نحوه راه اندازی فرآیندهای نوآوری ارزش آفرین


چرا برخی از شرکت های بزرگ قادر به ایجاد ارزش بیشتر از طریق نوآوری هستند؟ چگونه آنها به طور مداوم خود را دوباره اختراع کرده اند تا از انتظارات بازار جدید جلوتر بمانند؟ و چگونه آنها دهه به دهه، حتی در دوران دیجیتالی شدن، در خط مقدم صنعت خود باقی می مانند؟ 

به گفته مک‌کینزی، 60 درصد از بخش‌های نوآوری و منابع انسانی انتظار دارند که تحول فرصت‌های رشد را ایجاد کند . این نشان دهنده تغییر عمده ای است که رهبران و بخش های نوآوری و تحول امروز با آن مواجه هستند. در اوایل دهه 2000، دپارتمان های بازاریابی دچار تحول مشابهی شدند. در پایان، همه چیز در مورد تغییر برای ایجاد ارزش برای مشتری است. ایجاد ارزش چیزی است که رشد شرکت را تسریع می کند. با این حال، برای اینکه رهبران نوآوری به این امر کمک کنند، باید بتوانند عملکرد ناشی از ایده‌های نوآورانه را اندازه‌گیری کرده و بازده سرمایه‌گذاری را محاسبه کنند . 

دستیابی به ارزش آفرینی از طریق نوآوری مستلزم طراحی فرآیندهای نوآوری با مدیریت بهتر ، بر اساس روش شناسی با اهداف تعریف شده و قابل اندازه گیری است. همچنین خواستار در دسترس بودن منابع مورد نیاز برای دستیابی به این اهداف است که بخشی از چارچوب تعریف شده ای است که بر اساس ارزش های شرکت ساخته شده است. 
پیروی از یک فرآیند تعریف شده در مورد نوآوری اطمینان بخش است زیرا پیش بینی نتیجه آن می تواند پیچیده باشد. موافقت با پیروی از یک سری مراحل، فرآیند نوآوری را حرفه ای می کند و به اشتراک گذاری آن در سازمان را ساده می کند. 

“از خوب به عالی”: رشد خود را از طریق نوآوری تسریع کنید

انتظارات بازار خود را از طریق یک فرآیند نوآوری همسو با چشم انداز خود برآورده کنید

پس از یک دهه همکاری با شرکت های بین المللی، یک چیز مسلم است: همدلی ضروری است. تمرکز بر درک ذینفعان (آینده) نوآوری از طریق تحقیقات عمیق در مورد نیازهای آنها، کلید موفقیت آن است. 

حرکت رو به جلو در فرآیند نوآوری مانند یک سری تکرار است. این تکرارها باید در خدمت استراتژی باشد که به نیازهای بازار مورد نظر پاسخ می دهد و حتی آنها را پیش بینی می کند. مفهوم جوجه تیغی که توسط جیم کالینز توسعه یافته است، راهی است که باید پیش رفت: عملکرد از تسلط واقعی بر چیزی ناشی می شود . بهتر است به دنبال سادگی باشید تا اینکه دائماً استراتژی های پیچیده ای ایجاد کنید که قرار است به شما در حمله به بازارهای جدید به ضرر شما کمک کنند. 

در مورد نوآوری، پیش بینی نحوه مدیریت فرآیند نوآوری ضروری است. چگونه ایده ها را آشکار، شناسایی، ارزیابی، توسعه و اجرا خواهید کرد؟ و مهمتر از همه، چگونه تأثیرات مشخص آنها را بر رشد اندازه گیری می کنید؟ هر پروژه بر اساس KPI ها ساخته شده است و شما فقط با اندازه گیری عملکرد آن می توانید موفقیت خود را نشان دهید.

هدف گذاری با شناخت خود شروع می شود

استراتژی شرکت شما چیست؟ و چه کاری را بهتر انجام می دهد؟ نوآوری فقط مربوط به فناوری یا بلند مدت نیست. بنابراین، مهم است که قبل از شروع فرآیند تحول، خود و روش کار خود را بشناسید. 

البته این بدان معناست که نوآوری به افرادی که آن را حمل می کنند متکی است. همه چیز همیشه با افرادی که پشت ابتکار هستند شروع می شود. در عین حال، ما باید ابزارهایی را که در دسترس آنهاست برای تسریع روند کار در نظر بگیریم. مدیریت و کارکنان باید در فرآیند تحول مشارکت داشته باشند.

کل سازمان را در فرآیند نوآوری درگیر کنید

درگیر کردن کل سازمان در فرآیند نوآوری ضروری است، زیرا ایده‌ها می‌توانند از هر جایی بیایند و نوآوری بر همه افراد در کسب‌وکار تأثیر می‌گذارد. ایده‌پردازی، فرآیند خلاقانه تولید، توسعه و انتقال ایده‌های جدید، مدت‌هاست که به تنهایی از محدوده بخش نوآوری فراتر رفته است. همه تیم ها در حال حاضر به بهبود مستمر کمک می کنند. توابع پشتیبانی و عملیات همگی دخیل هستند. مفهوم “ساخت تا آخر” به طور گسترده ای پذیرفته شده است و دیگر فقط با کمیته های اجرایی سازمان ها صحبت نمی کند.

بهبود فرآیندهای عملیاتی، کاهش زمان ورود به بازار و توانایی در تماس مستقیم با مشتریان آینده، همگی چالش‌هایی هستند که به آن‌ها مرتبط است.

به این ترتیب، تعریف یک زمینه مشترک برای اجرای این رویکرد و تسهیل استقرار در مقیاس بزرگ آن ضروری است.

سازمان‌های موفق از جمع‌سپاری استفاده می‌کنند که باز است و مستقیماً با واقعیت بازار، حال یا آینده مرتبط است. بنابراین، در مورد اکوسیستم خود و فراتر از سازمان خود فکر کنید تا یک شروع اولیه داشته باشید.

کدام معیارها عملکرد فرآیند نوآوری را نشان می دهد؟ 

KPIهای اساسی که باید دنبال شوند، مواردی هستند که توسط OECD توصیه می شود. با هزینه های انجام شده شروع می شود که فقط برای تحقیق و توسعه نیست. سپس موجودی تعداد اختراعات جدید، عملکرد تجاری پیشنهادات ناشی از نوآوری و ارزش افزایشی تولید شده در نظر گرفته می شود. 

با این حال، موارد بیشتری وجود دارد. شما باید KPI های خود را با عناصر ارزیابی که با فعالیت و سازمان شما همسو هستند تکمیل کنید. به عنوان مثال، اگر شما یک ارائه دهنده مرکز تماس هستید، باید به بهره وری به دست آمده یا کاهش زمان ورود خود توجه کنید. زمان پیاده سازی نیز باید بخشی از داشبورد KPI شما باشد، بنابراین می توانید برای مراحل بعدی آماده شوید و بر این اساس از صرفه جویی در مقیاس بهره مند شوید. 

در همین حال، تعداد ایده های ارائه شده و انتخاب شده در برنامه نوآوری شما باید به عنوان یک شاخص یک بار مصرف در نظر گرفته شود و نه بیشتر. این نتیجه ملموس از بکارگیری ایده است که باید شاخص عملکرد واقعی سرمایه گذاری شما در نوآوری باشد. 

داستان مدیریت ایده Majorel

مطالعه موردی: ماژورل

بیاموزید که چگونه Majorel با موفقیت فرآیند نوآوری خود را با نرم افزار مدیریت ایده ما ساده می کند.

بیشتر بدانید

فرآیند نوآوری: مونتاژ موتور نوآوری شما

فرآیندهای نوآوری به طور فزاینده ای شبیه یک رویکرد بازاریابی با استفاده از یک “قیف” تجاری است که در آن مراحل اعتبار سنجی یکی دیگر را دنبال می کند. برای اینکه یک ایده در فرآیند ایده پردازی به جلو حرکت کند، باید معیارهای واجد شرایط بودن مانند تعیین یک جدول زمانی یا پاسخگویی به یک نیاز خاص را داشته باشد.

برای به دست آوردن کارایی، اتخاذ یک ابزار مدیریت ایده ضروری است . همانند بازاریابی، نوآوری نیز نیازمند نوع خاص خود از CRM است. چنین راه حلی این امکان را به شما می دهد تا مراحل قیف ایده خود را ردیابی کرده و در صورت لزوم دوباره فعال کنید. اطلاعات راحت تر به اشتراک گذاشته می شود و همکاری کلی سازگارتر است. 

سپس مدیر پروژه یا کمیته راهبری وضعیت هر برنامه نوآوری را به روز می کند. این به آنها اجازه می دهد توضیح دهند که چرا باید ادامه یابد (یا نه) و چه منابعی باید به آن تخصیص داده شود.

طرح واره یک قیف فرآیند نوآوری

به طور معمول، مشتریان ما برای هدایت فراوانی ایده‌های مشترک به نتایج ملموس بر این مراحل تکیه می‌کنند : 

 1. به اشتراک گذاری ایده ها را تحریک کنید 
 2. جمع آوری پیشنهادات و ارزیابی جمعی آنها 
 3. تبدیل ایده به پروژه 
 4. امکان سنجی پروژه را با چندین نهاد یا واحد تجاری تأیید کنید 
 5. مفهوم اثبات شده را به صورت پایلوت توسعه دهید
 6. مقدار افزایشی تحویل شده را اندازه گیری کنید 
 7. راه حل را در مقیاس اجرا کنید 

در حالی که هیچ قدمی نباید نادیده گرفته شود، مهم است که در روش خود برای تشویق حمایت جمعی انعطاف پذیر باقی بمانید.

به اشتراک گذاری ایده ها را تحریک کنید

اولین گام هر برنامه ایده پردازی و نوآوری، تحریک به اشتراک گذاری ایده ها است. چه داخلی باشد چه خارجی، اینها چند روش برتر هستند. 

اجازه دهید چندین هفته برای ارائه ایده، که در طی آن به طور فعال در مورد موضوعاتی که شرکت کنندگان می توانند انتخاب کنند، ارتباط برقرار کنید. با این حال، مرحله ارسال ایده را نبندید. حتی اگر در مورد تمدید مهلت خود صحبت نکنید، متوجه خواهید شد که مردم به ارائه ایده های جدید ادامه می دهند. 

در این مورد، یک ابزار مدیریت ایده برای پیگیری پیشرفت ایده‌های ارسالی که در طول مسیر دریافت کرده‌اید مفید خواهد بود . منتظر مهلت برنامه خود نباشید تا تحول شما را آغاز کند. قطعاً رقیب شما چنین اشتباهی را مرتکب نخواهد شد.

یک موتور خوب فقط با سوخت مناسب با ظرفیت کامل کار می کند. به همین ترتیب، مهم نیست که فرآیند نوآوری شما چقدر خوب به نظر می رسد، به جوامع مناسب نیاز دارید تا واقعاً ارزش هوش جمعی و نوآوری را باز کنید. هنگام جمع‌سپاری ایده‌ها، مخاطبان زیر را در نظر بگیرید:

 • کارکنان سازمان شما: افراد از تیم ها، دفاتر و کشورهای مختلف در سازمان شما.
 • بازیکنان در اکوسیستم شما: مشتریان، شرکا یا تامین کنندگانی که از قبل سازمان شما و صنعتی که در آن فعالیت می کنید می شناسند. 
 • جوامع دور از دسترس معمول شما: در حالی که اغلب از کسب و کار اصلی شما جدا هستند، می توانند راه حل های “خارجی” بیشتری نسبت به طوفان فکری داخلی در اختیار شما قرار دهند. این فرصت شما برای جلب توجه استارتاپ هایی است که راه حل های آنها از قبل عملیاتی شده است و در زمان گرانبها صرفه جویی و صرفه جویی کنید. 

برنامه نوآوری خود را با ایجاد زیرمجموعه ها در نظر بگیرید. اخیراً از یک مشتری با موضوع هوشیاری انرژی حمایت کردیم. با هم، دسته‌های عملی مانند «در سایت شرکت»، «در جاده» و دسته‌های عام برای هر نوع پیشنهاد دیگری را تعریف کردیم. این نوع ابتکار می تواند منجر به تغییرات اساسی شود.

یک مثال عالی گروه Accor است که InnovAccor را در سال 2001 راه اندازی کرد. یک مسئول پذیرش پیشنهاد کرد که به طور سیستماتیک برق را هنگامی که مشتریان اتاق خود را ترک می کنند، قطع کنند. چند ماه بعد، ایده او غنی شد و در مقیاس وسیع به کار گرفته شد. اکنون این نشان کلید اتاق است که منبع برق را مدیریت می کند. 

این ایده به تنهایی گروه Accor را قادر ساخت که بین 60000 تا 1 میلیون یورو بین سال های 2002 و 2003 و حتی بیشتر در سال های بعد پس انداز کند. و مسئول پذیرش؟ او از آن زمان به بعد رئیس یک هتل شد. 

جمع آوری پیشنهادات و ارزیابی جمعی آنها

مرحله جمع آوری ایده و ارزیابی یک برنامه نوآوری جایی است که تفاوت ایجاد می شود. و بدون ابزار مدیریت ایده، پیچیده است. یک روش عملیاتی کارآمد بر اساس مجموعه پیشنهادی جامع است. به طور کلی، یک پلت فرم آنلاین قابل دسترسی با دعوت، این فرآیند را تسهیل می کند. ایده ها آشکارا با همه شرکت کنندگان به اشتراک گذاشته می شود و به صورت جمعی ارزیابی می شود. 

انجام این کار امکان غنی سازی پیشنهادات اولیه و مشارکت همه تیم ها را فراهم می کند. آنها نه تنها به فرآیند انتخاب کمک می کنند، بلکه مفاهیمی را که برای اجرا تأیید شده اند، تأیید می کنند. طبق داده‌هایی که جمع‌آوری کرده‌ایم، این امر رد پذیرش فرزندخواندگی را تا ۷۸ درصد کاهش می‌دهد. 

اگر می خواهید مخاطبان خود را درگیر کنید، باید در نظر بگیرید که چه کسانی هستند. آیا آنها لپ تاپ و تلفن همراه تجاری دارند؟ آیا آنها بی تحرک هستند یا همیشه در فضای باز کار می کنند؟ اگر می‌خواهید پیشنهادهای بیشتری دریافت کنید، باید مرحله جمع‌آوری ایده را بر اساس روش ترجیحی آنها تطبیق دهید. 

ارزیابی جمعی را می توان از دریچه شبکه های اجتماعی با لایک و کامنت نگاه کرد. با ارائه روشی بازی‌سازی شده برای بیان ارزیابی خود، جوامع خود را درگیر کنید. یک ابزار محبوب شرط بندی با پول مجازی است. نه به شکل ارز دیجیتال، بلکه از طریق یک ارز جعلی که به شرکت‌کنندگان اجازه می‌دهد بر پیشنهادات خاصی تأکید کنند که به‌ویژه از آن استقبال می‌کنند. 

همچنین می توان با حفظ امتیازات، مشارکت را افزایش داد . امتیاز برای مشارکت و تعامل برای شناسایی استعدادهای درگیر اختصاص دهید. با این روش می‌توانید از رهبران منابع انسانی خوشحال نیز انتظار داشته باشید، زیرا به سرعت کارمندان درگیر را روشن می‌کند. 

تبدیل ایده ها به پروژه ها برای تایید امکان سنجی با همه ذینفعان

مراحل مختلف برنامه نوآوری شما اغلب با هم همپوشانی دارند. در حالی که پیشنهادات هنوز در حال جمع‌آوری هستند، ممکن است بخواهید برخی از ایده‌ها را به پروژه‌ها تبدیل کنید تا امکان‌سنجی با سایر سهامداران تأیید شود. 

در طول این مرحله خاص، سطح همسویی بین برنامه خود و تنگناهای داخلی را خواهید دید. همچنین جایی است که ایده های اصلی را با پیشنهادات جدید تطبیق می دهید. برای اطمینان از انتخاب کارآمد ایده و صرفه جویی در زمان در باقیمانده فرآیند نوآوری، به شما توصیه می کنیم: 

 • با استراتژی شرکت سازگار بمانید 
 • در مورد تمام موجوداتی که می توانند از ارزش تولید شده سود ببرند فکر کنید 

این مرحله نیز یک مرحله حیاتی است، اگر کمیته راهبری شما به اندازه کافی قانع کننده نباشد، پروژه های شما ممکن است پیش از موعد متوقف شوند. در این مرحله است که خطرات مرتبط با نوآوری باید در نظر گرفته شود. شما نمی خواهید آنها مانع از صعود شما به مرحله بعدی شوند. با به اشتراک گذاشتن خطرات موجود از قبل، احتمال این اتفاق را محدود کنید. 

در نهایت، برخی از پیشنهادات رد خواهد شد. درست مانند زمانی که یک نامزد را رد می کنید در حالی که منتظر پاسخ در مورد یک فرصت شغلی هستید، دلایل رد را به طور واضح و سریع به شرکت کننده اعلام کنید. اگر از یک ابزار مدیریت نوآوری مدرن استفاده می‌کنید، این ابزار دارای ویژگی‌های مشترکی است که اشتراک‌گذاری این بازخورد را آسان‌تر می‌کند. 

همچنین، آرشیو ایده های رد شده را در نظر بگیرید که ممکن است بعداً با استفاده از روشی مانند سیستم کلمات کلیدی مفید باشند. نیازها می توانند به سرعت تکامل یابند و نیاز به تغییری دارند که می تواند سریعتر اجرا شود.

مفهوم اثبات شده را به صورت پایلوت توسعه دهید و مقدار افزایشی ارائه شده را اندازه گیری کنید

به طور کلی این پیش بینی درآمد، رشد و افزایش بازگشت سرمایه است که دسترسی به این مرحله از برنامه نوآوری شما را تعیین می کند. هنگامی که کمیته های راهبری از ابتدا در برنامه نوآوری شرکت داشته باشند، این مرحله احتمالاً موفق تر و سریعتر تکمیل می شود.

اول از همه، محاسبه سود برآورد شده توسط تیم‌های داخلی انجام می‌شود و سپس به سایر نهادها در سازمان ، و همچنین به شرکا، منابع و مشتریان (آینده) تعمیم می‌یابد. برخلاف روش قدیمی گروه‌های متمرکز که پس از عرضه محصول انجام می‌شوند، برخی از بهترین تیم‌های بازاریابی از این رویکرد برای تنظیم یک محصول جدید و کاهش زمان ورود به بازار تا 60% استفاده کرده‌اند. بهتر است قبل از استقرار راه حل، بازخورد دریافت کنید. 

فرآیند نوآوری، سه چرخ طیار

راه حل را در مقیاس اجرا کنید

مرحله آزمایشی یک گام کلیدی است، چه برای بهبود یک فرآیند و چه برای آماده شدن برای تغییرات عمیق تر. در این مرحله می توانید: 

 • دستاوردهای بالقوه پروژه 
 • محدودیت ها را شناسایی کنید 
 • تصمیمات عینی در مورد یک مفهوم یا راه حل پیشنهادی توسط یک استارت آپ بگیرید 

در حالی که نظارت در هر مرحله بسیار مهم است، به ویژه نظارت بر این مرحله تأثیر می گذارد زیرا اعتبار رویکرد را نشان می دهد و اینکه آیا توانایی بازتولید آن بعداً با مبارزات کمتر وجود دارد یا خیر. 

ادغام بومی نظارت در حال حاضر بیشتر از سال 2010 است، زمانی که تنها 1 نفر از هر 4 مدیر اجرایی معیارهای عملکرد را برای نوآوری تعیین کردند، اما متأسفانه، سیستمی نیست. با این حال، اندازه گیری سرمایه گذاری یک سازمان ضروری است. و صادقانه بگویم، ما نیز می‌خواهیم به‌طور سیستماتیک تعداد امتیازهای رشد مشتریانمان را به لطف نرم‌افزار مدیریت نوآوری‌مان اندازه‌گیری کنیم. 

در پایان، این سازمان است که وارد مسیری از نوآوری بلندمدت و بهبود مستمر می شود که در نهایت در یک موقعیت پیشرو در بازار خود باقی می ماند. 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *