شکست بلک بری معضل همیشگی نوآوران فناوری را نشان می دهد

اکنون به خوبی شناخته شده است که شرکت های موفق اغلب عادت آزاردهنده ای دارند که چیز بزرگ بعدی را از دست می دهند. کلایتون کریستنسن از هاروارد آن را به عنوان معضل مبتکر مطرح کرد . او همچنین توصیه هایی در مورد چگونگی اجتناب از سرنوشت ارائه کرد.

با این حال، چیزی که مشخص نیست این است که وقتی شرکت‌ها علیرغم بهترین نیت خود، قایق را از دست می‌دهند، چه کاری باید انجام دهند. این به‌طور مکرر اتفاق می‌افتد، به‌ویژه در دنیای پرشتاب ارتباطات، که در آن اختلالات سریع‌تر از آن‌چه بتوانید بگویید «آیا این واقعاً کار می‌کند؟» رخ می‌دهد.

زمانی که شرکت‌ها دستگیر می‌شوند، معمولاً شروع به وحشت می‌کنند و تلاش‌های دیوانه‌واری را برای جبران به هر قیمتی آغاز می‌کنند. از آنجایی که آنقدر مشغول هستند، باز هم چیز بزرگ بعدی را از دست می دهند. دوراهی باعث ایجاد دوراهی می شود. شرکت ها دو بار در یک دام می افتند.

اگر یک موج را از دست بدهید…

بلک بری نمونه‌ای است، تولیدکننده گوشی که ثروت خود را با فناوری نوآورانه ارسال ایمیل به دست آورده است. کیبوردهای qwerty آن به استاندارد واقعی در دنیای شرکت تبدیل شد. با این حال، در اوج موفقیت، بلک بری محبوبیت روزافزون دستگاه های صفحه لمسی را نادیده گرفت و همچنین نتوانست از پتانسیل مخرب فروشگاه های اپلیکیشن موبایل استقبال کند.

یک ایمیل هفتگی با تجزیه و تحلیل مبتنی بر شواهد از بهترین محققان اروپا

مدیران واقعاً این را تنها زمانی تشخیص دادند که سود و سهام آن شروع به کاهش کرد. در آن زمان، متأسفانه، مزیت های نام تجاری و شبکه ای که اپل و اندروید از آن بهره می بردند، غیرقابل نفوذ شده بود. البته این موضوع مانع از تلاش بلک بری نشد. یک بحران اعلام شد، یک برنامه چرخشی اعلام شد و تمام انرژی برای تولید گوشی‌های Q10 و Z10 به همراه یک سیستم‌عامل اصلاح‌شده صرف شد، که در نهایت قرار بود رهبران جدید گوشی‌های هوشمند را بر عهده بگیرد . جای تعجب نیست که این موضوع کم بود.

داستان بلک بری از آن زمان تاکنون زیبا نبوده است. فروش آتش سوزی آن به تازگی از بین رفته است و مدیر عامل آن برکنار شده است . این شرکت با آینده نامشخصی روبرو است، زیرا برای سرپا ماندن مبارزه می کند.

می توان تعجب کرد که اگر بلک بری به جای تلاش برای عقب نشینی، همان مقدار از منابع را برای ایجاد موقعیت رقابتی برای زمان پس از فروشگاه iOS-app store، که به نظر می رسد در حال محو شدن است، اختصاص می داد، چه چیزی ممکن بود .

بلک بری هنوز هم در بازار کسب و کار، جایی که سرور سازمانی آن وسیله ای مطمئن برای برقراری ارتباط امن را فراهم می کند، طرفدار دارد. اگرچه کارکنان در حال حاضر تمایل دارند چندین دستگاه مختلف را کار کنند، نیاز کسب و کار به یک محیط امن و یکپارچگی کارآمد همچنان وجود دارد. یک صنعت کاملاً جدید در حال ظهور است تا چنین الزامات مربوط به دستگاه را برطرف کند، از شرکت‌های تازه وارد مانند AirWatch، MobileIron و Soti گرفته تا بازیگران معتبری مانند اپراتورهای تلفن همراه که مشتاق بخشی از این عمل هستند.

بلک بری می توانست با استفاده از مزیت سرور سازمانی منحصر به فرد خود از این توسعه جلوگیری کند . اکنون می‌توانست این حوزه جدید مدیریت دستگاه تلفن همراه را رهبری کند.

… برای بعدی آماده شوید

British Telecom (BT) داستان متفاوتی دارد. در دهه 90، این شرکت پتانسیل اینترنت و داده شبکه های تلفن همراه نسل سوم را شناسایی کرد. BT مانند بسیاری از رقبا، آل-این شد. با این حال، این شرکت مجبور شد از این فناوری چشم پوشی کند، زیرا سطوح بدهی بالون آن، فروش بازوی موبایل خود، BT Cellnet را در سال 2002، که به O2 تبدیل شد، ضروری کرد.

هنگامی که BT قدرت مالی برای دریافت مجوز 3G، به دست آوردن یک رقیب، یا عمل به عنوان یک اپراتور مجازی، اجاره خطوط از دیگران را به دست آورد، بلافاصله این گزینه ها را دنبال نکرد، حتی اگر Vodafone، O2، T-Mobile و Hutchinson’s 3 شروع به کار کردند. از مزایای 3G لذت ببرید. BT به جای دویدن دنبال قطاری که مدت‌ها پیش رفته بود، بر آماده شدن برای اتفاق بزرگ بعدی تمرکز کرد.

در این مورد، تشابه فزاینده آنچه که می‌توان در شبکه‌های ثابت و تلفن همراه ارائه کرد، همگرایی فزاینده این دو را نشان داد و نویدبخش ایجاد اختلال در مدل‌های تجاری در صنعت بود. اولین کرک BT در این مورد Fusion بود، یک سرویس تلفن همراه و دستگاهی که قرار بود از وای فای BT در هنگام دسترسی به پهنای باند و پوشش تلفن همراه سایر شرکت ها در خارج از آن استفاده کند.

اگرچه Fusion ناموفق بود، اما به دلیل ناسازگاری اپراتورها، تلاش بعدی BT نویدبخش است. اخیراً مجوز 4G را دریافت کرده است و قصد دارد از آن برای ارائه اتصالات پرسرعت به خانواده های دوردست که دسترسی به آنها با کابل سخت است استفاده کند. این به ارائه چند بازی BT از تلفن، اینترنت و تلویزیون دسترسی بسیار بیشتری می دهد. همچنین می توان تصور کرد که مصرف کنندگان بخواهند تمام نیازهای اتصال خود (موبایل و ثابت) را از یک دست دریافت کنند. Broadband Anywhere نوپای BT تلاش می کند تا به این روند خدمت کند.

بنابراین، آمادگی استراتژیک BT ممکن است به آن اجازه دهد تا به راحتی بیشتر از رقبای BSkyB و Vodafone، شکاف تلفن ثابت را پر کند. چشم انداز BT با وجود ضربه ای که به 3G وارد کرد، دوباره مثبت است.

توصیه من برای شرکت هایی که احساس می کنند آخرین موج نوآوری در بخش خود را از دست داده اند؟ با روحیه BT، سعی کنید از وارد شدن به دوراهی های همیشگی خودداری کنید. قبل از تعقیب اخلالگران که قبلاً بازی را به نفع خود تغییر داده اند، دو بار فکر کنید. مرگ بلک بری به عنوان یک هشدار عمل می کند.

در عوض، شرکت‌های فناوری باید دیدگاه بلندتری داشته باشند و روی چیزهای بزرگ بعد از آن تمرکز کنند. بازارها ممکن است یک غفلت را ببخشند. فقط به IBM یا حتی نوکیا فکر کنید، که تاریخچه یک قرن آنها مملو از فرصت های از دست رفته و بازگشت های بعدی است. اما نوآوران فناوری احتمالاً نمی توانند دو بار متوالی شکست بخورند.

اگر یک موج را از دست دادید، پس از آن شنا نکنید. برای بعدی آماده شوید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *