اجازه ندهید نوآوری لذت خلاقیت را از بین ببرد


خلاقیت سرگرم کننده است – یا باید باشد. ایده های خلاقانه زمانی به جریان می افتند که ذهن شما آرام است و ارتباطات غیرمنتظره ای ایجاد می کند. خلاقیت با بازی همراه است. حتی در محل کار، جلسات خلاقیت اغلب خارج از محل انجام می شود و توسط یک تسهیل کننده هدایت می شود که شما را قادر می سازد به طور موقت از استرس ها و بوروکراسی کار فرار کنید. وقتی در چنین محیطی ایده ای وحشیانه، دیوانه کننده و احتمالاً درخشان دارید، احساس شگفت انگیزی می کنید. شما شروع به فکر کردن می کنید که اجرای این ایده چقدر عالی خواهد بود و تحقق آن را مشاهده می کنید.

سپس به میز کار خود، صدها ایمیل، ده ها پیام صوتی و جریان بی پایانی از جلسات برمی گردید. فکر اجرای ایده شما ترسناک می شود. یافتن زمان برای انجام هر کاری با آن غیرممکن به نظر می رسد. گام هایی که برای اجرای ایده خود باید بردارید، به نظر می رسد چیزی جز سرگرم کننده باشد.

نوآوری باید سرگرم کننده باشد

این یک دلیل اصلی است که چرا ایده های بزرگ، جسورانه و زیبا به ندرت در محیط های بزرگ شرکتی و دولتی اجرا می شوند: خلاقیت سرگرم کننده است. اجرا یک کار طاقت فرسا است به عبارت دیگر، نوآوری تمام لذت را از خلاقیت می گیرد. شاید به همین دلیل است که اعضای کمیته بوروکراتیک اغلب آنقدر مشتاق هستند که ایده های خلاقانه شما را رد کنند: آنها به لذتی که شما آنها را خلق کرده اید حسادت می کنند.

این نیز یکی از دلایلی است که استارت‌آپ‌های کوچک در اجرای ایده‌های خلاقانه بهتر عمل می‌کنند: کل فرآیند اجرا، خلاقیت مداوم است. چگونه ایده خود را به دست خواهید آورد؟ منابع را از کجا خواهید یافت؟ آیا می توانید به موقع وارد بازار شوید؟ همه چیز اشتباه شده است، چگونه می توانید سریع آنها را برطرف کنید؟ به تازگی شنیده اید که استارت آپ دیگری در حال کار روی چیزی مشابه است. چگونه از آنها جلوتر هستید؟ تقریباً شبیه یک بازی است. و بازی ها در عین چالش برانگیز بودن، سرگرم کننده نیز هستند. علاوه بر این، استارت آپ های کوچک اغلب مکان های سرگرم کننده ای برای کار هستند. تیم های موسس تمایل به خلاقیت دارند و خلاقیت شامل بازی می شود.

ایجاد سرگرمی پیاده سازی

البته همه در یک استارت آپ کار نمی کنند. بنابراین، اگر می‌خواهید نوآوری در کسب‌وکار بوروکراتیک‌تر شما کار کند، باید اجرای ایده‌های خلاقانه را سرگرم‌کننده کنید. در اینجا چند پیشنهاد وجود دارد.

رقابت

تیم خود را به دو گروه تقسیم کنید و از هر دو دعوت کنید تا برای رسیدن به یک هدف تعریف شده در فرآیند اجرا، مانند مجوز رسمی و بودجه برای ادامه، رقابت کنند. گروه برنده مسئولیت پروژه را بر عهده می گیرد و گروه دیگر را جذب می کند. برندگان همچنین یک جایزه خوب یا هدیه نمادین دیگر دریافت می کنند و تصمیمات اولیه را در مورد پروژه می گیرند.

اگرچه قرار گرفتن دو گروه در برابر یکدیگر برای یک پروژه ناکارآمد به نظر می رسد، عنصر رقابتی باید هر دو گروه را هدایت کند و احتمال موفقیت یکی از آنها را بیشتر کند. علاوه بر این، هنگامی که گروه ها برای اجرای این ایده به پیش می روند، احتمالاً در رویکرد خود اختلاف نظر خواهند داشت. گرد هم آوردن آنها باید تفکر جدیدی را به اجرا بیاورد.

همانطور که پیاده سازی ادامه دارد، مسابقات کوچکی را برای یافتن راه هایی برای غلبه بر موانع، حل مشکلات یا به سادگی بهبود پروژه راه اندازی کنید. چنین رقابت مستمری باید به اجرای سرگرم کننده کمک کند.

هر موفقیت را جشن بگیرید

اجرای یک ایده ناگزیر شامل تعدادی موانع است. احتمالاً می توانید بسیاری از آنها را پیش بینی کنید. بنابراین، راهی برای جشن گرفتن هر موفقیت طراحی کنید. جشن می تواند هر چیزی باشد، از بیرون بردن تیم برای صرف غذا، در صورت موفقیت بزرگ، تا تهیه کیکی به مناسبت این مناسبت. اطمینان حاصل کنید که جشن ها سبک و سرگرم کننده هستند.

موانع و شکست ها را مسخره کنید

یک راه عالی برای مقابله با موانع آزاردهنده – مانند فرآیندهای پیچیده تایید، کمیته های بیش از حد ریسک گریز و کمبود بودجه – مسخره کردن آنها است. درباره میزان ریسک گریزی کمیته جوک بسازید، به خساست بخش مالی خود بخندید. وقتی می‌توانید به چیزی بخندید، ترسناک‌تر می‌شود و مقابله با آن را آسان‌تر می‌کند. البته زیاد دور نرو. مسخره کردن یک فرآیند یا یک تیم به راحتی می تواند تبدیل به سوء استفاده یا بی رحمی شود و این نه سرگرم کننده است و نه اشکالی ندارد. همچنین سعی کنید جوک ها را به جای افراد بر روی گروه ها، تیم ها، فرآیندها و مشکلات متمرکز کنید.

به همین ترتیب، زمانی که همه چیز اشتباه می شود، به آن بخندید. جنبه خنده دار شکست را پیدا کنید. مگر اینکه یک فاجعه کامل باشد، هر چیزی که اشتباه پیش می‌رود جنبه خنده‌داری دارد. این امر احساسات سخت ناشی از اشتباه پیش رفتن را به حداقل می رساند و به جمع شدن تیم کمک می کند.

فرصت هایی برای بازی پیدا کنید

همانطور که ایده خود را اجرا می کنید، به دنبال فرصت هایی برای بازی باشید . اگر نمونه اولیه ای در کار است، با آن بازی کنید. آن را در سناریوهای مختلف از جمله سناریوهایی که برای آنها در نظر گرفته نشده است امتحان کنید. با محصولات رقیب به روش های مشابه بازی کنید و ببینید چه چیزی می توانید بیاموزید. برای آزمایش مفاهیم، ​​بازی های نقش ایجاد کنید. مدل‌هایی از فرآیندها بسازید و با نحوه جریان فرآیندها بازی کنید.

آن را به یک بازی تبدیل کنید

اگر دید کافی از فرآیند از ایده تا اجرا دارید، آن فرآیند را به یک بازی رومیزی تبدیل کنید که در آن مربع هایی دارید که هر مرحله و قطعات را برای هر یک از اعضای تیم مشخص می کند. همانطور که هر مرحله انجام می شود، قطعه فرد مسئول به مربع بعدی که مسئولیت آن بر عهده او است منتقل می شود. در مراحل مهم -مانند نقاط عطف، اقدامات پیچیده یا موانعی که می‌توانند پروژه را ایجاد یا شکست دهند- کارت‌های پاداشی داشته باشید که اعضای تیم می‌کشند. فردی – یا افرادی – که وظیفه مربوطه را انجام می دهند برنده جایزه می شوند.

چنین رویکردی می تواند به مدیریت پروژه گره بخورد و راهی سرگرم کننده برای نظارت بر پیشرفت اجرای یک ایده خلاقانه باشد. همچنین فرآیند نوآوری را سرگرم کننده تر می کند.

کارهای دیوانه تصادفی انجام دهید

جدای از اقدامات سرگرم کننده ساختاریافته ای که قبلاً پوشش داده ایم، گاهی اوقات کاری تصادفی، دیوانه کننده و سرگرم کننده انجام دهید که تیم اجرا را درگیر می کند و به پروژه مربوط می شود. نامی دیوانه وار و احتمالاً نامربوط به پروژه بدهید، مانند «پروژه کانگوروهای مصنوعی» یا «پروژه ارتباطات بین کهکشانی». چند کازو یا سازهای دیگر تهیه کنید و با هم آهنگی درباره پروژه بسازید. اصطلاحات عجیب و غریب خود را در اطراف پروژه ایجاد کنید. به طور تصادفی مسئول وظایف یک صبح را تغییر دهید. اقداماتی مانند این باعث شگفتی و سرگرمی برای تیم می شود به شرطی که زیاد تکرار نشود. البته شما استرس یا هرج و مرج نمی خواهید.

برای جلسات پیشرفت بیرون بروید

به جای نشستن دور میز کنفرانس برای جلسات پیشرفت، جلسات پیاده روی برگزار کنید. در یک میز پیک نیک ملاقات کنید. اتاقی را در مکانی غیرعادی اجاره کنید. یک جلسه در یک کافه یا میخانه مد روز داشته باشید. محیط‌هایی از این دست نسبت به اتاق‌های جلسه دفتر شما آرام‌تر و سرگرم‌کننده‌تر هستند.

به فضای خلاق خود برگردید

در نهایت، هر از گاهی به فضای خلاقی که در ابتدا از آن استفاده کرده‌اید، بازگردید تا پروژه را مرور کنید و از خلاقیت آن اطمینان حاصل کنید. اگر اتاق خاصی را برای رویداد تفکر خلاق استخدام کرده اید که جرقه این ایده را برانگیخته است. دوباره آن اتاق را برای بررسی پروژه استخدام کنید. اگر با یک تسهیل کننده خلاقیت کار کردید، دوباره او را استخدام کنید. اگر این ایده از چنین فضای خلاقانه مشخصی بیرون نیامده است – و بسیاری از آنها چنین فضای خلاقانه ای ندارند – پس یک مکان خلاقانه خاص پیدا کنید و یک تسهیل کننده خلاقیت را برای نظارت بر جلسات بررسی استخدام کنید.

چنین مکان هایی نه تنها سرگرم کننده تر از محیط اداری معمولی هستند، بلکه تفکر خلاق را نیز تسهیل می کنند. این مهم است. همانطور که ایده های خلاقانه در حال اجرا هستند، اصالت آنها اغلب به منظور کاهش ریسک یا خوشحال کردن مردم کم می شود. افزایش خلاقیت و سرگرمی در طول جلسات بررسی، راه خوبی برای بازگرداندن خلاقیت به پروژه است.

تجربه شما

اینها پیشنهادات کلی من برای سرگرم کننده تر کردن اجرای ایده های خلاقانه است. اما شما چطور؟ چه کاری انجام می دهید یا چه کاری می توانید انجام دهید تا اجرای بخشی از نوآوری در محیط کاری خود سرگرم کننده تر شود؟ لطفا نظرات خود را به اشتراک بگذارید . من برای آنها ارزش قائل هستم!

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *