عوامل کلیدی موفقیت برای مدیریت نوآوری پیشگامانه را کشف کنید . درک چگونگی ایجاد ایده های برجسته و اجرای موفقیت آمیز آنها. تفاوت بین توسعه نوآوری افزایشی و نوآوری مخرب را بیاموزید . یک نمای کلی از ابزارهای نوآوری پیشرفته و فرآیندهای نوآوری دریافت کنید . راهنمای شروع ما برای مدیریت نوآوری به شما این امکان را می دهد که پروژه های نوآوری خود را تا حد امکان روان راه اندازی کنید .

 • مدیریت نوآوری چیست؟
 • پنج سوال متداول در مورد مدیریت نوآوری
 • مراحل مختلف نوآوری
 • ابزارهای پیشرفته برای مدیریت نوآوری
 • بلوک های ساختمان یک سیستم مدیریت نوآوری بسیار کارآمد
 • یک اشتباه معمولی مدیریت نوآوری که قطعاً می خواهید از آن اجتناب کنید
 • مزایای استفاده از نرم افزارهای نوآوری
 • چگونه مدیریت نوآوری از توسعه محصول، نوآوری خدمات و نوآوری سازمانی پشتیبانی می کند
 • تفاوت بین نوآوری بسته و باز
 • روند در مدیریت نوآوری: استفاده از نوآوری باز
 • جهش نوآوری در مدیریت خود را با Innolytics ®

مدیریت نوآوری چیست؟

تعریف مدیریت نوآوری

سیر فرآیند نوآوری – که از تحلیل روند، طوفان فکری و ایده پردازی در فاز اولیه نوآوری شروع می شود – به اصطلاح “ مخاطب مقدماتی نوآوری ” – تا معرفی موفقیت آمیز یک محصول یا خدمات جدید – نوآوری نامیده می شود. مدیریت.

روش مدیریت نوآوری در سال‌های اخیر به‌طور چشمگیری تغییر کرده است: به منظور رقابتی ماندن، شرکت‌ها باید به طور فزاینده‌ای بتوانند

همزمان. اهمیت  نوآوری برای SME ها  نیز در حال افزایش است: شرکت های کوچک و متوسط ​​باید بتوانند تغییرات و نوآوری را با موفقیت مدیریت کنند تا بتوانند   رقابتی بمانند.

Innolytics ® توانمند شرکت در سراسر جهان به مدیریت نوآوری انداختن. Innolytics ® نرم افزار اجازه می دهد تا شما را به نوآوری ایجاد یک موفق  فرآیند مدیریت نوآوری  در سطح جهان نظر گرفته می شود بهترین در کلاس. Innolytics ® شما را قادر می سازد تا آزمایشگاه های نوآوری شرکتی را راه اندازی کنید  و  فعالیت های نوآوری را به سرعت اندازه گیری کنید . Innolytics ® نرم افزار نوآوری رایگان برای تا کاربران 15 است.

پنج سوال متداول در مورد مدیریت نوآوری

در چندین سال فعالیت خود، ما بارها و بارها درباره سؤالات مهم مطرح شده توسط شرکت ها و مدیران نوآوری بحث کرده ایم. پنج مورد از مهمترین آنها در اینجا ذکر شده است.

چرا مدیریت نوآوری بسیار مهم است؟

نوآوری یکی از مهم ترین محرک های رقابت است. روندهایی مانند  دیجیتالی شدن  و  تبدیل دیجیتالی  بازارها مستلزم توسعه انواع مختلف نوآوری است: به عنوان مثال،  نوآوری سازمانی ،  نوآوری فرآیند ،  توسعه محصول ، و معرفی  نوآوری های خدماتی . توسعه  نوآوری مخرب یک چالش بزرگ در مدیریت نوآوری است.

یک مدیر نوآوری چه می کند؟

یک مدیر نوآوری فرآیند نوآوری یک شرکت را سازماندهی، ساختار و نظارت می کند . او اطمینان می‌دهد که ایده‌های کافی برای زمینه‌های جستجوی مهم استراتژیک تولید می‌شوند و این ایده‌ها به‌طور مداوم اجرا می‌شوند. مدیران نوآوری با انجام اقداماتی برای توسعه فرهنگ نوآوری به افزایش قابلیت نوآوری و در نتیجه رقابت پذیری شرکت ها کمک می کنند.

چگونه بهترین ایده ها را پیدا می کنید؟

شرکت ها ایده ها را بر اساس معیارهای مختلفی مانند سود مشتری، پتانسیل فروش، امکان سنجی و تناسب استراتژیک ارزیابی می کنند. در مرحله ارزیابی ایده، مدیریت تصمیم می گیرد که کدام معیارها برای یک پروژه نوآوری مشخص اهمیت ویژه ای دارند. هرچه یک پروژه در فرآیند نوآوری مدیریت نوآوری پیشرفته‌تر باشد، معیارهای ارزیابی منطقی برای کمک به پیاده‌سازی حیاتی‌تر می‌شوند.

چگونه یک فرآیند مدیریت نوآوری موفق طراحی می کنید؟

در مدیریت نوآوری، هیچ فرآیند استانداردی وجود ندارد، بلکه انبوهی از رویکردهای مختلف وجود دارد. با این حال، همه آنها یک رویکرد مشترک دارند: اول، سازمان ها فرصت هایی را برای نوآوری شناسایی می کنند. به دنبال آن ایده پردازی و ارزیابی ایده انجام می شود. ایده ها و مفاهیم با بالاترین پتانسیل موفقیت در یک نقشه راه نوآوری منتقل شده و اجرا می شوند.

چگونه نوآوری را با موفقیت مدیریت می کنید؟ 

این تصویر عوامل موفقیت مدیریت نوآوری را نشان می دهد: جستجوی منظم فرصت ها، نقشه راه نوآوری، کارکنان متعهد و اجرای ساختارمند.مدیریت نوآوری موفق شامل

 • ارزیابی روندها و فناوری ها،
 • تجزیه و تحلیل نیازهای پنهان مشتری،
 • یک رویکرد ساختاریافته برای تولید ایده،
 • و اجرای پروژه های نوآورانه

با اندازه گیری موفقیت نوآوری ، سازمان ها پیشرفت خود را در اجرای موفقیت آمیز استراتژی نوآوری خود نظارت می کنند .

رویکردهای جدید برای مدیریت نوآوری چیست؟

مدیریت موفقیت آمیز نوآوری علاوه بر فرآیند نوآوری سنتی، نیازمند رویکردهای جدید است:

تمرکز مهم بر توسعه  فرهنگ نوآوری  و افزایش  قابلیت نوآوری  سازمان ها است.

مراحل مختلف نوآوری

مدیریت نوآوری از نوآوری در مراحل مختلف پشتیبانی می کند: از مرحله خلاقانه – به اصطلاح ” Fuzzy Front End of Innovation ” – تا مرحله اجرا محور پیاده سازی.

 • مرحله ایده پردازی : برای ایده پردازی از تکنیک های مختلف خلاقیت استفاده می شود . روش هایی مانند تفکر طراحی نیز در مراحل اولیه کمک می کند. علاوه بر این، شرکت ها اغلب مراحل اولیه مدیریت نوآوری را از طریق رقابت های ایده و اشکال خاصی از کار گروهی ترویج می کنند.

 • مرحله توسعه ایده : در مسیر ایده اولیه تا نمونه سازی، شرکت ها اغلب بر نرم افزارهای نوآوری تکیه می کنند : تیم هایی با مهارت های حرفه ای و سبک های تفکر متفاوت، ایده ها را با ارائه دیدگاه های مختلف عمیق تر می کنند.

 • مرحله اجرای نوآوری : علاوه بر فرآیندهای استاندارد نوآوری، تعدادی روش مدیریت پروژه چابک در سال های اخیر ایجاد شده است. به عنوان مثال، در توسعه نوآوری های دیجیتال ، شرکت ها بر روش هایی مانند SCRUM تکیه می کنند . نرم افزار نوآوری پیشرفته شرکت ها را در تمام مراحل نوآوری پشتیبانی می کند.

موفقیت در مراحل مختلف تا حد زیادی توسط فرهنگ نوآوری و توانایی سازمان ها در غلبه بر موانع خلاقیت و نوآوری تعیین می شود .

ابزارهای پیشرفته برای مدیریت نوآوری

رویکردها و ابزارهای مدیریت نوآوری جدید در سال های اخیر ایجاد شده است. فرآیندهای نوآوری  از جمله روند مرحله-گیت، معمولی  مدیریت ایده  سیستم، و  فرآیند بهبود مستمر  به طور فزاینده ای توسط روش مانند افزایش یافته  آزمایشگاه نوآوری ،  نوآوری لاغر ،  نوآوری باز ،  چالش نوآوری و مدیریت پروژه چابک. در اینجا یک بررسی اجمالی است.

 • اکثر شرکت ها با یک فرآیند نوآوری برای توسعه محصول و اجرای نوآوری خدمات گام به گام و با پیروی از یک رویکرد شفاف استاندارد شروع می کنند.

با دستیابی به موفقیت آن  نرم افزار مدیریت نوآوری ، Innolytics ® شرکت را قادر به تجزیه و تحلیل  روند کسب و کار ، شروع بسیار موثر  پروژه های نوآوری ، ترویج  نوآوری مشتری محور ، و پیاده سازی یک  برنامه بهبود مستمر .

بلوک های ساختمان یک سیستم مدیریت نوآوری بسیار کارآمد

تصویر سه عنصر مهم مدیریت نوآوری و ارتباط آنها با یکدیگر را نشان می دهد: استراتژی نوآوری، فرهنگ نوآوری و پروژه های نوآوری.یک سیستم مدیریت نوآوری تمام فعالیت های هماهنگ شرکت ها و سازمان هایی را که قرار است  استراتژی نوآوری  با آن ها اجرا شود، توصیف می کند. این شامل سه جزء اصلی است: استراتژی نوآوری، فرهنگ نوآوری و پروژه های نوآوری.

یک سیستم مدیریت نوآوری با استراتژی نوآوری هماهنگ است. چنین استراتژی مشخص می کند که یک شرکت می خواهد به کدام اهداف نوآوری دست یابد. علاوه بر این، زمینه های جستجو برای نوآوری تعریف شده است.

 1. استراتژی نوآوری و زمینه های جستجو در مرحله اول تعریف می شود.
 2. پروژه های نوآوری برای حوزه های مختلف کسب و کار یک شرکت از این نشات گرفته شده است.
 3. پروژه‌های نوآوری با کمک فرآیندهای نوآوری اجرا می‌شوند که به  موجب آن فرآیندها و ساختارها با زمینه‌های جستجوی مربوطه سازگار می‌شوند.

فرآیند نوآوری برای توسعه  مدل‌های کسب‌وکار دیجیتال  از منطق متفاوتی نسبت به فرآیند بهبود مستمر  یا توسعه محصول پیروی می‌کند  .

فرهنگ نوآوری یک شرکت، اجرای کارآمد نقشه راه  نوآوری و پروژه های نوآوری را ترویج می کند . این به خودی خود یک هدف نیست بلکه شرایط چارچوب مناسبی را برای سیستم مدیریت نوآوری ایجاد می کند.

در یک سیستم مدیریت نوآوری، استراتژی، پروژه ها و فرهنگ به هم مرتبط هستند. اگر استراتژی نوآوری تغییر کند، پروژه های جدید ضروری می شوند که به نوبه خود به ساختارهای متفاوتی نیاز دارند. پروژه های دیگر، مانند توسعه مدل های کسب و کار دیجیتال، نیز نیازمند فرهنگ متفاوتی از نوآوری است.

یک اشتباه معمولی مدیریت نوآوری که قطعاً می خواهید از آن اجتناب کنید

تا به امروز، مفهوم مدیریت نوآوری به شدت تحت تأثیر رویکردهای فرآیند محور است که عمدتاً بر ایجاد فرآیندهای نوآوری، تعریف نقش ها و همچنین اهداف و رویه های اندازه گیری تمرکز دارد. اینجاست که پتانسیل زیادی برای اشتباهاتی وجود دارد که می تواند مدیریت نوآوری را مختل کند!

فرآیند موسوم به Stage-Gate، که شرکت ها اغلب در انواع مختلف برای مدیریت نوآوری ها از  آن استفاده می کنند، با استفاده از چندین مرحله و گیت ، فرآیند روشنی را از تولید ایده تا اجرا فراهم می کند  . اما مراقب باشید! با توجه به روندهایی مانند تغییر دیجیتال، فرآیندهای ایستا اغلب دیگر الزامات مدیریت نوآوری مدرن را برآورده نمی کنند.

مبتکر فرآیند Stage-Gate، Robert M. Cooper، این چالش را در سال 1994 شناسایی کرد و مفهوم فرآیند Stage-Gate را طبق مفهوم چهار F توسعه داد:

 • روان و سازگار
 • دروازه های فازی
 • متمرکز شده است
 • قابل انعطاف

در سال 2014 او الزامات یک سیستم ایده تا راه اندازی نسل بعدی را تعریف کرد: “تطبیقی ​​و انعطاف پذیر” و “شتاب”.

به ویژه در پروژه های پیچیده مانند توسعه فناوری های نوآورانه، فرآیندها همچنان نقش مهمی در آینده ایفا خواهند کرد. با این حال، فرآیندهای نوآوری مرسوم همیشه برای توسعه نوآوری های دیجیتال و نوآوری ریشه ای کافی نیستند. اگر فرآیند نوآوری بیش از حد سفت و سخت باشد، به جای ترویج نوآوری، حتی می تواند نوآوری را خفه کند!

Innolytics ® مدیر عامل دکتر Jens-اووه مایر می نویسد در مقاله خود ” فرد توانایی های نوآورانه از شرکت “: روش های مدیریت همان است که منجر پروژه های نوآوری افزایشی به موفقیت ممکن است به شکست پروژه های نوآوری با یک درجه بالاتر از نوآوری منجر شود.

مزایای استفاده از نرم افزارهای نوآوری

برای ساده سازی مدیریت فرآیند نوآوری، شرکت ها بر پیاده سازی نرم افزار مدیریت ایده ، نرم افزار بهبود مستمر و  نرم افزار مدیریت نوآوری تکیه می کنند  . نرم افزار مدیریت نوآوری پیشرفته اغلب در اینترانت شرکت ادغام می شود، از روش هایی مانند نوآوری باز پشتیبانی می کند و امکاناتی برای همکاری ارائه می دهد.

نرم افزار مدیریت نوآوری Innolytics AG از شرکت ها در ایجاد یک سیستم مدیریت نوآوری پیشرفته پشتیبانی می کند:

 • زمینه های جستجوی مشتق شده از استراتژی نوآوری یک شرکت را   می توان تعریف و ارتباط داد.

 • در مراحل اولیه مدیریت نوآوری، زمینه های جستجو، مشکلات مشتری و روندها را می توان از طریق همکاری اجتماعی مورد بحث و تحلیل قرار داد.

 • در مراحل اولیه مدیریت نوآوری، زمینه های جستجو، مشکلات مشتری و روندها را می توان از طریق همکاری اجتماعی مورد بحث و تحلیل قرار داد.

 • در مرحله اجرا، ایده ها را می توان نقاط عطف، نقشه راه و نقش های مختلف (مثلاً شخص مسئول یا حامی ایده) اختصاص داد.

 • شرکت ها می توانند یک سیستم نظارت بر نوآوری راه اندازی کنند که در آن کارشناسان مدیریت نوآوری می توانند مهمترین شاخص های عملکرد کلیدی را زیر نظر داشته باشند.

 • با ادغام مشتریان در فرآیند توسعه، می توان پیشرفت ها را نزدیک به مشتری تحقق بخشید.

 • نرم افزار مدیریت نوآوری از ایجاد و توسعه شبکه های نوآوری پشتیبانی می کند.

یک رویکرد ساختاریافته برای مدیریت نوآوری از توسعه محصول و توسعه نوآوری های خدمات پشتیبانی می کند. از طریق   کارگاه های ایده پردازی  و  خلاقیت ، ایده تولید می شود که سپس در چند مرحله مرحله به مرحله اجرا می شود.

هدف بهبود فرآیندها در یک شرکت افزایش کارایی فرآیندها و رویه ها است. این شامل بهینه سازی فرآیندهای تولید و همچنین ایجاد یک فرهنگ شرکتی است که نوآوری ها را ترویج و تسریع می کند.

یکی از مؤثرترین روش‌ها در مدیریت نوآوری، تجزیه و تحلیل قابلیت نوآوری ثابت شده است: موانع موجود در فرآیند نوآوری و در فرهنگ نوآوری از طریق نظرسنجی علمی مبتنی بر کارکنان تجزیه و تحلیل می‌شوند. بر اساس چنین تحلیلی، می توان اقداماتی را برای انطباق مدیریت نوآوری به صورت جداگانه با موقعیت و چالش های یک شرکت توسعه داد.

تفاوت بین نوآوری بسته و باز

در مدیریت نوآوری می توان بین استراتژی های مختلف تمایز اساسی قائل شد. Closed Innovation به منابع داخلی و همچنین کارکنان و ایده های خود شرکت متکی است. نوآوری بسته به  مدیریت ایده  و  فرآیند بهبود مستمر مربوط می شود . Closed Innovation اغلب توسط نرم افزار مدیریت ایده پشتیبانی می شود.

از سوی دیگر، نوآوری باز  و  خلق مشترک ، بر ورودی و دانش خارجی تکیه دارند. فرآیند نوآوری باز شده است. مقاله “چرا نوآوری باز؟” مزایای این روش را شرح می دهد. Innolytics AG و نمایشگاه‌های تجاری بین‌المللی مونیخ به طور مشترک یک جامعه نوآوری باز را اداره می‌کنند:  پلتفرم ISPO OPEN INNOVATION ، که در آن ده‌ها هزار ورزشکار با ایده‌ها و پیشنهادات خود از مدیریت نوآوری شرکت‌ها حمایت می‌کنند.

روند در مدیریت نوآوری: استفاده از نوآوری باز

شناخته شده ترین مزایای نوآوری باز، استفاده مشترک از منابع و گنجاندن تجربه خارج از صنعت برای پروژه های مدیریت نوآوری است. این امر بر بسیاری از زمینه ها و فرآیندهای یک سازمان تأثیر می گذارد:

 • زمان عرضه به بازار: زمان از توسعه محصول تا عرضه به بازار

 • ریسک برای بازار: ریسک توسعه با پیشرفت های مشترک کاهش می یابد.

 • متناسب با بازار: اطلاعات مربوط به نیازهای مشتری به طور بهینه با اطلاعات راه حل مرتبط است.

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *