در مورد این روش حل مسئله و راه حل گروهی بیاموزید.

تیم هایی که تلاش می کنند تا در جلسات طوفان فکری و حل مسئله سازنده و کارآمد باشند، ممکن است به تکنیک گروه اسمی (NGT) علاقه مند شوند. این رویکرد مستلزم ورودی همه افراد درگیر برای کمک به گروه برای تصمیم گیری است که بهترین نتیجه را ارائه می دهد. در راهنمای آموزش کوتاه NGT ما در مورد رویکرد و کاربردهای آن در زیر بیشتر بیاموزید.

تکنیک گروه اسمی (NGT) چیست؟

NGT یک فرآیند گروهی است که شامل شناسایی مشکلات، ایجاد راه حل ها و تصمیم گیری می شود. گروه ها در هر اندازه می توانند با هم کار کنند تا با رأی گیری سریع تصمیم بگیرند. تفاوت در اینجا این است که هر یک از اعضای گروه دیدگاه خود را از وضعیت به اشتراک گذاشته و توضیح می دهند. سپس راه حل های تکراری از لیست حذف می شوند و اعضا سپس راه حل های باقی مانده را از 1 تا 2 و 3 و … رتبه بندی می کنند.

اعدادی که هر راه حل دریافت می کند جمع می شود و راه حلی که بالاترین (مطلوب ترین) رتبه را دارد به عنوان تصمیم نهایی انتخاب می شود.

یک نسخه جایگزین از این روش، ایجاد ایده های ترکیبی را که در آن بخش هایی از دو یا چند ایده ترکیب می شوند، تشویق می کند. از طریق ترکیب جنبه های مختلف ایده ها، گروه ممکن است متوجه شود که به راه حل های کلی بهتری برای مشکل اولیه خود می رسد.

مراحل تکنیک گروه اسمی

صفحه ویکی‌پدیا با مجموعه‌ای از پاورقی‌ها و منابع به خوبی مورد بررسی قرار گرفته است و این پنج مرحله NGT را به اشتراک می‌گذارد.

  1. مقدمه و توضیح: مجری از شرکت کنندگان استقبال می کند و هدف و روند برگزاری جلسه را برای آنها توضیح می دهد.
  2. تولید بی‌صدا ایده‌ها: تسهیل‌گر برای هر شرکت‌کننده برگه‌ای با سؤالی که باید به آن پاسخ داده شود، ارائه می‌کند و از آنها می‌خواهد که تمام ایده‌هایی را که هنگام بررسی سؤال به ذهن می‌رسند، یادداشت کنند. در این دوره، مجری از شرکت کنندگان می خواهد که ایده های خود را با دیگران مشورت نکنند یا درمیان نگذارند. این مرحله تقریباً 10 دقیقه طول می کشد.
  3. به اشتراک گذاری ایده ها: تسهیل کننده از شرکت کنندگان دعوت می کند تا ایده هایی را که تولید کرده اند به اشتراک بگذارند. او هر ایده را با استفاده از کلمات گفته شده توسط شرکت کننده در یک نمودار تلنگر ثبت می کند. روند دور روبین تا زمانی که همه ایده ها ارائه شود ادامه می یابد. در این مرحله هیچ بحثی در مورد موارد وجود ندارد و شرکت کنندگان تشویق می شوند هر ایده جدیدی را که ممکن است از آنچه دیگران به اشتراک می گذارند ناشی شود، یادداشت کنند. این فرآیند تضمین می‌کند که همه شرکت‌کنندگان فرصتی برای مشارکت مساوی داشته باشند و یک رکورد مکتوب از تمام ایده‌های تولید شده توسط گروه فراهم می‌کند. این مرحله ممکن است 15 تا 30 دقیقه طول بکشد.
  4. بحث گروهی: از شرکت‌کنندگان دعوت می‌شود تا توضیح شفاهی یا جزئیات بیشتر در مورد هر یک از ایده‌هایی که همکاران تولید کرده‌اند و ممکن است برایشان واضح نباشد، جستجو کنند. وظیفه تسهیل کننده این است که اطمینان حاصل کند که هر فرد اجازه مشارکت دارد و بحث درباره همه ایده ها بدون صرف طولانی مدت برای یک ایده کامل است. مهم است که اطمینان حاصل شود که روند تا حد امکان بی طرف باشد و از قضاوت و انتقاد اجتناب شود. گروه ممکن است موارد جدیدی را برای بحث پیشنهاد کند و موارد را در دسته بندی ها ترکیب کند، اما هیچ ایده ای نباید حذف شود. این مرحله 30 تا 45 دقیقه طول می کشد.
  5. رای گیری و رتبه بندی: این شامل اولویت بندی ایده های ثبت شده در رابطه با سوال اصلی است. پس از فرآیند رای‌گیری و رتبه‌بندی، نتایج فوری در پاسخ به سوال در دسترس شرکت‌کنندگان است، بنابراین جلسه با رسیدن به یک نتیجه خاص به پایان می‌رسد.
برای NGT کاربرد دارد

NGT در بسیاری از صنایع مختلف و حوزه های پروژه اعمال شده است. وقتی نوبت به نوآوری و تفکر طراحی می‌رسد، این تکنیک می‌تواند برای جمع‌آوری نظرات همه و رسیدن به اجماع سریع و کارآمد مفید باشد. به دلیل ماهیت مشارکتی و دموکراتیک این تکنیک، تیم‌ها ممکن است نسبت به سایر تکنیک‌های طوفان فکری و نوآوری به ایده‌های کمی بهتر در بازه زمانی سریع‌تر دست یابند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *