تفاوت بین یک ایده خوب و یک ایده بد چیست؟

اگر نمی دانید، پس بخوانید!

هنگامی که شخصی در یک شرکت ایده جدیدی را به مدیریت پیشنهاد می کند، معمولاً به صورت ناخودآگاه یک فرآیند غیررسمی دو مرحله ای دنبال می شود. اولین مرحله ارزیابی غریزه و روده است. مدیر به ایده نگاه می کند، در مورد آن فکر می کند و اگر آن را دوست داشت، مرحله دوم را تحریک می کند که از پیشنهاد دهنده ایده می خواهد که یک نوع مورد تجاری بنویسد.

مشکل این تکنیک این است که غریزه روده گاهی اوقات اشتباه می شود، به ویژه وقتی ایده های رادیکال را در نظر می گیریم. هنگام در نظر گرفتن ایده هایی که شامل تغییرات بنیادی هستند، تمایل به محافظه کاری وجود دارد. علاوه بر این، همانطور که قبلاً در این خبرنامه گفته ام، بهترین ایده ها اغلب در ابتدا گنگ به نظر می رسند. وقتی ایده‌ای بد به نظر می‌رسد، یک مدیر پرمشغله به احتمال زیاد آن را رد می‌کند.

از طرف دیگر تهیه یک پرونده تجاری گران است. از نویسنده و همچنین افرادی که آن را بررسی می کنند، وقت پرسنل ارزشمندی می گیرد. البته دمیدن چند هزار یورو برای یک پرونده تجاری در مقایسه با دمیدن چند میلیون به یک ایده شکست خورده چیزی نیست. با این وجود، ما مطمئناً می‌خواهیم شانس قانع‌کننده بودن هر مورد تجاری را بهبود بخشیم، به‌ویژه اگر مجموعه بزرگتری از ایده‌های آزمایش‌شده نیز وجود داشته باشد که بتوان از آنها موارد تجاری ایجاد کرد.

مؤثرترین ابزار برای انجام تحلیل اولیه یک ایده، ارزیابی مبتنی بر معیار است. ارزیابی مبتنی بر معیار ارزیابی است که در آن چند معیار اساسی را تعیین می‌کنید که برای اطمینان از اینکه آیا یک ایده احتمالاً کار می‌کند یا خیر، ضروری است. سپس تعیین می کنید که این ایده چقدر با هر معیار مطابقت دارد.

به عنوان مثال، اگر در حال ارزیابی یک ایده برای یک محصول جدید هستید، احتمالاً می خواهید معیارهایی مانند:

  • آیا با افزودن این محصول به خط خود می توانیم انتظار سود خوبی داشته باشیم؟
  • آیا هزینه های توسعه محصول حداقل است، به عنوان مثال آیا می توانیم از امکانات و منابع موجود خود استفاده کنیم؟
  • آیا محصول مکمل خط تولید فعلی ما است؟

و غیره. واضح است که می‌توانید چنین ارزیابی اولیه یک ایده محصول را در عرض چند دقیقه تکمیل کنید

ما دوست داریم از یک سیستم معیار 5×5 برای ارزیابی ایده ها استفاده کنیم. ما پنج معیار را تعیین می کنیم و ایده را در برابر هر معیار در مقیاس صفر تا پنج رتبه بندی می کنیم. امتیاز صفر به این معنی است که ایده اصلاً معیارها را برآورده نمی کند، در حالی که پنج امتیاز به این معنی است که ایده کاملاً معیارها را برآورده می کند. تعداد کل امتیازهایی که ایده دریافت می کند را در چهار ضرب کنید و نتیجه از 100 امتیاز ممکن است که به راحتی قابل تجزیه و تحلیل است.

در واقع، ما دقت را با اجازه دادن به برخی از معیارها برای نشان دادن اهمیت آنها بهبود می دهیم. ما همچنین به چندین نفر اجازه می دهیم یک ایده را ارزیابی کنند، بنابراین ارزیابی دقیق تری ارائه می دهیم.

مدل ارزیابی مبتنی بر معیارهای 5×5 ما از نسخه اول BrainStormer در سال 1997 بر روی تمام محصولات خلاقیت ما استفاده شده است. امروزه، همه برنامه های کاربردی وب ما از برنامه ارزیابی اصلی یکسانی استفاده می کنند که شامل تعدادی ویژگی مانند تنظیم وزن متغیر، ارزیابی های متخصص متعدد از یک ایده (مدیریت ایده جنی)، ارزیابی مقایسه چند ایده در برابر یک مجموعه معیار واحد (طوفان فکری وب سیلویا و کمپین ایده)، تولید گزارش پویا و موارد دیگر.

نتیجه، به گفته مشتریان، ارزیابی سریع و در عین حال دقیق ایده ها بوده است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *