راز تفکر خلاق این است که با مشکلات خوب شروع کنید. سپس باید آن مشکلات را به چالش های فکری تبدیل کنید. پس از آن، ایده های بزرگ تقریبا خود را اختراع می کنند.

تقریباً هر ایده خلاقانه یک راه حل بالقوه برای یک مشکل است. نظریه نسبیت انیشتین در مورد حل اختلاف بین الکترومغناطیس و فیزیک بود. پست های مربوط به یافتن یک کاربرد برای چسب نه چندان چسبنده بود. نقاشی‌های کوبیست پیکاسو در مورد حل مشکل بازنمایی فضای سه بعدی روی بوم‌های دو بعدی بود. و غیره و غیره.

قبل از اینکه حتی به ایده پردازی فکر کنید، باید مشکل خود را به چالش تبدیل کنید. زیرا اگر شروع به تولید ایده برای حل مشکل اشتباه کنید، ممکن است ایده های خوبی داشته باشید – اما احتمالاً راه حل های بدی خواهند بود.

یک زن خوداشتغال در حال خرید ویترین است و یک لباس زیبا می بیند. او فکر می کند که برای پذیرایی آتی که امیدوار است مشتریان احتمالی را تحت تأثیر قرار دهد، عالی است. متأسفانه قیمت این لباس 3000 یورو است و حساب بانکی او تقریباً خالی است. او با خود فکر می کند: “چطور می توانستم 3000 یورو برای خرید آن لباس به دست بیاورم؟” او ممکن است ایده های خوبی به ذهنش برسد.

اما حقیقت این است که مشکل او ربطی به لباس ندارد. مشکل او این است که نیاز به توسعه کسب و کار جدید دارد. یکی از راه های انجام این کار، جذب مشتریان جدید است. پوشیدن یک لباس خیره کننده در یک مهمانی ممکن است یکی از روش های حل این مشکل باشد. اما راه حل های بسیار بیشتری وجود دارد – و بسیاری از آنها احتمالاً مقرون به صرفه تر از یک لباس 3000 یورویی هستند، به خصوص اگر او پول زیادی نداشته باشد.

در عوض، او باید از خود بپرسد: “چگونه می توانم مشتریان جدیدی برای کسب و کار خود به دست بیاورم؟” یا بهتر است، “از چه راه هایی می توانم کسب و کار بیشتری توسعه دهم؟”

سوال یا چالش اخیر ممکن است به ایده هایی مانند ارائه محصولات یا خدمات جدید به مشتریان فعلی منجر شود. افزایش قیمت های او؛ درخواست ارجاع و سایر فعالیت‌هایی که ارتباط بسیار کمی با لباس‌های جدید دارند و ارتباط زیادی با ایجاد کسب‌وکار او دارند.

اکثر مردم شبیه زن داستان بالا هستند. وقتی مشکلی دارند، فوراً به دنبال راه‌حل می‌گردند و از فکر کردن برای خود مشکل کوتاهی می‌کنند. افراد خلاق بهتر می دانند. آنها با بررسی مشکل و تبدیل آن به یک چالش خلاق شروع می کنند.

بهترین راه برای شروع تبدیل مشکل به چالش این است که مشکل خود را در مرکز یک برگه کاغذ یادداشت کنید. حالا سعی کنید مشکل را حل کنید. از خود بپرسید “چرا این یک مشکل است؟”، “چه چیزی باعث این مشکل می شود؟”، “چه چیزی پشت این است؟”، “چه مسائل دیگری در خطر است؟” و غیره بپرس چرا؟” تا زمانی که دیگر نتوانید به خودتان پاسخ دهید. تمام پاسخ های خود را روی برگه بنویسید. در این مرحله، مشکل اصلی و همچنین مسائل کلیدی مرتبط آشکار خواهد شد. بیایید این را مشکل بزرگ بنامیم.

گام بعدی این است که مشکل بزرگ را به یک یا چند چالش کوتاه و ساده تبدیل کنید. چالش ها معمولاً با

 • “از چه راه هایی ممکن است من/ما…؟”
 • “چطور ممکن است من/ما…؟”
 • “چه نوع… ممکن است من/ما…؟”

چالش های خود را تا حد امکان ساده نگه دارید. اجتناب کردن:

 • معیارهای
  محدود کننده معیارهای محدود کننده خلاقیت باز را مسدود می کنند. آنها را از چالش کنار بگذارید – اما بعداً زمانی که زمان ارزیابی ایده ها فرا رسید از آن معیارها استفاده کنید.
 • ترکیب دو یا چند چالش در یک چالش واحد.
  ترکیب دو یا چند موضوع در یک چالش واحد (مانند «چگونه می‌توانیم درآمد بیشتری کسب کنیم و کمتر کار کنیم؟») طوفان‌های فکری را گیج می‌کند و منجر به ایده‌هایی می‌شود که قادر به حل هر یک از مشکلات نیستند. بهتر است چنین چالش‌هایی را به چالش‌های فردی تقسیم کنید و هر بار طوفان فکری کنید. ابتدا با مهمترین چالش شروع کنید.
 • چالش‌های مبهم چالشی
  مانند «نیاز به پول» واقعاً واضح نیست و احتمالاً منجر به ایده‌هایی می‌شود که واقعاً واضح نیستند. چالش های خود را برای همه روشن کنید. و آنها را با استفاده از کلمات بالا بیان کنید.

هنگامی که چالش خود را به دست آورید، خلق ایده هایی که آن را حل می کند بسیار آسان است. اما قبل از شروع طوفان فکری، چند نکته وجود دارد که باید در نظر داشته باشید.

 • ابتدا ایده ایجاد کنید. هیچ چیز بیشتر. تنها پس از پایان یافتن ایده‌ها، باید حتی به بررسی آن‌ها فکر کنید و تصمیم بگیرید که کدامیک را اجرا کنید.
 • هنگام ایجاد ایده، چه به تنهایی و چه در گروه، هرگونه انتقاد را ممنوع کنید. علاوه بر این، ضروری است که هر ایده را بدون توجه به اینکه چقدر احمقانه، احمقانه یا غیرممکن به نظر می رسد، یادداشت کنید. احمقانه ترین ایده ها گاهی خلاقانه ترین و اغلب بسیار الهام بخش هستند.
 • در اولین ایده ای که به ذهنتان می رسد متوقف نشوید. اولین ایده خوبی که به ذهن می رسد به ندرت خلاقانه ترین است – بیشتر به این دلیل که تقریباً همیشه واضح ترین است. بهتر است ایده های زیادی تولید کنید و سپس تصمیم بگیرید که کدام ایده را انتخاب کنید.

بنابراین راز ایجاد ایده های عالی شروع با یک چالش بزرگ است. سپس ایده تولید کنید، تولید کنید، تولید کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *