ایجاد سازمان های معنادار – آموخته های نشست آکادمی مدیریت 2016


معنی دار کردن سازمان ها پیگیری شرافتمندانه و موضوع امسال در هفتاد و ششمین نشست سالانه آکادمی مدیریت (AOM) که در آن نزدیک به 10000 دانشجو، دانش پژوه و متخصص در فضای مدیریت و سازمان گرد هم آمدند تا درباره دلیل وجودی شرکت ها بحث کنند.

 

در نقش مضاعف خود به عنوان مجری و شرکت کننده در AOM، من از نزدیک شاهد تضاد پر جنب و جوش بین تحقیق و تمرین در موضوعاتی مانند:

  • روش های عمدی و غیرعمدی که سازمان ها از طریق آن ها معنادار می شوند
  • ارتباط بین فناوری ها و ایجاد معنای سرمایه گذاری های جدید کارآفرینی
  • چگونه سازمان های ترکیبی اقتصاد و ایدئولوژی را برای ایجاد رشد ترکیب می کنند

و الهام گرفت!

در ادامه، برخی برداشت‌ها از این رویداد برای شما نیز الهام‌بخش (و فتنه‌انگیز) است.

سازمان ها چگونه معنادار هستند؟

معنی دار بودن یک سازمان در هدف، ارزش ها و ارزش آن نهفته است. سازمان شما چگونه کار مشتری را انجام می دهد ؟ فلسفه چیست؟ چگونه تأثیر مثبت و قابل توجهی در جهان ایجاد می کند؟

به عنوان مثال، تولید کننده تجهیزات پزشکی Coloplast، استانداردهایی را برای گوش دادن و پاسخ به بیماران تعیین می کند. غول لوازم آرایشی Avon معتقد است که زیبایی یک سفر است و توانمندسازی زنان یک مقصد. TED، سازمان غیرانتفاعی اختصاص داده شده به ایده هایی که ارزش انتشار دارند ، ایجاد جوامعی از “روح های کنجکاو” و حل کننده های مشکل را ترویج می کند.

باور کنید یا نه، حتی Coursera دوره ای به نام ” زمان سازماندهی مجدد! سازمان‌ها را درک کنید، عمل کنید و جهانی معنادار بسازید » به کاتالوگ آن در سال جاری، اهمیت موضوع را تقویت می‌کند.

چرا در مورد معنا تحقیق کنیم؟ سؤال خوبی بود.

زیر سوال بردن هدف/ارزش/ارزش یک سازمان به چند دلیل ضروری است. در سطح خرد، این تمرین به کارکنان کمک می کند تا تأثیر کار خود را درک کنند و در نتیجه پتانسیل انسانی را در محل کار به حداکثر برسانند. به عنوان مثال، در Otto Bock، ماموریت بازگرداندن و بهبود استقلال برای افرادی که دارای چالش های حرکتی هستند، یک مشتری محوری منحصر به فرد / بیمار را ایجاد می کند که عمیقاً در کار روزانه کارکنان ریشه دوانده است.

در سطح کلان، پرداختن به مسائل ارزشمند به ایجاد هویت سازمانی، شهرت و مهمتر از همه، شخصیت کمک می کند. مانند Virgin America، یک شرکت هواپیمایی بدنام به دلیل رویکرد غیر متعارف خود در مورد فیلم های ایمنی و حتی علائم فرودگاه.

virgin_america_sign.png

منبع: Buzzfeed

آیا سازمان های کمتر سنتی برای ایجاد معنا مجهزتر هستند؟

بله کاملا. سازمان‌های ترکیبی – به عنوان مثال، شرکت‌هایی که مدل‌های کسب‌وکار خود را با هدف کاهش یک مسئله اجتماعی یا زیست‌محیطی خاص طراحی می‌کنند، در ارتباط با مشتری نهایی بسیار بهتر از شرکت‌های سنتی هستند.

یک روش مفید برای تفکر در مورد هیبریدها تصور طیفی با سازمان های غیرانتفاعی خالص است که از یک طرف با کمک های بشردوستانه و کمک های مالی به حیات خود ادامه می دهند و از طرف دیگر سازمان های انتفاعی خالص با مأموریت اجتماعی کم یا بدون مأموریت اجتماعی . بنابراین، هیبریدها نقاط میانی بین این دو را اشغال می کنند، که معمولاً برای بازارهای خاص و کم خدمات طراحی شده اند.

پس آیا شرکت های سنتی را کنار می گذاریم؟

خوب، بله و نه. جرالد دیوید، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه میشیگان، در مقاله‌ای قابل تأمل برای آکادمی دیدگاه‌های مدیریت، دقیقاً این سؤال را مطرح می‌کند: آیا اقتصاد بدون شرکت‌ها می‌تواند دوام بیاورد؟ همانطور که مشخص است، جایگزین های سازمانی قوی مانند تعاونی ها یا شبکه های دو طرفه (پلتفرم ها) در واقع در حال افزایش هستند، اما شرکت ها برای مدتی طولانی تر اینجا خواهند بود.

برای نشان دادن این نکته، Planeta Oceano کرستین فورسبرگ را در نظر بگیرید . اصالت غیر انتفاعی فورسبرگ و هزینه نسبتا پایین سازماندهی آن (ساختار انعطاف پذیر) به این کارآفرین اجتماعی اجازه می دهد تا مدیریت سهامداران موثرتری را انجام دهد. در نتیجه، فعالیت‌های تحقیقاتی، آموزش محیطی و افزایش آگاهی این ترکیبی به طور موثر توسعه جوامع ساحلی در پرو و ​​جاهای دیگر را حفظ می‌کند.

برای مثال، در صنعت خرده‌فروشی، فروشگاه‌های بزرگ آجر و ملات به نفع سایت‌های سبک وزن با مدیریت آسان یا فروشگاه‌های پاپ‌آپ منحل می‌شوند – انبوه‌بودن و خودانگیختگی برنامه‌ریزی‌شده ، کسی هست؟ همانطور که محقق نشان می دهد، فناوری اطلاعات و ارتباطات سازماندهی فعالیت های تجاری را به صورت موقت و کوچک به جای سرمایه گذاری در موسسات بلندمدت مانند شرکت ها بسیار ارزان تر کرده است.  به عبارت دیگر، اشکال جدید غیرشرکتی، سیالیت را نه تنها از نظر تولید، بلکه از نظر مدل‌های حاکمیتی نیز تقویت می‌کنند – به عنوان مثال، داشتن یک اکوسیستم که توسط یک ارکسترکننده واحد مدیریت نمی‌شود، بلکه از طریق اجماع.

به طور خلاصه، یافتن و حفظ معنا یکی از دغدغه های اصلی مدیران امروزی است. سازمان‌های آینده می‌توانند با استفاده مؤثر از قدرت اکوسیستم‌های خود، با طراحی ساختارها و مدل‌های تجاری سیال‌تر، و با تسلط بر هنر و علم دیجیتالی‌سازی، تأثیر بسیار مطلوب خود را ایجاد کنند. 

برای خواندن بعدی خود آماده اید؟ چرا مدل های کسب و کار بدون نقد و پتانسیل مبادله مبادله ای مدرن را در اینجا در وبلاگ امتحان نکنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *