چگونه تغییرات نوآورانه را برای شما کارساز کنیم


یکی از مشکلات همیشگی نوآوری سازمانی این است که منجر به تغییر می شود. و در بیشتر سازمان ها، مردم تغییر را دوست ندارند. تغییر در بهترین حالت، روال‌های توسعه‌یافته کارکنان را تهدید می‌کند و در بدترین حالت، شغل آنها را تهدید می‌کند. یک بهبود نوآورانه در فرآیند تولید ممکن است پنج درصد از هزینه های تولید شما را کاهش دهد. اما این به معنای تغییر روند تولید خواهد بود. این به نوبه خود به این معنی است که افراد تولید باید روال خود را تغییر دهند و برخی از افراد ممکن است متوجه شوند که وظایف آنها در این فرآیند دیگر مورد نیاز نیست. برای این افراد، این ترسناک است!

علاوه بر این، با نوآوری رادیکال، به ناچار تغییرات اساسی وجود دارد – و این تمایل به ناراحتی بیشتر کارکنان دارد.

به همین دلیل است که کارکنان تمایل به تغییر ندارند. همچنین به همین دلیل است که آنها از نوآوری بیزارند: زیرا نوآوری = تغییر در ذهن آنها. در واقع، هنگام اعلام نوآوری‌ها، ممکن است متوجه شوید که کارمندان نسبت به کارآمدی ایده جدید شک دارند و انواع نقص‌ها را در آن خواهند یافت.

چه باید کرد

بهترین راه برای ایجاد احساس مثبت در کارمندان در مورد تغییرات نوآورانه این است که آنها را در مرحله اجرا مشارکت دهید و با انجام این کار، به آنها احساس ذینفع بودن در نوآوری بدهید. هرچه افراد بیشتر احساس مشارکت کنند، سرمایه‌گذاری بیشتری می‌کنند و بیشتر می‌خواهند تغییرات نوآورانه موفق شوند.

دو کار وجود دارد که می توانید و باید انجام دهید تا مردم در نوآوری سهم داشته باشند. در ابتدا، یک جلسه بازخورد-پرسش با کارمندان آسیب دیده داشته باشید (این را در یک لحظه توضیح خواهم داد). دوم، آن کارکنان را در اجرا مشارکت دهید. بیایید به هر یک از این موارد نگاه کنیم.

جلسه بازخورد-پرسش

هنگامی که یک ایده توسط مدیریت ارشد ارزیابی و تایید شد، مرحله بعدی برنامه اجرایی است. اگر اجرا بر کارمندان تأثیر می گذارد، باید از همان ابتدا بازخورد خود را درخواست کنید. اما به بازخوردها با پاسخ های مستقیم پاسخ ندهید. با سؤالاتی پاسخ دهید که منتقد را به چالش می کشد تا انتقاد خود را عمیق تر تعریف کند و او را به فکر کردن در مورد پاسخ ها وادار می کند. مثلا…

نقد: هزینه آن بسیار بیشتر از حد انتظار خواهد بود!

سوال 1: چرا هزینه بیشتری دارد؟ در مورد هزینه چه چیزی را پیش بینی نکرده ایم؟

سوال 2: از چه راه هایی ممکن است هزینه های اجرا را کاهش دهیم؟

 

انتقاد: مشتریان آن را دوست ندارند!

سوال 1: چرا نه؟ به طور خاص مشتریان چه چیزی را دوست ندارند؟

سوال 2 : از چه راه هایی می توانیم این ایده را مشتری پسندتر کنیم؟

با به چالش کشیدن کارکنان نه تنها برای ارائه بازخورد، بلکه همچنین یافتن راه حل برای مشکلاتی که شناسایی می کنند، دو کار انجام می دهید. اولاً، آنها را قادر می‌سازید تا متوجه شوند که نقص‌های درک شده آنقدر جدی نیستند که فکر می‌کنند. ثانیاً، فرآیند تبدیل کارکنان به سهامداران در ایده های جدید را آغاز می کنید.

در شرایطی که افراد زیادی تحت تأثیر قرار می گیرند، این تمرین می تواند به عنوان یک بحث گروهی تسهیل شده انجام شود که در آن کارکنان آسیب دیده با هم همکاری می کنند تا یک لیست بازخورد تهیه کنند که به تیم اجرا ارائه می شود. تیم پیاده سازی نیز به نوبه خود می تواند با سؤالاتی پاسخ دهد که گروه می توانند بین خود بحث کنند و بر اساس آن پاسخ دهند.

همانطور که اعتماد دارم می بینید، پاسخ دادن به انتقادات با سوالات باز بسیار محترمانه تر از کارکنان آسیب دیده است. شما در واقع در حال برقراری ارتباط هستید که به ایده ها و بازخورد آنها احترام می گذارید.

سؤالات باید باز باشند (یعنی نه سؤالاتی که به دنبال پاسخ «بله» یا «نه» هستند) و غیر قضاوتی. در پاسخ به یک بازخورد با این جمله “آیا تو یک احمق کامل هستی یا چی؟” برای رابطه شما با کارکنان آسیب دیده و موفقیت نوآوری شما بسیار مضر خواهد بود.

کارمندان را قادر می سازد تا نقش خود را تعریف کنند

هنگامی که کارکنان با مفهوم نوآوری راحت تر شدند، گام بعدی این است که به آنها فرصت دهیم تا نقش خود را در اجرا مشخص کنند. این سه کار را انجام می دهد. این امر به اطمینان از اجرای روان‌تر کمک می‌کند، به کارکنان اطمینان می‌دهد که بعید است نوآوری آنها را بی‌تأثیر کند و به آنها سهم بیشتری در اجرا می‌دهد. در نتیجه، کارمندان از مخالفت شدید با تغییرات نوآورانه به سهامداران موفقیت آن تبدیل می‌شوند.

اگر تعداد زیادی از افراد تحت تأثیر تغییرات نوآورانه قرار گیرند، کارآمدتر است که تیم ها نقش های جدید خود را تعریف کنند و سپس ایده های خود را به مدیران مربوطه و تیم اجرا ارائه کنند.

به هر مسئله ای نمی توان پرداخت

ناگفته نماند که نمی توان به همه نگرانی های هر کارمند رسیدگی کرد. به همین ترتیب، هر کارمندی در اجرای هر نوآوری جدید نقشی نخواهد داشت. اما، با مشارکت دادن کارکنان در فرآیند اجرا، مقاومت در برابر تغییر را به حداقل می‌رسانید و اجرای ایده را روان‌تر می‌کنید. و این به سادگی نوآوری را آسان تر می کند!

توجه داشته باشید که این نسخه به روز شده مقاله ای است که در گزارش 103 در 16 سپتامبر 2008 ظاهر شده است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *