نقد خلاقیت را تغذیه می کند


خلاقیت اغلب یک چیز دوست داشتنی به نظر می رسد. در طوفان فکری، از همه ایده ها استقبال می شود و انتقاد از ایده ها جرم بزرگی است. سیستم های مدیریت ایده اغلب بر اساس کمیت ایده ها به جای کیفیت پاداش مشارکت می دهند. انتقاد خلاقیت را خفه می‌کند و احتمالاً باعث سرطان می‌شود – یا ما به این باور رسیده‌ایم. اما حقیقت این است که اگر می‌خواهیم خلاق باشیم، باید انتقادپذیر باشیم. به هر حال، اگر معتقدیم که یک ایده بداندیش از قبل واقعاً شگفت‌انگیز است، چرا می‌خواهیم آن را بیشتر پیش ببریم؟

به همین ترتیب، اگر یک فرآیند موجود به اندازه کافی خوب است، چرا به خود زحمت بدهیم که یک ایده خلاقانه جدید برای جایگزینی فرآیند ارائه دهیم؟ همانطور که در انگلیسی می گوییم “اگر خراب نیست، آن را تعمیر نکن”.

اگر محصولات موجود عالی هستند و فروش زیادی دارند، چرا سعی کنید یک محصول جدید رادیکال ارائه دهید؟ چرا فقط بهبودهای تدریجی را هر از چند گاهی انجام نمی دهید تا یک محصول خوب را کمی بهتر کنید؟

اگر در یک جلسه کارکنان، مدیر شما ایده جدیدی را پیشنهاد می کند و همه به او می گویند که عالی است، چرا او یا هر یک از گزارش های مستقیم او باید این ایده را بیشتر پیش ببرند یا آن را با ایده رادیکال تری جایگزین کنند؟

تعریف و تمجیدها رضایت را تشویق می کند

به طور خلاصه، اگر ایده‌ها، فرآیندها و محصولات را نقد نکنیم، تفکر خلاق را تشویق نمی‌کنیم. در عوض، ما تفکر از خود راضی را تشویق می کنیم که اگرچه نسبت به تفکر خلاق کمتر ترسناک است، اما خسته کننده است.

در حقیقت، خلاقیت از انتقاد تغذیه می شود. اگر ایده ای به اندازه کافی خوب نیست، پس باید آن را بهتر کنید. اگر ایده ای خسته کننده است، باید آن را هیجان انگیزتر کنید.

اگر یک فرآیند موجود قدیمی است و برای شرکت بزرگی مانند شما به اندازه کافی خوب نیست (حتی اگر در عمل به اندازه کافی خوب کار کند)، باید نقاط ضعف و زمینه های بهبود را شناسایی کنید تا بتوانید ایده بهتری برای این فرآیند ایجاد کنید. روند. این نیاز به نقد دارد.

اگر محصولی خوب فروش می‌کند، اما از پیشرفت دور است، پس زمان آن فرا رسیده است که اذعان کنیم که اگرچه محصول به اندازه کافی برای امروز خوب است، اما ممکن است فردا منسوخ شود – به خصوص اگر گوگل یا اپل یا ایلان ماسک یک پیشنهاد ارائه دهند. روش جدید رادیکال برای ارائه نوع ارزشی که محصول شما ارائه می دهد. برای اینکه قربانی نوآوری دیگران نشوید، باید امروز نسبت به محصول خود انتقاد کنید تا بتوانید جایگزینی خلاقانه تر برای فردا ابداع کنید.

اگر رئیس ایده‌ای را در جلسه کارکنان پیشنهاد کرد و شما به او بگویید که ایده خوبی است، اما چند نقص دارد که می‌توان آن‌ها را بهبود بخشید، او و تیم را تشویق می‌کنید تا خلاقانه‌تر درباره ایده او فکر کنند. البته، من فرض می‌کنم که رئیس شما از انتقاد از ایده‌های او استقبال می‌کند، یا حداقل تحمل می‌کند، که ما را به یک نقطه کلیدی در نقد ایده‌ها می‌رساند.

انتقاد باید محترمانه باشد

نقد عقاید باید محترمانه باشد. تفکر ضد متعارف (ACT) که برخلاف تقریباً هر روش تفکر خلاق دیگری، انتقاد از ایده‌ها را فعالانه تشویق می‌کند، سه قانون دارد:

  1. همیشه از ایده های خسته کننده انتقاد کنید.
  2. از ایده انتقاد کنید نه شخص. اشکالی ندارد که بگویید: “ایده شما کسل کننده است.” درست نیست که بگوییم “تو کسل کننده ای.”
  3. پس از انتقاد از یک ایده، باید ساکت باشید و به صاحب ایده یا هر فرد دیگری در گروه اجازه دهید از ایده دفاع کند.

در تجربه خود من، بهترین راه برای انتقاد از یک ایده شروع با یک تعریف و تمجید است. همه دوست دارند تعریف شوند. سپس تا جایی که ممکن است سازنده انتقاد کنید. در آخر تشویق کنید. به عنوان مثال، “من ایده های بهبود محصول شما را بسیار دوست دارم. ویژگی های پیشنهادی شما باعث می شود محصول ما همه کاره تر شود. اما، من فکر نمی کنم که شما به اندازه کافی فکر خود را پیش ببرید. رقبای ما تعدادی از این ویژگی ها را قبلا معرفی کرده اند و ما می‌خواهیم جلوتر از آنها بپریم، نه؟ فکرش را بکن. تو خلاقی. می‌دانم که اگر تلاش کنی، می‌توانی ایده‌های خلاقانه‌تری هم داشته باشی!»

انتقاد نباید برای خلاقیت مضر باشد

بسیاری از مردم به شما خواهند گفت که انتقاد برای خلاقیت مضر است. آنها اشتباه می کنند. آنها به شما دروغ می گویند. در واقع انتقاد غذای خلاقیت است.

به هر حال، ایده ای که اخیراً روی آن کار کرده اید؟ بگذارید با شما صادق باشم. اشکالی ندارد، اما خیلی خلاقانه نیست. من و شما هر دو می دانیم که می توانید خیلی بهتر از این کار کنید!

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *