پایداری در حال ورود به بازار ارزهای دیجیتال است


در این مرحله از توسعه آن، اکثر مردم با ایده‌های بنیادی ارزهای دیجیتال آشنا هستند، که به ما اجازه می‌دهد تا ظهور  انواع جدیدی از فناوری بلاک چین را مشاهده کنیم. یکی دیگر از جنبه های شناخته شده این فناوری این است که انرژی زیادی مصرف می کند، اگرچه همه دلیل آن را نمی دانند. حقیقت این است که مصرف انرژی یک شبکه بلاک چین یا رمزارز با مکانیسم اجماع آن تعیین می شود.

مکانیسم های اجماع چیست؟

اینها تکنیک هایی برای دستیابی به توافق شبکه کامپیوتری غیرمتمرکز، قابلیت اطمینان و امنیت هستند. در دنیای کریپتو، این بدان معناست که تمام تراکنش‌های شبکه معتبر هستند و همه شرکت‌کنندگان در مورد وضعیت فعلی دفتر کل توافق دارند.

Proof-of-Work (PoW) و Proof-of-Stake (PoS) دو نوع اصلی از تکنیک‌های اجماع ارز دیجیتال هستند.

تفاوت اصلی بین این دو از نظر پایداری این است که مکانیسم PoW که در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرد، مسئول مقادیر زیادی مصرف انرژی است زیرا به مصرف انرژی بالا و زمان پردازش طولانی‌تری نیاز دارد. و PoS امکان کاهش 99.9 درصدی مصرف انرژی را فراهم می کند.

سوال دیگر این است که چرا بازیگران کلیدی از مکانیسم دیگری که دوستدار محیط زیست است استفاده نمی کنند. موضوع این است که الگوریتم PoS بر اساس یک فرض متفاوت عمل می کند، که ممکن است به راحتی علاقه مندان به ارزهای دیجیتال را تشویق کند تا سکه های خود را به جای استفاده از آنها ذخیره کنند. نام “Proof-of-Stake” همچنین نشان می‌دهد که وثیقه (دارایی‌ها یا نشانه‌های خاصی) برای این فرصت منحصر به فرد و به سبک قرعه‌کشی برای اعتبارسنجی معاملات وجود دارد. اگر سیستم بی‌نظمی‌هایی را در رفتار اعتبارسنجی تشخیص دهد، بخشی از سهام او توسط شبکه گرفته می‌شود.

PoS یک نوآوری معمولی نیست، اما اگر غول‌های رمزنگاری آن را بپذیرند، یک تغییر عظیم را به وجود می‌آورد و راهی نوآورانه برای دستیابی به پایداری بیشتر است.

اتریوم، دومین ارز دیجیتال بزرگ جهان، در حال کار بر روی اتریوم ۲.۰ به صورت مرحله‌ای است و تاریخ انتشار آن در سال ۲۰۲۳ پیش‌بینی می‌شود. این بهبود در سیستم یکی از بزرگترین مشکلات است و یکی از مشکلاتی که در این نوآوری به آن پرداخته شده است، بهره وری انرژی است.

ابتکارات دیگر

  • Aspiration ، یک شرکت کارت اعتباری که هنگام خرج کردن، درخت می کارد، با بازار NFT “Curio” شریک شده است.
  • OneOf همکاری خود را با “Right Here, Right Now” ائتلاف اقلیمی اعلام کرد، جایی که آنها متعهد می شوند که درصدی از درآمد خود را برای حمایت از پروژه های جهانی تغییر آب و هوا به حقوق بشر سازمان ملل اهدا کنند.

اگر پروژه اتریوم همانطور که در نظر گرفته شده است ادامه یابد، می‌توان انتظار داشت که پلتفرم‌های رمزنگاری اضافی به زودی به مکانیسم‌های PoS پایدارتر و سبزتر روی آورند. آیا دیگر خیلی دیر شده است؟ تغییر اقلیم اجتناب ناپذیر است، اما هر چه زودتر در تلاش خود برای پایدارتر شدن پیشرفت کنیم، بهتر است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *