بسیاری از افراد موفق به این دلیل به موفقیت دست می یابند که برای خود چند هدف کاملا واضح تعیین می کنند و سپس برای رسیدن به آنها تلاش می کنند. اهداف زندگی یک تمرکز طولانی مدت را فراهم می کند. با این وجود، آنها را می توان به مراحل قابل مدیریت — یا اهداف کوچک — تقسیم کرد که دستیابی به آنها نسبتاً آسان است. اگر احساس می‌کنید گم شده‌اید یا مطمئن نیستید که می‌خواهید در زندگی به کجا بروید، من به شدت توصیه می‌کنم در یک برنامه پنج ساله اهداف اساسی را برای خود تعیین کنید. به زندگی شما معنا می بخشد و به فعالیت های روزانه شما تمرکز بیشتری می دهد.

یک برنامه پنج ساله به معنای برنامه ریزی برای هر قدمی که برای نیم دهه آینده برمی دارید نیست. بلکه به این معناست که تصور کنید می‌خواهید پنج سال بعد در کجا باشید و سپس یک برنامه گسترده در مورد چگونگی رسیدن به آنجا ایجاد کنید.

یک برنامه پنج ساله باید دارای اهداف مشخصی باشد که باید برای آن تلاش کنید و همچنین مراحلی را که برای دستیابی به آن اهداف باید بردارید. اهداف بزرگ ممکن است دست نیافتنی به نظر برسند، اما وقتی به چند مرحله تقسیم شوند، آن اهداف ناگهان واقع بینانه به نظر می رسند، به خصوص زمانی که به خود اجازه می دهید چند سال به آنها برسید.

در این مقاله به یک برنامه پنج ساله برای افراد می پردازیم. با این حال، می توان از همین اصول برای برنامه ریزی برای زوج ها، خانواده ها، انجمن ها و مشاغل استفاده کرد.

کجا میری؟

افراد مختلف هنگام برنامه ریزی طولانی مدت بر جنبه های مختلف زندگی خود تمرکز می کنند. در اینجا تعدادی از جنبه های شخصی وجود دارد که افراد معمولاً هنگام ایجاد اهداف شخصی در نظر می گیرند.

 • هنری
 • نگرش
 • حرفه
 • تحصیلات
 • تجربه
 • خانواده
 • مالی
 • سلامتی
 • سرگرمی ها
 • ثروت مادی
 • لذت
 • حرفه ای
 • خدمات عمومی/جامعه
 • به رسمیت شناختن
 • رابطه(های)
 • مسافرت رفتن
 • چیزهای ظالمانه

فهرست بالا را مرور کنید و به این فکر کنید که می‌خواهید پنج سال بعد از این به بعد کجا باشید. نیازی به تعیین اهداف برای همه جنبه ها نیست. در واقع، این خیلی زیاد خواهد بود. به جای اینکه فقط روی چیزهایی تمرکز کنید که برای شما مهم هستند. شاید فقط یک یا دو جنبه باشد. خوبه.

اگر مطمئن نیستید که می‌خواهید در نیم دهه آینده کجا باشید، در نظر بگیرید که کدام جنبه‌های زندگی‌تان بیشتر به شما مربوط می‌شود. آیا به دنبال یک برنامه پنج ساله با تمرکز بر توسعه شغلی هستید؟ اگر چنین است، به آگهی های شغلی در وب، روزنامه ها یا جاهای دیگر نگاه کنید و مشاغلی را که واقعا عالی به نظر می رسند را شناسایی کنید. مشاغلی که فکر می کنید از انجام آنها واقعاً لذت خواهید برد. در این زمان، نگران صلاحیت ها نباشید. به جای تمرکز بر آنچه جالب به نظر می رسد. هر شغل جذاب را یادداشت کنید. وقتی چند سایت کاریابی و روزنامه را اسکن کردید، به همه مشاغل انتخابی خود نگاه کنید. به احتمال زیاد، مشخص خواهد شد که در آینده می خواهید کجا باشید.

در جنبه های دیگر زندگی به افراد مسن تر از خود فکر کنید که آنها را تحسین می کنید. از خود بپرسید چه چیزی در مورد آنها وجود دارد که شما آن را تحسین می کنید. چند نفر را در نظر بگیرید و یک لیست تهیه کنید. هنگامی که این کار را انجام دادید، باید دوباره مشخص شود که احتمالاً می خواهید در پنج سال آینده کجا باشید.

حتی ممکن است به شخصیت های رمان یا موضوعات زندگی نامه فکر کنید. اما به جای شخصیت های تلویزیونی روی ادبیات تمرکز کنید. تلویزیون به طور کلی، و تلویزیون آمریکایی به طور خاص، در نمایش افرادی که به طرز شگفت انگیزی جذاب، پر زرق و برق هستند و سبک زندگی ناسازگار با شغل خود دارند، به شدت غیرواقعی است.

هم افزایی

هنگامی که اهداف خود را در جنبه های مختلف زندگی خود یادداشت کردید، به همه آنها نگاه کنید و ببینید آیا هم افزایی وجود دارد یا خیر. شاید شغل و اهداف مالی شما به هم مرتبط باشند. به هر حال، اگر هدف شما این است که در مدت پنج سال میلیونر شوید، به احتمال زیاد شغل شما یک عامل کلیدی در دستیابی به آن هدف خواهد بود!

آن را زیبا

حالا یادداشت های خود را مرور کنید و یک چشم انداز کوتاه از جایی که می خواهید در پنج سال آینده باشید بنویسید. برای این مرحله وقت بگذارید. در واقع، این ایده عالی خواهد بود که روی افکار خود بخوابید و همچنین آنها را برای بازخورد با دیگران به اشتراک بگذارید. اما وقتی این کار را می کنید از افراد منفی دوری کنید. آخرین چیزی که به آن نیاز دارید این است که مقداری خروس به شما بگوید که هرگز قادر به انجام این کار یا آن نخواهید بود!

پس از اتمام کار، باید یک بیانیه هدف خوب از جایی که می خواهید در پنج سال آینده باشید داشته باشید. نباید طولانی باشد. در واقع، ممکن است فقط یک جمله باشد. اما نباید بیش از یک پاراگراف یا نیم دوجین خط باشد. اگر خیلی طولانی است، آن را ادامه دهید و تصمیم بگیرید که کدام هدف برای شما مهمتر است. اگر در چند سال آینده به اهداف زیادی دست یابید، با خطر واقعی دست یابی به هیچ یک از آنها به طور رضایت بخش مواجه خواهید شد!

نقشه راه

اکنون به هر جمله در بیانیه هدف خود نگاه کنید. به این فکر کنید که ممکن است برای تبدیل آن هدف به واقعیت نیاز داشته باشید چه کاری انجام دهید. فقط به کارهایی فکر نکنید که فوراً شما را به هدف می رساند. همچنین به اقداماتی فکر کنید که شما را به هدف نزدیکتر می کند. رویکرد طوفان فکری را در پیش بگیرید، یعنی: هر ایده ای را که به ذهنتان می رسد، مهم نیست که چقدر بی ربط است، یادداشت کنید. از خود انتقاد نکنید و از نوشتن ایده های ظالمانه نترسید. به ویژه، از نوشتن ایده های رویایی نترسید.

برای هر جمله در بیانیه هدف خود حداقل 30 دقیقه وقت بگذارید. هر کاری که معمولا انجام می دهید را انجام دهید تا خلاقانه فکر کنید. برخی از مردم پیاده روی را دوست دارند، برخی حمام کردن را دوست دارند، برخی دیگر مدیتیشن را دوست دارند. فقط مطمئن شوید که وسیله ای برای نوشتن ایده هایی که به ذهنتان می رسد دارید. پس از 30 دقیقه لیست را نهایی نکنید. بهتر است یک یا دو روز به آن فرصت دهید و سپس ببینید آیا ایده های بیشتری دارید یا خیر.

پس از اتمام کار، فهرست را مرور کنید، ایده هایی را که قابل اجرا نیستند حذف کنید و سپس از لیست اقداماتی را انتخاب کنید که باید برای رسیدن به هدف مورد نظر انجام دهید. به احتمال زیاد، برای پیوند دادن مراحل به یک برنامه منسجم، باید اطلاعات بیشتری را اضافه کنید.

این روند را با هر جمله در بیانیه هدف خود تکرار کنید. پس از اتمام کار، یک یا دو روز استراحت کنید. سپس تمام اقدامات را مرور کنید و ببینید که چگونه ممکن است ترکیب یا سازماندهی شوند تا کار را برای شما آسان تر کنند.

سند نهایی

شما تقریباً تمام شده اید. همه چیز را در یک سند واحد قرار دهید. سند را تا حد امکان زیبا کنید. در نظر داشته باشید که آن را قاب کنید و آن را به دیوار اتاق خواب خود یا مکان دیگری که در ابتدای هر روز آن را می بینید آویزان کنید.

سپس، روی اقداماتی که در نقشه راه خود تعریف کرده اید، شروع به کار کنید!

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *