسانی که در زنجیره ارزش کشاورزی کامل موفق هستند. آنها می توانند روی زمینه های کشاورزی جدیدتر مانند پردازش داده ها تمرکز کنند. آنها می توانند به کسانی که در تولید، پردازش و بسته بندی، خرده فروشی، بازیافت و مدیریت زیست محیطی نوآور هستند پاداش دهند.

آنها همچنین می توانند بیش از یک پاداش پولی ارائه دهند. یکی از عواملی که جوانان را از ورود به تجارت کشاورزی باز می دارد، کمبود مربی است. جوایز جدید می‌توانند شامل کارکردهای راهنمایی باشند، مانند جایزه آفریقا برای مهندسی و نوآوری که توسط آکادمی سلطنتی مهندسی بریتانیا مدیریت می‌شود .

تنوع فعالیت های کشاورزی جوایز بیشتری را می طلبد. همانطور که “اقتصاد پرستیژ” نشان می دهد، جامعه می تواند به سرعت سرمایه فرهنگی را انباشته کند در صورتی که به تعداد برندگان جوایز وجود داشته باشد. جایزه غذای آفریقا باید اولین بذر در تلاشی گسترده تر برای پرورش فرهنگ برتری کشاورزی در این قاره باشد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *