دانشمندان آفریقایی در عرض چند دقیقه یک قدم به آزمایش سل نزدیکتر می شوند

سل در کنار اچ آی وی/ایدز به عنوان عامل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان قرار دارد. بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی ، 1.5 میلیون نفر در سال 2014 بر اثر سل جان خود را از دست دادند. چالش های مقابله با این بیماری شامل این واقعیت است که افراد خیلی دیر آزمایش می شوند و چرخش برای اکثر آزمایش ها طولانی است. برای رفع این مشکل، یک آزمایش تشخیصی سریع در نقطه مراقبت برای سل توسط یک تیم چند ملیتی از دانشمندان به رهبری محققان دانشگاه Stellenbosch در آفریقای جنوبی ایجاد شده است. یکی از مخترعان آن، پروفسور گرهارد والزل، با کندیس بیلی، سردبیر بهداشت و پزشکی مجله مکالمه آفریقا صحبت کرد.

آزمایش‌ها سل تاکنون چگونه انجام شده است و چه چالش هایی وجود دارد؟

سه تست اصلی وجود دارد که در حال حاضر در حال استفاده هستند.

یک آزمایش کشت – حساس ترین – به افراد نیاز دارد که نمونه خلط تولید کنند که به آزمایشگاه مرکزی فرستاده می شود که در آنجا آزمایش کشت انجام می شود. نتیجه مثبت بعد از ده روز ظاهر می شود. یک نتیجه منفی تایید شده تا 42 روز طول می کشد.

یک ایمیل هفتگی با تجزیه و تحلیل مبتنی بر شواهد از بهترین محققان اروپا

مشکل این آزمایش این است که فقط در آزمایشگاه‌های متمرکز موجود است، به این معنی که بیماران باید چندین بار به بیمارستان یا مرکز بهداشتی مراجعه کنند تا نتایج خود را دریافت کنند. و بسیار گران است.

سپس آزمایش میکروسکوپ خلط وجود دارد. این به طور گسترده در آفریقا استفاده می شود. لازم است اسلایدهای خلط هر بیمار به صورت جداگانه بررسی شود.

تست ارزان است. اما کار فشرده است، به این معنی که فقط تعداد محدودی از آزمایش های اسمیر را می توان در روز ارزیابی کرد. علاوه بر این، فقط 60 درصد میزان حساسیت دارد.

علاوه بر این، این آزمایش چالش های خاصی را برای کودکان و افراد مبتلا به HIV ایجاد می کند.

در مورد کودکان خردسال، باید از معده آنها نمونه برداری شود زیرا آنها نمی توانند دستورالعمل ها را برای تولید یک نمونه خلط با کیفیت خوب دنبال کنند. این امر مستلزم استفاده از لوله بینی است که برای کودک یا مراقب سلامت خوشایند نیست.

این آزمایش همچنین برای افراد مبتلا به HIV موثر نیست. این به این دلیل است که خلط آنها اغلب دارای سطوح پایینی از باکتری است که می تواند منجر به نتیجه آزمایش منفی کاذب شود.

همچنین یک آزمایش مولکولی وجود دارد که DNA باکتری را در نمونه خلط تشخیص می دهد. این آزمایش تنها دو ساعت طول می‌کشد تا به نتیجه برسد و اگرچه تشخیص سل را سرعت می‌بخشد، اما به طور گسترده در دسترس مردم مناطق روستایی نیست زیرا ابزارها به صورت متمرکز قرار می‌گیرند.

آزمایش شما چگونه این را تغییر خواهد داد؟

اگر آزمایش ما پس از تکمیل آزمایشات بالینی پذیرفته شود، می تواند نتایج تقریباً فوری ارائه دهد. افراد می توانند با یک بار مراجعه به یک مرکز مراقبت های بهداشتی تشخیص داده شوند و درمان را شروع کنند.

این آزمایش با خون به دست آمده از نیش انگشت انجام می شود و می تواند در کمتر از یک ساعت تشخیص سل را بدهد. تست تشخیصی یک ابزار دستی و با باتری است که مواد شیمیایی موجود در خون افراد مبتلا به سل احتمالی را اندازه گیری می کند. این آزمایش لازم نیست در آزمایشگاه انجام شود و کارکنان مراقبت های بهداشتی می توانند آن را با حداقل آموزش انجام دهند.

این یک تست غربالگری کم هزینه است و این پتانسیل را دارد که به طور قابل توجهی تشخیص سل را در تنظیمات محدود به منابع تسریع کند.

آزمون در چه مرحله ای است؟

تست هنوز در حال توسعه است. ما امضای زیستی را به ثبت رسانده ایم که سطوح مواد شیمیایی در خون بیمار را مشخص می کند. امضای زیستی از ترکیبی از مواد شیمیایی تشکیل شده و وضعیت بیماری را نشان می دهد. این امضا توسط دانشمندان آفریقایی کشف شد. مخترعان شامل دانشمندان آفریقای جنوبی، کامرونی و اتیوپیایی بودند.

دقت و کارایی این آزمایش در پنج کشور آفریقایی طی سه سال آینده آزمایش خواهد شد. ما 800 نفر را که دارای علائم سل هستند از نامیبیا، گامبیا، اوگاندا، اتیوپی و آفریقای جنوبی استخدام خواهیم کرد.

سایت های تحقیقات بالینی در هر پنج کشور راه اندازی یا تقویت خواهند شد. و کشورهای شرکت کننده قادر خواهند بود از داده های تولید شده از این پروژه استفاده کنند.

ما همچنان در تلاش هستیم تا امضا را با افزودن نشانگرهای اضافی بهبود دهیم. علاوه بر این، ما می‌خواهیم دستگاه را بهینه‌سازی و تنظیم کنیم تا آن را قادر به اندازه‌گیری امضا روی نواری شبیه به تست بارداری یا نوار تست گلوکز کنیم.

چرا این آزمون برای آفریقای جنوبی مهم است؟

آفریقای جنوبی بالاترین نرخ سل را در جهان دارد. هر سال بین 450000 تا 500000 نفر به سل مبتلا می شوند. این به کشور نرخ بروز 834 عفونت را برای هر 100000 نفر می دهد. در بقیه قاره، میزان بروز بین 300 تا 600 عفونت به ازای هر 100000 نفر است. در چین میزان بروز در هر 100000 نفر 68 نفر و در اکثر کشورهای اروپایی کمتر از 10 به ازای هر 100000 نفر است.

یکی از چالش‌های آفریقای جنوبی این است که مردم مناطق دورافتاده با شیوع بالای سل هنوز از پیشرفت‌های جدیدتر در آزمایش سل بهره‌مند نمی‌شوند. در نتیجه آنها با تأخیرهای تشخیصی طولانی مواجه می شوند و اغلب باید قبل از تشخیص در موارد متعدد به کلینیک مراجعه کنند.

این آزمایش به این معنی است که کارکنان مراقبت های بهداشتی با حداقل آموزش می توانند از این آزمون در سطح پایه استفاده کنند و به نتایج آزمایش غربالگری دسترسی فوری داشته باشند.

همچنین هزینه آزمایش سل را کاهش می دهد. هزینه آزمایش ما در ابتدا 2.5 دلار آمریکا برای هر آزمون بود. با تجاری سازی، این قیمت می تواند به طور قابل توجهی کاهش یابد. در حال حاضر هزینه آزمایش کشت برای هر آزمایش 45 دلار است در حالی که آزمایش نمونه DNA برای هر آزمایش 12 دلار هزینه دارد.

چگونه این آزمایش با تصویر بزرگتر مقابله با سل مطابقت دارد؟

این آزمایش به بهترین وجه به عنوان آزمایش غربالگری استفاده می شود. این به این دلیل است که می‌تواند افرادی را که نیاز به بررسی بیشتر دارند شناسایی کند و می‌تواند کسانی را که نیاز ندارند بررسی کند. تاکنون توانسته ایم 70 درصد بیمارانی را که نیازی به آزمایشات بیشتر ندارند شناسایی کنیم.

سازمان بهداشت جهانی آزمایش غربالگری را برای مناطق با شیوع بالا، برای افرادی که با افراد مبتلا به سل در تماس هستند، مبتلایان به HIV، افراد بی خانمان، افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف و کسانی که در مناطقی با دسترسی ضعیف زندگی می کنند، مهم تشخیص داده است. خدمات تشخیصی

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *