چه چیزی می تواند کسب و کار شما را در این هفته نابود کند؟ یک نوآوری مخرب و تغییر دهنده بازی از سوی یک رقیب؟ قانون جدیدی که بر بازار شما تأثیر می گذارد؟ مرگ سی مشتری در نتیجه استفاده از محصول شما؟ برخی از تهدیدات قابل پیش بینی هستند. در بیشتر موارد، تهدیدات قابل پیش بینی باعث ایجاد مشکلاتی می شوند، اما کسب و کار شما را نابود نمی کنند، عمدتاً به این دلیل که می توانید برنامه های اضطراری را در اطراف این تهدیدات انجام دهید. این تهدیدهایی هستند که شما پیش بینی نمی کنید که می توانند بیشترین آسیب را وارد کنند. خوشبختانه روشی وجود دارد که می‌توانید از آن استفاده کنید تا بتوانید تهدیدات را بهتر شناسایی کرده و برای مقابله با آن آماده شوید.

“Threatstorming” از اصول تفکر خلاق برای شناسایی خطرات و تهدیدهای کسب و کار شما استفاده می کند. از نظر مفهومی شبیه به طوفان فکری (از این رو نام آن) است، زیرا هدف آن تولید ایده های خلاقانه است. اما، در حالی که در طوفان فکری شما معمولاً به دنبال فرصت‌هایی (محصولات جدید، خدمات جدید، کارایی عملیاتی) هستید که می‌توانید آن‌ها را پیاده‌سازی کنید، در طوفان تهدید، به دنبال تهدیدهایی هستید که رقبا، دولت، مشتریان یا محیط شما ممکن است بر شما تحمیل کنند. .

با این حال، طوفان تهدید به این سادگی نیست که بپرسید “چه چیزی می تواند کسب و کار ما را در این هفته نابود کند؟” و ایده های زیادی تولید می کند. چنین سؤال گسترده ای خطرات آشکاری را ایجاد می کند که قبلاً با آنها آشنا هستید. درعوض، باید از خلاقیت استفاده کنید تا منابع بالقوه تهدیدات را شناسایی کنید و سپس سوالات متمرکزتری از این قبیل بپرسید.

  • چه فناوری جدیدی می تواند محصول ما را منسوخ کند؟
  • کدام قانون دولتی می تواند به طور جدی بر تجارت ما تأثیر بگذارد؟
  • مشتریان ما از چه راه هایی می توانند از محصولات ما سوء استفاده کنند و به طور بالقوه به خود یا دیگران آسیب برسانند؟

سوالات طوفان تهدید

سوالات طوفان تهدیدی که در شرکت خود می پرسید باید منعکس کننده مدل کسب و کار و فعالیت های شما باشد. تهدیدهای بالقوه ای که یک شرکت دارویی عظیم با آن مواجه است با تهدیداتی که یک شرکت مشاوره مدیریت کوچک با آن مواجه است متفاوت است.

همچنین مهم است که یک تیم متنوع از افراد را مسئول تولید ایده قرار دهید. این گروه باید فراتر از مدیریت ارشد باشد و شامل افراد حاضر در فروشگاه، افرادی که با مشتریان در تعامل هستند، افراد در ارتباطات باشد. به طور خلاصه مقطعی از شرکت شما. به عنوان مثال، افرادی که با مشتریان در تعامل هستند، احتمالاً از شکایات معمول مشتری یا مسائلی که برای مدیریت ارشد ناشناخته است، آگاه هستند. افرادی که در تحقیق و توسعه هستند، ایده روشن تری از فناوری های جدیدی خواهند داشت که ممکن است کسب و کار شما را مختل کند.

فرصت ها را شناسایی کنید

طوفان تهدید علاوه بر شناسایی تهدیدها می تواند فرصت ها را نیز شناسایی کند. به عنوان مثال، یک سوال عالی برای پرسیدن این است: “رقیب اصلی ما می تواند فردا چه محصول جدیدی را معرفی کند که ما را تا پایان سال از کار بیاندازد؟” واضح است، اگر افراد شما یک تهدید واقع بینانه را شناسایی کنند، بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که خودتان محصول تهدید کننده را توسعه داده و به بازار عرضه کنید – و عمر طولانی کسب و کار رقبای اصلی خود را تهدید کنید!

به همین ترتیب، شناسایی قوانین بالقوه ای که می تواند بر بازار شما تأثیر بگذارد، ممکن است به تیم شما ایده هایی در مورد بهبود محصول یا خدمات بدهد که حتی اگر قانون جدید هرگز تصویب نشود، شما را از رقبا پیشی می گیرد.

یکی از جنبه های مهم طوفان تهدید این است که چگونه ایده ها را ارزیابی می کنید تا تهدیدات واقع بینانه را شناسایی کنید. به طور معمول، شما باید بر اساس معیارهایی ارزیابی کنید که شما را قادر می سازد تا احتمال و پیامدهای هر تهدید را قضاوت کنید.

پس از انجام این کار، می توانید از روش تفکر خلاق برای شناسایی راه حل های تهدیدات احتمالی استفاده کنید. برای این، من روش تفکر ضد متعارف خود را توصیه می کنم

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *