مدل های کسب و کار بدون پول نقد و پتانسیل مبادله مبادله ای مدرن


باران‌های آوریل گل‌های ماه می را به ارمغان می‌آورند/ این همان چیزی است که آنها می‌گویند ، اما اگر صاحب کسب‌وکار در اروپا هستید، دوش‌ها و گل‌ها احتمالاً نشان‌دهنده اظهارنامه‌های مالیاتی هستند که باید قبل از شروع یک چرخه مالی جدید ثبت شوند. جای تعجب نیست که هر زمان که مسائل مالی در میان باشد، مالیات دهندگان و مقامات مالیاتی به طور یکسان خلاق می شوند و لزوماً بد نیست. ماه گذشته به طور تصادفی با داستانی عالی از اوا هرشاو از آتلانتیک برخوردم که پرداختی غیرمعمول را در برنامه‌ای به نام Pago en Especie توصیف می‌کند.، در مکزیک که به هنرمندان باارزش اجازه می دهد با اهدای برخی از آثار هنری اصلی خود به ایالت، مالیات بر درآمد فدرال بپردازند. این برنامه که در ابتدا در اواخر دهه 1950 ابداع شد، جذابیت زیادی پیدا کرد و اکنون بیش از 700 نقاش، مجسمه‌ساز، گرافیست از آن لذت می‌برند – حتی هنر پرفورمنس نیز به عنوان وسیله‌ای برای پرداخت در انتظار است.

باتر-نقد-اعتبار

منبع تصویر:  http://2.bp.blogspot.com/-OU183gOwEIw/UtQXwa1UqKI/AAAAAAAAAgQ/46EVOFxqFFI/s1600/barter.png

همانقدر که Pago en Especie ممکن است منحصر به فرد باشد، ابتکار مکزیک در واقع بخشی از موضوع گسترده تر و مرتبط تر برای متخصصان نوآوری است: مدل های تجاری / معاملات بدون پول نقد. در دو کلمه: پایاپای نهادینه شده . کندوکاو در ادبیات مدیریت، تحقیقات هیجان انگیزی را در مورد این موضوع آشکار خواهد کرد، مورد علاقه من،  انجام تجارت بدون مبادله پول: مقیاس و خلاقیت مبادله مبادله ای مدرن توسط اندرو ام. کایکاتی و جک جی. کایکاتی است که در شماره زمستان 2013 مجله Sloan Management Review منتشر شد. در زیر “پیاده روی سازمان یافته” از طریق کار عالی آنها است.

مانند هر نشریه SMR، این دو نویسنده با جلب توجه خواننده به زاویه تحقیق شروع می کنند: اگرچه پول نقش کلیدی در اقتصادهای مدرن ایفا می کند، آنها استدلال می کنند که تعداد فزاینده ای از تجارت بدون آن در حال انجام است. از این رو، کایکاتی و کایکاتی به بررسی منشأ و اهمیت معاملات بدون نقد، عواملی که به توسعه آنها دامن می‌زند و دستورالعمل‌هایی برای مذاکره مبادلات بدون پول در حوزه‌های کلیدی مانند جمع‌سپاری یا بازاریابی دهان به دهان پرداختند.

از دیگر نکات جالب در مقدمه می توان به حقایق زیر اشاره کرد:

– تعریف معاملات بدون نقد: معاملات اقتصادی با پیامدهای اقتصادی روشن، شامل مبادله کالاها و/یا خدمات بدون استفاده از پول، و شیوه‌های متمایز مانند اشتراک‌گذاری، مبادله تشریفاتی و هدیه دادن.

– دانش اندکی در مورد آنچه که مبادلات بدون پول در کشورهای صنعتی را هدایت می کند وجود دارد.

– معاملات پایاپای جهانی تقریباً 23٪ از ارزش کل معاملات تجاری در سراسر جهان را تشکیل می دهد (تخمین زده شده 15.9 تریلیون دلار).

– نزدیک به نیمی از صاحبان مشاغل (45٪) برای تجارت برای کالاها یا خدمات جدید با مشتریان یا تامین کنندگان باز هستند و تقریباً یک چهارم (23٪) گزارش می دهند که فعالیت های مبادله ای آنها به دلیل شرایط سخت اقتصادی افزایش یافته است (منبع: American Express نظرسنجی OPEN Small Business Monitor).

با تکیه بر این حقایق، نویسندگان با بخشی در مورد توسعه و انواع مبادله کالا ادامه می دهند. برای مثال، متوجه می‌شویم که  در حالی که برخی معاملات به‌عنوان وسیله‌ای برای مقابله با عوامل محیطی خارجی استفاده می‌شوند، برخی دیگر کمتر به اقتصاد وابسته هستند و فرصت‌هایی را برای ساختار مدل‌های تجاری جدید ارائه می‌دهند.

در مرحله بعد، یک چارچوب مفهومی برای تمایز بین محرک‌های اصلی – یا عواملی که باعث شیوع – معاملات بدون نقد می‌شوند، ارائه می‌شود. طبقه بندی در جدول I نشان داده شده است و شامل موارد زیر است:

– معاملات احتمالی کوتاه مدت ، بقا محور یا رشد محور و معاملات طولانی تر، حتی دائمی به نام ساختاری .

به طور خلاصه، در حالی که معاملات احتمالی (مانند دیاژو، اکتیو اینترنشنال) ناشی از فشارهای خارجی، از جمله شرایط نامطلوب اقتصادی مانند بحران مالی و فشار اعتبار، و همچنین مقررات قانونی است، اما معاملات ساختاری (مانند BzzAgent، تئاتر مبادله ای) هستند. درازمدت گرا و تمرکز بر چشم انداز رشد پایدار، با جلوتر ماندن از منحنی برای فروش بیشتر، خارج از خدمات و پیشی گرفتن از رقبا. یک جدول اضافی (در اینجا گنجانده نشده است) مزایای ناشی از معاملات بدون نقد را خلاصه می کند و به مطالعات موردی مختلف مشاهده و تجزیه و تحلیل اشاره می کند.

برای معاملات احتمالی بقا محور، یکی از نمونه های ارائه شده، دیاژو ، بزرگترین شرکت ارواح در جهان است که برای جبران کسری بازنشستگی خود به نوعی ترتیب دارایی های احتمالی متوسل شده بود. برای معاملات احتمالی رشد محور، مثال دیگری نشان می‌دهد که چگونه تولیدکنندگانی مانند اکتیو اینترنشنال ، محصولات یا خدمات ناخواسته خود را با کالاها یا خدمات مورد نظر از طریق شرکت‌های مبادله ای شرکتی مبادله می‌کنند.

محرک های اصلی معاملات بدون نقد

(منبع: ام. کایکاتی و جک جی. کایکاتی، انجام تجارت بدون مبادله پول ، 2013)

منبع اضافی: اگرچه به صراحت در مقاله ذکر نشده است، BarterNews.com یک پایگاه داده جامع و آزادانه از شرکت های متخصص در مبادله کالا در سراسر جهان ارائه می دهد. برای مثال، در بلژیک، The Efficio Group تنها یکی از نهادهایی است که به برندهای لوکس (و نه تنها) از طریق یک سیستم اعتباری مبادله ای مبتکرانه کمک می کند تا خود را از سهام ناخواسته خلاص کنند.

برای لحظه‌ای روی دسته دوم، یعنی معاملات ساختاری بزرگ‌نمایی می‌کنیم، سه نمونه تثبیت‌شده و کارآمد از مدل‌های کسب‌وکار جدید و بدون پول نقد به ما ارائه می‌شود.

اولین، استفاده از بازاریابی دهان به دهان (WOM) ( به عنوان یک مدل کسب و کار بدون پول قابل دوام) به شرکت هایی مانند BzzAgent اشاره دارد – بیش از 2000 کمپین WOM که برای مشتریان متنوعی از جمله Michelin، L’Oreal، Wrigley تنظیم شده است. یونیلور و فیلیپس – که توانایی جذب 4000 نماینده داوطلب/مبلغ برندهای تجاری را برای دوره های 12 هفته ای در یک زمان دارند، یا قابلیت های دلخواه شرکت های چندملیتی مانند ترمور P&G را دارند ( ترمور نوجوانان برونگرای تاثیرگذار را هدف قرار می دهد. که از نظر تمایلشان به انتشار اخبار محصولات به دوستانشان بررسی می شود).

دومین مدل کسب‌وکار که توسط نویسندگان برجسته شده است، شروع یک سرمایه‌گذاری تجاری جدید منحصراً از طریق مبادله است و ما را به Pago en Especie که در همان ابتدای این پست ذکر شد، بازمی‌گرداند. در مقاله خود، کایکاتی و کایکاتی  تئاتر بارتر را به عنوان تصویر اصلی مورد مورد نظر انتخاب کردند. مفهوم الهام‌بخش آن «ژامبون برای هملت» در سال 1933 ابداع شد و به مشتریان اجازه می‌دهد تا با محصولات مزرعه‌ای هزینه‌های ورودی را بپردازند، هنوز هم ادامه دارد: حداقل یک اجرا در سال میراث مبادله کالا را با پذیرش کمک‌های مالی برای یک بانک غذای منطقه به عنوان هزینه پذیرش جشن می‌گیرد. سایر نمونه های انتخاب شده عبارتند از BookMooch یا SwapBabyGoods.com.

مدل سوم و آخر بر پیاده‌سازی مدل‌های جمع‌سپاری بدون پول نقد ، به‌ویژه انواعی که در آن مشارکت‌کنندگان به هر نحوی پاداش دریافت می‌کنند، تمرکز دارد. برای مثال، ویکی‌پدیا برای نوشتن، ویرایش، و پیوند صفحات وب بر روی یک سند مشترک، به شدت به تعداد زیادی از مشارکت‌کنندگان «ناشناس» از سراسر جهان متکی است. سایر داستان های موفقیت ذکر شده: TripAdvisor، Yelp و سایت های رسانه های اجتماعی Facebook و MySpace.

پس از بررسی موارد، و از طریق آنها ماهیت ظریف معاملات احتمالی و ساختاری بدون نقد، این مقاله با خلاصه کردن چالش‌های مالی و غیر مالی چنین ترتیباتی به پایان می‌رسد. در دسته اول مرتبط ترین موارد عبارتند از: گزارش و پیامدهای مالیاتی. برآوردهای نادرست از سودآوری تراکنش بدون نقد، مشکل در تعیین ارزش پولی کالاهای پذیرفته شده/ارائه شده، در حالی که در مورد دوم: مذاکرات طولانی و اجرای دست و پاگیر یا مسائل اخلاقی و قانونی که می تواند آثاری بر جای بگذارد (مثلاً شکایت دسته جمعی علیه پست هافینگتون پست). ) تاکید می شود.

در نهایت، کایکاتی و کایکاتی بحث خود را با چشم‌اندازهایی در رابطه با تحول جنبش مبادله‌ای مدرن به پایان می‌رسانند. از این رو، اگرچه روش‌های ارائه‌شده محدودیت‌های خود را دارند، انتظار می‌رود که پاداش اجرای مدل‌های بدون نقد بر هزینه‌ها و بارهای اداری بیشتر باشد. در نظر گرفتن دسته‌ها یکی یکی: انتظار می‌رود محبوبیت معاملات احتمالی مبتنی بر بقا تا زمانی که شرایط اقتصادی ایجاب می‌کند، پابرجا بماند. معاملات احتمالی رشد محور احتمالاً به شکوفایی ادامه خواهند داد زیرا شرکت ها اهداف خود را در فضای رقابتی و جهانی به طور فزاینده دنبال می کنند، در حالی که انتظار می رود معاملات ساختاری بدون نقدینگی بدون توجه به شرایط اقتصادی محبوبیت بیشتری پیدا کنند. دومی، همانطور که نویسندگان توضیح می دهند،با انگیزه بی‌وقفه کارآفرینان و نوآوران برای کشف پیشرفت‌های تکنولوژیکی برای ایجاد مدل‌های کسب‌وکار بدون پول نقد جدید که شرکت‌ها را قادر می‌سازد در درازمدت از رقبای خود پیشی بگیرند، فروش بیشتری داشته باشند و خدمات بیشتری ارائه دهند، تقویت می‌شود.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *