علاوه بر هیجان شدید، هکاتون ها واقعاً می توانند نوآوری را تحریک کنند

26 ساعت از هکاتون تصادفی Hacks of Kindness می گذرد و من در نهمین فنجان قهوه هستم. ما فقط بیش از پنج ساعت تا زمان “نمایش و گفتن” فرصت داریم، زمانی که باید یک برنامه تلفن همراه کارآمد داشته باشیم.

در میان نمودارهای کاغذی قصابی، ساندویچ‌های باقی‌مانده و برنامه‌نویس‌های بدون دوش در گوشه‌ای از دفتر ما، یکی از اعضای گروه در حال برگزاری نبردی حماسی بین ژله‌پایتون‌ها است، و دیگری در حال بازنویسی عملکرد ویدیویی برنامه ما است تا در واقع ویدیو را پخش کنید، و سومی تغییر ذهن به طور کامل است.

او می‌پرسد: «آیا فکر می‌کنید، شاید به جای آن یک چرخ دستی قهوه با انرژی خورشیدی بسازیم؟»

این صحنه پر هرج و مرج – اما معمولی – در جریان یک هکاتون در وسترن سیدنی در دسامبر گذشته رخ داد. تمرکز بر حل یک مشکل کوچک اما چالش برانگیز، هکاتون ها شامل دوره های فشرده طوفان فکری، کدنویسی، طراحی، آزمایش و اغلب نوشیدن قهوه زیاد است.

یک ایمیل هفتگی با تجزیه و تحلیل مبتنی بر شواهد از بهترین محققان اروپا

رویداد ما یکی از سری هکاتون های تصادفی Hacks of Kindness ( RHoK ) بود که در ملبورن، سیدنی و بریزبن نیز برگزار می شد. رویدادهای RHoK که بیش از یک آخر هفته دو بار در سال برگزار می‌شوند، بر پروژه‌هایی با تأثیر اجتماعی متمرکز هستند.

آنها از “تغییرسازان” – سازمان های اجتماعی، شرکت های اجتماعی و افراد متعهد – دعوت می کنند تا مشکلی را برای تیم های داوطلب مطرح کنند. در پایان آخر هفته، گروهی از داوران یک تیم برنده را انتخاب می‌کنند و به همه تیم‌ها برای توسعه بیشتر پروژه‌هایشان بازخورد ارائه می‌کنند.

شعله ور شدن “رونق ایده ها”

هکاتون ها به خوبی با محور لفاظی اخیر استرالیا به سمت فناوری و نوآوری مطابقت دارند. نخست وزیر مالکوم ترنبول ” به شکوفایی ایده ها خوش آمدید ” از کشور دعوت می کند تا “فرهنگی ایجاد کند که از ایده های خوب حمایت کند و از ریسک کردن و اشتباه کردن درس بگیرد” و “همکاری بیشتر بین دانشگاه ها و مشاغل” را توسعه دهد.

دانشگاهیان توجه خود را به مکانیسم هایی معطوف کرده اند که ممکن است چنین فرهنگ و همکاری را ممکن کند. به عنوان مثال، مارکوس فات ، از QUT، پیشنهاد کرده است که استرالیا به یک ” کارگاه اسکنر ” نیاز دارد. اینها فضاهای همکاری خلاقانه خارج از رویه های معمول سازمانی است که «نوآوران، سازندگان، متفکران و انجام دهندگان را جذب، خانه، حمایت و آزاد می کند».

هکاتون‌ها از آغاز به‌عنوان شب‌های آخر شب غیررسمی که توسط تعداد انگشت شماری از علاقه‌مندان به فناوری اجرا می‌شوند، به کارگاه‌های هماهنگ، چند پروژه‌ای و با حمایت مالی تبدیل شده‌اند. آنها شامل کارآفرینان اجتماعی، طراحان، محققان و دیگر متخصصان و همچنین کدنویسان می‌شوند. آنها معادل زمانی فضایی را برای همکاری در بخش های تحقیقاتی، دولتی، صنعتی و اجتماعی ارائه می دهند.

اما ظهور هکاتون باعث ایجاد شک و تردید نیز شده است. آیا آن‌طور که ادعا می‌کنند، این رمان‌های « عمومی اولیه» به‌عنوان انکوباتور برای خلاقیت و همکاری عمل می‌کنند؟ یا بیشتر شبیه به یک شکل فناورانه از اردوگاه چکمه نظامی، عقب نشینی شرکتی یا مرکز فرقه هستند؟

آیا ساعت‌های طولانی، محرومیت حسی ناشی از خیره شدن مداوم به صفحه‌نمایش‌ها، و اشتیاق تبلیغی برای فناوری در عوض نوعی ایمان جمعی به هدف یک «اپلیکیشن کار» را القا می‌کند؟ و هکاتون ها چه مسئولیتی برای ترجمه نتایج فنی به انواع تغییرات اجتماعی دارند که به دنبال ایجاد آن هستند؟

سخت در حال کار در طول هک های تصادفی مهربانی که در پاراماتا در سال 2015 برگزار شد. نویسنده ارائه شده است

بازی با آتش

پاسخ خود ما در عواقب این رویداد، یک سرخوشی خفیف و خسته بود، همراه با این حس که هر یک از تیم‌های ایجادکننده تغییر محصول ملموسی را توسعه داده‌اند که برای گروه‌هایی که برای آنها در نظر گرفته شده‌اند مفید باشد.

تحت فشار زمان‌بندی‌های فشرده، هر یک از تیم‌ها در طول این دو روز به شیوه‌ی خود «ژل» کردند. از آنجایی که ما تعداد نسبتاً کمی هکتون باتجربه در گروه خود داشتیم، این امر بسیار قابل توجه تر بود.

در یک محیط تحقیقاتی، جایی که یافتن زمان برای مشاوره با ذینفعان پروژه دشوار است، نتایج به‌ویژه شگفت‌انگیز به نظر می‌رسند. هکاتون ایده ی منظم تر، اگر هنوز پراکنده، انفجارهای همکاری با شدت بالا را در سراسر مرزهای رشته ای و سازمانی مختلف ترویج می کند. این نه کار است و نه سرگرمی ” بلکه چیزی از هر دو ” است.

از سوی دیگر، در روزهای پس از این رویداد، درجه خاصی از شک و تردید در مورد ” تقویت توجه به موضوعات قابل حل در یک بازه زمانی فشرده ” را نیز به ثبت رساندیم.

در نور سرد روز – در طول هفته کاری پس از آن – ما یک ضد اوج مشخص را تجربه کردیم، گویی که نتایج سودمند از نوعی تبانی شرکت کنندگان در طول خود رویداد ناشی می شود. متقاعد کردن دیگرانی که در این مراسم شرکت نکرده بودند در مورد معجزات فنی و اجتماعی که ما در مدت کوتاهی و تحت فشار ایجاد کرده بودیم، به طور فزاینده ای دشوار می شد.

هر پروژه همچنین باید به این سؤال بپردازد که چگونه کار آخر هفته را به یک محصول ارتقا می‌دهد: سرنوشت این انفجارهای نوآوری و همکاری که تحت تأثیر محدودیت‌های خود تحمیلی ایجاد می‌شوند چه خواهد بود؟

بعد از تب

هم سرخوشی و هم ضد اوج شاید پاسخ‌های قابل درک به فضای «بوت کمپ» باشند. از این نظر، هکاتون‌ها اشتراکات زیادی با « فرهنگ فشرده » دارند که تحقیقات، رسانه‌ها، بازارها و کار را القا می‌کند.

این شامل دوره‌های نوشتن، آماده‌سازی کمک هزینه، کمپین‌های سیاسی، برنامه‌های تناسب اندام و کاهش وزن، مسابقات گفتگوی عمومی، تمرین‌های کاری چابک و «دوی سرعت» در صنعت نرم‌افزار است.

هکاتون ها به عنوان آزمایشگاه هایی برای تبدیل ایده ها به اجرا، پتانسیل هیجان انگیزی دارند. برای ماندگار شدن، آنها باید سازمان دهندگان، تغییر دهندگان و شرکت کنندگان را برای ترن هوایی عاطفی که همیشه تولید می کنند آماده کنند.

همانطور که خود کلمه “هک” نشان می دهد، آنها می توانند شامل حس متجاوزانه شکستن مرزها و ایجاد پیوندهای جدید باشند. نقش آنها در ایجاد فرهنگ‌های نوآورانه به چیزی بیش از هیجان و تخصص فنی نیاز دارد.

سایر محققین شروع به مطالعه جزئیات بیشتر اثرات آنها کرده اند و برخی از چالش ها و مزایای آنها را ترسیم می کنند . هکاتون تبدیل به ” شکل منحصر به فرد ارزشمندی از زندگی شده است که ارزش بررسی دقیق را دارد”.

در شور و شوق کنونی برای ایجاد فرهنگ نوآوری، این تحقیق برای اطمینان از اینکه «رونق ایده‌ها» گسترده‌تر پیش از موعد از بین نمی‌رود، اکنون حیاتی است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *