من تفکر ضد متعارف (ACT) را حدود یک سال پیش معرفی کردم و آن را در کنفرانس اروپایی خلاقیت و نوآوری (ECCI) در سال 2011 ارائه کردم. از آن زمان، آن را در کارگاه های آموزشی ارائه کرده ام و ACTings (جلسات ACT) را تسهیل کرده ام. با انجام این کار، متوجه شدم که این روش می تواند بهبود یابد. به ویژه، روش نیاز به ساده سازی و وضوح داشت. از این رو، من کاغذ سفید ACT را بازنویسی کردم . در زیر توضیحی در مورد روش ارائه شده است.

ACT یک فرآیند چهار مرحله ای برای تولید ایده های خلاقانه و غیر متعارف برای دستیابی به اهداف و سپس تعریف یک برنامه اقدام اولیه برای اجرای ایده ها است.

1. ساختار شکنی و درک موقعیت.
2. یک هدف سکسی ایجاد کنید.
3. ابداع، بحث و توسعه ایده ها.
4. یک طرح اقدام را ترسیم کنید.

این فرآیند به طور خاص طراحی شده است تا ذهن را فریب دهد تا رویکردی غیرمتعارف به موقعیت داشته باشد و ایجاد ایده های خلاقانه را آسان کند. منطق پشت ACT در فصل بعدی این مقاله توضیح داده شده است.

مرحله 1: ساختار شکنی وضعیت

ACT با یک مشکل یا یک هدف شروع می شود که آن را “موقعیت” می نامیم. هر چقدر هم که وسوسه می شوید از لحظه ای که فکر می کنید مشکل دارید شروع به پیشنهاد ایده کنید، این کار را نکنید! شما به احتمال زیاد فقط ایده های معمولی خواهید داشت. در عوض، برای درک بهتر موقعیت، باید آن را ساختارشکنی کنید. شما این کار را با پرسیدن سوالات باز انجام می دهید. ACT سوالات را در دو دسته ارائه می کند. علاوه بر این، می توانید سوالات خود را بپرسید.

 1. فهم. این سوالات به شما کمک می کند تا شرایط را بهتر درک کنید. آنها عبارتند از: پنج چرا (به زیر مراجعه کنید).
 2. متن نوشته. این سؤالات به شما کمک می کند تا زمینه موقعیت را بهتر درک کنید، مانند “بر اساس چه معیارهایی یک راه حل بالقوه را قضاوت خواهیم کرد؟” و “چه کسی باید در اجرای راه حل مشارکت داشته باشد؟”

Five Whys1 یک راه ساده و در عین حال قدرتمند برای تجزیه و تحلیل یک مشکل است. به سادگی بپرسید “چرا این مشکل است؟” یا “چرا می خواهم به این هدف برسم؟” وقتی پاسخی دریافت کردید، دوباره دلیل آن را بپرسید. آنقدر تکرار کنید که پنج بار دلیل آن را بپرسید – یا نمی توانید عمیق تر بروید. همیشه باید ساختارشکنی خود را با پنج دلیل شروع کنید.

علاوه بر پرسیدن سوالات، باید پاسخ آنها را نیز بیابید. اگر از پاسخ به سوال خاصی مطمئن نیستید و نمی دانید کجا آن را پیدا کنید، پاسخی بسازید. همین کافی خواهد بود.

مرحله 2: یک هدف سکسی ایجاد کنید

هنگامی که موقعیت خود و زمینه آن را درک کردید، باید یک هدف سکسی برای تیراندازی ایجاد کنید. یک هدف سکسی این است:

 1. جذاب
 2. محرک
 3. مطلوب

تعریف یک هدف سکسی مهم است. همانطور که اشاره شد، یک هدف متعارف راه حل های مرسوم را تشویق می کند. یک هدف سکسی به خوبی چارچوب بندی شده راه حل های غیر متعارف را ایجاد می کند. در واقع، ایجاد ایده های خلاقانه را آسان می کند!
گاهی اوقات اهداف سکسی آشکار هستند. در غیر این صورت، می‌توانیم سؤالاتی در مورد وضعیت بپرسیم، سؤالاتی که به طور خاص برای کمک به تنظیم مجدد هدف شما به یک هدف جذاب طراحی شده‌اند. ACT تعدادی از این سؤالات را ارائه می دهد، مانند: “آیا می توانید این هدف را با استفاده از یک عالی فرموله کنید؟” و “چرا این هدف خسته کننده/متعارف است؟”

مرحله 3: ایده ها را طراحی کنید، بحث کنید و توسعه دهید

هنگامی که هدف سکسی خود را تعیین کردید، گام بعدی این است که ایده های خلاقانه و غیر متعارف خود را ارائه دهید. با این حال، ما یک لیست طولانی از ایده ها یا یک تخته سفید پر از یادداشت های چسبناک نمی خواهیم. در عوض، هدف این است که با ایده‌ها بازی کنید، آنها را زیر سوال ببرید، در مورد آنها بحث کنید، ایده‌هایی را که کار نمی‌کنند را رد کنید و به مفاهیم بزرگ‌تر تبدیل کنید.

در ACT شما تشویق می‌شوید از ایده‌ها، به‌ویژه ایده‌های خسته‌کننده انتقاد کنید، اما همچنین ایده‌هایی را که باور نمی‌کنید قابل اجرا هستند. با این حال، هنگام ACTing (انجام یک جلسه ACT) باید قوانین بحث را رعایت کنید. در واقع، من توصیه می کنم قبل از شروع این قوانین را روی دیوار قرار دهید.

قواعد بحث

 1. همیشه از ایده های خسته کننده انتقاد کنید.
 2. از ایده انتقاد کنید نه از کسی که آن را می پرسد.
 3. اگر ایده ای را نقد می کنید، باید به فردی که آن را پیشنهاد کرده و هر کس دیگری اجازه دهید از آن ایده دفاع کند.

علاوه بر این، اگر یکی از شرکت‌کنندگان جلسه در سلسله مراتب شرکتی بالاتر از دیگران باشد، باید به مردم بگوید که انتظار دارد نظراتش را مورد انتقاد قرار دهد و اگر این اتفاق نیفتد ناامید خواهد شد.
سوالات خود را در مورد هدف سکسی و همچنین ایده های مطرح شده در این بخش از جلسه بپرسید. این به تحریک تخیل و تشویق توسعه ایده ها کمک می کند.

در پایان مرحله 3، باید ایده های بسیار کمی و بسیار قوی داشته باشید. اغلب، شما روی یک ایده تمرکز کرده اید و آن را با جزئیات بیشتری با ایده های اضافی توسعه می دهید. به عنوان مثال، اگر به دنبال محصول جدیدی برای تمیز کردن زمین هستید که شرکت شما می‌تواند معرفی کند، ممکن است چند ایده مانند بو یا محصولات برای انواع کف‌های خاص را قبل از اینکه روی محصولی که شامل یک حشره‌کش ملایم برای دور نگه داشتن حشرات است، بررسی کنید. اگر احساس می کنید این ایده دارای پتانسیل است، شروع به تمرکز روی ویژگی های محصول جدید، شاید ترکیب، رسیدگی به مسائل ایمنی و غیره می کنید. اگر با گذشت زمان، به نظر می رسد که این ایده کار نمی کند، آن را رد می کنید – یا آن را کنار می گذارید – و ایده های دیگر را بررسی می کنید.

این رویکرد با طوفان فکری بسیار متفاوت است. برای نشان دادن، این همان چیزی است که می توانید از طوفان فکری انتظار داشته باشید: ایده های زیادی:

طوفان های فکری ایده های متفاوت زیادی تولید می کنند

و این همان چیزی است که می‌توانید از ACTing انتظار داشته باشید، یک ایده بزرگ (یا دو یا سه) که ایده‌های کوچک‌تر زیادی را در خود جای داده است.

در ACT می توانید انتظار داشته باشید که یک مفهوم بزرگ را توسعه دهید و سپس ایده هایی را به آن اضافه کنید.

اگر با طوفان فکری یا کار با افرادی که آشنا هستند، باید بر تفاوت های بین طوفان فکری و ACT تاکید کنید. با این حال، زمانی که مردم به ACT عادت کنند، بسیار طبیعی خواهد شد.

غیر مرحله ای: ارزشیابی

هدف ACT چشم پوشی از ارزیابی است. در حالت ایده‌آل، مرحله طراحی، بحث و توسعه ایده‌ها، ایده‌ای برای کار کردن در اختیار شما قرار می‌دهد. با این حال، در برخی موارد ممکن است چندین ایده یا یک کمیته خارجی داشته باشید که باید ایده ها را بررسی کند. در این مورد، ایده ها به بهترین وجه با مجموعه معیارهای از پیش تعیین شده ارزیابی می شوند. علاوه بر این، این معیارها باید از قبل به شرکت کنندگان در ACTing اطلاع داده شود تا بتوان آنها را در طول فرآیند در نظر گرفت.

مرحله 4: برنامه اقدام

# با هر شانسی، اکنون یک ایده خلاقانه و غیر متعارف خواهید داشت که انتظار دارید به شما کمک کند تا به هدف جذاب خود برسید. توقف در اینجا و غرق در شکوه خلاقیت خود بسیار آسان خواهد بود! نکن! شما باید یک برنامه عملیاتی ترسیم کنید که بتواند ایده درخشان شما را به نتیجه برساند.

دوست و کارشناس خلاقیت من، فرناندو کاردوسو د سوزا، یک رویکرد فوق العاده و ساده را برای ترسیم یک طرح اقدام اولیه ایجاد کرده است. به سادگی از تیم ASKing بخواهید که یک سند WASNT (مراحل مورد نیاز برای چیست) برای ایده آماده کند. برای مثال، اجازه دهید تصور کنیم که راه‌حل جذاب محصول جدید، ساختن یک تلفن همراه به صورت یک جفت حلقه است که یکی روی انگشت شست و دیگری روی انگشت کوچک قرار می‌گیرد تا مردم بتوانند تنها با استفاده از دستان خود تماس تلفنی برقرار کنند. سپس می‌پرسید: «مراحل لازم برای تحقق زنگ تلفن دوگانه چیست؟» سپس می توانید لیستی از مراحل ایجاد کنید که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. یک ماکت برای فروش داخلی بسازید
 2. یک نمونه اولیه برای آزمایش فنی بسازید
 3. ارائه نمونه اولیه به بازاریابی
 4. و غیره…

با این حال، در زندگی واقعی، فهرست جزئیات بیشتری خواهد داشت. تعیین افراد برای مسئولیت هر کار نیز مهم است. سند WASNT یک طرح کلی پروژه نیست. این به سادگی یک برنامه اقدام پیشنهادی برای شروع است. در واقع، در بسیاری از موارد، اولین قدم تهیه یک طرح کلی پروژه خواهد بود.

نوآوری و ریسک

در دنیای شرکت‌ها، ایده‌های بسیار خلاقانه از چندین نقص رنج می‌برند. دو مورد از آنها باید در هنگام تهیه پیش نویس برنامه اقدام شما را نگران کنند. اولاً، ایده های بسیار خلاقانه پرخطر هستند. ثانیاً، در نتیجه این ریسک، فروش آنها به تصمیم گیرندگان، افراد یا کمیته ها، اغلب دشوار است.

یک نوآوری موفقیت آمیز می تواند شرکت شما را متحول کند. این می تواند یک شرکت دست و پاگیر را به یک رهبر بازار تبدیل کند. می تواند زیان سالانه را به سود سالانه تبدیل کند. اما همچنین می تواند به طرز بدی شکست بخورد. همه نوع دلیل برای این وجود دارد. این فناوری ممکن است پیچیده تر از آن چیزی باشد که شما تصور می کنید، ممکن است نیاز در بازار وجود نداشته باشد. ممکن است خیلی از زمان خود جلوتر باشید. مشتریان شما ممکن است در ترجیحات خود بسیار محافظه کار باشند. به عنوان مثال، از منظر فنی، احتمالاً نوآورترین خودروساز آمریکایی تا کنون Cord Automobile بوده است. در دهه 1930، استراتژی Cord ساخت خودروهای منحصر به فرد و خلاقانه بود. و آنها انجام دادند! اما، قبل از پایان دهه 1930، شرکت از کار افتاده بود. به نظر می رسد در آن زمان مردم چنین خودروهای خلاقانه ای را نمی خواستند.

تصمیم گیرندگان تمایل به ریسک دارند و در نتیجه ممکن است به سرعت سعی کنند یک ایده بسیار خلاقانه را علی رغم پتانسیل آن برای نوآوری از بین ببرند. بدتر از آن، در بیشتر سازمان‌ها، تعداد افرادی که قدرت کشتن یک ایده را دارند بسیار بیشتر از افراد دارای قدرت مجوز دادن به یک ایده هستند.

شما باید این را در هنگام تهیه یک برنامه عملیاتی در نظر داشته باشید. به این فکر کنید که چه کسی باید ایده ای را بخرد، چه کسی ممکن است یک ایده را بکشد، چه کسی می تواند کمک کند و با چه موانعی ممکن است روبرو شوید. ACT تعدادی سؤال ارائه می دهد (احتمالاً تا به حال متوجه شده اید که ACT در سؤالات مهم است!) که می تواند به گروه ها کمک کند تا برای چالش های اجرای یک ایده بسیار خلاقانه برنامه ریزی کنند. علاوه بر این، می‌توانید به طرح اجرای ایده خلاق (CIIP) 4 من نگاه کنید که بسیاری از این چالش‌ها را برطرف می‌کند.

انجام دهید!

اگر این فرآیند را دنبال کرده باشید، اکنون یک ایده خلاقانه و باورنکردنی برای رسیدن به هدف خود و برنامه ای برای شروع آن خواهید داشت. پس برای چی منتظری؟ شروع کنید! در تجربه من، دلیل شماره یک عدم وقوع نوآوری ها عدم اقدام در مورد ایده های خلاقانه است. این یکی از دلایلی است که چرا برنامه اقدام بخش مهمی از ACT است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *