انوع نوآوری چیست؟ شخصی کاری شجاعانه کرده


نماد نقل قول سبز

هر زمان که یک کسب و کار موفق می بینید، یک بار شخصی تصمیم شجاعانه ای گرفته است.

پیتر دراکر (نویسنده و نظریه پرداز)

اگر موفقیت یک شرکت به توانایی آن در نوآوری مداوم بستگی دارد، آنگاه شجاعت یکی از ویژگی های اولیه یک کارآفرین موفق خواهد بود. حداقل این همان چیزی است که پیتر دراکر، استاد مدیریت، با این نقل قول می‌گوید، که مطمئناً الهام‌بخش بسیاری از خوانندگان خواهد بود.

نوآوری، در تخیل جمعی ما، کمی شبیه چراغ علاءالدین یا عصای جادویی است که همه می خواهند بدون دانستن نحوه استفاده از آن، به آن دست پیدا کنند. اگر تبدیل سرب به طلا برای کیمیاگران یک راز است که به خوبی حفظ شده است، تبدیل یک ایده به یک محصول یا خدمات نوآورانه به همان اندازه برای شرکت‌های در حال رشد مشتاق ثبت اختراع مهم است. به گفته EY ، در سال 2022، 65 درصد از بخش های نوآوری و منابع انسانی انتظار دارند که تحول فرصت های جدیدی برای سودآوری فراهم کند.

در این مقاله، این مفهوم بسیار مورد علاقه را باز می کنیم. برای انجام این کار، ابتدا به تعریفی دقیق از نوآوری می پردازیم. سپس در مورد چهار نوع متداول پذیرفته شده نوآوری بحث خواهیم کرد.

نوآوری چیست؟

اگر اصطلاحی وجود دارد که تعریف آن دشوار است، آن “نوآوری” است. با این حال، محدودیت‌های مشترکی برای مفهوم نوآوری وجود دارد، مانند تازگی یا اینکه یک محصول یا خدمات جدید برای ذینفعان ارزش ایجاد می‌کند و می‌تواند نیازهای بازار اصلی خود را برآورده کند.

برای یک شرکت قرن بیست و یکمی، یک مانترا حاکم است: سرعت رشد. در دنیای تغییرات دائمی، سازمان‌هایی که شکوفا می‌شوند سازمان‌هایی هستند که نوآوری می‌کنند، می‌توانند در زمان واقعی تصمیم‌گیری کنند و فرآیندهای آنها به طور مداوم در حال بهبود است. مسئله تنها حفظ خود نیست، بلکه به سرعت مقیاس پذیری نیز مطرح است.

در حالی که بحث در مورد معنای آن ممکن است ساعت ها طول بکشد، ایده ارائه دقیق ترین تعریف از نوآوری است. بنابراین، بیایید از مرجعی استفاده کنیم که امروز مرجع است، یعنی سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD):

« اجرای یک محصول (کالا یا خدمات) یا فرآیند جدید یا به طور قابل توجهی بهبود یافته، یک روش بازاریابی جدید یا یک روش سازمانی جدید در شیوه های تجاری، سازماندهی محل کار یا روابط خارجی. 

بنابراین، نسخه جدید یک محصول همیشه فریبنده‌تر از نسخه قبلی است، حتی اگر تنها نوآوری پیام بازاریابی همراه با آن باشد. چه کسی تا به حال تعجب کرده است که ببیند اپل مدل جدید آیفون خود را هر سال به عنوان جواهری از نوآوری ارائه می دهد، در حالی که مدل قبلی تقریباً یکسان بود؟ آیا نوآوری واقعی در اینجا اختراع اولین آیفون نبود؟ و آیا هنوز هم می توانیم مدل های جدید برند اپل را نوآورانه بنامیم؟

چند نوع نوآوری وجود دارد؟

حقیقت این است که تعیین تعداد دقیق انواع نوآوری موجود به این سادگی نیست. این یک علم دقیق نیست، حتی اگر علم اقتصاد خیلی زود به این موضوع پرداخته باشد. جوزف شومپیتر، اقتصاددان، پنج نوع را پیشنهاد کرد و مفهوم معروف تخریب خلاقانه را معرفی کرد، به این معنی که فناوری های جدید نابود می شوند و جایگزین های قدیمی می شوند.

OECD چهار مورد را فهرست کرد، در حالی که طراح صنعتی Jay Doblin 10 مورد را شناسایی کرد.

این بدون احتساب انبوهی از مفاهیم مانند نوآوری Jugaad است که چند سال پیش در دنیای استارتاپ ها موفقیت بزرگی داشت.

بنابراین، در این جنگل نوآوری، کدام مفاهیم را باید حفظ کنیم؟ کدام یک قابل اعتمادترین هستند؟

بر اساس بحث‌های متعدد و حمایتی که از ده‌ها رهبر نوآوری انجام داده‌ایم، اکنون بدون شک می‌توانیم با چهار نوع اصلی نوآوری شروع کنیم.

4 نوع نوآوری چیست؟

اینها چهار نوع نوآوری هستند که برجسته هستند و به نظر می‌رسد در میان سازمان‌هایی که به دنبال یک ایده، مفهوم یا محصول پیشگامانه هستند، اتفاق نظر دارند.

1. نوآوری افزایشی

نوآوری افزایشی که به عنوان بهبود مستمر نیز شناخته می شود ، شامل بهبود یک محصول یا خدمات در بازار آن است. نسبت به انواع دیگر نوآوری کمتر «دیدنی» و فوری است، با این حال نوآوری تدریجی هنگام پرداختن به مسائل تحول در شرکت یا فرآیندهای تغییر مؤثر است.

علاوه بر این، نوآوری افزایشی یک رویکرد مشارکتی ویژه است به این معنا که می تواند کارکنان را درگیر کند. رهبران مدرن توسعه منابع انسانی آن را به سرمایه ای برای ایجاد فرهنگ جمعی بهبود تبدیل کرده اند. در این مقاله، ما عمیق‌تر به بهترین راه‌های ایجاد چنین فرهنگی می‌پردازیم .

آیفون نمونه خوبی از نوآوری افزایشی است که از آیفون 12 به 13 و سپس به احتمال زیاد به 14 می رسد.

2. نوآوری مجاور

نوآوری مجاور یک نمونه معمولی از یک توسعه موفق است. این به استفاده از قابلیت های موجود (مانند فناوری یا دانش) برای جذب مخاطب جدید یا ورود به بازار جدید اشاره دارد. این یک مزیت رقابتی برای محصول یا خدمات اصلی ایجاد می کند که به آن امکان می دهد در بازار متمایز شود.

برای نشان دادن مفهوم نوآوری مجاور، می‌توانیم شرکت‌های بزرگی را مثال بزنیم که استارت‌آپ‌های نوآورانه را خریداری می‌کنند تا محصولات و خدمات پیشگامانه خود را در سبد سهام خود ادغام کنند.

3. نوآوری مخرب

نوآوری مخرب به اقدامات انجام شده توسط یک شرکت کوچکتر برای تکان دادن یک صنعت با هدف قرار دادن بخش های بزرگ و نادیده گرفته شده رقبای موجود آن اشاره دارد.

با گذشت زمان، حزب نوآوری مخل تسریع خواهد شد و شروع به تصرف بخش های اصلی صنعت خواهد کرد. هنگامی که پذیرش نوآوری جدید توسط بخش اصلی اتفاق می افتد، ما از نوآوری مخرب صحبت می کنیم.

نتفلیکس نمونه بسیار خوبی از نوآوری مخرب است. این شرکت کار خود را با هدف قرار دادن بخش کمتر ضروری از مخاطبان Blockbuster با پیشنهاد نسبتاً نامطلوب خود برای ارسال دی وی دی های اجاره ای آغاز کرد. آنها سپس به سمت بهبود خدمات آن با حفظ قیمت پایین رفتند، که مخاطبان اصلی Blockbuster را به طور کامل جذب کرد و تسخیر کرد.

4. نوآوری رادیکال

نوآوری رادیکال “یک چیز دیگر” مقاله ما است. و به دلایل خوب، ایجاد یک محصول یا خدمات کاملاً جدید است که هیچ کس انتظارش را نداشت و تمایل دارد خود را بر زندگی کاربران تحمیل کند.

تلویزیون و گوشی های هوشمند دو نمونه معمولی از نوآوری های بنیادی هستند که زندگی روزمره ما را تغییر داده اند.

همه نتایج یک نوآوری به راحتی قابل اندازه گیری نیستند. روش پیشنهادی در کتابچه راهنمای اسلو از OECD شامل تمایز نتیجه فعالیت های نوآورانه از منابع سرمایه گذاری شده برای انجام آنها است.

دیگر جای تعجب نیست که در شرکت های بزرگ، نتایج یک نوآوری از نظر حسابداری و شاخص های مالی ارزیابی شود: سود، رشد درآمد، تغییرات در ارزش سهام، ارزش بازار، یا بهره وری.

دو سنت من

نوآوری موضوعی به همان اندازه پیچیده است که هیجان انگیز است. نوآوری همچنین یک دستور قوی در درون شرکت‌های امروزی است که دیگر نمی‌توانند بدون ترس از بقای خود روی دارایی‌های خود بخوابند.

گونه‌هایی که زنده می‌مانند قوی‌ترین و باهوش‌ترین گونه‌ها نیستند، بلکه آن‌هایی هستند که به بهترین شکل خود را با تغییر وفق می‌دهند.» این نقل قول از داروین در مورد تکامل گونه‌ها به نظر می‌رسد که زمینه‌ای را پیش‌بینی می‌کند که امروزه کسب‌وکارها در آن فعالیت می‌کنند.

روی هر نوع نوآوری که تمرکز می کنید، مطمئن شوید که به خوبی مجهز هستید. لازم است و ارزش تلاش را دارد!

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *