طرح همکاری برای دانشمندان آفریقای جنوبی به نتیجه نمی رسد

یک برنامه دولت آفریقای جنوبی برای تشویق دانشمندان از رشته های مختلف به همکاری و کمک به تغییر اقتصاد کشور به سمت اقتصاد مبتنی بر دانش، شروع کندی داشته است.

دانشگاهیان نتوانسته‌اند به طور مشترک برای رفع نیاز به راه‌حل‌هایی در فناوری و انرژی و انرژی و تغییرات آب و هوایی همکاری کنند.

در نتیجه، بعید است که دانشگاهیان آفریقای جنوبی به اهداف برنامه تغییر جهانی بسیار جاه طلبانه دولت دست یابند .

طرحی با نیت خوب

هفت سال پیش، وزارت علوم و فناوری، دانشمندان آفریقای جنوبی را به چالش کشید تا در تولید دانشی که می تواند برای رشد اقتصادی و ارتقای اجتماعی استفاده شود، همکاری کنند.

اروپایی ها، خبرنامه هفتگی ما را با تجزیه و تحلیل از محققان اروپایی دریافت کنید

این طرح از دانشمندان آفریقای جنوبی خواست تا در تحقیقات بین رشته ای شرکت کنند. امید می رفت که تلاش های آنان راه حلی برای برخی از مبرم ترین مشکلات اجتماعی و اقتصادی کشور ارائه دهد.

این طرح دارای چهار موضوع اصلی دانش بود:

  • درک سیاره در حال تغییر؛
  • کاهش ردپای انسان؛
  • انطباق با روش زندگی ما؛ و
  • نوآوری برای پایداری

همچنین 18 موضوع تحقیقاتی کلیدی و پنج چالش بزرگ وجود داشت. این ها بودند:

  • تقویت زنجیره ارزش “کشاورز به دارو” برای تبدیل آفریقای جنوبی به یک رهبر جهانی در بیوتکنولوژی و داروسازی؛
  • حصول اطمینان از اینکه بخش علوم و فناوری فضایی به نوآوری کمک می کند.
  • پرداختن به مسائل امنیت انرژی از طریق راه حل های بلند مدت برای فناوری های زغال سنگ پاک، انرژی هسته ای، انرژی های تجدید پذیر و اقتصاد هیدروژن؛
  • مقابله با چالش های جهانی تغییرات آب و هوایی؛ و
  • تشویق علم آفریقای جنوبی برای ایفای نقش کلیدی در تحریک رشد و توسعه.

لینک های گم شده

ارزیابی ما با استفاده از مدلی که محاسبه می‌کرد کلمات کلیدی در پروژه‌های تحقیقاتی چقدر می‌توانند بین موضوعات مرتبط شوند، سطح همکاری پژوهشی را بین دانشمندان با پیشینه‌های مختلف اندازه‌گیری کرد. پروژه هایی که ما در مورد آنها تحقیق کردیم در کنفرانس سال 2014 در مورد تغییرات جهانی ارائه شد.

ما از پیوندها به‌عنوان نماینده‌ای برای میزان تقابل موضوعات در رشته‌ها استفاده کردیم. ما 164 پیوند را در 234 پروژه تحقیقاتی پیدا کردیم.

موضوعاتی که اغلب در پروژه های تحقیقاتی گنجانده شده اند عبارتند از: نظارت (26%)، آب و هوا (10%)، اقتصاد (10%)، گونه ها (8%)، حفاظت (8%)، اکوسیستم (7%)، اقیانوس (6%). مدل سازی (6%) و کشاورزی (5%).

اما، به طرز نگران‌کننده‌ای، ما بین موضوعات تحقیق و برخی از عوامل کلیدی که دستیابی به هدف آفریقای جنوبی برای اقتصاد مبتنی بر دانش را تعیین می‌کنند، یا هیچ ارتباطی پیدا نکردیم.

به عنوان مثال، انرژی برای یک اقتصاد در حال رشد حیاتی است. آفریقای جنوبی برای حفظ امنیت انرژی تلاش می کند و نتوانسته کمبود انرژی خود را حل کند. این امر منجر به کاهش رشد اقتصادی و محدودیت سرمایه گذاری شده است. کمبود انرژی همچنین توسعه ابتکارات پایداری و نوآوری مورد نیاز برای تحقق اقتصاد مبتنی بر دانش را محدود می کند.

عدم بهبود در این زمینه می تواند نشان دهنده فقدان پیوندهای بین رشته ای بین فناوری و انرژی و بین انرژی و تغییرات آب و هوایی باشد. آفریقای جنوبی یک تولید کننده کربن پیشرو است و فاقد فناوری انرژی فراتر از استفاده از سوخت های فسیلی ناپایدار است . همچنین، آفریقای جنوبی فاقد دانش فنی توسعه انرژی های تجدیدپذیر است . این همچنین نشان دهنده فقدان تحقیقات توسعه سیاست است.

وقتی نوبت به توسعه انسانی و پویایی اجتماعی می رسد، آفریقای جنوبی شاهد پیشرفت در توسعه اجتماعی بوده است. اما نابرابری و بیکاری جوانان به سرعت در حال افزایش است. این ممکن است نشان دهنده ارتباط ضعیف بین رشته های اقتصاد، تحول، آموزش، فقر و توسعه روستایی باشد.

از نظر “کشاورز به دارو” و اقتصاد زیستی، آفریقای جنوبی واردکننده خالص با صادرات ناچیز دارویی یا سودمندی دیگر است. هیچ موضوع بهداشتی اختصاصی در این طرح وجود ندارد.

چالش های بزرگ مورد توجه قرار نگرفت

موفقیت این طرح محققین را ایجاب می کرد که فراتر از موضوعات بزرگ به شیوه ای فرا رشته ای پیش بروند. ایده این بود که محققان پروژه های خود را در چندین موضوع برای حل مسائل دنیای واقعی به کار گیرند. موفقیت آنها قرار بود با منافع ملموس برای جامعه سنجیده شود.

با گذشت سه سال، به نظر می رسد که هدف دولت محقق نخواهد شد. تحقیقات موثر در رشته های مختلف به دست نیامده است.

پس کجای این مشکل رخ داده است و برای رفع این مشکل در آینده چه می توان کرد؟

عدم تحقق چالش‌های بزرگ را می‌توان به شکاف‌های موجود در موضوعات تحقیقاتی در موضوعات خاص بزرگ جهانی نسبت داد.

این شامل ارتباط ناکافی بین فناوری و انرژی و انرژی و تغییرات آب و هوایی است. پیوند این حوزه های تحقیقاتی می توانست برخی از بحران های بزرگ را حل کند. برای مثال، پیوندهای بیشتر بین زمین‌شناسی و انرژی می‌تواند منجر به تحقیقات گاز شیل شود ، که ممکن است بخش انرژی را متنوع کند و مهمتر از همه، به دنبال راه‌های ایمن برای استفاده از این منبع انرژی بالقوه باشد.

شکست مهم دیگر عدم ارتباط بین اقتصاد، تحول، آموزش، فقر و توسعه روستایی بوده است. این می تواند به حل مشکلاتی مانند سیستم آموزشی ناکافی آفریقای جنوبی، افزایش نابرابری و افزایش تعداد اعتراضات توسط جوامع محلی در سراسر کشور کمک کند.

همه این مسائل به هم مرتبط هستند. به عنوان مثال، آموزش برای توسعه روستایی بسیار مهم است .

بهبود اقتصاد زیستی آفریقای جنوبی با چالش مشابهی مواجه است. تنها تأکید جزئی بر تحقیقاتی است که کشاورزی را به فناوری مرتبط می کند. همچنین هیچ ارتباطی بین کشاورزی و بهداشت وجود ندارد.

ادغام در بین رشته ها نیاز به توجه فوری دارد

این همه غم و اندوه نیست. بررسی بنیاد تحقیقات ملی در سال 2014 از یک پروژه، مرکز کاربردی برنامه علوم آب و هوا و سیستم زمین، نشان داد که شبکه های تحقیقاتی بین رشته ای و جنبه های جامعه سازی موفقیت آمیز بوده است.

آنها از آموزش و توسعه نسل بعدی رهبران علم حمایت می کنند و محققان با علایق مشترک را قادر می سازند تا تحقیقات بین رشته ای را در حوزه های مورد نظر خود دنبال کنند. به عنوان مثال می توان به منابع آب، اکوسیستم ها و زیست ژئوشیمی، اقیانوس ها و چشم انداز ساحلی اشاره کرد.

مجموعه‌ای از فعالیت‌های علمی قوی وجود دارد، اما مأموریت کلی علمی هنوز در حال تکامل است و نیاز به توجه فوری دارد. این ابتکار به هدف خود مبنی بر اینکه کل بیشتر از مجموع مشارکت های فردی باشد، نرسیده است. ادغام و همکاری های بین رشته ای واقعی وجود ندارد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *