نوآوری اجتماعی دیجیتال: استدلال برای مراقبت های بهداشتی


نوآوری اجتماعی دیجیتال: استدلال برای مراقبت های بهداشتی

استفاده از فناوری های دیجیتال برای بهبود مراقبت های بهداشتی و تمرکز نوآوری به سمت اهداف اجتماعی بیشتر.

© 6over6

اپلیکیشن های سلامت شخصی، تشخیص هوش مصنوعی و پروتزهای پرینت سه بعدی، همگی بخشی از واقعیت جدید در بخش مراقبت های بهداشتی هستند. اکوسیستم مراقبت های بهداشتی، با تمرکز فزاینده بر راه حل های بیمار محور، در خط مقدم نوآوری اجتماعی دیجیتال قرار دارد.

استفاده از زبان و استراتژی‌های نوآوری اجتماعی دیجیتال می‌تواند مشارکت اجتماعی شما را مجدداً تأیید کند و نقش شما را به عنوان یک مبتکر سلامت و اجتماعی بهبود بخشد.

نوآوری اجتماعی دیجیتال چیست؟

نوآوری اجتماعی دیجیتال (DSI) به اختراع فناوری اشاره دارد که به نفع جامعه و با هدف ایجاد راه‌حل‌های دیجیتال برای تأثیرگذاری اجتماعی عمل می‌کند.

DSI در تقاطع سه مفهوم قرار دارد: فناوری های دیجیتال، نوآوری و تأثیر اجتماعی. همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است، تقاطع های دیگری نیز بین این سه عنصر وجود دارد.

نوآوری اجتماعی نوآوری با تأثیر است، خواه ایجاد یک چارچوب جدید، لجستیک یا سازمانی برای حل یک موضوع اجتماعی یا زیست محیطی باشد. یک همکاری استراتژیک بین مشاغل و کاربران نهایی، یا پزشکان محلی بهداشت، نمونه ای از نوآوری اجتماعی است.

Tech Social Impact از فناوری به عنوان راهی برای به حداکثر رساندن تأثیر اجتماعی یک برنامه یا ابتکار موجود استفاده می کند. استفاده از روبات‌ها برای تولید واکسن‌های بیشتر و توزیع آن‌ها در گروه‌های در معرض خطر در طول همه‌گیری COVID-19، نمونه‌ای از تأثیر اجتماعی فناوری است.

نوآوری اجتماعی دیجیتال در رویکرد خود متفاوت است: هدف استفاده از فناوری ها در سراسر فرآیند نوآوری است. از ایده پردازی تا مفهوم سازی و عرضه راه حل های جدید. فناوری‌ها و روش‌های نوآوری اجتماعی دیجیتال طبق تعریف، درست حدس زدید، اجتماعی هستند. بنابراین، آنها باید با جوامع محلی و ذینفعان مختلف سلامت در طول فرآیند تصمیم گیری مشورت کنند تا مطمئن شوند که راه حل نقطه شروع خود را در مشکل می گیرد.

ارتباط با مراقبت های بهداشتی

مراقبت های بهداشتی می تواند از DSI به عنوان یک نقشه راه نوآوری جدید برای ارائه محصولات و پلتفرم های نوآورانه کارآمدتر استفاده کند. این یک استراتژی نوآورانه است که فناوری را به عنوان راه حلی برای یک مشکل اجتماعی جامع درک می کند. با شکاف های بزرگ در اکوسیستم های مراقبت های بهداشتی و عدم دسترسی به خدمات بهداشتی، DSI می تواند بخش مراقبت های بهداشتی را قادر سازد تا فراگیرتر، مقرون به صرفه تر و موثرتر شود.

استفاده از زبان و استراتژی های DSI می تواند مشارکت اجتماعی شما را مجدداً تأیید کند و نقش شما را به عنوان یک بازیگر سلامت و اجتماعی بهبود بخشد.

حتی اگر برخی از شرکت های مراقبت های بهداشتی قبلاً درگیر تأثیرات اجتماعی باشند، ممکن است به عنوان یک پیامد عملیاتی نوآوری آنها باشد. با DSI، نوآوری فناوری در سیستم اجتماعی که بر آن تأثیر دارد، تعبیه شده است.  چگونه می توان این را در مراقبت های بهداشتی اعمال کرد؟

با یک خلأ نهادی شروع کنید

برای ایجاد نوآوری اجتماعی دیجیتال در اکوسیستم مراقبت های بهداشتی، اولین قدم شناسایی یک خلأ نهادی یا یک چالش اجتماعی است که می تواند با استفاده از فناوری های جدید حل شود.

خلأهای نهادی به دلیل مسائل اجتماعی (مثلاً نژادپرستی یا تبعیض)، کمبود اقدامات دولت یا عدم دسترسی به فناوری، «فضاهایی» در حوزه عمومی برای بهبود هستند.

این خلأها نه تنها بر پیامدهای سلامتی متمرکز هستند، بلکه می‌توانند در مشکلات مرتبط با مسکن، محیط زیست، فرهنگ یا تبعیض یافت شوند. فناوری به ما این امکان را می دهد که افراد، علایق و سازمان ها را در اهداف اجتماعی و بهداشتی که قبلاً دست نیافتنی بودند، بهتر هماهنگ کنیم.

مورد: شناسایی یک خلأ نهادی که می تواند با فناوری پر شود:

© 6over6 پلت فرم

حدود 2.5 میلیارد نفر به اصلاح بینایی نیاز دارند، اما به آن دسترسی ندارند. در اکثر کشورهای در حال توسعه، و در بسیاری از جوامع در اقتصادهای توسعه یافته، عدم دسترسی به آموزش و درمان برای اصلاح بینایی وجود دارد: در بسیاری از موارد، هیچ حمایت نهادی برای تشخیص وجود ندارد.

بیشتر این افراد یک چیز مشترک دارند: آنها صاحب یک گوشی هوشمند هستند. 6over6 ، یک استارت‌آپ فناوری اسرائیلی، تشخیص ضعیف بینایی را به‌عنوان خلأی برای پر کردن با محصول خود شناسایی کرد: GlassesOn، یک برنامه تلفن همراه که برای اندازه‌گیری عیب انکساری چشم و تجویز عینک یا لنزهای تماسی طراحی شده است.

بکارگیری فناوری در خلأ نهادی

بخش اجتماعی DSI مستلزم توسعه مشارکت های استراتژیک در سراسر جامعه و بخش ها برای ارائه راه حل های بیمار محور است.

شبکه بزرگی از شرکای احتمالی در بخش مراقبت های بهداشتی وجود دارد. برای به دست آوردن وضوح در مورد جایی که در اکوسیستم مراقبت های بهداشتی می توانید شریک پیدا کنید و مشوق ها را هماهنگ کنید، با نقشه برداری از اکوسیستم شروع کنید. در گزارش راه اندازی نوآوری های سلامت ما بیشتر بخوانید و ابزارهای مناسب برای نقشه برداری اکوسیستم را دریافت کنید .

در DSI، شرکای کلیدی بیماران و متخصصان مراقبت های بهداشتی هستند، زیرا آنها اغلب ذینفعان مستقیم هستند. این ذینفعان باید نقش فعالی در فرآیند نوآوری داشته باشند. سایر شرکت های داروسازی و موسسات تحقیقاتی نیز می توانند ذینفعان کلیدی در نظر گرفته شوند، زیرا دیدگاه ها و تخصص های متفاوتی را ارائه می دهند.

مورد: استفاده از فناوری به روش اجتماعی:

© پلت فرم سلامت K’ept

شینا فرانکلین، بنیانگذار K’ept Health تشخیص داد که درماتولوژی مدرن مشکلی وجود دارد: نژادپرستی نهادی. عدم نمایش رنگ پوست در آموزش پوست وجود دارد. در سال 2020 تنها 4 تا 18 درصد از کتاب های درسی شامل تصاویری از پوست تیره در ایالات متحده بودند. تشخیص اشتباه در شرایطی مانند بیماری لایم و ملانوما در افراد رنگین پوست شایع تر است که منجر به مرگ و میر بیشتر برای سیاه پوستان و سایر اقلیت های نژادی می شود.

شینا پس از گفتگو و گوش دادن به صدها زن رنگین پوست در مورد نگرانی های پوستی خود، راه حلی طراحی کرد که برای مقابله با این مسائل طراحی شده است. او با انجمن‌های متخصصان پوست همکاری کرد تا یک برنامه مبتنی بر هوش مصنوعی ایجاد کند که به بیماران کمک می‌کند تا نگرانی‌های پوستی خود را شناسایی و ردیابی کنند و همچنین به صورت آنلاین و حضوری قرار ملاقات با پزشکان را رزرو کنند.

منجر به تغییرات نهادی و سیستمی می شود

هدف DSI ها تغییر اساسی سیستم های اجتماعی است که بی عدالتی یا نابرابری را تداوم می بخشد. هدف تغییر جمعی و ایجاد واقعیتی جدید و سالم تر برای همه است.

فناوری می‌تواند برای مراقبت‌های بهداشتی به شکل دسترسی بهتر برای اقلیت‌ها و جوامع دیگر ارزش ایجاد کند. همچنین می تواند امکان شخصی سازی بیشتر خدمات بهداشتی و  جامعه سازی را فراهم کند. انجام تحقیقات بر اساس داده های DSI های جدید نیز می تواند برای شروع تغییر سیستم ها در اکوسیستم های مراقبت های بهداشتی اساسی باشد.

هر دو مورد ارائه شده در بالا، GlassesOn و K’ept Health، برای جوامع خود ارزش ایجاد کردند. کمک به بیماران و توانمندسازی آنها با دانش و ابزارهایی که قبلاً به آنها دسترسی نداشتند. GlassesOn اساساً هنجارهای فرهنگی را در مورد دسترسی به درمان بینایی تغییر می دهد، در حالی که K’ept Health با نژادپرستی سازمانی در مراقبت های بهداشتی مبارزه می کند.

پر کردن خلأ نهادی باید تغییری در جامعه ایجاد کند که فراتر از تجربه هر بیمار فردی باشد. 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *