زنان دانشمند در انتشارات دانشگاهی عقب هستند و این مهم است

زنان کمتر از 30 درصد از افرادی را تشکیل می دهند که در مشاغل علم، فناوری، مهندسی و پزشکی (STEM) در سراسر جهان کار می کنند. عدم تعادل جنسیتی در حال تغییر است، اما مردان همچنان در نشر دانشگاهی تسلط دارند. این پیامدهایی برای مشاغل زنان و خود تحقیق دارد.

هدف تعدادی از ابتکارات ترویج مشارکت زنان در STEM است. برای مثال، یونسکو یک پروژه برجسته ارتقای جنسیت دارد. تلاش هایی از این دست منجر به افزایش سریع تعداد زنان شاغل در این رشته ها شده است. در بریتانیا ، ایالات متحده و آفریقای جنوبی ، تعداد مردان و زنانی که برای تحقیقات تکمیلی ثبت نام می کنند، نزدیک به برابر است.

با وجود این پیشرفت‌ها، زنان همچنان در حوزه نشر علمی پست‌های فرعی را اشغال می‌کنند .

جایی که عدم تعادل نشان می دهد

اول اینکه زنان کمتر از مردان در مجلات علمی چاپ می شوند. یافته‌های اخیر در یکی از دانشگاه‌های آفریقای جنوبی نشان می‌دهد که زنان در مقایسه با مردان بازده تحقیقاتی کمتری دارند. این از یافته‌های من در زمینه گیاهان دارویی، محصولات طبیعی و بیوتکنولوژی حمایت می‌کند.

تجزیه و تحلیل جهان، از کارشناسان

بر اساس محاسبات من، زنان تنها در 33 درصد از مقالات منتشر شده در مجلات برتر در این زمینه شرکت داشتند. این با تعداد فزاینده زنانی که مدارک تحصیلات تکمیلی را در این زمینه کسب می کنند، نامتناسب است.

ثانیاً، تعداد کمتری از دانشمندان زن نسبت به مرد وجود دارد که در مجلات با تأثیرگذاری بالا به عنوان نویسنده اول یا به عنوان محقق اصلی در سطح جهان منتشر می کنند. این نشان می دهد که از تخصص فنی زنان دانشمند برای تولید داده ها استفاده می شود، اما آنها دستور کار تحقیقاتی را تعیین نمی کنند.

تحقیقات همچنین به ما نشان می‌دهد که احتمال استناد به مقالات زنان کمتر از مقالات مردانه است. مردان نیز بیشتر از محققان زن به خود استناد می کنند . استنادها به طور فزاینده ای به عنوان معیاری برای سنجش خروجی و تأثیر علمی مورد استفاده قرار می گیرند. و برای دانشمندان آفریقای جنوبی، این اغلب بر نحوه رتبه بندی محققان توسط بنیاد ملی تحقیقات تأثیر می گذارد .

عدم تعادل جنسیتی همچنین در زنان بسیار کمتری نسبت به مردانی که در هیئت مدیره مجلات خدمت می کنند و در فرآیند بررسی همتا در سطح جهانی شرکت می کنند، منعکس می شود.

عواقب

همه این مسائل بر نمایه های علمی تأثیر می گذارد. پیشرفت شغلی یک دانشگاهی به قابل مشاهده بودن برای همسالان بستگی دارد. انتشارات آکادمیک بر چشم انداز شغلی و ارتقاء آنها تأثیر می گذارد. بنابراین وقتی زنان در مقالات علمی کمتر حضور دارند، می تواند پیشرفت آنها را در نردبان علمی کند کند.

یک مطالعه در آفریقای جنوبی نشان داد که بهره‌وری انتشارات مبتنی بر جنسیت با زنانی که عموماً دارای سطوح صلاحیت پایین‌تر و موقعیت‌های سلسله مراتبی پایین‌تری در دانشگاه‌های آفریقای جنوبی هستند، مرتبط است.

این پیامدهایی برای زنان و همچنین برای این حوزه به طور گسترده تر دارد.

نوآوری جنسیتی تحقیق و توسعه ای است که جنسیت و جنسیت را در نظر می گیرد. می تواند نتایج تحقیقاتی و فناوری بهتر و ایمن تری ایجاد کند. بر اساس تجربیات خود، زنان می توانند توجه خود را به حقایق و ایده هایی جلب کنند که ممکن است دیدگاه مردانه از دست برود. اما مشارکت صرف کافی نیست. زنان برای هدایت پژوهش باید رهبر و مسئول باشند.

راه پیش رو

در آفریقای جنوبی، وزارت علوم و فناوری تلاش کرده است تا زنان بیشتری را قادر سازد تا مشاغل STEM را دنبال کنند.

یکی از ابتکارات آن پروژه دکتری آفریقای جنوبی است که منجر به افزایش پیوسته تعداد زنان فارغ التحصیل در این رشته ها شده است.

نالدی پاندور وزیر علوم و فناوری همچنین از تأسیس 42 کرسی تحقیقاتی به رهبری دانشگاهیان زن در سال 2014 حمایت کرد. این پیامی قوی درباره زنان در رهبری دانشگاهی در آفریقای جنوبی بود.

تصدیق و بحث در مورد چالش برابری جنسیتی اولین گام برای یک راه حل مثبت است. اما برای راهنمایی، حمایت و ارتقای زنان در دانشگاه ها و مؤسسات تحقیقاتی بیشتر مورد نیاز است.

سه تغییر می تواند تفاوت ایجاد کند. یکی حضور بهتر در هیئت تحریریه مجلات است. یکی دیگر از استنادات بی طرف جنسیتی است .

سومین تحقیق بیشتر برای آشکار کردن میزان کامل سوگیری و علل آن است. که مسیر برابری را نشان خواهد داد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *