مقدمه ای بسیار سریع بر تفکر ضد متعارف (ACT)


تفکر ضد متعارف (ACT) جایگزینی برای طوفان فکری، حل مسئله خلاق (CPS) و روش های مشابه تفکر خلاق مشارکتی است. همانطور که از نام آن پیداست، ACT در مورد رد عمدی تفکر مرسوم به نفع تفکر غیر متعارف در هر مرحله از فرآیند خلاقیت است. در اینجا یک مقدمه بسیار سریع برای ACT و منطق پشت آن وجود دارد.

هدف و ایده های خلاقانه

وقتی به دنبال ایده های خلاقانه هستید، ناگزیر هدفی خلاقانه در ذهن دارید، چه آگاهانه و چه غیر آگاهانه. شاید بخواهید محصولی را بهبود ببخشید. شاید بخواهید یک هدیه عاشقانه ولنتاین برای معشوقه خود تهیه کنید. شاید بخواهید رمان بنویسید.

اگر شما مانند اکثر افراد سالم، باهوش و خلاق هستید، به دنبال مواد خام – مانند دانش، تجربه، خاطرات – می‌گردید تا با آن ایده بسازید. از آنجایی که شما بر روی هدف خلاقانه خود متمرکز هستید، مواد خام ارتباط نزدیکی با آن هدف خواهند داشت. فرض کنید می‌خواهید ایده‌های تلفن همراه جدیدی برای احیای یک محصول موجود که در حال از دست دادن سهم بازار است، ارائه دهید. چه کار میکنی؟ شما در مورد تلفن ها، در مورد تلفن های رقبا، در مورد داده های بسته (اگر مهندس هستید)، به اینترنت و این چیزها فکر می کنید. مغز شما به طور موثر این داده‌ها را جمع‌آوری می‌کند و از آن برای ایده‌سازی استفاده می‌کند.

در همان زمان، بخشی از مغز شما، قشر جلوی پیشانی پشتی جانبی، مشغول بررسی ایده‌های شما، فیلتر کردن آنها و رد آن‌هایی است که ممکن است شما را شرمنده کنند: ایده‌هایی که احمقانه، یا بیش از حد احمقانه هستند، یا می‌ترسید که ممکن است شما را به نظر برسانند. احمقانه به همکاران خود

به لطف تمرکز بر اطلاعاتی که نزدیک به هدف شما مرتبط است و فیلتر کردن ایده های بالقوه شرم آور، ایده های باقی مانده ای که به ذهن می رسد معمولاً نسبتاً متعارف هستند. در مثال تلفن همراه ما، ممکن است به یک پردازنده سریعتر یا یک دوربین داخلی با وضوح بالاتر یا طراحی زیباتر فکر کنید. ایده های خوب، اما متعارف و نسبتا واضح.

مشکل با ابزار خلاقیت

اکنون مشکل بسیاری از ابزارهای خلاقیت این است که آنها واقعاً فرآیند تولید ایده ذهنی را در نظر نمی گیرند. به عنوان مثال، طوفان فکری شما را تشویق می کند که ایده های زیادی داشته باشید، اما شما را تشویق نمی کند که متفاوت فکر کنید. جمع سپاری نیز همین است: ایده های زیادی را تشویق می کند، اما اغلب از تنوع فکری جلوگیری می کند. چرا؟ از آنجا که سیستم های رأی گیری تمایل دارند به ایده های مرسوم و رایج رأی دهند و ایده های غیر متعارف و عجیب را نادیده بگیرند.

نقشه ذهنی شما را تشویق می کند که تفکر خود را به شیوه ای جذاب بصری منشعب کنید – اما باز هم، به طور فعال تنوع افکار را تشویق نمی کند.

تولد ACT

چند سال پیش، نگاهی به تحقیقاتی انداختم که چرا طوفان فکری و روش‌های مشابه در تولید ایده‌های واقعا خلاقانه مؤثر نیستند. من به تحقیق در مورد چگونگی حل مشکلات مغز نگاه کردم. من به تجربیات خود به عنوان یک نویسنده و هنرمند و همچنین نحوه همکاری خود با دیگر نویسندگان و هنرمندان در طول سال ها نگاه کردم. من حتی با برخی از دانشمندان که در حال انجام تحقیقات پیشرفته بودند صحبت کردم. هدف من یافتن جایگزین بهتری برای طوفان فکری بود.

من معتقدم که با تفکر ضد متعارف به آن دست یافته ام. برخلاف طوفان فکری، ACT مبتنی بر تحقیقاتی است که انصافاً در زمان آقای آزبورن انجام نشده بود.

  • برای مثال، ACT تشخیص می‌دهد که ایده‌های خلاقانه نه در تولید ایده، بلکه از نحوه درک و فرمول‌بندی هدف خلاقانه‌تان الهام می‌گیرند، زیرا این نوع ایده‌هایی را که مغز شما خواهد ساخت، مشخص می‌کند.
  • ACT تشخیص می دهد که تنوع و منحصر به فرد بودن تفکر بسیار مهمتر از تولید تعداد زیادی ایده متعارف است.
  • ACT تشخیص می دهد که کار به سمت یک ایده بزرگ و یک برنامه اقدام به احتمال زیاد به نتایج خلاقانه – و در نتیجه نوآوری – نسبت به فهرست طولانی ایده ها منجر می شود.

ACT یک فرآیند چهار مرحله ای ساده است

من ACT را به یک فرآیند چهار مرحله ای ساده تبدیل کرده ام که به راحتی قابل پیگیری است.

مرحله 1: هدف خلاقانه خود را تخریب کنید

بیش از هر چیز دیگری، مشخصه‌ای که افراد بسیار خلاق را از دیگران متمایز می‌کند این است که وقتی با مشکل یا هدفی مواجه می‌شوند، افراد بسیار خلاق بیشتر وقت خود را صرف فکر کردن به هدف، نگاه کردن به آن از جنبه‌های مختلف و زیر سوال بردن آن می‌کنند. افراد دیگر بلافاصله سعی می کنند ایده هایی را ارائه دهند. در ACT باید یاد بگیرید که میل خود به داشتن ایده را مهار کنید و بر ساختارشکنی هدف خود تمرکز کنید. شما این کار را با پرسیدن سوالات باز (مانند چرا؟) و تلاش برای پاسخ به آنها انجام می دهید. در کارگاه هایم، فهرستی از بیش از 20 نمونه سوال را ارائه می کنم که می توان پرسید.

زیر سوال بردن و ساختارشکنی هدف ما دید متنوع تری از هدف را به ما می دهد، اطلاعات جدیدی به ارمغان می آورد و تضمین می کند که وقتی شروع به کار روی ایده ها می کنیم، مواد خام متنوع تری داریم که می توان در ساخت آنها استفاده کرد.

مرحله 2: یک هدف سکسی تدوین کنید

یکی از دلایلی که طوفان فکری اغلب منجر به ایده‌های کسل‌کننده زیادی می‌شود این است که میانگین طوفان فکری مبتنی بر یک «بیانیه مشکل» خسته کننده است. در ACT، شما باید یک هدف سکسی داشته باشید. هدفی که تحریک کننده، جالب و مطلوب است. زیرا چنین هدفی به مراتب بیشتر به ایده های سکسی منجر می شود که تحریک کننده، جالب و مطلوب هستند! مقایسه کنید: «از چه راه‌هایی می‌توانیم تلفن‌های همراه خود را بهبود ببخشیم» با «دستگاهی طراحی کنید که وظایف منشی را انجام دهد، در جیب شما جا شود و تماس‌های تلفنی برقرار کند!»

کدام یک از این دو احتمالاً ایده های خلاقانه تری را القا می کند؟ دومی البته! یک هدف سکسی مغز شما – و مغز هر کسی که در ایده پردازی شرکت می کند – را مجبور می کند تا به روش های جدید و غیرمنتظره به هدف فکر کند. علاوه بر این، از آنجایی که یک هدف سکسی ایده‌های سکسی را تشویق می‌کند – قشر جلوی پیشانی پشتی جانبی را تشویق می‌کند تا ایده‌هایی را که در غیر این صورت ممکن است تمایل به رد کردن آن‌ها را داشته باشد، عبور دهد. در واقع، یکی از اهداف کلیدی ACT این است که به طور موقت آن قسمت از مغز را معکوس کند به طوری که ایده های خسته کننده و مرسوم را رد کند و ایده های غیر متعارف و سکسی را فیلتر کند.

مرحله 3: یک ایده بزرگ و خلاق بسازید

بالاخره به ایده پردازی می رسیم! اینجاست که ACT واقعاً با طوفان فکری و سایر روش های به اصطلاح تفکر خلاق متفاوت است. در ACT، هدف ایجاد یک ایده بزرگ و جذاب است که شما را قادر می سازد به هدف سکسی خود برسید. ایده بزرگ، البته، از ایده های کوچکتر ساخته شده است. به طور معمول، ایده بزرگ به عنوان یک چارچوب عمل می کند و ایده های کوچکتر جزئیات را پر می کنند.

علاوه بر این، در ACT شما تشویق می‌شوید که از ایده‌ها انتقاد کنید – به‌ویژه ایده‌های کسل‌کننده. قوانینی برای انتقاد از ایده ها وجود دارد تا اطمینان حاصل شود که همه متمرکز باقی می مانند. اما انتقاد، بحث و گفتگو درباره ایده ها در ACT مورد انتظار است.

حال، اگر فکر می کنید که اجازه دادن به افراد برای انتقاد از ایده ها باعث ناراحتی شرکت کنندگان و جلوگیری از ایده ها می شود، اشتباه می کنید! در تجربه من، شرکت‌کنندگان در جلسات ACT، انتقاد از ایده‌ها را شاداب می‌دانند، زیرا انجام این کار به آنها اجازه می‌دهد که واقعاً آنها را مورد بحث و درک قرار دهند. در مورد آن فکر کنید، اگر در یک طوفان فکری معمولی کسی ایده ای را پیشنهاد کرد که برای شما منطقی نیست، شما از زیر سوال بردن آن منع خواهید شد – به خصوص اگر در این ایده شک دارید. چگونه می توانید پتانسیل یک ایده را درک کنید اگر نتوانید آن را به طور انتقادی زیر سوال ببرید؟

مرحله 4: برنامه اقدام

از آنجا که ACT بر تولید یک ایده بزرگ، جذاب و خلاقانه تمرکز دارد – می توانید بلافاصله روی یک برنامه عمل برای اجرای ایده کار کنید. این، دوباره، آن را بسیار متفاوت از طوفان فکری و جمع سپاری می کند که در آن باید ده ها، یا صدها یا حتی بیشتر ایده را بررسی کنید تا یکی را برای پیاده سازی پیدا کنید.

همانطور که گفته شد، چیزی که در مورد یک ایده بزرگ، جذاب و خلاقانه وجود دارد این است که وقتی به اجرای آن فکر می کنید، به راحتی می توانید احساس غرق شدن کنید. مجوزهای لازم، تخصیص بودجه، کمیته هایی برای رسیدگی، تغییرات در عملیات و موارد دیگر وجود خواهد داشت. در واقع، چنین دلهره هایی اغلب افراد را از اجرای ایده های بسیار خلاقانه منصرف می کند.

خوشبختانه، ACT این موضوع را تشخیص می‌دهد و کمی تفکر را از روش‌شناسی توسعه شخصی می‌دزدد. در ACT، ایده بزرگ، جذاب و خلاقانه خود را به یک سری مراحل کوچک و قابل انجام تقسیم می کنید. اگر می خواهید، قدم های کودک. به عنوان مثال، اولین قدم ممکن است تهیه یک طرح تجاری باشد. این خیلی سخت نیست، اینطور است؟ شاید اینطور باشد. سپس اولین گام ترسیم طرح کسب و کار و تعیین مسئولیت برای عناصر مختلف آن است.

علاوه بر تقسیم ایده بزرگ به مراحل کوچکتر، شما باید مسئولیت هر مرحله را نیز تعیین کنید. مهمتر از همه، شما – و دیگرانی که این ایده را توسعه دادند – باید خودتان حداقل در ابتدا مسئولیت را بپذیرید. اگر فردی خارج از گروه نیاز به انجام وظیفه دارد، یکی از مراحل تیم شما متقاعد کردن افراد خارجی برای انجام آن کار است.

با تقسیم ایده بزرگ خود به کارهای کوچک، هر کدام با یک فرد مسئولیتی، احتمال تحقق ایده شما بسیار بسیار بیشتر می شود.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *