خلاقیت :موانع و راه حل ها


اینها توصیه های کلاسیک برای مدیریت موفق نوآوری هستند : به سادگی خارج از چارچوب فکر کنید. تمام موانع خلاقیت و نوآوری را فراموش کنید. و در ذهن خود کاملاً آزاد باشید. آسان به نظر می رسد، اینطور نیست؟ اما آیا کار می کند؟

تصور کنید که در بخش بازاریابی یک شرکت داروسازی مشغول به کار هستید. آیا به سرعت تمام محدودیت های اعمال شده برای تبلیغات در صنعت را فراموش می کنید؟ یا شما یک حسابدار رسمی هستید. چرا همه چیزهایی را که در مورد قوانین موجود آموخته اید به آب نمی اندازید؟ سخت میشه

همه ما موانع ذهنی برای خلاقیت و نوآوری در سر داریم. آنها کار می کنند – مهم نیست که آیا شما در حال توسعه یک استراتژی نوآوری جدید ، ایجاد یک فرهنگ نوآوری  هستید یا به دنبال پیشنهادهای جدید برای روند بهبود مستمر هستید .

 

مانع خلاقیت و نوآوری : عادات شما

تصور کنید چیزی غیرعادی می بینید: یک ایده جدید، یک راه حل غیر معمول. به جای تشویق، ابتدا احساس طرد شدن می کنید. فکر می کنید “عجیب به نظر می رسد”. شاید شما نیز تمایل داشته باشید که بگویید “wierdo”. چرا اینطور است؟ بسیار ساده: مغز ما به طور خودکار راه حل های شناخته شده را به راه حل های ناشناخته ترجیح می دهد. این سریعتر از جستجوی مداوم برای راه حل های جدید عمل می کند.

شما می توانید این مانع ذهنی برای خلاقیت و نوآوری را روی خودتان آزمایش کنید. پس از اینکه مدت زیادی را برای یادگیری تمام عملکردهای برنامه ایمیل جدید خود صرف کردید، پس از اینکه بالاخره فهمیدید کدام آیتم های منو را باید پیدا کنید و در نهایت متوجه شدید که چگونه نامه ها را دسته بندی کنید، ناگهان پیام زیر ظاهر می شود: «دانلود نسخه 3.1. اکنون. رابط کاربری جدید.” واکنش شما چگونه است؟

  • “بله، عالی، من از رابط کاربری قدیمی خسته شدم!”

  • “به هر حال در تعطیلات کاری برای انجام دادن نداشتم، بنابراین می توانم به تحصیلات تکمیلی و بازآموزی بروم.”

  • “به خاطر خدا، چگونه می توانم از این دانلود جلوگیری کنم؟”

شرط می بندم که شما تمایل به ج دارید. این اولین مانع برای خلاقیت و نوآوری است. مانع عادت یکی از دلایلی است که راه‌حل‌های نوآورانه اغلب دشوارتر از آنچه در ابتدا تصور می‌شود، در بازار ایجاد می‌شوند. مصرف کنندگان نیز موانع نوآوری در ذهن خود دارند که دیواری محکم در برابر جدید ایجاد می کند.

  • چگونه بر این مانع خلاقیت و نوآوری غلبه کنیم؟

مثل همیشه راه حلی را پیدا کنید که مغزتان را بیرون می اندازد. اما به جای اجرای فوری آن، آن را برای بحث مطرح کنید. از همکاران بخواهید ایده شما را انتقادی مطرح کنند. Innolytics ® نرم افزار مدیریت ایده  و نرم افزار مدیریت نوآوری  ارائه پیش نیازهای تکنولوژیکی برای این: انجمن بحث که در آن موجود را می توان به شدت زیر سوال برد.

سد خلاقیت و نوآوری  : مانع امکان سنجی

“غیرممکن!” هنگامی که ایده ای دارید که به نوعی عجیب به نظر می رسد یا دور از دسترس به نظر می رسد، سرتان هزاران ایراد به این موضوع می اندازد که چرا نمی تواند کار کند. این مانع خلاقیت و نوآوری دائما بر سر راه ایده پردازی  و ایده پردازی قرار دارد. “خیلی خیلی گران است.” “ما کارکنان مناسب نداریم.” “این عملا غیرممکن است.” ایرادات اغلب غیر قابل توجیه نیستند: مسیر از اولین ایده تا نوآوری موفق واقعاً گران است، شایستگی های لازم در شرکت وجود ندارد و ایده نمی تواند در ساختارهای موجود پیاده سازی شود. اما حالا چی؟ اگر می خواهید نوآوری های تجاری را با موفقیت پیاده سازی کنید ، باید بر این مانع غلبه کنید.

  • چگونه بر این مانع خلاقیت و نوآوری غلبه کنیم؟

هر گونه اعتراض به ایده خود را بنویسید. برای هر اعتراض، سؤالاتی به اصطلاح «چیست» را فرموله کنید: «بهترین راه برای غلبه بر مانع چیست؟» برنامه اقدام خود را برای هفته های آینده توسعه دهید. با کمک Innolytics ® نرم افزار نوآوری شما می توانید موانع امکان سنجی غلبه بر: تدوین “چیست” پرسش ها و اجازه دهید کارمندان با هم فکر می کنم در مورد غلبه بر این مانع به خلاقیت و نوآوری!

سد خلاقیت و نوآوری  : مانع دانش

چند سال پیش با مهندسان یک شرکت مهندسی مکانیک مصاحبه کردیم. آنها باید ایده هایی را برای نسخه ای ارزان تر از یک سیستم توسعه می دادند. اما مهم نیست که چه ایده هایی مطرح شد، مهندسان مدام می گفتند: “از نظر فنی امکان پذیر نیست.” سه سال تلاش کردند، بعد منصرف شدند. مدیریت شرکت در نهایت این وظیفه را به یک شرکت خارجی محول کرد. سه ماه بعد این دستگاه آماده عرضه به بازار شد.

چگونه این اتفاق افتاد؟ مدیریت میزان مانع دانش را دست کم گرفته بود. مهندسان درگیر فکر می کردند که همه چیزهایی را که برای توسعه دستگاه لازم است می دانند. متأسفانه آنها یک چیز را از دست دادند: آنها چیزی را که نمی دانستند نمی دانستند. و چون متوجه آن نشدند، نمی دانستند برای پیشبرد نوآوری چه چیزی باید بدانند. مانع دانش یکی از موانع اصلی خلاقیت و نوآوری است. به این دلیل وجود دارد که پتانسیل خلاقیت شما تا حد زیادی تحت تأثیر تجربیات و دانش شخصی، ویژگی های شخصیت و توانایی های خلاقانه شما است.

مهارت های تفکر خلاق

 

چگونه بر این مانع خلاقیت و نوآوری غلبه کنیم؟

از امروز شروع کنید، فرض کنید برای همه چیز راه حلی وجود دارد. شما فقط نمی دانید کجا او را پیدا کنید. شما از طریق روش ها و مفاهیمی مانند نوآوری باز ، جمع سپاری و هوش ازدحام ، تجربیات مشتریان و کارشناسان خارج را در خود جای می دهید. Innolytics ® نرم افزار  ارائه می دهد به شما این امکان را به سرعت و به راحتی یکپارچه سازی خارجی دانش و غلبه بر این مانع را به خلاقیت و نوآوری است.

سد خلاقیت و نوآوری 4 : مانع تنظیمی

این مانع خلاقیت و نوآوری در مراحل اولیه فعال می شود. حتی قبل از اینکه در مسیر جدیدی فکر کنید، این نشان می دهد که “نمی توانید این کار را انجام دهید.” دلیل اصلی این امر تربیت ماست: “شما نباید این کار را انجام دهید.” این کاری نیست که ما انجام می دهیم.» در زندگی حرفه ای، ما آفتاب پرست قانون کامل هستیم: ما به سرعت با قوانین محیط خود سازگار می شویم. متأسفانه، بیش از حد عالی: با تمایل مداوم به انجام همه چیز به درستی، ناخودآگاه موانعی برای خلاقیت و نوآوری ایجاد می کنیم. با پیش‌بینی‌های مداوم در مورد مواردی که ممکن است مجاز نباشند، خود را از احتمالات ناشی از نقض عمدی قوانین دور می‌سازیم.

مانع نظارتی در قوانین نامرئی مانند قوانین بازار نیز فعال است. “بازار به این شکل و آن طرف کار می کند.” این بیانیه را می توان تا زمانی که شخصی قوانین بازار را بازتعریف کند بیان کرد.

ریچارد برانسون از خطوط هوایی ویرجین چنین قانون شکنی است. برای او مطالعه قوانین یک بازار، شکستن آنها و نفوذ به بازار تقریباً یک سرگرمی است. اگر فرآیند نوآوری را  در مدیریت نوآوری خود بسیار سفت و سخت کنید، مانع نظارتی نیز فعال می شود . تیم های نوآوری بیشتر نگران پیروی از قوانین مرحله بعدی هستند تا خود نوآوری.

ریچارد برانسون

سد خلاقیت و نوآوری : سد تضاد

این مانع بر سر راه خلاقیت و نوآوری، جنبه منفی چیزی است که اغلب به عنوان «رهبری روشن» تحسین می شود. در ابتدا، مدیران به خاطر خط مصمم و تعهدشان تحسین می شوند. همه چیز در یک نقطه تغییر می کند. اما آنها سرسختانه به آنچه آزموده شده است پایبند هستند. چرا اینطور است؟

به محض اینکه یک اختلاف قریب الوقوع است، مانع تضاد در سر شما علامت می دهد: “ایست کن!” زیرا ما تمایل داریم همیشه تصویری منطقی و قابل درک به دنیای بیرون ارائه کنیم. هر چیزی که متناقض به نظر می رسد برای ما فوق العاده است: دیروز ما با آن مخالف بودیم – امروز ما طرفدار آن هستیم، با آن احساس ناراحتی می کنیم.

از طریق نوآوری بر موانع نوآوری غلبه کنید!

دانشمندان آمریکایی جفری اچ. دایر، هال بی. گرگرسن و کلیتون کریستنسن، استادان کالج‌های یوتا، فونتین‌بلو و بوستون: تفکر نوآورانه را در عمل توسعه و تقویت کنید! آنها می نویسند: “ما نمی توانیم بر اهمیت تمرین رفتار نوآورانه بارها و بارها به اندازه کافی تاکید کنیم.”

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *