چگونه آفریقا فرصت هایی فراتر از زمین، نیروی کار و کالا ارائه می دهد

اگر رسانه های جمعی را باور کنیم، آفریقا به سختی قاره ای پر از فرصت های تجاری است. اما مدتی است که مفسران تجاری بین المللی قاره را به عنوان بازار بعدی با پتانسیل قابل توجه معرفی کرده اند. در حال حاضر اغلب به عنوان آمادگی برای پذیرفتن جامه آسیا توصیف می شود که در آن رشد کاهش می یابد، بازارها شلوغ می شوند و رقابت داخلی شدیدتر می شود.

چین با سرمایه گذاری گسترده در آفریقا این پتانسیل را پیش بینی کرده است. بین سال‌های 2003 و 2011، کل سرمایه‌گذاری‌های آن 30 برابر شده و از 491 میلیون دلار به 15 میلیارد دلار رسیده است.

شرکای تجاری سنتی آفریقا از اروپا، بریتانیا و فرانسه عقب مانده اند. چین بزرگترین شریک تجاری دوجانبه با حجم تجارت بیش از 166 میلیارد دلار است.

این تأیید می کند که جمعیت شناسی جدید آفریقا چیزهای زیادی برای ارائه دارد:

نه در مورد اخبار فوری نه در مورد نظرات بی اساس.
  • این قاره حدود 40 درصد از ذخایر جهانی منابع طبیعی را تشکیل می دهد.
  • 60 درصد از زمین های کشاورزی غیر قابل کشت؛
  • یک میلیارد نفر با افزایش قدرت خرید؛ و
  • یک نیروی کار عظیم

علاوه بر این، آفریقا خانه چندین اقتصاد با سریع ترین رشد و جوان ترین جمعیت جهان است. و در مجموع، این اقتصادها طبقه متوسط ​​بزرگتری نسبت به هند دارند. بسیاری از کشورهایی که به سرعت در حال گسترش هستند، به منابع طبیعی متکی نیستند، به طوری که تقریباً دو سوم رشد سال گذشته ناشی از هزینه های مصرف کننده قوی است. و تقریباً نیمی از شهروندان آن اکنون در شهرها زندگی می کنند .

کشورها در «مقابله برای آفریقا» جدید شکست می‌خورند. این بار تقلا برای تجارت است.

فرصت ها در آفریقا

این قاره فرصت هایی فراتر از منابع طبیعی، زمین و نیروی کار ارائه می دهد. لازم نیست خیلی عمیق بگردیم تا ببینیم که تعداد زیادی “بازارهای در حال گسترش سریع” و جیب های برتر در این قاره وجود دارد.

یکی از این فرصت ها از بخش خرده فروشی می آید. بر اساس گزارش اخیر ، چندین کشور فضای بازار گسترده ای را برای خرده فروشی نشان می دهند.

به عنوان مثال، در گابن، این گزارش نشان می دهد که با تولید ناخالص داخلی سرانه 21600 دلار، طبقه متوسط ​​تازه تشکیل شده این کشور فرصت های قابل توجهی را به شرکت های خارجی ارائه می دهد، به خصوص که بخش خرده فروشی داخلی بسیار پراکنده است. کشورهای کوچکتر مانند بوتسوانا و آنگولا نیز فرصت های بیشتری را ارائه می دهند.

این داستان در مقیاس بزرگ تری نیز منتشر می شود. نیجریه، با جمعیت 178 میلیون نفری ، بخش خرده فروشی تا حدودی توسعه نیافته دارد. بر اساس این گزارش، سوپرمارکت‌های مدرن تنها 1 درصد از کل هزینه‌های خرید را تشکیل می‌دهند، زیرا بازار همچنان تحت تسلط فروشگاه‌های غیررسمی و فروشگاه‌های رفاه است.

یکی دیگر از منابع فرصت برای کسب و کارهای خارجی ناشی از تغییر فرهنگ ها و عادات است. به عنوان مثال، رشد اقتصادی استثنایی نیجریه امکان مصرف بیشتر را فراهم کرده است، به ویژه برای نمادهای وضعیت و محصولاتی که نماد «بلیت عضویت در طبقه متوسط» هستند.

از تحقیقات خود ما ، یکی از محصولاتی که رشد قابل توجهی داشته است، شاید تا حدودی غیرمنتظره، شامپاین وارداتی مستقیم از فرانسه است. هزینه ها بین سال های 2007 و 2012 به طور متوسط ​​26 درصد رشد داشته است. کندی اخیر هنوز رشد قابل توجهی را به همراه دارد و پیش بینی می شود تا سال 2017 سالانه 12 درصد باشد.

یک نکته مهم در اینجا این است که محصولات غذایی و نوشیدنی های لوکس نماد یک تغییر فرهنگی مهم به سمت یک نوع مصرف پیچیده تر هستند.

درک بازارهای محلی کلیدی است

در سخنرانی اخیر، مدیر عامل یک آژانس پیشرو ارتباطات اشاره کرد که نیجریه ای ها، به ویژه ثروتمندان، فقط برای خودشان خرید نمی کنند. آنها همچنین برای دیگران در خانواده خود به عنوان راهی برای نمایش وضعیت منعکس شده خود خرید می کنند. با ثروتمندتر شدن کشور، می‌توان انتظار داشت که محصولات گران‌قیمت‌تر و گران‌قیمت‌تری وارد بازار شوند تا طبقه متوسط ​​در حال گسترش و تقاضا را خشنود کنند.

برای سال‌های متمادی، اپل نیجریه را آن‌قدر فقیر می‌دانست که نمی‌توانست بازاری جذاب باشد. این راه را برای سامسونگ برای تبدیل شدن به رهبر تلفن همراه در نیجریه باز کرد.

شرکت کره جنوبی چگونه این کار را انجام داد؟ متوجه شد که اگرچه کشور نسبتاً فقیر است – با تولید ناخالص داخلی سرانه فقط 3000 دلار – اعضای یک خانواده می توانند به راحتی از دیگران پول جمع کنند. به این ترتیب، حتی نوجوانان پول نقد نیز می توانند به سرعت آنقدر از اقوام ثروتمندتر جمع آوری کنند تا تلفن های همراه گران قیمت بخرند. نتیجه: حدود 70 درصد از دستگاه های تلفن همراه پیشرفته به افراد خانواده های کم درآمد فروخته می شود.

داستان لوکوزاد نیز آموزنده است. با درک زمان و مکان مورد نیاز و قدردانی مردم، رهبر بازار نوشیدنی نیجریه شد. فروش نوشیدنی‌های انرژی‌زای خنک آن در کنار جاده، محبوبیت آن را در میان حرفه‌ای‌هایی که اغلب ساعات طولانی را در ترافیک می‌گذرانند، افزایش داد. این نوشیدنی با ایجاد لحظات با طراوت همراه شد.

این مشاهدات ممکن است حکایتی باشد، اما یک نکته مهم را نشان می دهد: نادیده گرفتن بازارهای آفریقا تنها بر اساس آمارهای اقتصادی عاقلانه است. نکته کلیدی این است که سعی کنید بازارهای خاص را درک کنید و اغلب با متخصصان محلی کار کنید.

نوآوری

سومین منبع فرصت این است که کشورهای آفریقایی نیز می توانند منابع نوآوری باشند. یکی از شناخته شده ترین و موفق ترین نوآوری ها M-PESA است.

M-PESA که در سال 2007 توسط بزرگترین اپراتور شبکه تلفن همراه کنیا آغاز شد، مردم را قادر می سازد تا با استفاده از تلفن های همراه خود پول بین یکدیگر انتقال دهند. آنها همچنین می توانند از تلفن همراه خود برای برداشت پول نقد در مغازه های گوشه ای استفاده کنند.

این طرح به دلیل هزینه های بالای ارسال پول و همچنین به دلیل ارائه روشی امن برای ذخیره پول بسیار محبوب شده است. جالب اینجاست که مزایا فراتر از راحتی است. یک مطالعه نشان داد که درآمد خانوار روستایی کنیا در نتیجه پذیرش M-PESA 5 تا 30 درصد افزایش یافته است.

همچنین ادعا شده است که طیفی از استارت آپ ها در نایروبی در پشت عملیات M-PESA تاسیس شده اند.

از آنجایی که جنبه های فرهنگی و پویایی مصرف کنندگان در آفریقا بسیار متفاوت است، به احتمال زیاد شاهد ظهور نوآوری های بیشتری از این بخش از جهان خواهیم بود.

بنابراین، در حالی که در گذشته به راحتی می توان آفریقا را به عنوان مکانی که در بهترین حالت، تامین کننده کالاهای اساسی، زمین و نیروی کار است رد کرد، با نگاهی دقیق تر مشخص می شود که دیدن فرصت های فراوان و فقط در انتظار بودن کار سختی نیست. مورد بهره برداری قرار گیرد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *