ثروت پنهان طبیعت، فرصت از دست رفته حفاظت است

استرالیا یکی از بدترین رکوردهای انقراض در دنیای مدرن را دارد. از زمان اسکان اروپایی ها، یک سوم پستانداران بومی کشور ناپدید شده اند. چگونه می توانیم جلوی ضررها را بگیریم؟

مقاله ای که اخیراً در نیچر منتشر شد، تأکید کرد که اکثر سیاست های حفاظت از تنوع زیستی فدرال و ایالتی، تنوع زیستی را به عنوان منبع اصلی محصولات صنعتی به رسمیت نمی شناسند.

همانطور که کاوشگران قلمروهای جدید را ترسیم می کنند، شیمیدانان، دانشمندان مواد، مهندسان و زیست شناسان در حال بررسی تنوع زیستی برای محصولات پزشکی، کشاورزی و صنعتی هستند. این به خوبی با تمرکز فعلی استرالیا بر نوآوری که توسط نخست وزیر مالکوم ترنبول هدایت می شود، مطابقت دارد.

اما پتانسیل تنوع زیستی نادیده گرفته شده است.

ایمیل هفتگی برای اروپایی ها توسط دانشمندان اروپایی

طبیعت الهام بخش

حیوانات و گیاهان بخش بسیار کوچکی از تنوع زیستی بومی ما (تقریباً 5٪) را تشکیل می دهند. اکثریت قریب به اتفاق – قارچ ها، باکتری ها و تنوع بسیار زیاد دیگر موجودات میکروسکوپی، از جمله بی مهرگان – یک منبع اقتصادی عظیم و عمدتا ناشناخته است.

بهترین نمونه های شناخته شده از کاربردهای تجاری برای تنوع زیستی هزاران داروی ترشح شده توسط باکتری ها و قارچ ها هستند. اما برخی دیگر نمونه‌هایی از آنچه به عنوان «الهام زیستی» و « تقلید زیستی » شناخته می‌شود، هستند که گونه‌های وحشی طرح‌های اولیه محصولات را ارائه می‌کنند.

در حالی که این محصولات دارای ارزش تجاری بسیار زیادی هستند، گونه های منشأ به ندرت به معنای متعارف برداشت می شوند. در عوض، تعداد کمی از نمونه ها مواد کافی برای تجزیه و تحلیل فراهم می کنند.

بنابراین برای میکروب ها، بی مهرگان یا گیاهان، نگرانی کمی وجود دارد که این صنایع تهدید هستند. برای مهره داران، مانند کوسه، نمونه ها یا غیر مخرب هستند یا به شدت محدود می شوند.

برخی از محصولات مانند ابریشم عنکبوت و پای مارمولک معروف هستند. اما اینها نوک یک کوه یخ هستند.

نوآوری های دیگر شامل تشخیص آتش با الهام از سوسک های زغال چوب ، ترکیبات بالینی از عقرب ها و ربات های جهنده از ملخ ها است. در واقع، تقلید زیستی در رباتیک بسیار بزرگ است، از جمله حوزه جدید شگفت‌انگیز «ربات‌های نرم» که از شاخک‌ها، کرم‌ها و کرم‌ها الگوبرداری شده‌اند .

رباتیک نیز از طبیعت الهام گرفته است. آزمایشگاه بیومیمتیک و دستکاری ماهرانه ، CC BY

محصولاتی مانند داروها را می توان از حیوانات و گیاهان تک سلولی و انواع میکروب ها ، حتی آنهایی که در حال حاضر غیرقابل کشت هستند، تهیه کرد. مواد فوق‌دفع آب ، از سطوح بیرونی موجودات مختلف مانند حشرات و گیاهان عالی به دست می‌آیند.

سپس زیست کانی سازی وجود دارد: حیوانات نرم بدن مواد بسیار سختی مانند رادولا حلزون های دریایی می سازند، زبانی که به اندازه کافی برای حفاری سنگ سخت است. برای ساختن موادی با استحکام، صنعت در حال حاضر به دما و فشار بالا نیاز دارد، بدون اینکه به مواد شیمیایی آلاینده اشاره کنیم.

حلزون ها رادولا و پوسته خود را از مواد طبیعی و در دما و فشار معمولی می سازند. چگونه این کار را انجام می دهند؟ بسیاری از آزمایشگاه‌ها در سراسر جهان در تلاش برای یافتن این موضوع هستند.

چرا این داستان ها اینقدر مهم هستند؟

چگونه کاوش تنوع زیستی می تواند به حفظ آن کمک کند؟

اول، همانطور که از حیوانات کاریزماتیک مانند ببرها و نهنگ ها به عنوان نماد برای حفاظت استفاده می شود، از گونه هایی که ما برای توسعه محصولات استفاده می کنیم نیز استفاده می شود – اما با این غرغر اضافه که آنها در اقتصاد مرکزی هستند. این ها داستان های بسیار سکسی هستند. داستان های جذاب تبدیل پدیده های طبیعی به محصولات صنعتی.

استراتژی حفاظت از تنوع زیستی استرالیا بیان می کند که ما باید “همه استرالیایی ها را درگیر کنیم” تا تنوع زیستی را نجات دهیم. اما کنار گذاشتن تنوع زیستی و محصولات صنعتی یک فرصت بزرگ از دست رفته برای تعامل است.

دوم، از آنجایی که محصولات تنوع زیستی از هر نوع ارگانیسمی از هر نوع اکوسیستمی به دست می آیند، این صنایع در حال رشد نیاز به حفاظت از آن منبع دارند. این امر تمرکز فعلی حفاظت را بر روی چند گونه کاریزماتیک بسیار گسترش می دهد .

سوم، بسیاری از تحقیقات اکتشاف تنوع زیستی در خارج از کشور انجام می شود. برخی از دانشمندان و مهندسان استرالیایی برای مثال در استفاده از آرایش الیاف گیاهی برای تقویت سبک وزن موتورهای هواپیما مشارکت دارند . با این حال، یافتن ترویج این تحقیق هیجان انگیز در هر سیاستی در سراسر کشور دشوار است. سیاسی، اقتصادی یا علمی

با توجه به تمرکز نخست وزیر ترنبول بر نوآوری، و با توجه به اینکه تنوع زیستی استرالیا هم وسیع و هم منحصر به فرد است، نادیده گرفتن بیومیمیک و صنایع مرتبط با آن فرصت از دست رفته دیگری برای حفاظت از محیط زیست و اقتصاد ملی است.

دانشمندان و مهندسان در بسیاری از صنایع در حال اکتشاف برای محصولات تنوع زیستی به روش‌های بسیار غیر مخرب و بسیار تخیلی در سراسر جهان هستند.

وقت آن است که دولت ها و حافظان محیط زیست ما عاقل شوند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *