نوآوری مدل کسب و کار چیست؟

نوآوری مدل کسب و کار چیست؟

اصطلاح نوآوری مدل کسب و کار به نوآوری هایی اشاره دارد که با موفقیت در مدل کسب و کار شرکت ها اجرا شده اند.

در مقایسه با توسعه محصول ، نوآوری مدل کسب‌وکار در درجه اول به پولی‌سازی محصولات و خدمات مربوط می‌شود، یعنی فعالیت‌هایی که مزایای جدیدی برای مشتری ایجاد می‌کنند، کانال‌های توزیع نوآورانه ایجاد می‌کنند و مدل‌های جدید پولی‌سازی را معرفی می‌کنند.

به خصوص در عصر دیجیتالی شدن و استراتژی دیجیتال ، نوآوری مدل کسب و کار نقش مهمی ایفا می کند. نوآوری‌های مدل کسب‌وکار که مبتنی بر داده‌ها هستند، مدل‌های کسب‌وکار دیجیتال نیز نامیده می‌شوند . با Innolytics ® نرم افزار نوآوری، شرکت به سرعت و به راحتی می توانید توسعه، ارزیابی و پیاده سازی ایده های برای نوآوری مدل کسب و کار.

نوآوری مدل کسب و کار به عنوان نوع جداگانه ای از نوآوری

در بسیاری از شرکت ها، نوآوری تجاری با توسعه فنی برابری می شود. با کمک مدیریت نوآوری و فرآیند نوآوری روشن ، مراحل مختلف توسعه محصولات جدید از طریق اندازه گیری نوآوری ساختار یافته و نظارت می شود. از طریق مدیریت فناوری، فناوری‌های جدید بالقوه که ممکن است برای توسعه جالب باشند، ارزیابی می‌شوند.

نوآوری مدل کسب و کار بسیار پیچیده تر است. این شامل بازاریابی (تدوین یک پیشنهاد ارزش نوآورانه)، فروش و مدل فروش و همچنین پولی‌سازی است. همچنین تغییر یک پولی سازی (مثلاً یک مدل اجاره به جای خرید یک محصول) می تواند نشان دهنده یک نوآوری مدل کسب و کار در بازارهای خاص باشد.

نمونه ای از نوآوری مدل کسب و کار

در زندگی روزمره ما هر روز با نوآوری هایی روبرو هستیم که بر اساس مدل کسب و کار نوآوری است. این با استفاده از Car Sharing به عنوان مثال توضیح داده شده است.

ارائه دهندگانی مانند FreeNow توسط خودروسازان سنتی به منظور دستیابی به شکل جایگزینی از پولی‌سازی برای وسایل نقلیه ایجاد شدند. مدل کسب و کار متعارف شامل تولید و فروش بود. با کمک به اشتراک گذاری خودرو، تولیدکنندگان سعی می کنند از تغییرات مدل کسب و کار درآمد کسب کنند. در اصل، اشتراک گذاری خودرو یکی دیگر از گزینه های کسب درآمد برای خودروها است. در حالی که مدل کسب و کار سنتی نیاز مشتری به مالکیت را برآورده می کرد، ارزش افزوده اشتراک خودرو با حل مشکل مشتری دیگر به دست می آید: رسیدن سریع از نقطه A به نقطه B. استفاده از ماشین بدون داشتن آن.

نوآوری مدل کسب و کار چیست؟

نوآوری در مدل کسب و کار: هیلتی و اپل نحوه انجام آن را نشان می دهند

برای شرکت های تمام صنایع، نوآوری  فوق العاده مهم است با این حال، در بسیاری از موارد، نوآوری تنها با محصولات جدید و نوآورانه یا تجدید فنی مرتبط است. با این حال،نوآوری های مدل کسب و کاربه طور قابل توجهی سودآورتر هستند. تغییرات در رفتار مشتری، جهانی‌سازی و نوآوری‌های فناوری در حال حاضر «پنجره‌ای از فرصت» را برای مدل‌های تجاری جدید ایجاد می‌کنند. نوآوری مدل کسب و کار چیست و هیلتی و اپل چگونه آن را پیاده سازی کرده اند، در این پست وبلاگ خواهید آموخت.

مدل کسب و کار به عنوان نقطه شروع برای نوآوری

مدل کسب و کار چیزی بیش از یک مدل، توضیحات جامع از زمینه های منطقی که چگونه یک شرکت تولید ارزش برای مشتریان خود و خود را است. تشریح دقیق این منطق، مدل کسب و کار را قابل مشاهده، قابل ارزیابی و متعاقباً قابل تغییر می کند.

بنابراین مدل کسب و کار یک شرکت یک واحد تحلیلی است که به طور سیستماتیک انجام می شودشناسایی نقطه شروع نوآوری، به این معنی که شرکت ها می توانند بخش هایی از مدل کسب و کار خود را تغییر دهند و در نتیجه نسبت به رقبای خود برتری ایجاد کنند. نوآوری مدل کسب و کار است بنابراین تغییر آگاهانه از یک مدل کسب و کار موجود و یا ایجاد یک مدل کسب و کار جدید است که ارضا بهتر نیازهای مشتری نسبت به مدل های کسب و کار موجود است.

 10 واقعیت کلیدی در مورد نوآوری مدل کسب و کار

 1. هر شرکت فعال یک مدل تجاری دارد.
 2. مدل کسب و کار یک شرکت باید تغییر کند تا موفقیت و در نهایت بقای آن تضمین شود.
 3. مدل کسب و کار باید به عنوان یک واحد تجزیه و تحلیل جدید و مجزا دیده شود، از یک سو تمرکز بر تولید ارزش برای مشتری و از سوی دیگر بر ثبت ارزش برای شرکت است.
 4. نوآوری در مدل کسب و کار فرآیند و همچنین نتیجه تغییر مدل کسب و کار است و می تواند به طور اساسی متفاوت باشد. حتی تغییرات جزئی می تواند برای مشتریان و کسب و کارها مفید باشد.
 5. مدل‌های کسب‌وکار جدید می‌توانند عمداً تولید شوند. ابزارهای تجسم مانند مفهوم 4 بعدی،نمودار مدل کسب و کار یا کارت های الگوی BMI از این فرآیند حمایت کنید.
 6. مدل‌های کسب‌وکار جدید روی تابلوی طراحی ایجاد نمی‌شوند. توسعه مدل کسب و کار باید از “اصل آزمون و خطا” پیروی کند: آزمایش نمونه اولیه طراحی.
 7. نوآوری های مدل کسب و کار لزوماً به توسعه مفاهیم کاملاً جدید نیاز ندارند. بر اساسدانشگاه سنت گالن90 درصد از تمام نوآوری‌های مدل کسب‌وکار ترکیب‌های جدیدی از بخش‌هایی از مدل‌های تجاری «قدیمی» یا «سایر» هستند. بنابراین، نوآوری معمولاً ترکیبی از ایده های موجود است.
 8. نوآوری مدل کسب و کار نباید در ارتباط با یک فناوری جدید یا یک محصول جدید باشد. با این حال، نوآوری مدل کسب و کار اغلب برای ایجاد ارزش از یک نوآوری رادیکال محصول ضروری است.
 9. یک شرکت می تواند چندین مدل کسب و کار را همزمان راه اندازی کند. به طور مشابه، چندین مدل کسب و کار می توانند به طور همزمان در یک صنعت موفق باشند.
 10. نوآوری های مدل کسب و کار این پتانسیل را دارند که کل صنعت را متحول کنند.

 

نوآوری مدل کسب و کار نیاز به یک مفهوم روشن دارد

برای کار موفق روی مدل کسب و کار، مفهومی که شرح و بحث را تسهیل کند ضروری است. این وظیفه دارد که اصل اساسی را که توسط آن یک شرکت ایجاد ارزش می کند، درک کند و واسطه شود. بسته به سطح مورد نظر از جزئیات و انتزاع، مفاهیم مختلفی امکان پذیر است. ما در اینجا به طور خلاصه دو مفهوم با پیچیدگی های مختلف را ارائه می کنیم که با این حال، اساساً به سؤالات یکسان پاسخ می دهند.

1. مفهوم 4 بعدی دانشگاه سنت گالن

همانطور که از تعریف مفهوم قبلاً نشان می‌دهد، مدل کسب‌وکار بر اساس 4 بعد توصیف می‌شود که به موجب آن همه اجزا می‌توانند به‌عنوان نقطه شروع برای اقدام مدیریتی نوآورانه در نظر گرفته شوند:

 • مشتریان هدف چه کسانی هستند؟
 • چه سودی برای مشتریان و شرکایی که در خلق ارزش نقش دارند چیست؟
 • چگونه شرکت ایجاد می شود و سود را ارائه می کند؟
 • شرکت چگونه درآمد کسب می کند؟

 

2. بوم مدل کسب و کار

یکی دیگر از مفاهیم موفق بین المللی برای مدل های کسب و کار، «بوم مدل کسب و کار» اثر الکساندر اوستروالدر و ایو پیگنور است. این تا حدودی جامع تر از مفهوم 4 بعدی ذکر شده قبلی است و بنابراین درجه پیچیدگی بالاتری را با توجه به شرح عملکرد یک شرکت فراهم می کند.

مفهوم بوم بر اساس نه بلوک ساختمانی اساسی است که چهار حوزه مهم شرکت (مشتری، پیشنهاد، زیرساخت، مالی) را پوشش می دهد:

 

 • قسمت مشتریان افراد یا سازمان هایی که باید در دسترس باشند.
 • گزاره های ارزشی محصولات و خدماتی که مشکلی را برای یک بخش مشتری حل می کند یا نیاز و در نتیجه ارزش را برآورده می کند.
 • کانال هاکانال های فروش که از طریق آن شرکت به مشتریان خود می رسد و به آنها پاسخ می دهد تا ارزش های ارائه شده را منتقل کند.
 • روابط مشتری روابط مختلف شرکت با مشتریان خود (کسب مشتری، مراقبت از مشتری، ارتقاء فروش، شخصی یا خودکار)
 • منابع درآمد: درآمد یک شرکت از بخش های مختلف مشتریان.
 • منابع مهم منابع اولیه مورد نیاز برای اجرای مدل کسب و کار (فیزیکی، فکری، انسانی، مالی).
 • فعالیت های کلیدی فرآیندهای مدل کسب و کار کلیدی که منابع کلیدی شرح داده شده در بالا را فراهم می کند.
 • مشارکت های کلیدی شرکای اصلی مدل کسب و کار (تامین کنندگان، اتحادها و مشارکت های استراتژیک، سرمایه گذاری های مشترک)
 • ساختار هزینه مهمترین هزینه های انجام شده در مدل کسب و کار.

نوآوری های موفق مدل کسب و کار با استفاده از نمونه هیلتی و اپل

بنابراین موضوع نوآوری ممکن کل شرکت است و نه فقط یک نوآوری در حوزه محصولات یا فرآیندها. از این رویکرد جامع، بسیاری از رویکردهای غیرمنتظره به نوآوری در حال ظهور هستند. نمونه‌های شرکت‌های هیلتی و اپل مدل‌های کسب‌وکار جدیدی را نشان می‌دهند که در بلندمدت بسیار موفق بوده‌اند.

 

هیلتی – مشتری سوراخ می خواهد و ماشین حفاری ندارد

در مدل جدید کسب و کار، هیلتی دیگر ماشین های حفاری نمی فروشد، بلکه سوراخ هایی را می فروشد. چگونه کار می کند؟ این بسیار ساده است، با جایگزینی فروش ماشین آلات گران قیمت با مشتری، دستگاه شامل تعمیر و نگهداری بسته به نوع استفاده. مهمترین مراحل در فرآیند نوآوری در مدل 4 بعدی زیر نشان داده شده است:

 

 1.  مدل کسب و کار قدیمی

بعد، ابعاد، اندازه مدل تجاری
مشتریان هدف چه کسانی هستند؟ شرکت های ساختمانی که برای ارائه خدمات خود به ابزار نیاز دارند،
نیازهای متفاوتی برای ابزار بسته به متریال و کاربرد دارند
چه سودی برای مشتری دارد؟ فروش ابزار جداگانه
تعمیر و نگهداری مورد به مورد عمدتا توسط ارائه دهندگان مستقل ارائه می شود
مزیت چگونه ایجاد می شود؟ نمایندگان تجارت ابزار و ماشین آلات عمده فروشی که به بخش های خرید نگاه می کنند
شرکت چگونه درآمد کسب می کند؟ پرداخت یکباره بالا برای هر ابزار فروخته شده

2. رویکردهای نوآوری

با این حال، این مدل کسب و کار نشان داد که نیازهای اساسی مشتری را نمی توان برآورده کرد. به‌ویژه در حوزه‌های «قابلیت اطمینان» و «هزینه‌ها» نقاط ضعف مدل کسب‌وکار موجود آشکار شد:

 

قابلیت اطمینان هزینه ها
ماشین های حفاری معیوب می تواند منجر به تلفات زیادی برای شرکت شود زیرا کار ساخت و ساز باید با نظم دقیق انجام شود. ماشین های حفاری برای نیازهای خاص بسیار گران هستند.
در صورت تعمیرات، قطعات یدکی و شرکت های خدماتی اغلب به سرعت در دسترس نیستند. هزینه های بالای خرید منجر به خرید کمتر می شود.
مشکل دیگر این است که ابزارها اغلب در کارگاه های ساختمانی به سرقت می روند. از سوی دیگر، غیرقابل اطمینان بودن ماشین‌ها نیاز به بلبرینگ مربوطه دارد که در مواقع اضطراری می‌توان از آن استفاده کرد.

 

3. مدل کسب و کار جدید

بر اساس این بینش، هیلتی تصمیم گرفت تا برای مقابله بهتر با مشکلات و نیازهای مشتری، سیستم فروش مستقیم را معرفی کند. انعقاد قراردادهای تعمیر و نگهداری طولانی مدت و معرفی سیستم لیزینگ، هیلتی را قادر می سازد تا روابط بلندمدت و پایداری با مشتریان برقرار کند.

علاوه بر این، “برنامه مدیریت ناوگان” زمان خاموشی دستگاه را به حداقل رسانده است. در همان زمان، مراکز غیرمتمرکز هیلتی از در دسترس بودن دائمی ماشین آلات مورد نیاز اطمینان حاصل کردند.

و موفقیت این نوآوری در مدل کسب و کار چشمگیر است: بیش از 1 میلیون واحد در حال حاضر تحت قرارداد در سراسر جهان هستند و بیش از 100000 مشتری از مدیریت ناوگان هیلتی استفاده می کنند. نوآوری‌های عمده‌ای که این موفقیت را ممکن کرد، دوباره با استفاده از مدل 4 بعدی به اختصار خلاصه شدند:

 

بعد، ابعاد، اندازه نوآوری مدل کسب و کار
مشتریان هدف چه کسانی هستند؟
 • به خصوص شرکت های بزرگ ساختمانی که نیاز به در دسترس بودن پایدار و با کیفیت بالا از ماشین آلات حفاری دارند.
 • مشتریان بالقوه کوچکتر در بازارهای نوظهور.
چه سودی برای مشتری دارد؟
 • مدیریت ناوگان: تضمین در دسترس بودن ماشین مناسب، در زمان مناسب، در مکان مناسب (= در دسترس بودن دائمی).
 • تمامی دستگاه ها به روز هستند.
 • هیلتی نگهداری، تعمیر، تعویض باتری و محافظت در برابر سرقت را ارائه می دهد.
 • به جای فروش ماشین های حفاری، سیستم لیزینگ اجرا شد. مشتری فقط هزینه استفاده را پرداخت می کند.
مزیت چگونه ایجاد می شود؟
 • فروش مستقیم: آدرس دهی مستقیم مشتریان در محل توسط تیم فروش جدید که به نیازها و مشکلات مشتریان پاسخ می دهد.
 • خدمات تحت پوشش و جامع توسط هیلتی سنتر.
شرکت چگونه درآمد کسب می کند؟
 • فروش منظم اما کوچکتر از طریق قراردادهای نگهداری و اجاره.
 • مشتریان مجبور نیستند یک بار سرمایه گذاری بالایی انجام دهند.
 • خدمات همه جانبه وفاداری قوی مشتری و در نتیجه فروش بالاتر را ممکن می سازد.

 

اپل – محصول به عنوان یک تجربه

در پایان دهه 1990، آشکار شد که استراتژی تجاری اصلی اپل جایگاه خود را از دست داد. رویکرد ارائه سخت‌افزار و نرم‌افزار، اپل را به جایگاه ویژه‌ای سوق داد که رقابت در بازار را دشوار می‌کرد.

در سال 2001، اپل به این پیشرفت با راه اندازی آی پاد، آیتونز و خط تولید 2007 و سپس آیفون پاسخ داد. دست در دست یک نوآوری پیشگامانه در مدل کسب و کار بود که دانلود موسیقی از اینترنت را متحول کرد و شرکت را در مدت زمان کوتاهی به صدر صنعت رساند.

برای ظهور اپل تنها نوآوری محصول تعیین کننده نبود. موفقیت عمدتاً به این دلیل بود که پلتفرم iTunes یک مدل تجاری مناسب برای دانلود موسیقی و همچنین برنامه‌های کاربردی برای iPod و iPad بود – چیزی که باعث شد صنعت موسیقی آهنگ‌های فردی را بفروشد و نه فقط آلبوم‌ها.

با این خدمات، اپل نه تنها درآمدی معادل 5 میلیارد دلار در هر سه ماهه (Q4 / 2015(Q4 / 2015). به عنوان یک “عوارض جانبی” بسیار مثبت این نوآوری مدل کسب و کار، علاقه به خط رایانه اپل نیز افزایش یافت که می توان آن را نتیجه بسیار سودآور با فروش 6.8 میلیارد دلاری در سه ماهه چهارم 2015 توصیف کرد.

 

بنابراین اپل به وضوح نشان داده است که نوآوری در مدل کسب و کار بسیار بیشتر از یک محصول، فناوری یا نوآوری فرآیند است.

بنابراین با استفاده از مفهوم 4 بعدی، نوآوری مدل کسب و کار اپل را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:

 • منفعت مشتری (چه چیزی؟) به معنای “محصول به عنوان یک تجربه” گسترش یافت.
 • معرفی iTunes منجر به تغییر اساسی در نحوه ایجاد مزایای مشتری (چگونه؟) شده است.
 • اپل منابع درآمد جدیدی را از طریق محصولات و خدمات جدید و همچنین دانلود موسیقی و برنامه ها (HOW €) پیدا کرد.

نتیجه گیری: مدل کسب و کار Innovaiton چیست؟

نوآوری مدل کسب و کاریکی از موثرترین راه ها برای برجسته شدن شرکت ها از رقبا و در نتیجه تضمین موجودیت شرکت به ویژه در زمان های بی ثبات است. در نهایت، تجزیه یک شرکت به اجزای سازنده آن، تجزیه و تحلیل و ارزیابی آن، اختراع مجدد آنها، و در ترکیب با سایر بلوک‌های ساختمانی جدید، بازگرداندن آنها به طور سیستماتیک است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *