وقت آن رسیده است که این افسانه را که آفریقا نوآوران علمی تولید نمی کند، از بین ببریم

بقیه جهان مدتهاست بر این باور بوده اند که آفریقا نمی تواند اختراعات علمی خود را تولید کند. این افسانه را می توان به زمان برده داری و استعمار ردیابی کرد – سیستم هایی که حتی خود آفریقایی ها را به این فکر واداشت که هیچ چیز خوبی نمی تواند از این قاره بیاید.

این اسطوره توسط کتاب های تاریخ تثبیت شده است. این ها مملو از داستان های مبتکران علمی از کشورهای توسعه یافته است. من پیشنهاد نمی کنم که نقشی که این افراد ایفا کردند به کلی کنار گذاشته شود. آنها کمک زیادی به دنیای مدرن کردند. با این حال، باید فضایی برای تجلیل از مبتکران آفریقایی وجود داشته باشد که هنوز به دلیل مشارکت در علم، پزشکی، فناوری و امنیت غذایی شناخته نشده اند. این افراد شامل مهندس زیست پزشکی سلیگ پرسی آمولز ، الکتروشیمیدان راشید یازامی، دانشمند هسته ای سمیرا موسی ، دیرینه شناس برهانه آسفاو ، پیشگام جراحی هایله دباس و ژنتیک گیاهی گیبیسا اجتا هستند.

امروزه در این قاره نوآوران زیادی وجود دارند که کارهای قابل توجهی انجام می دهند. Zack Salawe Mwale پختن یکی از غذاهای اصلی مالاوی را برای مردم آسان‌تر می‌کند. Kunlé Adeyemi از نیجریه یک مدرسه شناور برای رسیدگی به مشکلات سیل محله خود ساخت. گلوریا آساره آدو در استفاده از بامبو در غنا پیشگام است. ترز ایزای یک ربات ترافیکی انسان نما ساخت تا جاده های کنگو را ایمن تر کند. جمیلا عباس از فناوری سلولی برای توانمندسازی کشاورزان در مقیاس کوچک در کنیا استفاده می کند.

اما فهرستی از نام ها به تنهایی این افسانه را از بین نخواهد برد.

نه در مورد اخبار فوری نه در مورد نظرات بی اساس.

ایجاد دانشمندان جوان بیشتر

آفریقا باید شروع به نشان دادن به جهان کند که توانایی تولید مبتکران خود را دارد. می تواند این کار را از دو طریق انجام دهد: با سرمایه گذاری بر روی جوانان این قاره و ایجاد فرصت هایی برای نسل جدید مخترعان و مبتکران آفریقایی تا جایگاه خود را در صحنه جهانی بازی کنند.

آفریقا خانه بزرگ ترین جمعیت جهان 15 تا 24 ساله است. قرار است این میزان تا سال 2045 دو برابر شود. در پاسخ به این موضوع، دولت‌های آفریقایی دریافته‌اند که برای ساختن آینده‌ای پایدار، باید به جای تکیه بر فناوری‌ها و ایده‌ها، جمعیت خود را به مهارت‌های لازم برای ساختن قاره از درون مجهز کنند. از جای دیگر

در حال حاضر کارهایی در این زمینه در حال انجام است. به عنوان مثال، در سال 2005، برنامه انجمن جوانان آفریقایی برای علم و فناوری راه اندازی شد تا زمینه ای را برای جوانان آفریقایی فراهم کند که بتوانند به طور فعال در فرآیندهای سیاست گذاری و تصمیم گیری ایفای نقش کنند. ابتکار دیگر در این زمینه آژانس آفریقای جنوبی برای پیشرفت علم و فناوری است. این به فارغ التحصیلان جوان این شانس را می دهد که در پیشرفت علم و فناوری مشارکت کنند.

به مراتب بیشتر از این ابتکارات برای ایجاد انگیزه در جوانان آفریقا برای جدی گرفتن پتانسیل علم و فناوری مورد نیاز است. تنها در این صورت است که این قاره شروع به شناخت پتانسیل های خود در این زمینه ها می کند.

دانشگاه ها عقب افتاده اند

اگرچه اکثر دولت های آفریقایی دریافته اند که تنها راه رو به جلو از طریق علم و فناوری داخلی است، اما بسیاری از دانشگاه ها سرعت خود را حفظ نمی کنند. تحقیقات نشان می دهد که فارغ التحصیلان آفریقایی بیشتر و بیشتر می خواهند برای خودشان کار کنند و متعهد به تغییر جوامع خود هستند . این همچنین نشان می دهد که بسیاری در قلب مبتکر هستند. به نظر می رسد نه مدارس و نه دانشگاه های آنها آنها را برای زندگی به عنوان مخترع یا خود شروع کننده تجهیز نمی کنند.

این نگرانی‌ها توسط محققان و مربیان، از جمله Bame Nsamenang و Therese Tchombe مطرح شده است. این سیستم باید به گونه‌ای تغییر یابد که با این واقعیت‌ها هماهنگ باشد – و به کودکان بیاموزد که مردم آفریقا چقدر می‌توانند برای رسیدگی به مشکلات قاره‌شان انجام دهند.

همچنین مهم است که مدارس و دانشگاه‌های آفریقا نه تنها نظریه‌ها و متفکران سایر نقاط جهان را برجسته و ایده‌آل کنند. این به فارغ التحصیلان آنها کمک می کند تا ببینند چه چیزی ممکن است و دیگر قاره خود را مکانی بدون نوآوران تصور نکنند.

برخی از موسسات در اینجا سرعت را تعیین می کنند. دانشگاه کیپ غربی آفریقای جنوبی از طریق مرکز تحقیقات علوم انسانی خود یک برنامه شاخص در مورد اندیشه انتقادی در علوم انسانی آفریقا ارائه می دهد .

دانشگاه پان آفریقایی که توسط کمیسیون اتحادیه آفریقا تأسیس شده است، نمونه دیگری است. هدف آن اولویت دادن به علم، فناوری و تحقیقات نوآورانه است که منحصراً آفریقایی هستند و نوع کاری را که از این قاره خارج می شود برجسته کند.

چنین کاری شروع مهمی برای آفریقا است که پتانسیل های خود را می شناسد و از نوآوران بومی خود استقبال می کند. باید از این نوع ابتکارات بسیار بیشتری وجود داشته باشد – زیرا تا زمانی که قاره نتواند تشخیص دهد که افسانه خود به عنوان نوآورانه نیست، افسانه است، آفریقا واقعا نمی تواند به جلو حرکت کند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *