حباب ثروت: جایزه نخست وزیری برای نوآوری به اختراع استرالیایی به ارزش میلیاردها می رسد

اکتشافات علمی زیادی وجود ندارد که اقتصاد ما را 36 میلیارد دلار استرالیا تقویت کرده باشد. با این حال این همان چیزی است که اختراع گریم جیمسون برای استرالیا به همراه داشته است و او جایزه نخست وزیری را برای نوآوری امسال دریافت کرده است.

و همه چیز به حباب ها ختم می شود.

Graeme برنده جایزه پروفسور مهندسی شیمی در دانشگاه نیوکاسل و مدیر مرکز آن برای فرآیندهای چند فازی است.

پیشرفت او با دکترای خود در دینامیک سیالات شروع شد و به طور خاص به حباب ها نگاه کرد. زمانی که در کالج امپریال لندن پس از اتمام دکترای خود بود، با شخصی ملاقات کرد که او را در مسیر اختراع بزرگ خود قرار داد.

اروپایی ها، خبرنامه هفتگی ما را با تجزیه و تحلیل از محققان اروپایی دریافت کنید

گریم می‌گوید: «من در آنجا با مردی آشنا شدم که می‌دانست من یک دینامیک سیال هستم. او به من گفت مشکل بزرگی در صنعت مواد معدنی وجود دارد که در آن آنها نمی توانند ذرات بسیار ریز را بازیابی کنند.

او یک شیمیدان بود، اما گفت که فکر نمی‌کند این یک مشکل شیمی است، این یک مشکل دینامیک سیالات است. او گفت من باید در این زمینه تلاش کنم. و این کاری بود که انجام دادم.

مشکل این بود که بسیاری از موادی که از زمین حفر می‌شد برای استخراج مؤثر از سنگ معدن بسیار ریز بود. در عوض، فقط دور انداخته می شد.

بنابراین گریم به استرالیا بازگشت تا ببیند صنعت چگونه با این مشکل برخورد می کند. در آن زمان آنها از فناوری توسعه یافته در اوایل قرن بیستم برای استخراج مواد معدنی از سنگ معدن استفاده می کردند. این در اصل یک مخزن شناور غول پیکر با حباب هایی بود که از سنگ معدن در مخزن عبور می کردند و مواد معدنی را به سطح می بردند، جایی که آنها را از بین می بردند. اما در روندی که آنها استفاده می کردند مشکلی وجود داشت: آنها از حباب هایی با اندازه اشتباه استفاده می کردند.

او می‌گوید: «در آن زمان متوجه شده بودم که این تئوری نشان می‌دهد که حباب‌ها باید اندازه مشخصی داشته باشند، حدود 300 میکرون». “بنابراین من به سراسر کشور رفتم و بررسی کردم که صنعت در آن زمان چه کار می‌کرد، و معلوم شد که حباب‌هایی که صنعت استفاده می‌کرد ده برابر بزرگ‌تر بود.

بنابراین من مجبور شدم راهی برای ایجاد حباب های بسیار کوچک، در مقادیر بسیار زیاد، و به روشی بسیار قابل اعتماد و مقرون به صرفه پیدا کنم.

بنابراین او چیزی را اختراع کرد که امروزه سلول جیمسون نامیده می شود . مقدار زیادی حباب کوچک تولید می‌کند که ذرات معدنی ریز به آن می‌چسبند و به طور قابل‌توجهی کارآمدتر از فرآیند قدیمی است.

او می گوید: «بزرگترین کاربرد در استرالیا زغال سنگ است. اکنون حدود 85 یا 90 سلول جیمسون در استرالیا وجود دارد که زغال سنگ مرغوب را بازیافت می کنند.

Graeme اکنون در حال کار بر روی نسل بعدی سلول جیمسون، یک سلول فلوتاسیون بستر سیال به نام NovaCell است. این کار از حباب‌هایی با اندازه‌های مختلف برای جذب موثر ذرات بزرگ‌تر استفاده می‌کند. یکی از مزایای این کار این است که سنگ معدن نیازی به آسیاب شدن به چنین حالت خوب ندارد، که منجر به صرفه جویی قابل توجهی در انرژی در طول فرآوری سنگ معدن می شود.

به گفته گریم، بخشی از قدرت او به عنوان یک محقق و مخترع داشتن پیشینه مهندسی است.

او می‌گوید: «من از یک ردیف مهندسان آمده‌ام. “بنابراین من هرگز از فکر بزرگ نترسیدم.

به عنوان مثال، اگر شما یک شیمیدان هستید، کارها را در مقیاس بسیار کوچک انجام می دهید، و این بسیار مناسب است. شما با دقت و دقت زیادی کار می کنید. اما اگر یک مهندس هستید، فکر می کنید که لازم نیست کار کنید. در چنین مقیاس کوچکی، شما هرگز از کار در مقیاس بزرگتر نمی ترسید و این یک نقطه قوت است.

جوایز علمی نخست وزیری در سال 2015 امروز در کانبرا اهدا شد. لیست کامل برندگان جوایز به شرح زیر است:

جایزه نخست وزیر برای علم
گراهام فارکهار
ANU، کانبرا

جایزه نخست وزیر برای نوآوری
دانشگاه گریم جیمسون
نیوکاسل

جایزه مالکوم مک اینتاش برای دانشمند فیزیک سال
دانشگاه سیریل بویر
نیو ساوت ولز

جایزه فرانک فنر برای دانشمند زندگی سال
دانشگاه جین الیت
ملبورن

جایزه نخست وزیر برای تعالی در آموزش علوم در مدارس متوسطه دبیرستان
کن سیلبرن
کاسولا، NSW

جایزه نخست وزیر برای تعالی در آموزش علوم در مدارس ابتدایی مدرسه دولتی
ربکا جانسون
ویندارو، Qld

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *