طرحی برای تبدیل ژوهانسبورگ به خانه انقلاب دیجیتال

طی دو سال گذشته، ابتکاری در حال انجام است تا منطقه ای از مرکز ژوهانسبورگ را به عنوان مکانی که در آن نوآوری دیجیتال و کارآفرینی در آفریقای جنوبی اتفاق می افتد، روی نقشه قرار دهد.

این باور روزافزون وجود دارد که کاری که توسط دانشگاه Witwatersrand در چند بلوک دورتر از پردیس اصلی آن انجام می شود، می تواند الهام بخش توسعه نسل جدیدی از کارشناسان، مبتکران و کارآفرینان فناوری دیجیتال باشد.

جاذبه های شهر داخلی ژوهانسبورگ

این منطقه که Braamfontein نام دارد، در مرکز مهم ترین مرکز تجاری و اقتصادی آفریقا قرار دارد. این دانشگاه در آستانه یکی از برترین دانشگاه های قاره قرار دارد، با حمل و نقل عمومی ارتباط خوبی دارد، اقامتگاه های اجاره ای مقرون به صرفه ارائه می دهد و زندگی شبانه فعالی دارد.

خیابان‌ها با جوانانی از سراسر آفریقا که با فناوری آشنا هستند، در جستجوی آموزش، مهارت‌های جدید و آینده‌ای روشن‌تر، شلوغ می‌شوند.

اروپایی ها، خبرنامه هفتگی ما را با تجزیه و تحلیل از محققان اروپایی دریافت کنید

دانشگاه Wits با تکیه بر مدل‌هایی که در شهرهای بزرگ سراسر جهان بسیار موفق بوده‌اند، در حال ایجاد یک منطقه نوآوری دیجیتال بزرگ و جاه‌طلبانه است که فاصله چندانی با محوطه اصلی دانشگاه ندارد. این منطقه به عنوان منطقه Tshimologong (از کلمه Setswana برای “شروع های جدید”) شناخته می شود.

با الهام از قسمت شرقی لندن

برامفونتین شباهت های زیادی به ایست اند لندن دارد که از یک منطقه فرسوده درون شهری به یک خوشه فناوری پر جنب و جوش تبدیل شده است که استارت آپ های نوآورانه تولید می کند. ایست اند به عنوان نمونه ای ذکر می شود که چگونه می توان با سرمایه گذاری، تمرکز و زیرساخت مناسب، درون شهرها را متحول کرد.

این تغییر خارق‌العاده توسط داگلاس مک ویلیامز، اقتصاددان بریتانیایی، در کتاب «اقتصاد سفید مسطح» ثبت شده است.

عنوان کتاب به نوع قهوه – سفید مسطح – اشاره دارد که بیشتر در کافی شاپ های ایست اند لندن سفارش داده می شود. مک ویلیامز توضیح می دهد که چگونه یک منطقه کوچک در لندن به عنوان نیروی محرکه دگرگونی سریع اقتصاد بریتانیا در حال ظهور است. این کتاب در مورد رشد اقتصاد دیجیتال – که او آن را “اقتصاد سفید تخت” نامیده است – و نقش آن در شکل دادن به شهرهای آینده است.

مک ویلیامز به عنوان یک اقتصاددان متوجه ناهنجاری‌های غیرمنتظره در داده‌های مربوط به یک منطقه منفرد در لندن شد که با کدپستی EC1V شناسایی شد. این منطقه ای است در انتهای شرقی لندن که زمانی متروک و ویران شده در اطراف میدان اولد استریت و شوردیچ است.

در دو سال منتهی به مارس 2014، نزدیک به 32000 کسب و کار جدید در این کدپستی ایجاد شد – بیشتر از مجموع کل منچستر و نیوکاسل. وی تخمین زد که این امر حدود 300000 شغل جدید ایجاد کرد. بیشتر این مشاغل جدید در اقتصاد دیجیتال هستند.

مک ویلیامز اشاره می کند که لندن مقصدی هیجان انگیز برای کسانی که به دنبال شهرت، ثروت و تفریح ​​هستند، بوده و بوده است. از آنجایی که اقتصادهای اروپایی در سال های اخیر دچار فروپاشی شده اند، جوانان از سراسر اروپا و بریتانیا جذب این شهر شده اند. هزینه های بالای زندگی این تازه واردان را تشویق کرده است تا راه هایی برای زندگی ارزان بیابند. آنها به ایست اند لندن کشیده شده اند، جایی که اجاره بها نسبتاً پایین است. آنها خانه ها و آپارتمان های اجاره ای را با دیگران به اشتراک می گذارند.

در طول چند سال گذشته، ایست اند لندن به مرکزی برای جامعه رو به رشدی از جوانان (عمدتا) تبدیل شده است که مشتاق به امرار معاش هستند، مجذوب اقتصاد دیجیتال، که طیف متنوعی از زمینه های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی را نمایندگی می کنند. این تنوع به خلاقیت و انرژی کارآفرینی باورنکردنی دامن زده است.

اقتصاد دیجیتال بریتانیا به عنوان دومین اقتصاد آماده از نظر فناوری در جهان رتبه بندی شده است و سهمی قوی در اقتصاد دارد. پیش بینی می شود تا سال 2025 بیش از یک سوم تولید ناخالص داخلی را تشکیل دهد. این در حال دگرگونی سرنوشت بریتانیا است و مرکز آن در آن منطقه کوچک در مرکز لندن است.

ساخت شروع می شود

دو سال پیش، دانشگاه Wits برنامه ای را برای ایجاد مرکز فناوری دیجیتال آغاز کرد. فضایی برای توسعه مهارت ها در بخش نرم افزار و فناوری دیجیتال فراهم می کند. هدف کمک به رفع بیکاری و تشویق رشد مشاغل جدید است. همچنین به جوانسازی درون شهر کمک خواهد کرد.

این پروژه زمانی که IBM Research در اوایل سال جاری اعلام کرد که سیزدهمین آزمایشگاه خود را در سراسر جهان به عنوان بخشی از محوطه قرار خواهد داد، رونق زیادی گرفت. سایر شرکت‌های بزرگ، از جمله مایکروسافت، گروه مخابراتی آفریقای جنوبی Telkom و بانک Barclays Africa نیز به عنوان شرکای استراتژیک به آن ملحق شده‌اند.

ساختمان های این منطقه در حال بازسازی هستند. در همین حال، منطقه نوآوری دیجیتال دانشگاه در ساختمانی مجاور که توسط دانشگاه اجاره شده است، فعالیت خود را آغاز کرده است. این میزبان یک مسابقه نوآوری 5 میلیون دلاری به نام چالش هک جوزی است که توسط شهر ژوهانسبورگ حمایت می شود. صدها کارآفرین وارد این چالش شدند. برنامه های مشابهی در ماه های آینده با هدف جستجوی انرژی نوآورانه ژوهانسبورگ اجرا خواهد شد.

چه فناوری می تواند برای اقتصاد انجام دهد

اقتصاد دیجیتال در سرتاسر جهان آنقدر سریع رشد کرده است که افراد کمی برای فکر کردن به آن مکث کرده اند. حتی تعریف خوبی از چیستی آن وجود ندارد. یک مقاله کاری اتحادیه اروپا در مورد اقتصاد دیجیتال اشاره می کند :

اقتصاد دیجیتال در همه جا وجود دارد… بر تمام بخش های اقتصاد و فعالیت های اجتماعی تأثیر گذاشته است، به عنوان مثال: خرده فروشی، حمل و نقل، خدمات مالی، تولید، آموزش، مراقبت های بهداشتی، رسانه ها و غیره. این پیامدهایی فراتر از فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) دارد. علاوه بر این، اینترنت مردم را به روشی جدید و متفاوت برای ایجاد و به اشتراک گذاری ایده های خود توانمند می کند و باعث ایجاد محتوا، کارآفرینان و بازارهای جدید می شود.

حتی بدون تعریف، همه ما می توانیم اثراتی را که فناوری دیجیتال بر زندگی ما داشته است ببینیم. از آغاز دموکراسی جدید آفریقای جنوبی در سال 1994، تلفن های همراه، دوربین های دیجیتال، GPS، مایکروسافت ویندوز، لینوکس، گوگل، گوشی های هوشمند، تبلت ها، فیس بوک، توییتر، رایانش ابری و بسیاری موارد دیگر وارد زندگی ما شده اند. چه کسی از ما می تواند بدون اینها زندگی کند؟

ما امیدواریم که تبدیل Braamfontein به مرکز فناوری برتر آفریقا، استعدادهای جدید را الهام بخشد، شغل ایجاد کند و منجر به رنسانس اقتصادی شود – درست مانند انقلاب سفید مسطح برای East End لندن.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *