بودجه کوئینزلند آن را در مسیر تبدیل شدن به یک ایالت هوشمند قرار می دهد

به عنوان بخشی از بسته بودجه ایالتی خود که امروز ارائه شد، دولت Palaszczuk در کوئینزلند 180 میلیون دلار استرالیا سرمایه گذاری می کند تا صنعت، دانشگاه ها و دولت با یکدیگر همکاری کنند تا مشاغل جدید ایجاد کنند و سرمایه گذاری در بخش های دانش محور اقتصاد این ایالت را هدایت کنند.

برنامه Advance Queensland پیشنهاد می کند که بر پایه تحقیقاتی که توسط دولت های کارگر ایالتی قبلی ایجاد شده است، ایجاد شود.

این اعلامیه به آسانی ایده‌ها و زبان دوران هوشمند دولت‌های بیتی و بلیگ را می‌پذیرد ، زمانی که تأمین مالی زیرساخت‌های تحقیقاتی و ابتکارات نوآوری یک تمرکز واضح بود.

این یک پیشرفت قابل توجه است، پس از اینکه دولت سابق نیومن LNP از لفاظی ها و تعهدات آن دوره که به خوبی تبلیغ شده بود، کنار گذاشت. این منجر به از دست دادن شتاب درک شده در علم، تحقیق و نوآوری در کوئینزلند شد.

یک ایمیل هفتگی با تجزیه و تحلیل مبتنی بر شواهد از بهترین محققان اروپا

همه چیز در مورد شغل برای آینده

برنامه جدید Advance Queensland به شرح زیر است:

[…] مجموعه ای جامع از اصلاحات که اکنون شغل ایجاد می کند و برای آینده شغل ایجاد می کند.

این به طرز هوشمندانه ای پیشبرد کوئینزلند را به عنوان یک برنامه بلندمدت (مشابه طرح 30 ساله دولت نیومن کوئینزلند ) معرفی می کند که نیازمند ایمان و حمایت پایدار بخش های تحقیق و صنعت است. همچنین باید برای رای دهندگانی که تا به حال مانع از طرح اقتصادی دولت کارگری نشده اند، جذاب باشد.

به طور قابل توجهی، نخست وزیر Annastacia Palaszczuk، Advance Queensland را هسته اصلی بودجه و دستور کار دولت خواند. صرف نظر از محدودیت‌های بودجه، به نظر می‌رسد این برنامه یک برنامه پیش‌رو است و ظاهراً از پشتوانه قوی نخست وزیر برخوردار است.

همه وزرای مربوطه در راه اندازی این برنامه حضور داشتند و (در سایه های بیشتری از دستور کار دولت هوشمند Beattie) به عنوان یک تمرین “کل دولت” در رشد مشاغل و توسعه اقتصادی در نظر گرفته شد.

پس از چندین سال هزینه‌های چشمگیر در زیرساخت‌های تحقیقاتی رویایی تحت دولت‌های Beattie و Bligh، این برنامه جدید به‌طور قابل‌توجهی از تعهد به سرمایه‌گذاری بیشتر در تسهیلات و سایر اهرم‌های سیاست بی‌پرده دوری می‌کند.

با توجه به محدودیت‌های مالی که اولین بودجه کرتیس پیت، خزانه‌دار، با ظاهراً اندکی در خزانه دولت برای پروژه‌های زیربنایی بزرگ تنظیم می‌شود، این اقدام عاقلانه‌ای است.

اما Advance Queensland از جایی که تمرکز Bligh بر روی افراد، ایده‌ها و محصولات متوقف شد، شروع می‌شود. این وعده 50 میلیون دلار استرالیا برای جذب و حفظ استعدادهای پژوهشی در سطح جهانی و بودجه افزایش برنامه های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات (STEM) در مدارس را می دهد.

نیاز به حمایت از صنعت

نکته مهم این است که دستور کار جدید برخی از ابتکارات قبلی دولت هوشمند را از طریق “تمرکز عمده بر تجاری سازی” به مرحله بعدی می برد. این نه تنها با هدف تشویق پیوندهای تحقیق و صنعت، بلکه ترویج راه اندازی مشاغل کوچک و جذب سرمایه گذاری تجاری از طریق صندوق توسعه کسب و کار 76 میلیون دلار استرالیا است.

این ممکن است به نظر برخی مانند انتخاب برندگان توسط دولت باشد. اما سرمایه‌گذاری تجاری در تحقیق و توسعه (R&D) و مشارکت بخش خصوصی با محققان و دانشگاه‌ها – محرک‌های نوآوری – از نظر تاریخی در کوئینزلند، مانند سایر نقاط استرالیا، بر اساس استانداردهای بین‌المللی بسیار کم بوده است .

از آنجایی که پالاسچوک آن را «فرهنگ کارآفرینی و نوآوری قوی» می‌نامد، مهم و مطلوب است که دولت نقش تسهیل‌کننده‌ای در پر کردن بخشی از این شکاف ایفا کند.

به نظر می رسد پیشرفت تمرکز این دولت از “آجر به مغز به تجارت” حرکتی در جهت درست باشد. توسط دانشمندان ارشد متوالی و سایر رهبران تحقیقاتی استدلال شده است که مرحله بعدی حیاتی در توسعه یک سیستم نوآوری پایدار باید شاهد محیطی باشد که تحقیقات پیشرفته به راحتی به محصولات تجاری قابل دوام تبدیل شوند.

برنامه 180 میلیون دلار استرالیا در چارچوب ابزارهای اقتصادی و سیاسی دولت اقلیت و در چارچوب اولین بودجه متوسط ​​کارگر باقی می ماند. اما این پلتفرم را برای ” بازی طولانی ” از نظر حمایت دولت دو حزبی ایجاد می کند.

نکته مهم این است که نشان می دهد که دولت نمی خواهد و نباید به تنهایی این کار را انجام دهد. جوامع تحقیقاتی و بخش خصوصی نیز باید نقش خود را ایفا کنند.

یک حرکت مورد استقبال

به طور مشخص، راه اندازی این برنامه در دانشگاه فناوری کوئینزلند، در قلب پیوند دولت-دانشگاه-شرکت بریزبن CBD برگزار شد. نمایندگان کلیدی این بخش ها حضور داشتند که اکثر آنها از اینکه علم، تحقیق و نوآوری دوباره در کانون توجه سیاسی قرار گرفته اند خرسند به نظر می رسیدند.

به این ترتیب، این برنامه سیگنال‌های مثبتی را منتشر می‌کند، اما در کوتاه‌مدت دولت را بیش از حد تمدید نمی‌کند. برنامه‌ها ساده هستند و شاید برخی آن را ناکافی می‌دانند ، اما هنوز تعهد کافی وجود دارد.

این پیشنهاد از یک پیشنهاد 50 میلیون دلاری قبل از انتخابات به یک بسته بودجه 180 میلیون دلاری استرالیا گسترش یافت تا یک بیانیه جدی از قصد در جهت تأمین بودجه تحقیقاتی و ایجاد شغل در آینده باشد.

حتی مقدار اندکی از بودجه مانند این برنامه زمانی که وارد اکوسیستم نوآوری شده و توسط شرکای خارجی سرمایه گذاری می شود، می تواند یک اثر چند برابر مثبت داشته باشد.

همانطور که معاون QUT، پیتر کوالدریک، به رادیو محلی ABC Brisbane 612 گفت ، در حالی که میزان بودجه ممکن است به اندازه دوره Beattie نباشد، دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی همچنان از در دسترس بودن پول استقبال خواهند کرد.

آنها همچنین از سیگنال روشنی که این برنامه ارسال می کند که دولت ایالتی مایل به حمایت آشکار از بخش های تحقیق و نوآوری است استقبال خواهند کرد. چنین اقدامی بخشی از سستی ناشی از عقب‌نشینی پیشنهادی دولت فدرال از هزینه‌های تحقیقاتی و زیرساختی را در بحبوحه عدم قطعیت مداوم در مورد بودجه آموزش عالی ایجاد می‌کند.

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *