چرا فراخوان برای اقدام برای نوآوری عالی است؟


اگر با حل مسئله خلاق ساختاریافته (CPS) آشنا هستید، می‌دانید که این روش بیانیه‌های مسئله‌ای را که با “از چه راه‌هایی ممکن است…؟” شروع می‌شوند، ترجیح می‌دهد. این برای روش خوب است زیرا ایده های زیادی را دعوت می کند و نشان می دهد که یک ایده درست وجود ندارد. با این وجود، من آن را زیاد دوست ندارم زیرا احساس می‌کنم که تمایل به تشویق ایده‌های کوچک دارد. من ترجیح می‌دهم از فراخوانی برای اقدام استفاده کنم که افراد را به ایجاد ایده‌های بزرگ‌تر و پیچیده‌تر سوق دهد. با این حال بهتر است، بسته به نوع راه‌حل‌هایی که می‌خواهید، می‌توان یک فراخوان برای اقدام برای تشویق خلاقیت سطح بالا یا خلاقیت متوسط ​​​​فرمول کرد.

بیایید نگاهی به گزینه ها بیندازیم

دوچرخه ساز خیالی

بگذارید تصور کنیم که من و شما در بخش نوآوری یک شرکت تولید کننده دوچرخه کار می کنیم. یک روز زنی از بازاریابی ما را به جلسه ای فرا می خواند که در آنجا به ما اطلاع می دهد که تحقیقات آنها نشان داده است که علاقه فزاینده ای در میان کارمندان ادارات جوان و مراقب بهداشت محیط زیست برای دوچرخه های رفت و آمد وجود دارد. دپارتمان بازاریابی بر این باور است که این افراد به دنبال یک دوچرخه مدرن و جالب هستند که مخصوصاً برای مسافران شبکه ای و دیجیتالی فعال طراحی شده است. او از ما می‌خواهد که پیشنهاداتی برای یک دوچرخه مسافرتی نوآورانه برای این بخش از بازار ارائه کنیم.

البته اولین قدم ما این است که تحقیق کنیم تا احساس بهتری نسبت به این افراد، نوع دوچرخه‌هایی که دوست دارند، سبک زندگی و چیزهایی از این قبیل داشته باشیم. اگر از تفکر ضد متعارف استفاده کنیم (و به عنوان همکار، شما می دانید که من عاشق ACT هستم)، همچنین می پرسیم مسافران چه احساسی در مورد دوچرخه های خود و دوچرخه های ما دارند. ما می‌پرسیم که دوچرخه‌های ما باید در مورد صاحبانشان چه احساسی داشته باشند و آنها در مورد انجام وظیفه خود به عنوان دوچرخه چه احساسی دارند.

راه CPS

اکنون، اگر طرفدار CPS هستید، گروه را گرد هم می‌آوریم و در مورد تحقیقات خود به آنها توضیح می‌دهیم. سپس یک بیانیه مشکل را در امتداد این جمله فرموله می کنیم: “از چه راه هایی می توانیم دوچرخه خود را برای مسافران تجاری جذاب تر کنیم؟” این بدون شک ایده های زیادی را ایجاد می کند، که بیشتر آنها احتمالاً ویژگی هایی برای اضافه کردن به یک دوچرخه موجود هستند. از این قسمت، فهرستی از جذاب‌ترین ایده‌ها را جمع آوری کرده و به بازاریابی ارائه می‌کنید. از آنجا، جلسات پیگیری می تواند نحوه به کارگیری ایده ها را تعیین کند.

فراخوان برای اقدام

یک رویکرد جایگزین، فراخوانی برای اقدام خواهد بود. در ابتدایی‌ترین و کم‌خلاق‌ترین فرمول‌بندی آن، می‌توانیم فراخوانی برای اقدام مانند: «مفهوم دوچرخه جدید را برای مسافران تجاری با جزئیات توضیح دهید». در این سناریو، ما به دنبال لیستی از ایده ها نیستیم، بلکه به دنبال توصیف یک دوچرخه مسافرتی هستیم. البته این توضیحات شامل ایده های زیادی می شود. اما به جای فهرستی از ایده های متفاوت، این ایده ها در یک مفهوم کلی که می تواند به بازاریابی ارائه شود، ادغام می شود.

ما حتی ممکن است یک قدم جلوتر برویم، به خصوص اگر یک یا دو فرد هنرمند در تیم وجود داشته باشد و از تیم بخواهیم که “یک مفهوم دوچرخه مسافرتی ایده آل را ترسیم کند.” اگر مواد مناسبی در دسترس داشته باشیم، حتی می‌توانیم از آنها بخواهیم که مدلی از دوچرخه‌های مسافرتی ایده‌آل بسازند. مجدداً، مفهوم نهایی ساخت ایده ها خواهد بود. اما ایده ها یک لیست نیستند، بلکه یک طرح و یادداشت دقیق هستند.

اگر بخواهیم به بازاریابی حق انتخاب بدهیم، حتی می‌توانیم از تیم بخواهیم «سه مفهوم مختلف دوچرخه‌های مسافرتی را ترسیم و توصیف کنند».

فشار خلاق

اما قبل از اینکه این کار را انجام دهیم، با مدیر بازاریابی تماس می‌گیرم و از او می‌پرسم که آیا می‌خواهد نوآوری بهبود فزاینده‌ای داشته باشد یا آیا او می‌خواهد نوآوری رادیکال گونزو داشته باشد. و او به من می گوید که واقعاً چیزی رادیکال و متفاوت می خواهد. و این من و شما را خوشحال می‌کند، زیرا ما عاشق خلاقیت و نوآوری هستیم، اینطور نیست؟

بنابراین، ما می‌توانیم یک فراخوان برای اقدام فرموله کنیم، مانند: “یک شکل حمل‌ونقل با نیروی انسانی برای مسافران طراحی کنید. باید قابل استفاده در خیابان‌های شهر، قابل اتصال به اینترنت و عملکردهای جالب باشد.”

از طرف دیگر، ممکن است به تیم بگوییم: “یک روش بدون آلودگی، سرگرم کننده و کم هزینه را برای مسافرانی که هر روز صبح به محل کار سفر می کنند، توصیف کنید. مسافت 10 کیلومتری را فرض کنید.”

هنگامی که دوچرخه را از توضیحات حذف می‌کنیم، اما عملکرد دوچرخه را حفظ می‌کنیم، تیم را از ایده‌های دوچرخه آزاد می‌کنیم و آنها را قادر می‌سازیم تا ایده‌های گسترده‌تری داشته باشند که می‌توان از آنها استفاده کرد. آیا می بینید که چگونه استفاده از چنین فراخوانی خلاقیت را نسبتاً آسان می کند؟ ما اساساً ذهن را از افکار دوچرخه آزاد می کنیم و آن را روی محدودیت های آنچه می خواهیم اختراع کنیم متمرکز می کنیم. این فقط می تواند واقعاً با یک فراخوان برای اقدام کار کند که در آن شما در حال ساختن یک مفهوم هستید نه فهرستی از ایده ها. ایده ها به تنهایی به اندازه کافی پیش نمی روند.

تصاویر، مدل ها و داستان ها

هنگامی که ما یک فراخوان برای اقدام را تدوین می کنیم، هدف آن باید چیزی فراتر از فهرستی از ایده ها باشد. در حالت ایده آل، هدف غیرکلامی را هدف قرار دهید. در مثال دوچرخه خود، از تیم خود خواستیم مفاهیم خود را ترسیم کنند.

اگر موادی برای ساخت مدل‌ها داشته باشیم، حتی می‌توانیم از تیم بخواهیم که یک مدل بسازند. در تجربه من، این بسیار سرگرم کننده است و منجر به نتایج عالی می شود. اگرچه بسیاری از مردم می گویند که نمی توانند نقاشی کنند، اما تعداد کمی از مردم در ساختن چیزهای سه بعدی از فوم، آجرهای ساختمانی لگو، بلوک های ساختمانی چوبی و موارد مشابه مشکل دارند.

گاهی اوقات، به خصوص اگر نتیجه نهایی لازم باشد شفاهی باشد، می توانید از تیم بخواهید داستانی بنویسد. برای مدیر بازاریابی ما، فراخوان مناسب برای اقدام ممکن است این باشد: “یک مسافر را در سال 2025 با وسیله نقلیه ای شبیه دوچرخه تصور کنید و داستان رفت و آمد او از خروج از خانه تا رسیدن به دفترش در فاصله 10 کیلومتری را بگویید.” اگرچه ما یک دوچرخه را دوباره در فراخوان عمل قرار داده ایم، اما به وضوح اعلام کرده ایم که این یک وسیله نقلیه دوچرخه مانند در آینده است. مهم‌تر از آن، وقتی تیم داستان را می‌سازد، به یک رفت‌وآمد معمولی فکر می‌کنند، چه اتفاقی می‌افتد، دوچرخه‌سوار چه می‌گذرد، چگونه ممکن است بخواهد با دیگران تعامل داشته باشد و چگونه می‌خواهد هنگام ورود برای کار آماده شود. همانطور که تیم داستان را می سازد، نیاز به فکر کردن در مورد این چیزها و نحوه تعامل دوچرخه آینده با آنها وجود دارد.

کاربرد

بگذارید موقعیت های خیالی خود را در تولید کننده دوچرخه رها کنیم و به کار واقعی خود بازگردیم. اکنون به چالش های نوآوری که با آن روبرو هستید فکر کنید. چگونه می توانید آنها را به صورت فراخوان برای اقدام فرموله کنید؟

در صورت امکان، هدف دعوت به اقدام باید چیزی غیرکلامی باشد، مانند مدل یا نقاشی. اگر لازم است شفاهی باشد، باید برای توصیف یک مفهوم یا حتی یک داستان باشد.

کمک می خواهید؟ با یک چالش نوآوری که با آن روبرو هستید، آزادانه با من تماس بگیرید و من خوشحال خواهم شد که یک یا دو یا سه تماس برای اقدام پیشنهاد کنم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *