توسعه محصول چیست؟


توسعه محصول فرآیند ایجاد یک محصول را توصیف می کند. این با تجزیه و تحلیل روندهای آینده و نیازهای مشتری، از طریق تولید ایده های فناورانه و توسعه ایده، تا اجرای فن آوری و راه اندازی بازار آغاز می شود.

توسعه محصول با درجه جدیدی از نوآوری به عنوان نوآوری شناخته می شود . بسته به درجه تازگی، یک نوآوری افزایشی (بهبود و بهینه سازی محصولات موجود) یا یک نوآوری رادیکال یا نوآوری مخرب (توسعه یک محصول جدید انقلابی) است. در شرکت ها، این امر از طریق مدیریت نوآوری اجرا می شود . فرآیند توسعه محصول اغلب به عنوان یک فرآیند نوآوری شناخته می شود .

وظایف توسعه محصول

وظیفه توسعه محصول حفظ و افزایش رقابت بلندمدت یک شرکت از طریق محصولات و ویژگی های نوآورانه است. بنابراین، مسئولیت های توسعه محصول نه تنها شامل اجرای فن آوری، بلکه پشتیبانی از کل فرآیند توسعه محصول است.

بسته به ساختار سازمانی، تحلیل نیازها و روندهای مشتری در برخی از شرکت ها بر عهده بازاریابی است، در حالی که در برخی دیگر بخشی از توسعه محصول است. در برخی از شرکت ها راه اندازی بازار با فروش و در برخی دیگر با توسعه محصول است. این ساختارها ممکن است از شرکتی به شرکت دیگر متفاوت باشد.

 

وظایف مشخص توسعه محصول عبارتند از:

  • تولید ایده و توسعه ایده برای ایده های محصول جدید

  • توسعه مفهوم محصول بر اساس تحلیل روندها و نیازهای مشتری

  • تولید و ارائه نمونه های اولیه

  • ارزیابی امکان سنجی تکنولوژیکی

  • توسعه مفهومی برای ایجاد تولید و استقرار زنجیره تامین

  • اصلاح نمونه های اولیه محصول بر اساس بازخورد مشتری

  • همراهی فرآیند ساخت یک محصول

  • همراهی راه اندازی بازار

مراحل توسعه محصول

توسعه محصول را می توان به مراحل مختلفی تقسیم کرد. این مراحل بر روی یکدیگر ساخته می شوند، اما لزوما خطی و صلب نیستند. با یافته‌های جدید و تغییر شرایط بازار، توسعه محصول می‌تواند یک مرحله به عقب بازگردد، برای مثال از مرحله مفهومی به تولید ایده بازگردد. این مراحل را می توان در Innolytics تعریف ® نرم افزار مدیریت نوآوری است. این به شرکت ها یک دید کلی شفاف از اینکه ایده محصول در کدام مرحله از توسعه محصول است، ارائه می دهد.

مرحله 1: تحلیل روند و بازار

مرحله 2: تولید ایده

مرحله 3: ارزیابی ایده های محصول

مرحله 4: توسعه مفهوم

مرحله 5: اجرا

مرحله 6: معرفی بازار

منطقی است که توسعه محصول را به مراحل مختلف تقسیم کنیم. به خصوص زمانی که چندین مفهوم محصول به طور همزمان دنبال می شود، امکان توسعه محصولات به صورت شفاف را فراهم می کند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *