طراحی ذهنیت های تفکر برای طراحی انسان محور


این طرز فکرهای طراحی را کشف کنید که به نوآوری قدرت می بخشد.

تفکر طراحی ، رویکرد فوق العاده محبوب به نوآوری، نیاز به نوع خاصی از طرز فکر دارد. افرادی که می خواهند در کار خود نوآوری کنند و تجربیات، محصولات و خدمات بهتری را برای کاربران یا مشتریان خود ایجاد کنند، ممکن است از به کارگیری نگرش های خاصی بهره مند شوند که می تواند تفکر و خلاقیت آنها را تقویت کند. در اینجا مجموعه ای از ذهنیت های تفکر طراحی از رهبران IDEO، Stanford d.school و PDMA برای الهام بخشیدن به فعالیت های تفکر طراحی شما آمده است:

ذهنیت های طراحی انسان محور IDEO

از شکست درس بگیرید

این طرز فکر همه چیز در مورد توانایی یادگیری از شکست و استفاده از شکست به عنوان ابزاری برای بهبود شیوه های خود است. همانطور که تیم براون، مدیر عامل IDEO توضیح می دهد ، “آن را به عنوان شکست در نظر نگیرید، آن را به عنوان طراحی آزمایش هایی در نظر بگیرید که از طریق آنها می خواهید یاد بگیرید.” طراحی با ندانستن راه حل یک چالش شروع می شود. به جای ترس از شکست، از هر فرصتی برای آزمایش و رشد از اشتباهات خود استفاده کنید.

درستش کن

تفکر طراحی در مورد آزمایش با نمونه های اولیه است . یک ایده را واقعی کنید تا بهتر آن را درک کنید و به مشکل فکر کنید. فقط از طریق ساخت و آزمایش می توانید بدانید که آیا یک محصول یا خدمات همان کاری را که باید انجام دهد انجام می دهد یا خیر. چه یک مدل مقوا و قیچی ساده باشد، چه یک ماکت دیجیتال پیچیده، ایجاد یک نمونه اولیه به شما این امکان را می دهد که ایده خود را به اشتراک بگذارید و بازخورد خود را زود و اغلب دریافت کنید.

اعتماد به نفس خلاق

این طرز فکر در مورد نزدیک شدن به جهان مانند یک طراح است. این درک این است که شما ایده های خلاقانه ای دارید و قدرت تبدیل آن ایده ها به واقعیت را دارید. اعتماد به نفس خلاقانه به طراحان این امکان را می دهد که جهش داشته باشند و به غریزه خود در مورد راه حل های واقعی برای مشکلات تجاری اعتماد کنند.

یکدلی

همدلی نه تنها یک مهارت فوق‌العاده برای درک بهتر مشتریان است، بلکه می‌تواند به شما در حل مشکلات از دیدگاه آنها و به دست آوردن بینش در فرآیند طراحی کمک کند. در نهایت، محصول یا خدمات شما باید به گونه ای ساخته شود که به بهبود زندگی و تجربیات دیگران کمک کند، بنابراین هرگز چشم پوشی از دیدگاه همدلانه از جهان را فراموش نکنید.

خوش بینی

IDEO تفکر طراحی را ذاتاً خوش بینانه توصیف می کند. برای مقابله با یک چالش طراحی، باید باور داشته باشید که پیشرفت یک گزینه است. خوش بینی این پذیرش امکان و دانش است که راه حل بهتری برای مشکل وجود دارد.

ابهام را در آغوش بگیرید

طراحان متفکر طراحی از ندانستن پاسخ مسئله شروع می کنند. این ابهام ممکن است در ابتدا احساس ناراحتی کند، اما با در آغوش گرفتن آن، می توانید خود را به روی ایده های خلاقانه باز کنید و به راه حل های غیر منتظره برسید.

تکرار، تکرار، تکرار

تفکر نهایی طراحی IDEO در مورد تکرار است . برای رسیدن به راه حل مناسب، باید بازخوردهای اولیه و مکرر از مشتریان دریافت کنید. با بهبود و اصلاح مداوم کار خود، می توانید ایده های بهتری تولید کنید و سریعتر به راه حل مناسب برسید.

ذهنیت های تفکر طراحی مدرسه Stanford d

مدرسه Stanford d.School منبع اصلی بود که سال‌ها پیش برای اولین بار با ذهنیت‌های تفکر طراحی آشنا شدیم. آنها همچنین آنها را در طول سال ها به روز کرده اند … یکی از موارد مورد علاقه قبلی من “نمونه اولیه به سمت یک راه حل” بود. در اینجا طرز فکر Stanford d.school … شبیه به طرز فکر طراحی انسان محور IDEO است زیرا هر دو Stanford d.school و IDEO ریشه های Palo Alto/Kelley مشابهی دارند. نشان بده، نگو

مانند IDEO، مدرسه Stanford d.school به شدت ایده استفاده از نمونه های اولیه و مدل های واقعی را برای نشان دادن ایده های خلاقانه شما ترویج می کند. ذهنیت “نمایش، نگو” در مورد ارتباط بینش شما از طریق استفاده از تجربیات، تصاویر و داستان است.

بر ارزش های انسانی تمرکز کنید

همدلی ذهنیت مهم دیگری است که در اینجا وجود دارد. با تمرکز بر افرادی که برای آنها طراحی می کنید، می توانید ایده های جدیدی را که هرگز بدون رویکرد انسان محور فکر نمی کردید، باز کنید.

وضوح کاردستی

همه درهم ریختگی ها را از بین ببرید و ایده خود را واضح و ساده توضیح دهید. چشم اندازی داشته باشید که دیگران بتوانند به سرعت آن را درک کنند و بتواند الهام بخش عمل باشد.

آزمایش را در آغوش بگیرید

نمونه سازی به شما کمک می کند یاد بگیرید و فکر کنید. همیشه فقط اعتبار یک ایده یا به دست آوردن شواهدی از راه حل درست نیست. همچنین می تواند به سادگی به اقدام در مورد یک ایده برای درک بهتر آن کمک کند.

حواستان به فرآیند باشد

همیشه به یاد داشته باشید که در فرآیند طراحی کجا هستید، چه چیزی را می خواهید انجام دهید و چه کاری باید انجام دهید. به فرآیند تفکر طراحی اجازه دهید تا اقدامات شما را از ابتدا تا انتها هدایت کند.

تعصب نسبت به اقدام

این طرز فکر به این معنی است که شما بیشتر روی عمل متمرکز هستید تا فکر کردن. به جای اینکه در مورد یک ایده صحبت کنید، آن ایده را می گیرید و آن را به واقعیت تبدیل می کنید. با این کار، ما چیزهای بیشتری در مورد فرآیند و چگونگی بهبود آن در آینده می آموزیم.

همکاری رادیکال

این ذهنیت نهایی دانشگاه استنفورد در مورد نیاز به همکاری است. طراحان شگفت‌انگیز می‌دانند که برای درک واقعی یک مشکل و تکامل راه‌حل، افراد زیادی از هر زمینه و تجربه لازم است.

به عنوان رهبران جنبش تفکر طراحی از Palo Alto، IDEO و Stanford d.school هر دو بینش قدرتمندی در مورد فرآیند تفکر طراحی و اینکه کدام ذهنیت های تفکر طراحی برای توانمندسازی نوآوری مورد نیاز است، دارند. امیدواریم این ذهنیت‌ها به شما انگیزه دهد تا فرآیندهای خود را بهبود ببخشید و خلاقیت را در سازمان خود از امروز شروع کنید تا تجربیات بهتری برای کسانی که به آنها خدمت می‌کنید طراحی کنید.

طراحی ذهنیت های تفکر از کتاب تفکر طراحی PDMA

مایکل لوچز در کتاب ” تفکر طراحی: ملزومات توسعه محصول جدید از PDMA” شش اصل مشترک از طرز فکر و فلسفه طراحی را شناسایی می کند. شش عبارتند از:

مردم محور

این طرز فکر طراحی در مورد طراحی و ساختن برای افراد است. در نظر داشتن مخاطبان خود در طول ایده پردازی، برای یافتن راه حل مناسب برای غلبه بر یک مشکل یا چالش، بسیار مفید است.

بین رشته ای و مشارکتی

نوآوری، به ضرورت، یک تلاش مشترک است. همچنین باید از رشته ها و زمینه ها عبور کند تا راه حل های جدید و خلاقانه برای مشکلات مبتنی بر چالش را باز کند.

کل نگر و یکپارچه

در طول فرآیند تفکر طراحی، ممکن است به دنبال پیوند ایده ها یا مفاهیم به ظاهر مجزا در یک ایده باشید. با نگاهی فراتر از تک تک قطعات، می توانید شروع به تجزیه و تحلیل تصویر بزرگ کنید و اینکه چگونه همه چیز می تواند به صورت یکپارچه با هم کار کند.

انعطاف پذیری و راحتی با ابهام

راحت بودن با ماهیت مبهم ایده پردازی و فرآیند خلاقانه یکی دیگر از ذهنیت های مفید است. انعطاف‌پذیری به شما امکان می‌دهد از زوایای مختلف به راه‌حل‌های پیشنهادی نگاه کنید و در محل از آموزه‌های تحقیق، تجربه واقعی یا نتایج شبیه‌سازی‌شده بیاموزید.

مهارت های ارتباطی چندوجهی

ارتباطات چندوجهی فرم های نوشتاری، صوتی و بصری را برای انتقال یک ایده یا راه حل ترکیب می کند. مهارت تفکر به روش های مختلف و استفاده از تمام ابزارها و روش های موجود بخشی از این طرز تفکر خلاق است.

ذهنیت رشد

طرز فکر برای رشد یعنی راحت بودن با تغییر. نوآوری مستلزم عبور از مرزهای این است که چگونه کاری همیشه انجام شده است تا به یک مشکل با دیدی جدید نگاه شود.

فهرستی از طرز فکرهای مرتبط با تفکر طراحی، همچنان در حال رشد و تغییر است. تحقیق و کتاب محبوب کارول دوک در مورد ” ذهنیت رشد ” یک دیدگاه کلی ذهنی خوب است که قبل از غواصی عمیق تر در ذهنیت های خلاقانه خاص تفکر طراحی که در بالا ذکر شد، یاد بگیرید.

طراحی ذهنیت های تفکر از جعبه ابزار طراحی تفکر

در کتاب جعبه ابزار تفکر طراحی: راهنمای تسلط بر محبوب‌ترین و ارزشمندترین روش‌های نوآوری ، نویسنده ذهن مبتدیان را به عنوان یک طرز فکر مفید طراحی معرفی می‌کند.

ذهن مبتدی

ذهن افراد مبتدی از شرکت کنندگان می خواهد که ذهن خود را پاک کنند و خود را به جای کسی بگذارند که چیزی در مورد موضوع مورد نظر نمی داند. ما اساساً در حال تبدیل شدن به “بیگانگان” از سیاره دیگری هستیم که برای اولین بار وضعیت را مشاهده می کنند. این طرز فکر به شما اجازه می دهد تا حذف کنید:

  • پیش داوری در مورد نحوه عملکرد یک چیز
  • انتظارات در مورد آنچه اتفاق خواهد افتاد

و همچنین به شما این توانایی را می دهد که:

  • موضوعات را عمیق تر درک کنید
  • به روی دنیایی از امکانات باز باشید
  • زود شکست بخورید و اغلب سریع یاد بگیرید
ذهنیت های دیگر

این کتاب همچنین مجموعه‌ای از ویژگی‌های ضروری دیگر برای طرز فکر طراحی و نوآوری را شرح می‌دهد، از جمله:

  • شروع از انسان، ناامیدی و نیازهای آنها
  • همکاری با تیم های بین رشته ای
  • آزمایش و نمونه سازی
  • تجسم و نمایش ایده ها
  • پذیرش و پذیرش پیچیدگی
ذهنیت های فکری را از طراحی زندگی و زندگی کاری خود طراحی کنید

بیل برنت و دیو ایوانز از مدرسه استنفورد دی کتاب های محبوب طراحی زندگی و طراحی زندگی کاری را نوشتند . در اینجا چند طرز فکر آنها به عنوان با ارزش ترین در کار نوآوری مشترک است:

کنجکاوی

کنجکاوی همه چیز در مورد اکتشاف است. کاری جدید انجام دهید، از هنجارهای خود منحرف شوید و سعی کنید با چیزهایی در زندگی ارتباط برقرار کنید که معمولاً انجام نمی دهید. این رویکرد به زندگی می تواند به شما کمک کند راه حل هایی را پیدا کنید که قبلاً به آنها فکر نمی کردید.

تعصب به اقدام

این یک تعهد برای ایجاد راه خود به جلو است. به جای اینکه فقط در مورد چیزی بخوانید، آن را امتحان کنید. نمونه سازی و آزمایش برای فرآیند نوآوری ضروری است.

مشکلات قالب بندی مجدد

زمانی که گیر می کنید مشکلی را مجدداً قاب بندی کنید تا به شما کمک کند تا در این فرآیند به جلو بروید. از چارچوب “وای من” اجتناب کنید و به کار کردن در آن ادامه دهید. نگران نباشید که هنوز همه پاسخ ها را دارید.

اطلاع

از روند و ماهیت نوآوری به عنوان آشفته، پیچیده و غیرقابل پیش بینی آگاه باشید.

همکاری رادیکال

بهترین نوآوران می‌دانند که تنها نیستند و می‌دانند چه زمانی باید کمک بخواهند. چالش های زندگی، کار و تفکر طراحی شما فرآیندهای مشارکتی هستند.

چه موضوعاتی را در مجموعه‌های مختلف تفکر طراحی متوجه می‌شوید؟
ذهنیت های مورد علاقه شما برای تفکر طراحی چیست؟ چه چیز دیگری اضافه می کنید؟

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *