شما به احتمال زیاد با نوآوری 80/20 آشنا هستید که در آن شرکت ها به کارمندان خود اجازه می دهند یا حتی تشویق می کنند 80٪ از وقت خود را صرف پروژه های تجاری اصلی و 20٪ از وقت خود را برای پروژه های خلاقانه حیوانات خانگی اختصاص دهند. ایده این است که با دادن آزادی موقت به کارمندان از محدودیت‌های معمول کسب‌وکار که نوآوری را کاهش می‌دهد، برخی از کارمندان نوآوری‌های باورنکردنی ارائه می‌کنند که در غیر این صورت نور روز را نمی‌بینند. این مفهوم ظاهرا در گوگل سرچشمه گرفته است. در واقع، سوالاتی در مورد اثربخشی نوآوری 80/20 وجود دارد و ظاهراً گوگل تا حد زیادی این سیاست را کنار گذاشته است .

بنابراین، من یک پیشنهاد دیگر بر اساس روانشناسی رفتاری دارم . بهتر از آن، زمان بسیار کمتری نسبت به نوآوری 80/20 نیاز دارد. می‌خواهم امروز فقط پنج دقیقه را صرف نوآوری کنید – درست است، فقط پنج دقیقه. 

شما از قبل ایده های خلاقانه ای دارید

حقیقت این است که شما به‌عنوان یک فرد خلاق، بدون شک ایده‌های خلاقانه‌ای دارید که می‌توان آن‌ها را در کسب‌وکارتان اعمال کرد، اینطور نیست؟ با این حال، احتمالاً در راه اجرای آن ایده‌ها، به خصوص ایده‌های وحشی‌تر، کار زیادی انجام نداده‌اید. این قابل درک است. من و شما هر دو می دانیم که یک ایده واقعا خلاقانه خطرناک است، اجرا کردن آن سخت است و احتمالاً با مقاومت زیادی از سوی همکارانی مواجه می شود که از تغییری که ممکن است ایده شما ایجاد کند می ترسند. روی هم رفته نگه داشتن ایده برای خود آسانتر و ایمن تر از اجرای واقعی آن است.

در واقع، حتی اگر تصمیم به اجرای ایده خود داشته باشید، از کجا شروع می کنید؟ چگونه می توانید زمانی را برای ادامه ایده پیدا کنید؟ چگونه می توانید بودجه، مصوبات، منابع را دریافت کنید؟ الان به اندازه کافی مشغول هستید. اما شاید ماه آینده … یا سه ماهه آینده … یا سال آینده …

واضح است که با چنین نگرشی، خلاقانه‌ترین ایده‌های شما بعید است که روشنایی روز را ببینند و این مایه شرمساری است. واقعا هست.

پنج دقیقه

بنابراین، به محض اینکه خواندن این مقاله را تمام کردید، می‌خواهم پنج دقیقه را صرف اجرای خلاقانه‌ترین ایده خود کنید. درست است. فقط پنج دقیقه سپس می توانید به کارهای دیگر بروید.

نکته چیست؟

ممکن است به خوبی از خود بپرسید که صرف پنج دقیقه صرف ایده ای که اجرای آن ماه ها طول می کشد چه ارزشی دارد. ممکن است برای شما هم این سوال پیش بیاید که تنها در پنج دقیقه چه کاری می توانید انجام دهید.

در واقع، شما یک چیز خارق العاده انجام خواهید داد. شما اجرای ایده خود را آغاز کرده اید. شما اولین قدم خود را در مسیر ایده خلاقانه تا نوآوری برداشته اید. احتمال اینکه ایده شما محقق شود و به واقعیت تبدیل شود، هزاران بار بیشتر شده است.

علاوه بر این، زمانی که پنج دقیقه را روی ایده خود صرف کردید، یکی از این دو اتفاق احتمالا رخ خواهد داد. یک احتمال این است که وقتی شروع کردید، ممکن است توقف کردن برایتان سخت باشد و پنج دقیقه به یک یا دو ساعت تبدیل شود. از طرف دیگر، حتی اگر فقط پنج دقیقه را صرف این ایده کنید – شاید به این دلیل که فقط پنج دقیقه رایگان در برنامه خود دارید – بازگشت به اجرای ایده خود در آینده نزدیک بسیار بسیار آسان تر خواهد بود. زمان بیشتری را روی آن صرف کنید به این دلیل که ایده شما دیگر یک رویا نیست، یک پروژه ناتمام است که شما شروع کرده اید. و پروژه های ناتمام کار بر روی آنها بسیار جذاب تر از ایده های ترسناک هستند.

پنج دقیقه از هم اکنون شروع می شود

این تمام چیزی است که در آن وجود دارد. فقط پنج دقیقه را در حال حاضر یا زمانی از امروز اختصاص دهید – هر زمان که بتوانید آن را در برنامه شلوغ خود قرار دهید – و ایده عالی خود را شروع کنید. مهم نیست چقدر سرتان شلوغ است، می توانید پنج دقیقه به آن ایده بدهید. پس این کار را بکن و در مورد آن به من بگو .

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *