ریاضیات و علوم کلیدی برای باز کردن پتانسیل آفریقا هستند

آنجلینا لوتمبی در یک خانواده دهقانی در منطقه دودوما تانزانیا به دنیا آمد ، جایی که HIV/AIDS بسیاری از جمعیت را از بین برده است. آینده او می توانست به راحتی تیره و تار باشد – اما آنجلینا استعداد زیادی برای ریاضیات داشت. او هزینه تحصیل خود را با فروش نوشیدنی های خنک به همراه خواهر و برادرش تامین کرد و برای تحصیل در دانشگاه دارالسلام کمک هزینه دریافت کرد.

در سال 2004 او به مرکز آفریقای جنوبی موسسه آفریقایی علوم ریاضی (AIMS) رفت . از آن زمان، آنجلینا دکترای خود را در اپیدمیولوژی از دانشگاه بازل در سوئیس دریافت کرده است.

امروز آنجلینا یک دانشمند تحقیقاتی ارشد در موسسه بهداشت ایفاکارا در زادگاهش تانزانیا است. در آنجا، او مدل‌های ریاضی، آماری و محاسباتی را برای اطلاع‌رسانی و مشاوره در مورد تصمیم‌گیری‌های بهداشت عمومی در مورد HIV/AIDS، سل و سایر بیماری‌های اصلی ابداع می‌کند.

آفریقا دارای بسیاری از مشکلات ریشه دار دیگر از جمله فقر، فساد و جنگ است. آیا می توان از طریق نوع کاری که آنجلینا و همکارانش انجام می دهند، با اینها مقابله کرد؟ آیا می توان مسائل آفریقا را از طریق علم ریاضی حل کرد؟

اروپایی ها، خبرنامه هفتگی ما را با تجزیه و تحلیل از محققان اروپایی دریافت کنید

آفریقا باید فناوری خود را تولید کند

چنین پیشنهادی ممکن است عجیب به نظر برسد در حالی که بسیاری از مردم هنوز نیازهای اولیه مانند غذا، آب تمیز و دارو را ندارند. با این حال، در دیدگاه طولانی تاریخ، ریاضیات و علم به عنوان پایه و اساس جامعه مدرن عمل کرده اند، زیرا آنها زیربنای هر فناوری هستند – از لوله کشی گرفته تا مخابرات، پزشکی تا ماهواره.

اما این قاره مشکل دیگری دارد. این تا حد زیادی یک مصرف کننده است تا تولید کننده فناوری های مورد نیاز. اگر این تغییر نکند، آفریقا وابسته و تحت کنترل خارج باقی خواهد ماند و اقتصاد آن تحت سلطه استثمار دیگران از منابع طبیعی آن است. آفریقا تا زمانی که توانایی توسعه خود را ایجاد نکند، هرگز از اتکای خود به کمک های بین المللی فرار نخواهد کرد.

رایانه ها، ارتباطات سیار و فناوری های پزشکی موتورهای مدرن تجارت، رفاه و سلامت عمومی هستند. آفریقا در این زمینه ها در حاشیه خواهد ماند مگر اینکه متخصصان، پیشگامان و مبتکران خود را پرورش دهد.

نگرش نسبت به ریاضیات در آفریقا

این انگیزه پشت AIMS است، شبکه ای از مراکز آموزشی در سراسر قاره که برای توانمندسازی جوانان باهوش آفریقایی برای تبدیل شدن به عوامل تغییر از طریق ریاضیات و علوم پیشرفته ایجاد شده است.

شعار ما – این که انیشتین بعدی باید آفریقایی باشد – نشانه ای است از اینکه چقدر هدفمان بالاست.

کار آسانی نیست. من به عنوان یک بومی آفریقای جنوبی، به طور گسترده در بسیاری از نقاط این قاره سفر کرده ام. در سراسر آفریقا، ریاضیات اغلب به عنوان یک برج عاج در نظر گرفته می شود، یک مطالعه غیرعملی با ارتباط کمی با دنیای واقعی. دپارتمان‌های ریاضی دانشگاه اغلب ضعیف‌ترین بخش‌های دانشگاه هستند.

بسیاری از دانش آموزان فقط موضوع را به عنوان انتخاب دوم می گیرند. از دوران دبستان به بعد، ریاضیات اغلب با یادگیری تکه تکه و حفظ کردن تدریس می شود. اما این تحلیل انتقادی، تفکر مستقل و خلاقیت است که کلید واقعی تعالی ریاضی و علوم است.

این نگرش ها حتی فراتر از مدرسه و دانشگاه باقی می ماند. در جاهای دیگر جهان، موفق ترین شرکت ها – برای مثال گوگل و فیس بوک – فارغ التحصیلان برتر ریاضی را مستقیماً از دانشگاه جذب می کنند تا کدهای پیچیده ای را بنویسند که تجربه ما از دنیای دیجیتال را تعریف می کند. از داده های بزرگ گرفته تا هوش مصنوعی گرفته تا شهرها و جوامع هوشمند، چرخ دنده های رفاه به طور فزاینده ای توسط الگوریتم های ریاضی نیرو می گیرند.

گرد هم آوردن دانشمندان آفریقایی

AIMS یک طرح پان آفریقایی است. تاکنون پنج مرکز در سنگال، کامرون، غنا، تانزانیا و آفریقای جنوبی وجود دارد. ده مورد دیگر در دهه آینده برنامه ریزی شده است و شبکه ای قدرتمند ایجاد می کند که در سراسر این قاره خواهد بود.

هر مرکز دارای یک هیئت دانشجویی فوق العاده، با انگیزه بالا و پان آفریقایی است. کلاس های AIMS فوق العاده متنوع است – موزاییکی از زبان ها، قومیت ها، زبان ها و مذاهب. بیش از 30 درصد دانشجویان را زنان تشکیل می دهند.

دانش‌آموزان از طریق علاقه مشترک خود به ریاضیات، علوم و آینده آفریقا می‌توانند از تفاوت‌های فرهنگی و دیگر تفاوت‌هایی که از لحاظ تاریخی آنها را تقسیم کرده است، فراتر روند.

در طول دهه گذشته، AIMS هزار دانشجو را در سطح کارشناسی ارشد و دکترا فارغ التحصیل کرده است. اما مراکز آن فقط جوانان باهوش آفریقایی را در آفریقا آموزش نمی دهند. آنها همچنین به عنوان آهنربایی عمل می کنند که کسانی را که در خارج از کشور تحصیل کرده اند به آفریقا برمی گرداند تا به عنوان محقق علمی کار کنند.

ویلفرد ندیفون از کامرون یکی است: او دکترای خود را در پرینستون گذراند اما به عنوان یک کرسی تحقیقاتی جوان به AIMS بازگشته است. ویلفرد به تازگی یک پازل ایمنی 70 ساله به نام گناه آنتی ژنی اصلی را حل کرده است که پیامدهایی برای بهبود واکسن ها دارد.

AIMS همچنین دانشمندان برتر بین المللی را به آفریقا می آورد تا دانش خود را به اشتراک بگذارند و تبلیغ کنند. این دسترسی بین المللی مهم است، زیرا کل جهان در آینده آفریقا سهم دارد.

جهان جهانی شده و به هم پیوسته ما به این معنی است که چالش های آفریقا – چه مهاجرت ناشی از گرسنگی یا بیماری هایی مانند زیکا یا چیکونگونیا یا تروریسم – به سرعت برای همه به چالش تبدیل می شود. این مشکلات تنها با تغییرات آب و هوایی، رشد جمعیت، بیکاری و ناامنی بدتر خواهد شد مگر اینکه آفریقایی ها تشویق و توانمند شوند تا شرایط کشورهای خود را بهبود بخشند.

در مارس 2016، بیش از 500 ذهن درخشان علمی و رهبران بین المللی در سنگال برای افتتاحیه مجمع بعدی انیشتین ، که توسط AIMS سازماندهی شده است، گرد هم می آیند. این اجلاس سه روزه استعدادهای نوظهور علمی و فنی در آفریقا و جاهای دیگر را برجسته خواهد کرد و به همکاری هایی دامن می زند که این استعدادها را در جهت توسعه انسانی به کار می اندازد.

موضوع اجلاس «ارتباط علم به بشریت» است. این فرصتی برای روشنفکرترین دانشمندان و رهبران آفریقایی و بین المللی خواهد بود تا تعهد خود را برای کمک به جوانان برای کمک به آفریقا تقویت کنند.

مشکلات پیش روی آفریقا پیچیده است و هیچ پاسخ آسانی وجود ندارد. اما یکی از درس‌هایی که در علم آموخته‌ایم این است که سخت‌ترین مشکلات آن‌هایی هستند که در نهایت مهم‌ترین – و شگفت‌انگیزترین راه‌حل‌ها را به دست می‌دهند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *