این روزها همه از نوآوری صحبت می کنند. احتمالاً هیچ شرکتی روی کره زمین وجود ندارد که ادعا نکند که نوآوری جزء مهمی از آینده آن است.

با این حال، شرکت ها کند عمل می کنند. من اخیراً با مدیر نوآوری در یک شرکت چندملیتی بزرگ و معروف صحبت کردم. او شکایت کرد که حتی در فروش ایده‌های نوآورانه به مدیریتی که موقعیت او را برای کمک به شرکت در نوآوری بهتر به او داده است، مشکل دارد.

سپس، یک روز هفته گذشته در حالی که به پرسشی از یک موسسه علمی بزرگ پاسخ می‌دادم، متوجه شدم: اولین قدمی که هر کسب‌وکاری باید در مسیر نوآوری بردارد، تهیه مانیفست نوآوری است، از مدیرعامل و مدیران ارشد آن را امضا کنند. خاموش کنند و آن را به طور برجسته در سازمان خود نشان دهند.

برای اینکه کار را برای شما آسان‌تر کنم – چون می‌دانم این روزها به شدت سرتان شلوغ است – پیش‌نویس مانیفست نوآوری را آماده کرده‌ام که می‌توانید آن را کپی کنید، تغییر دهید، چاپ کنید، امضا کنید و در شرکت خود نمایش دهید.

مانیفست نوآوری [نام شرکت]

با توجه به تغییر سریع بازار، معرفی مداوم فناوری های جدید و رشد بی وقفه رقبا، شرکت ما اعلام می کند که نوآوری بر محصولات، عملیات و اقدامات ما حاکم خواهد بود.

از حالا به بعد…

 1. مدیریت ارشد باید همیشه نوآوری را پذیرفته، تشویق و پرورش دهد. هر تصمیمی که آنها می گیرند در نظر می گیرند که چگونه آن تصمیم بر نوآوری سازمان تأثیر می گذارد.
 2. خود مدیریت ارشد باید رفتار خلاقانه تری را اتخاذ کنند – از طریق آموزش در صورت لزوم – و خلاقیت خود را به کارمندان، مشتریان و سهامداران نشان دهند.
 3. ما باید یک بودجه معقول برای اجرای ایده های کاملاً نوآورانه ایجاد کنیم. بازگشت سرمایه اجرای این ایده ها نه تنها درآمد، بلکه ارزش یادگیری را نیز در نظر می گیرد. هیچ عواقبی برای پیاده سازی هایی که از نظر مالی موفقیت آمیز نیستند، وجود نخواهد داشت.
 4. مدیران باید اطمینان حاصل کنند که هر یک از اعضای تیمشان زمانی برای خلاقیت دارند و درک می‌کنند که خلاق بودن – که منجر به نوآوری می‌شود – یک جزء حیاتی از مسئولیت‌های شغلی اوست. برای این منظور، نشستن و نگاه کردن به بیرون از پنجره، پیاده‌روی یا ترک دفتر برای داشتن محیطی تازه که در آن فکر کنید، کار محسوب می‌شود.
 5. با درک اینکه نوآوری آینده ماست، همه ما یاد خواهیم گرفت که با آغوش باز از ایده های جدید استقبال کنیم و پتانسیل های نوآورانه آن ایده ها را در نظر بگیریم. به جای رد ایده‌ها، همانطور که در گذشته انجام داده‌ایم، با کسانی که ایده‌هایی را برای بهبود ایده‌های خود و نوآوری بیشتر پیشنهاد می‌کنند، به چالش می‌کشیم.
 6. مهارت های تفکر خلاق در اولویت برنامه های آموزشی داخلی ما خواهد بود.
 7. اشتباهات باید بخشی از برنامه آموزشی ما در نظر گرفته شود.
 8. هیچ کارمندی نباید به خاطر در میان گذاشتن یک ایده با دیگران در شرکت مورد سرزنش قرار گیرد، حتی اگر این ایده مضحک به نظر برسد. ما درک می کنیم که سرزنش یک کارمند به دلیل اشتراک گذاری یک ایده احمقانه می تواند آسیب جبران ناپذیری به نوآوری شرکت ما وارد کند.
 9. تیم های پروژه باید با افراد مختلف از بخش های مختلف پر شوند تا از وسعت فکر خلاق و راه حل های نوآورانه در همه پروژه های ما اطمینان حاصل شود.
 10. کار بیش از حد منجر به استرس می شود که برای خلاقیت و نوآوری مضر است. کارکنان باید به مرخصی در تعطیلات، ترک کار در یک ساعت معقول و داشتن زندگی خصوصی فعال و پربار تشویق شوند.
 11. ما به نوآوری خود بسیار افتخار خواهیم کرد و روزانه برای بهبود آن تلاش خواهیم کرد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *